Merde! W rzeczy samej

Wydawnictwo: W.A.B.
Merde Actually
powieść, opowiadania
Agnieszka

Pierwsza książka Stephena Clarke’a, Merde! Rok w Paryżu, błyskawicznie stała się bestsellerem na całym świecie, również w Polsce osiągając ogromny sukces. Teraz do rąk polskich czytelników trafia druga część przygód Brytyjczyka we Francji. Jaka jest najlepsza metoda, by przestraszyć żandarma? Dlaczego Francuzi wpisują choroby przenoszone drogą płciową do swoich CV? Dlaczego na publicznych plażach nudystów nie istnieją znaki ostrzegawcze przed kłopotami, na jakie narażony jest plażowicz? I jak poradzić sobie z plagą cukinii? Na te i inne pytania odpowiedzi szuka Paul West, wciąż zmagający się z fundamentalnymi problemami, na jakie skazany jest cudzoziemiec w obcym kraju. Książka Stephena Clarke'a to niezwykle zabawna powieść przygodowa, a zarazem doskonały przewodnik po współczesnej Francji. Tym razem Paul postanawia rozkręcić w Paryżu własny biznes. W wolnych chwilach poszukuje dla siebie idealnej francuskiej mademoiselle. Czy znajdzie wymarzoną l’amour éternel, czy też jego starania okażą się... merde warte?

Robert | 2017-01-11
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Więcej na https://robsik.com

To dość interesująca kontynuacja perypetii angielskiego przedsiębiorcy we Francji. Po burzliwej przygodzie w jednej z firm, do której został ściągnięty jako ekspert od herbat, wychodzi obronną ręką i podejmuje się otworzenia herbaciarni o przewrotnej nazwie "My Tea is Reach".

Pierwsza część ubawiła mnie po pachy. Ta druga - zdecydowanie nie. To co się dzieje w tej części nosi znamiona raczej żalenia się niż naśmiewania z Francuzów. Wprawdzie znajdziemy nadal ten cięty język, pełen trafnych i przesadnych porównań, powalających określeń i śmieszno-kwaśnych komentarzy do zaistniałych sytuacji.

Książka mnie osobiście nie potrafiła wciągnąć. Co gorsze! Pożyczyłem ją od sąsiadki jeszcze w październiku 2016 i dopiero teraz ją kończę! Gdyby nie to, że książkę trzeba oddać, to pewnie nigdy bym jej nie doczytał. Za każdym razem, gdy się kładłem spać (a lubię przerzucić kilka stron przed snem) to walczyłem ze sobą aby właśnie tę książkę wziąć do ręki - bo...

żabakuma | 2016-07-15
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Książkę kupiłam w "książkowym namiocie" w nadmorskim miasteczku gdzie spędzałam urlop. Szukałam "lekkiej" lektury na plażę, której czytanie, bez wyrzutów sumienia, przerwę drzemką. To druga część perypetii Anglika mieszkającego we Francji, ale pierwsza, którą przeczytałam. Jej treść kręci się wokół sercowo-związkowych problemów głównego bohatera, a świetny zmysł obserwacji autora znajduje odzwierciedlenie w zabawnych, pełnych humoru i dystansu sytuacjach. Trzeba przyznać, że spostrzeżenia autora na temat kobiet i mężczyzn są całkiem trafne. Słabym punktem książki jest zakończenie, ale może dlatego, że ma być wprowadzeniem do następnej części. Reasumując, bardzo fajna lektura na wakacyjne leniuchowanie, którą bez żalu można odłożyć na chwilę, ale też chętnie się do niej wróci.

Beata | 2015-10-08
Przeczytana: 02 września 2015

Druga część dużo gorsza, ledwo przebrnęłam do końca.W pewnym momencie wady bohatera przestają rozśmieszać a stają się denerwujące.Dalszych części nie czytam, szkoda mi czasu.

adamats | 2010-08-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 lipca 2010

Rzeczywiście, druga część nie jest już tak zabawna jak pierwsza, ale składam to na karb zmiany tłumacza. Rytm opowieści ten sam, ale przyprawy troszkę brak. Kontynuacja losów Paula Westa, który tym razem zmierzyć się musi z francuską prowincją - w pełnym tego słowa znaczeniu, oraz z bezduszną kontynentalną administracją. Pewien niewysoki, złośliwy Korsykanin, pozostawił Francuzom w spadku Code civil i zręby systemu administracjnego, który przez kolejnych dwieście lat stał się bezlitośnie skuteczny. Tylko u nich komputer to "le ordinateur" ;)

Panna_Nikt | 2016-11-26

"Merde! W rzeczy samej" trafiła w moje ręce całkowicie przypadkiem - czekała mnie długa podróż do domu i pożyczyłam przypadkową książkę od znajomej. O tym, że jest kontynuacją, dowiedziałam się dopiero po oznaczeniu jej na Lubimy Czytać, ale z drugiej strony rzeczywiście dało się odczuć, że historia ma swoją część wcześniejszą.
Oceniając ją jako samodzielną książkową całość, stwierdzam że wcale nie była śmieszna. W niezbyt zgrabny sposób operowała stereotypami i... to wszystko. Zabawne nie były ani pijackie wyczyny bohatera, ani jego perypetie z teściową.
Mimo wszystko trzeba przyznać, że była całkiem nieźle napisana, ale treść gra większą rolę od warstwy językowej.

ursi | 2012-05-03
Przeczytana: 03 maja 2012

"Merde! w rzeczy samej" to kontynuacja zabawnie napisanej "Merde! rok w Paryżu". Drugą część czyta się równie lekko jak pierwszą.
Autor znów podjął się misji przewodnika, gdzie można się chociażby dowiedzieć, że Centrum Pompidou, paryżanie określają mianem Beaubourg. Główny bohater popada w ciągłe konflikty z życiowymi przeciwnościami, z czego wywiązuje się szereg zabawnych sytuacji.
Ta dawka humoru podana w niewymuszony sposób, pozwala czytelnikowi na beztroskie spędzenie czasu w towarzystwie Paula Westa - głównego bohatera.

jadwing | 2011-10-31

Niezobowiązujące, miałkie czytadło. To pierwsze i prawdopodobnie ostatnie moje spotkanie z twórczością tego autora, a na pewno ostatnie w nieorginalnej wersji językowej. Jeżeli były tu jakieś smaczki i gry słowne, to niestety większośc ulotniła się po interwencji tłumaczki. A już całkowicie obezwładniło mnie pomylenie Hulka Hogana z komiksowym Hulkiem i niewzruszone brnięcie w tę gafę przez kilka zdań :)

jovika | 2015-10-30
Przeczytana: 25 października 2015

świetna książka. dobra opowieść. jechałam autobusem i śmiałam się sama do siebie podczas czytania perypetii Paula Westa :)
nie czytałam pierwszej części, więc porównywać nie będę, ale mi się podobało.
czyta się lekko, łatwo i przyjemnie!

Brises | 2017-02-02

Dobrze wychwycone i w śmieszny sposób opisane zwyczaje codzienne francuzów... Jednak jak na mój gust historia jest zbyt sztampowa, a nawet najlepszy typ żartów, ale powtarzanych zbyt często, po pewnym czasie staje się po prostu nudny

Karina | 2015-07-17
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam

Bardzo przyjemna lektura, w sam raz na lato. Czasami miałam problem żeby powstrzymać się przed głośnym śmianiem się:) Być może sięgnę po kolejne części.