Czas potęgi

Okładka książki Czas potęgi Ewa Kassala
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Czas potęgi
Ewa Kassala Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Słowiański szlak (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Słowiański szlak (tom 2)
Sonia Draga
2023-10-25
2023-10-25

Wyróżniona opinia i

Czas potęgi

przeczytanych książek 1614 napisanych opinii 1054

„Czas potęgi” to po „Czasie bogini” kolejna opowieść o początkach państwa polskiego. Mieszko poślubił Dobrawę, przyjął chrzest a na jego dwór przybył kapłan Jordan. Mieszko nakłania swoich wojów, aby również przyjmowali chrzest. Mimo że poddani wykonują polecenie księcia, to trudno im odrzucić dotychczasową wiarę przodków i zaufać jednemu chrześcijańskiemu Bogu. Jednak Mieszko wierzy, że nowy Bóg mu sprzyja, czego dowodem są kolejne zwycięstwa jakie odnosi nad swoimi wrogami.
Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm księcia co do nowej wiary, to kobiety z jego bliskiego otoczenia. To jego siostra Mira Wielka Kapłanka na Świętej Wyspie, to także kapłanka Ragana dawna kochanka Mieszka. One wierzą, że stara wiara i nowa wiara mogą współistnieć i czerpać z siebie to co najlepsze, a jedno nie musi wypierać drugiego. Czy jednak jest to możliwe?

Ciąg dalszy recenzji na:

Cykl: Słowiański szlak - Czas Bogini (tom 1) oraz Czas potęgi (tom 2).
Seria słowiańska, autorstwa Ewy Kassali, jest pełna miłości, magii, czarów, zaklęć, wierzeń, natury, historii, wojowniczek, pięknych kobiet, pięknych wiedźm, czarodziejek, ale też miłych i tych mniej miłych facetów.
Jednym słowem wypełniona jest tym, czego szukam w książkach.
Panuje wszechobecne przekonanie, że historia jest domeną mężczyzn. Myślę, że gdyby tę serię wypromować wśród młodych kobiet, miałaby ona istotny wpływ na zainteresowanie ich wiekami przeszłymi. Z niebywałą precyzją i faktami historycznymi w cyklu „Słowiański szlak” opisane są czasy panowania pierwszych Piastów.
„Czas Bogini” oraz „Czas potęgi” to przykłady książek, jak poprzez literaturę obyczajową, zwłaszcza o miłości, pięknie uczyć historii.
Czytając tę serię miałam nieodparte wrażenie, że Autorka chciała nam pokazać, że wojowniczkami jesteśmy na co dzień i od wieków. Nie możemy o tym zapominać i … Niech tak się stanie.

Cykl: Słowiański szlak - Czas Bogini (tom 1) oraz Czas potęgi (tom 2).
Jednym słowem wypełniona jest tym, czego szukam w książkach.
Panuje wszechobecne...

No i jestem zafascynowana tą piękną baśniową opowieścią. Dostajemy powieść obyczajową z tą całą słowiańską magią.
Historia jest klimatyczna i zapewnia wachlarz doznań 🩵 Pradawne wierzenia, magia, wojna, miłość i bohaterowie to cudowna baza tej powieści.
Władca Mieszko I i jego życie to bardzo fascynująca historia, którą wam bardzo polecam, bo to historia i emocje w jednym.
Cud, miód, magia i wiedźmy 🩵🩵🩵

Historia - jedni ją kochają, 🥰 inni nienawidzą, 😡 dla jednych jest lub był to ulubiony przedmiot w szkole, 🤩 inni odczuwają dreszcz przerażenia, gdy tylko o niej myślą. 😱 Ja, przyznam się bez bicia, nigdy za historią nie przepadałam (delikatnie mówiąc 😉) i zazwyczaj byłam z nią na bakier. Nawet teraz, będąc już dorosłą osobą, nieczęsto sięgam po książki, w których mocno zaznaczone są wątki historyczne. 🤷‍♀️ O serii "Słowiański szlak" Ewy Kassali słyszałam jednak tyle dobrych słów, że postanowiłam wyjść ze swojej strefy komfortu i poznać tę historię. I wiecie co❓️ Pierwszy tom okazał się strzałem w dziesiątkę, zaś drugi oczarował mnie jeszcze mocniej. 😍 Zapraszam na recenzję❗️😊

"Czas potęgi" to niezwykła powieść, w której postacią wiodącą jest Mieszko I, władca Polski wywodzący się z dynastii Piastów. ⚔️ Autorka skupia się jednak również bardzo mocno na kobietach, które odegrały istotną rolę w tamtych czasach. 👍 Opowiada nam historię niezłomnych strażniczek, obrończyń rodzimej, pogańskiej wiary, które nie chciały pozwolić na wyparcie jej przez chrześcijanizm. 🙅‍♀️ W tej historii, opowiedzianej przez autorkę niczym baśń, 🥰 znajdziemy dawne wierzenia i obrzędy, magię, ✨️ nieco mroku i mnóstwo faktów historycznych. Książka jest też pełna znakomicie przedstawionych postaci - autentycznych, ludzkich, posiadających zalety, ale też i wady.

"Czas potęgi" to książka, która zasługuje na najwyższe uznanie, jest ona bowiem wynikiem połączenia imponującej wiedzy autorki i wnikliwego researchu, który przeprowadziła. 👌📚 Ewa Kassala, pod magiczną pierzynką niezwykle przyjemnego, lekkiego stylu pisania, przemyciła ogrom rzetelnej, historycznej wiedzy, którą przyswaja się bez cienia znudzenia. 🧐 Jestem przekonana, że ta seria zadowoli zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy szukają w literaturze również emocji i refleksji. Gorąco polecam❗️😊

Mało jest powieści, które podejmują temat słowiańskich wierzeń, ludowych podań i legend, szczególnie tych wywodzących się z początków państwa polskiego. Ale spokojnie, Ewa Kassala zadbała o to, by zaspokoić naszą ciekawość i swoją serią Słowiański szlag, przybliża tamten porządek świata, nie zapominając o wiarygodności historycznej.

„Czas bogini” to fascynująca podróż w czasie do słowiańskiej historii, czasu naszych przodków, którzy podczas panowania pierwszych Piastów uczyli się zasad chrześcijanizmu, próbując zażegnać czas pogańskiej przeszłości. Czy z dnia na dzień można przestać wierzyć w coś, co do tej pory wyznaczało rytym życia? Jak odciąć się od wiary w przepowiednie, moc rytuałów i potrzebę obyczajów, permanentnie zakorzenionych w sercu?

Charakter tej opowieści za sprawą Autorki i jej pracy, którą włożyła w przygotowanie serii Słowiański szlak, głęboko i skrupulatnie osadzony jest w historii naszego narodu. Dbałość o detale i wiarygodność snutej z pasją opowieści, wzbogaca czytelników o nowy obraz i sekrety panowania Mieszka I – władcy potężnego, ale posiadającego również słabe punkty. Duża przestrzeń w tym cyklu została zarezerwowana dla kobiet: kapłanek, strażniczek, wiedźm, matek, partnerek, kochanek. Ich nieustanna walka o ciepło domowego ogniska, podtrzymanie zwyczajów i umiejętność podporządkowywania się mężczyźnie z równoczesnym wykorzystaniem inteligencji i sprytu, by kierować jego decyzjami – zadziwia!

„Czas bogini” to historia o kobietach i ich sile w państwie zdominowanym przez mężczyzn. Magiczny realizm napędza nurty plecionej opowieści, dokonując jej dopełnienia, zamykając w słowiańskich ramach. Do takiego świata w szkolnych lekturach pozwólmy odpływać młodzieży!

„Czas bogini” to fascynująca podróż w...

Czas Potęgi to już druga część serii,która przenosi nas do początków państwa polskiego. Choć autorka nie jest w stanie uniknąć polityki to ważniejszym wątkiem są przemiany religijno-kulturowe. Chrzest Mieszka miał być pierwszym krokiem ku zmianom w całym społeczeństwie, nikt jednak nie kwapi się do porzucenia rodzimych wierzeń. By nieść Wieczny Ogień, bohaterki naszej książki są gotowe do wielu poświęceń. Są to bowiem nie tylko kapłanki,ale również wojowniczki. Usilnie,więc próbują wpłynąć na Mieszka by nie skreślał dawnej wiary, gdyż w nowej widzą zagrożenie dla silnych i niezależnych kobiet. Próbują przekonać go,że te dwa światy mogą współistnieć. Czy władca posłucha ważnych dla siebie kobiet? Czy całkowicie wyrzeknie się wiary przodków?

Choć z lekcji historii oraz obrazu obecnego świata wiemy jak w efekcie potoczą się wydarzenia to jednak z wielkim zaangażowaniem śledzimy losy naszych bohaterek. Bowiem to do Miry, Ragnary, Bogny oraz Dobrawy należy ta opowieść.

Jakżeż ja czekałam na drugi tom „Słowiańskiego szlaku” autorstwa Pani Ewy Kassali. „Czas bogini „ mnie zachwycił, zaczarował wykreowanym przez autorkę światem i nie mogłam się doczekać, kiedy będzie mi dane ponownie się w nim zanurzyć. „Czas potęgi” pochłonął mnie więc od razu i sprawił, że nie byłam w stanie oderwać się od lektury. Ten słowiański świat wciąga swoim pięknem zwyczajów, wierzeniami, ale też momentami przeraża swoim okrucieństwem. Fascynuje, ale i odpycha, przede wszystkim pokazuje jednak, że ludźmi od wieków kierują te same emocje i pragnienia: rządza władzy, pieniądza i chwały, jak i miłość, pożądanie, zazdrość i zdrada.

Mieszko właściwie zapomina o dawnej ukochanej i wiedzie stabilne życie u boku Dobrawy. Pod wpływem żony, jak i Jordana, zachęca swoich poddanych do przyjęcia nowej religii. Nie wszyscy jednak są zwolennikami chrześcijaństwa. Władcy jawnie przeciwstawia się jego siostra Mira, pełniąca funkcję Wielkiej Kapłanki na Świętej wyspie. Również dawna ukochana Mieszka, kapłanka Ragana, nie rozumie jego fascynacji chrześcijaństwem. Kobiety widzą w nowej religii ogromne zagrożenie, czują, że nie ma w chrześcijańskim świecie miejsca na kapłanki, wojowniczki, strażniczki domowego ogniska, wiedźmy, widzące, ani na kobiety silne, chcące same decydować o swoim życiu. Zażarcie więc próbują przekonać Mieszka, że nowa religia może współistnieć z dawnymi wierzeniami i że nie można narzucać wiary siłą. Czy Mieszko faktycznie zapominał o wierzeniach swoich przodków? I wyrzekł się całkowicie słowiańskich bogów i miłości do Ragany?

„Czas potęgi” to opowieść o mężczyźnie, który dzięki swojej determinacji, dążeniu do celu i ogromnym ambicjom, dokonał naprawdę wiele. Pani Ewa nie skupia się jednak na opiewaniu jego czynów, przedstawia nam silnego władcę, ale też mężczyznę rozdartego, ulegającego słabościom i wahającego się pomiędzy nowym, a starym i znanym światem słowiańskich bogów. To nie Mieszko jest jednak głównym bohaterem serii. Oba tomy „Słowiańskiego szlaku” są poświęcone kobietom, wszystkim, niezależnie od statusu społecznego, czy wyznania. I gwarantuje Wam, że pokochacie Mirę, Bognę, Raganę, czy Dobrawę za indywidualizm, ale też za ich kobiecość, za siłę do walki o swoje przekonania i za ogromne pokłady miłości, które skrywają ich serca. Świat, do którego zaprasza nas pani Ewa, to czas potęgi Mieszka, ale też czas niesamowitej magii płynącej z ogromnej siły kobiet. I gwarantuję Wam, że Was zachwyci. No i na ogromną uwagę zasługuje ogrom wiedzy autorki, którą niezwykle umiejętnie wplata w całą opowieść, przez co książkę czyta się z zapartym tchem. Cała seria to przepiękna podróż w czasy dawne i w głąb ludzkiej duszy, także z całego serca zachęcam Was do wzięcia w niej udziału.

Ożesz Ty, na Peruna! Ale to było dobre!

Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy Pani Ewy Kassali i researchu, którego dokonała pisząc tą serię. Gdyby historia, której uczono mnie w szkole, była przedstawiana tak ciekawie jak w książkach Autorki, z pewnością byłby to mój ulubiony przedmiot.

Nie wiem czy to za sprawą słowiańskich bóstw i obrzędów, które stanowią magiczny pierwiastek powieści, czy dzięki ponadprzeciętnej umiejętności snucia historii przez Autorkę, ale biorąc do ręki książkę, czuję bijącą z niej MOC.

Choć filarem powieści jest władca Polski z dynastii Piastów, Mieszko I, Ewa Kassala opowiedziała historię kobiet, które odegrały istotną rolę w ówczesnych realiach. Kapłanki i Strażniczki, które pieczołowicie strzegły rodzimej wiary, robiły wszystko, by nie zastąpić słowiańskiej lunuli katolickim krzyżem.

Drugi tom serii "Słowiański szlak" to bowiem opowieść o konsekwencjach rezygnacji z wiary pogańskiej na rzecz jednego, chrześcijańskiego Boga.

Bardzo podobało mi się przedstawienie bohaterów powieści. Mieszko, dzielny i odważny wojownik jednocześnie będący dobrym i wiernym mężem. Dobrawa, czeska księżniczka, która konsekwentnie i stopniowo dążyła do celu trzymając męża w ryzach.
Wreszcie Ragana, Mira i Bogna- ich wiara, siła i moc jest tym, za co najbardziej polubiłam "𝐂𝐳𝐚𝐬 𝐩𝐨𝐭ę𝐠𝐢".

Połączenie faktów historycznych z niezwykle lekkim, barwnym piórem Autorki daje wyjątkową powieść. Wszystko to połączone ciekawą i intrygującą fabułą, w której totalnie się zatraciłam i na czas czytania, odpłynęłam do zupełnie innego świata...

Ożesz Ty, na Peruna! Ale to było dobre!

Świetna kontynuacja, śmiem nawet twierdzić iż jest znacznie lepsza od pierwszego tomu.
Jest to chyba, najbardziej mroczna i brutalna powieść Pani Kassali. Możliwe, że dzieje się tak dlatego iż Pani Autorka ma miękkie, plastyczne pióro i opisy spod niego wychodzące, wkradają się wprost pod skórę. Może dzieje, się tak też dlatego iż sama historia jest przecież tak bliska sercu, tak swojska.
Oprócz tak charakterystycznej dla autorki bajkowej, baśniowej, mitycznej, pierwotnej nuty jest tutaj miejsce na ogrom wiedzy historycznej. Bardzo podobają mi się te szepty jakie zostawia autorka. Szepty o tym jak stare wierzenia przekradły się w naszą teraźniejszą codzienność.
Co najbardziej zapadło mi do serca to to iż postacie są na wskroś ludzkie. Wręcz aż namacalnie ludzkie. Nikt nie jest tutaj idealny, nie ma kryształowych postaci. Poruszanych jest tutaj tak wiele tematów obecnych także i w naszym, nowożytnym świecie. Mamy tutaj całą feerię postaw ludzkich. Całą feerię postaw kobiecych.
Kiedy trzymam w rękach powieści pani Kassali czuję ich bijące serce. I tym razem sie nie zawiodłam, wręcz przeciwnie, stanie się moją ulubioną z wydanych przez tę autorkę.

To była piękna, baśniowa wręcz opowieść o Mieszku, Dobrawie, kapłankach, starych wierzeniach, słowiańskich pradawnych obrzędach i magii, a ja uwielbiam takie klimaty. Powieść zachwyca wielowarstwowością. Odnajdujemy tu kawał historii, rozbudowany wątek obyczajowy i miłosny, wojenny, religijny i magiczny, a wszystkie one nakładają się na siebie, wzajemnie się przenikają i tworzą spójną całość. Autorka osnuła fabułę wokół faktów i postaci powszechnie znanych z przeszłości. Wszyscy wiemy kim byli Mieszko i Dobrawa oraz że za ich sprawą Polska przyjęła chrzest. Kassala tchnęła życie w te fakty. Ukazała Mieszka jako człowieka, a nie papierową postać. Poznaliśmy silnego i mądrego władcę. Pokazała siłę kobiet; kapłanek, żon, matek. Wprowadziła nas w świat pradawnych wierzeń, obyczajów i magii. Ludzie żyli w zgodzie z naturą, umieli korzystać z jej darów, darzyli ją miłością i szacunkiem. Emanowali jakąś pierwotną siłą i pramądrością, dziś nam już niedostępną; zatraconą w mrokach dziejów. To była niezwykła lektura. Przy tej książce dopiero odkrywam pióro Ewy Kassali i na pewno sięgnę po więcej. Zachwyca stylem i siłą opowieści. Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Ocena: 9/10

• Do kupienia