Merde! W rzeczy samej

Wydawnictwo: W.A.B.
Merde Actually
powieść, opowiadania
Agnieszka

Pierwsza książka Stephena Clarke’a, Merde! Rok w Paryżu, błyskawicznie stała się bestsellerem na całym świecie, również w Polsce osiągając ogromny sukces. Teraz do rąk polskich czytelników trafia druga część przygód Brytyjczyka we Francji. Jaka jest najlepsza metoda, by przestraszyć żandarma? Dlaczego Francuzi wpisują choroby przenoszone drogą płciową do swoich CV? Dlaczego na publicznych plażach nudystów nie istnieją znaki ostrzegawcze przed kłopotami, na jakie narażony jest plażowicz? I jak poradzić sobie z plagą cukinii? Na te i inne pytania odpowiedzi szuka Paul West, wciąż zmagający się z fundamentalnymi problemami, na jakie skazany jest cudzoziemiec w obcym kraju. Książka Stephena Clarke'a to niezwykle zabawna powieść przygodowa, a zarazem doskonały przewodnik po współczesnej Francji. Tym razem Paul postanawia rozkręcić w Paryżu własny biznes. W wolnych chwilach poszukuje dla siebie idealnej francuskiej mademoiselle. Czy znajdzie wymarzoną l’amour éternel, czy też jego starania okażą się... merde warte?

żabakuma | 2016-07-15
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Książkę kupiłam w "książkowym namiocie" w nadmorskim miasteczku gdzie spędzałam urlop. Szukałam "lekkiej" lektury na plażę, której czytanie, bez wyrzutów sumienia, przerwę drzemką. To druga część perypetii Anglika mieszkającego we Francji, ale pierwsza, którą przeczytałam. Jej treść kręci się wokół sercowo-związkowych problemów głównego bohatera, a świetny zmysł obserwacji autora znajduje odzwierciedlenie w zabawnych, pełnych humoru i dystansu sytuacjach. Trzeba przyznać, że spostrzeżenia autora na temat kobiet i mężczyzn są całkiem trafne. Słabym punktem książki jest zakończenie, ale może dlatego, że ma być wprowadzeniem do następnej części. Reasumując, bardzo fajna lektura na wakacyjne leniuchowanie, którą bez żalu można odłożyć na chwilę, ale też chętnie się do niej wróci.

Beata | 2015-10-08
Przeczytana: 02 września 2015

Druga część dużo gorsza, ledwo przebrnęłam do końca.W pewnym momencie wady bohatera przestają rozśmieszać a stają się denerwujące.Dalszych części nie czytam, szkoda mi czasu.

adamats | 2010-08-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 lipca 2010

Rzeczywiście, druga część nie jest już tak zabawna jak pierwsza, ale składam to na karb zmiany tłumacza. Rytm opowieści ten sam, ale przyprawy troszkę brak. Kontynuacja losów Paula Westa, który tym razem zmierzyć się musi z francuską prowincją - w pełnym tego słowa znaczeniu, oraz z bezduszną kontynentalną administracją. Pewien niewysoki, złośliwy Korsykanin, pozostawił Francuzom w spadku Code civil i zręby systemu administracjnego, który przez kolejnych dwieście lat stał się bezlitośnie skuteczny. Tylko u nich komputer to "le ordinateur" ;)

Panna_Nikt | 2016-11-26

"Merde! W rzeczy samej" trafiła w moje ręce całkowicie przypadkiem - czekała mnie długa podróż do domu i pożyczyłam przypadkową książkę od znajomej. O tym, że jest kontynuacją, dowiedziałam się dopiero po oznaczeniu jej na Lubimy Czytać, ale z drugiej strony rzeczywiście dało się odczuć, że historia ma swoją część wcześniejszą.
Oceniając ją jako samodzielną książkową całość, stwierdzam że wcale nie była śmieszna. W niezbyt zgrabny sposób operowała stereotypami i... to wszystko. Zabawne nie były ani pijackie wyczyny bohatera, ani jego perypetie z teściową.
Mimo wszystko trzeba przyznać, że była całkiem nieźle napisana, ale treść gra większą rolę od warstwy językowej.

ursi | 2012-05-03
Przeczytana: 03 maja 2012

"Merde! w rzeczy samej" to kontynuacja zabawnie napisanej "Merde! rok w Paryżu". Drugą część czyta się równie lekko jak pierwszą.
Autor znów podjął się misji przewodnika, gdzie można się chociażby dowiedzieć, że Centrum Pompidou, paryżanie określają mianem Beaubourg. Główny bohater popada w ciągłe konflikty z życiowymi przeciwnościami, z czego wywiązuje się szereg zabawnych sytuacji.
Ta dawka humoru podana w niewymuszony sposób, pozwala czytelnikowi na beztroskie spędzenie czasu w towarzystwie Paula Westa - głównego bohatera.

jadwing | 2011-10-31

Niezobowiązujące, miałkie czytadło. To pierwsze i prawdopodobnie ostatnie moje spotkanie z twórczością tego autora, a na pewno ostatnie w nieorginalnej wersji językowej. Jeżeli były tu jakieś smaczki i gry słowne, to niestety większośc ulotniła się po interwencji tłumaczki. A już całkowicie obezwładniło mnie pomylenie Hulka Hogana z komiksowym Hulkiem i niewzruszone brnięcie w tę gafę przez kilka zdań :)

jovika | 2015-10-30
Przeczytana: 25 października 2015

świetna książka. dobra opowieść. jechałam autobusem i śmiałam się sama do siebie podczas czytania perypetii Paula Westa :)
nie czytałam pierwszej części, więc porównywać nie będę, ale mi się podobało.
czyta się lekko, łatwo i przyjemnie!

Karina | 2015-07-17
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam

Bardzo przyjemna lektura, w sam raz na lato. Czasami miałam problem żeby powstrzymać się przed głośnym śmianiem się:) Być może sięgnę po kolejne części.

Eljot | 2016-11-14
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 10 listopada 2016

Druga część już gorsza. Mniej zabawna. Ciężko było mi przebrnąć do końca. Męczyłam się strasznie. Cóż mogę więcej napisać. Podobnie jak przy pierwszej części. Raczej nie podróże, ale skupianie się na trywialnych rzeczach związanych z codziennym życiem we Francji. Trochę mniej tych "trywiałów" niż w pierwszej części, więcej tematow osobistych Paula. Niestety przez to straciła na wartości i śmieszności. Cienka książka, to i cienka recenzja. Nie ma się co więcej rozpisywać.

MajaHassan | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

Chyba nigdy tak nisko nie oceniłam książki... zdecydowanie odradzam. Nie dokończyłam czytać, bo każda kolejna strona sprawiała, że moje powieki stawały się coraz cięższe ;) niestety, przecier pomidorowy wyciśnięty z już 7 razy zmielonych owoców.