Semiramida

Bardzo ciekawa książka, która rzuca trochę inne spojrzenie na Babilon. Autorka tradycyjnie włożyła sporo wysiłku w oddanie ducha tamtych czasów.

Powiedzieć, że "𝐒𝐞𝐦𝐢𝐫𝐚𝐦𝐢𝐝𝐚" to powieść historyczna, to jakby nic nie powiedzieć!

To również opowieść o kobiecej sile, przyjaźni, ale też władzy, walce dobra ze złem i wielu innych...

Jak sami widzicie, "𝐒𝐞𝐦𝐢𝐫𝐚𝐦𝐢𝐝𝐚" to szalenie ciekawa powieść wielowątkowa! Nie potrafię opisać wszystkich wrażeń, których doświadczyłam podczas jej lektury.

Wiecie co jest najciekawsze? Semiramida została królową, bo... bardzo tego chciała. Tak po prostu? No nie do końca...

Osierocona w wieku niemowlęcym, została odnaleziona i wychowana przez ubogiego żołnierza. Simmas, mimo podeszłego wieku i niedołężności wychował przybraną córkę najlepiej jak potrafił. Mała Semiramida dorastała w przekonaniu, że jest córką samej bogini Atargatis - i to zapewnienie było jej motorem napędowym do zmian.

Droga, którą pokonała, by stać się królową Asyrii i Babilonu jest imponująca i inspirująca.

Obecnie wiele mówi się o afirmacji, a postać Semiramidy jest dla mnie takim symbolicznym przykładem tego, że myśl kreuje rzeczywistość.

Jak podkreśla sama Autorka, niewiadomo do końca kim i jaka była naprawdę Semiramida. Wszak ta niezwykła kobieta żyła prawie 30 wieków temu!

Bardzo podoba mi się jednak interpretacja w wykonaniu Pani Ewy Kassali.

Powieść bardzo cenię również za barwne i dokładne opisy, chociażby słynnych wiszących ogrodów Semiramidy (wszak to jeden z siedmiu cudów świata starożytnego). Dzięki książce poznałam lepiej dawne obrzędy, zwyczaje, stroje codzienne życie naszych starożytnych przodków.

Królowa Babilonu pragnęła zrobić coś, dzięki czemu zapisze się na kartach historii - udało jej się to, ponieważ dziś, tysiące lat później wciąż rozpala wyobraźnię.

Jestem oczarowana tą powieścią. Pochłonęłam ją w mgnieniu oka, nie mogłam oderwać się od tej niesamowitej historii.
Uwielbiam silne kobiece postaci, a 𝐒𝐞𝐦𝐢𝐫𝐚𝐦𝐢𝐝a zostaje jedną z moich ulubionych bohaterek.
__
"Każda i każdy z nas ma skrzydła. Mniejsze, większe, w różnych kształtach i kolorach. Czasem nie zauważamy, że je mamy, ale rodzimy się z nimi. Dostajemy je od naszych matek, babć i kobiet, które dają nam wsparcie".

Książka to połączenie rzetelnie przedstawionej historii (Autorka konsultuje się z naukowcami z całego świata, bierze czynny udział w wykopaliskach archeologicznych),ale też magii i fantasy (antyczni bogowie, kapłanki) oraz mrożących krew w żyłach scen (królowa Babilonu rządziła twardą ręką)....

Nadal zadziwia mnie sposób w jaki autorka przedstawia kobiety w dawnych czasach. Semiramida - nie będę spojlerować, tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Polecam :)

Próba napisania historii na nowo, jakby to kobiety sekretnie i dyskretnie rządziły światem starożytnym. Książka mnie znudziła.

[...]
Kochaj. Czyń miłość. Niech świat znów stanie się rajskim ogrodem. I, kimkolwiek i gdziekolwiek jesteś, pamiętaj – najpiękniejsze ogrody są w naszych sercach.
[...]
To nie człowiek przędzie nić życia. Człowiek jest jedynie jednym z jej włókien. Cokolwiek uczynisz ziemi, uczynisz sobie.
[..]
Ale kto z nas na tyle poznał siebie, by wiedzieć na pewno, jak zachowałby się w sytuacji ekstremalnej?.

𝗠𝗔𝗚𝗜𝗖𝗭𝗡𝗔 𝗢𝗣𝗢𝗪𝗜𝗘ŚĆ 𝗢 𝗦𝗜𝗢́𝗗𝗠𝗬𝗠 𝗖𝗨𝗗𝗭𝗜𝗘 Ś𝗪𝗜𝗔𝗧𝗔 !
"𝓢𝓮𝓶𝓲𝓻𝓪𝓶𝓲𝓭𝓪" to kolejna, już trzecia książka z serii "𝗦𝗶𝗹𝗻𝗲 𝗸𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁𝘆 𝗰𝘇𝗮𝘀𝗼́𝘄 𝗕𝗶𝗯𝗹𝗶𝗶", po Królowej Saby i Marii Magdalenie. Tym razem podążamy za Semiramidą, dostarcza nam nie tylko wiedzy o tym jak powstały same ogrody, ale również przybliża nam życie codzienne, zachowania i relacje ludzi z ówczesnych czasów.
𝗭𝗗𝗘𝗖𝗬𝗗𝗢𝗪𝗔𝗡𝗜𝗘 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

[..]

Kolejna silna kobieta. Spełnia marzenia ... Zostaje królową. Kocha i jest kochana. A jednak pokolenia błędy ... jak każdy człowiek.
Zostawia po sobie ogrody .... Jeden z cudów starożytnego świata.

Zostawia po sobie ogrody .... Jeden z cudów starożytnego świata.

Na półkach: , , , , , ,

Świetnie napisana książka. Interesująca historia. Sama Semiramida jest fascynującą postacią. Ponadto książka niesie za sobą przesłanie o sile kobiet. Czytając ją można nabrać wiary w siebie. Polecam.

To opowieść o silnej, mądrej i pięknej kobiecie, pełnej namiętności i pasji, wielkiej władczyni, wojowniczce i kochance, żyjącej pod koniec IX wieku p.n.e.

Państwo Międzyrzecza, które tworzyły Asyria i Babilonia, z główną stolicą w Niniwie, a drugą w Babilonie, którego władca - król Ninus nie doczekał się potomka płci męskiej, mogącego kontynuować jego rządy. Zauroczony wdziękiem poślubionej przez swego ministra Semiramidy, porzuconej w niemowlęctwie na brzegu morza, znalezionej i wychowanej przez rybaka, byłego żołnierza, uznawanej za córkę bogini Atargatis, król Ninus zapragnął mieć ją w swoim haremie. Ale Semiramidzie bycie jedną z wielu nie wystarczało, ona pragnęła być królową, poślubioną przez władcę; tak też się stało, bowiem to ona sama, ale też główna kapłanka zapewniała, że tylko ona może dać królowi następcę tronu.

Z ogromnym zainteresowaniem śledziłam losy bohaterki, próby jej otrucia, zabójczą śmierć króla, próbę zgładzenia syna Ninyas'a, spiski, pomówienia, zamachy, groźby wojny domowej; za wszystkimi tymi zbrodniczymi czynami stał Nazzi-Bugasz, brat króla Ninusa, roszczący sobie pretensje do tronu Asyrii i Babilonii. Patrzyłam na Semiramidę jako na kobietę pełną namiętności, pasji, empatii, ale równocześnie kobietę samotną, nie zawsze rozumianą, której jedyną i dozgonną miłością był Ara, przyszły król Armenii.

Fajna przygoda z historią, fajni bohaterowie i to wcale nie wszyscy wymyśleni dla fabuły powieści, dużo ciekawej wiedzy przekazanej w luźnej formie, barwne opisy miast i żyjących w nich ludzi, ich codzienności, obrzędów, zwyczajów, opisy życia w haremie, dzikich orgii, brutalności, okrucieństwa. Czytało mi się szybko i z dużym zainteresowaniem. Miłośnikom starożytnych dziejów, z kobietami w głównej roli, szczerze polecam.

To trzecia książka jaka miałam przyjemność przeczytać pani Ewy Kassali,-Samiramida , czy faktycznie była wojowniczka , czy córka bogini , tego nikt nie wie naprawdę ….

Któż z nas nie słyszał o wiszących ogrodach, ale okazuje się że to tylko część osiągnięć Semiramidy. Całe życie królowej okazuje się niezwykle ciekawe mimo że wciąż stanowi dla nas zagadkę.

• Do kupienia