Żądze Kleopatry

Sonia Draga
2021-07-14
2015-03-25
Egipt Kleopatra Aleksandria pieniądze władza

Połączenie powieści historycznej z erotykiem. Reklamowana jako ekscytująca opowieść książka jest raczej pobieżną historią, gdzie głównym motywem są tytułowe żądze. Tyle że nie wiem o czyje żądze tu chodzi. Miałam wrażenie, że historia Kleopatry jest tylko tłem.
Opowieść z perspektywy służki była ciekawsza.

Opowieść z perspektywy służki była ciekawsza.

Kleopatra ostatnia z trylogii o władczyniach starożytnego Egiptu. Wspaniale oddaje Klimat starożytnego Egiptu i mądrość ,spryt kobiety która nie pozwoliła by Egipt został rzymską kolonią. Zdobyła serca i władzę nad rzymskimi wodzami. Wspaniała

Kolejna powieść autorstwa Ewy Kassali osadzona w realiach starożytnego Egiptu. Tym razem autorka skupia się na losach Kleopatry, począwszy od jej dzieciństwa, aż do tragicznej śmierci. Na pierwszy plan wybija się tutaj jej życie uczuciowe, a mianowicie historia jej związków z Juliuszem Cezarem i Markiem Antoniuszem. Kleopatra zawdzięczała im nie tylko utrzymanie swojej władzy i wzmocnienie swoich wpływów, lecz obdarzyła ich ogromną miłością oraz była gotowa bronić ich za wszelką cenę, nie zapominając przy tym o prowadzonej przez siebie polityce oraz potrzebach poddanych.

Jest to książka o władczyni, która wierzy mocno w przeznaczenie i podkreśla, że została obdarzona przez bogów wielką mocą. To powieść o władczyni dumnej ambitnej i bezkompromisowej, dbającej o potęgę Egiptu, ale jednocześnie potrafiącej osiągać założone cele, dzięki swojemu sprytowi, a także pragnącej miłości i troszczącej się o osoby, na których jej zależy. Warto przeczytać.

Na półkach: , , , , , , ,

Autorka w niezwykły sposób pokazuje "znane" oblicze najsławniejszych kobiet. Pokazuje ich niesamowita siłę! Polecam

Po całkiem interesującej powieści "Czas bogini" rozczarowałem się "Żądzami Kleopatry". Pomimo pewnej cennej dawki szczegółów odnośnie kultury hellenistycznej i osiągnięć społeczeństwa rządzonego przez Ptolemeuszy, cała opowieść wydaje się być płytka.

[...]
Często ludzie nie doceniają, jakim szczęściem i zaszczytem jest dla nich, że mogą spotkać w życiu kogoś, kto gdy kroczy po ziemi, tworzy znaczące karty historii.
[...]
– Kobieta jest istotą doskonałą. Potrafi się zregenerować nawet po najtrudniejszych doświadczeniach. Przetrwa wszystko. Po największej stracie, upadku i dramacie nałoży znów koronę i ruszy do codziennej pracy.

𝐀𝐁𝐒𝐎𝐋𝐔𝐓𝐍𝐈𝐄 𝐍𝐈𝐄𝐙𝐖𝐘𝐊Ł𝐀 𝐏𝐎𝐃𝐑𝐎́Ż !
Pierwszy kontakt z Autorką i po kilku rozdziałach wiedziałam, że polubiłam jej styl opowiadania historii.
𝗝𝗔 𝗝𝗘𝗦𝗧𝗘𝗠 "𝗨𝗦𝗬𝗧𝗔𝗦𝗔", 𝗪𝗜Ę𝗖 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

[...]
Człowiek to dziwna istota. Złożona z boskich okruchów, a tak mało boska.

Ƙσlεϳπσść ςzψτλπιλ :
"Żądzλ Ƙlεσρλτгψ" ςzęść 1 "Ƙгσ́lσшψςн Ѕτλгσżψτπεɢσ Σɢιρτυ"
"Ɓσsκλ ∏εғгετετε" ςzęść 2 "Ƙгσ́lσшψςн Ѕτλгσżψτπεɢσ Σɢιρτυ"
"Hλτsнερsυτ" ςzęść 3 "Ƙгσ́lσшψςн Ѕτλгσżψτπεɢσ Σɢιρτυ"

[...]

Zachęcona bardzo dobrą oceną i tematyką sięgnęłam po tę książkę mając nadzieję na ciekawą lekturę. Niestety już po przeczytaniu pierwszych kilku rozdziałów okazało się, że nie będzie ciekawie. Przede wszystkim wynika to ze sposobu jaki autorka wybrała na przedstawienie życia Kleopatry. Otóż, postanowiła budować historię poprzez opowiadanie. Opowieść samej Kleopatry przeplata opowieść jednej z jej służących, przy czym część informacji powtarza się, więc dwa razy czytamy o tym samym. Wydaje mi się również, że skoncentrowanie autorki na opisie tytułowych żądz cielesnych Kleopatry jako sposobu prowadzenia przez nią polityki uwłacza jej inteligencji i sprytowi, ale widocznie taką wizję bohaterki miała Pani Kassala.

Do biografii nawet bardzo znanej osoby podchodzę ostrożnie, bo potrafią być nudne. Tutaj nie nudziłem się ani trochę.
Ale jak mogło być inaczej, jak ostatnia królowa Egiptu, była nie tylko pięknością swoich czasów, ale jedną z najsłynniejszych femme fatale, o czym przekonali się Juliusz Cezar i Mariusz Antoniusz. O ile z pierwszym łączyła ją prawdziwa miłość, to z tym drugim, już tylko polityczny układ, - dla dobra Egiptu; niestety, postawiła na "nie tego konia".
Choć w tej książce, ale i w innych historycznych opisach, w decydującej bitwie pod Akcjum, to odwrót Kleopatry, spowodował totalną porażkę floty Antoniusza.
Nie jest to stricte historyczny życiorys, chociaż najważniejsze fakty oczywiście się zgadzają, za to autorka (szczególnie w sferze erotycznej) puściła wodze swojej fantazji. I bardzo dobrze ;-)

To najsłabsza powieść historyczna jaką przeczytałem. Czytałem z trudem, bo ilość nonsensów jak na jedną pozycję mnie bodła, co strona. Nie będę się znęcał nad tą książką, wystarczy to, co napisała Pani Fanny Browne.

Żądze Kleopatry", jak sam tytuł wskazuje, to powieść historyczna z elementami erotycznymi.
Szczerze mówiąc, obawiałam się trochę, że książka okaże się głównie erotykiem ze słabo opracowaną stroną historyczną, gdyż nigdy wcześniej nie czytałam Kassali i nie wiedziałam, czego się spodziewać, ale na szczęście pierwsze rozdziały szybko moje obawy rozwiały.
Owszem, w powieści występują wątki seksualne, ale nie są one dominujące - główna fabuła zasadza się na życiu Kleopatry i jej osobistej służącej Eiras.
Dotąd zapoznałam się już z kilkoma biografiami beletryzowanymi, jak i pracami popularnonaukowymi na temat egipskiej królowej, więc potrafię ocenić, czy dana pozycja odpowiada faktom. Oczywiście nie wszystkie one są znane, co daje pisarzom pole do manewru. Kassala pole to wykorzystała wedle własnej wyobraźni, ale na tyle, by wciąż wydawało się to wiarygodne. Do spraw politycznych nie przyłożyła aż takiej wagi; na pierwszy plan wysuwały się jednak perypetie uczuciowe Kleopatry i Eiras.
Nie wiem, jak powieść odebrałaby osoba nieposiadająca wiedzy o starożytnym Egipcie - dla mnie stanowiła po prostu kolejną literacką interpretację historii Kleopatry. Nie mogę powiedzieć, aby książka zrobiła na mnie jakieś piorunujące wrażenie, ale czytało mi się ją całkiem przyjemnie. Na tyle, że pewnie jeszcze sięgnę po inne dzieła tej autorki.

Owszem, w powieści...

• Powieść historyczna