Merde! chodzi po ludziach

Cykl: Paul West (tom 3)
Wydawnictwo: W.A.B.
Merde Happens
Agnieszka

Kolejny bestseller Stephena Clarke’a o zabawnych przygodach Brytyjczyka wśród cudzoziemców. Tym razem Paul West, pragnąc wydostać się z finansowego dołka, zmuszony jest opuścić na jakiś czas kraj żabojadów i przyjąć ofertę pracy w USA. Udaje się tam wraz ze swoją dziewczyną Aleksą i przyjacielem Jakiem, by promować Wielką Brytanię jako cel podróży turystycznych. Co może się zdarzyć, gdy jeden samochód dzieli Brytyjczyk, Amerykanin i Francuzka? Czy uda się wycieczka krajoznawcza? I czy Paul dowie się, kto sabotuje jego pracę? Cóż, merde chodzi po ludziach...

Koronczarka | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Ach, jak absurdalne jest życie! Absurdalni są Francuzi ze swoistym poczuciem etyki, reakcjami na trudności, erotyką. Absurdalni są Amerykanie ze swoim luzactwem, niemożliwą do ugaszenia żądzą pieniędzy, pokazowym optymizmem. Absurdalny jest także sam główny bohater ze swoją naiwnością, prostolinijnością, idealny kandydat do tego, by go zrobić w trąbę, co oczywiście się dzieje. Książka zabawna, inteligentna i w głębszym pokładzie zasmucająca (przynajmniej mnie).

adamats | 2010-08-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 lipca 2010

Po "gombrowiczowsku" upupiony przez francuski system prawny bohater, podejmuje straceńczą - z iście ułańską fantazją - próbę zarobienia pieniędzy, poprzez promowanie brytyjskiej kultury w trakcie wycieczki po USA. Zaproszenie na "bostońską herbatkę" w mieście gdzie rozpoczęła się rewolta kolonistów amerykańskich przeciw Koronie Brytyjskiej, czy też próba wystawienia Szekspira w przeżartej na wskroś francuzczyzną Luizjanie to tylko niektóre z "nieprzerwanego pasma sukcesów" które stały się udziałem Paula Westa w Nowym Świecie. I liczyć mógł jedynie na wiernego Mini Cooper'a - zresztą produkowanego przez pewien niemiecki koncern - który zawiódł tylko wtedy, gdy dopadły go zawistne żabojady:). Ważne dla całej opowieści jest również "najlepsze podwozie" :):):) Trzeci tom opowieści o perypetiach Paula Westa, jakkolwiek przenosi nas na amerykańską ziemię, nie traci nic ze swych walorów poznawczych dotyczących relacji francusko - całoświatowych. Może tylko łatwiej zrozumieć dlaczego...

Eljot | 2016-11-19
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 19 listopada 2016

Główny bohater jest...hmmm jakby to powiedzieć... szczególny? Na pozór normalny, ale ściąga na siebie dużo dziwnych sytuacji, które są naprawdę absurdalne. Ma chłopak pecha. Ale ma też poczucie humoru. Jest inteligentny, zabawny, dzięki niemu cała książka nabiera charakteru. Chyba jest to dla mnie najlepsza część ze wszystkich Merde. Paul ma do czynienia z francuskimi absurdami, zaczynając od gburowatych kelnerów, kończąc na francuskiej biurokracji. Choć w tej części tytułowy bohater "zwiedza" Stany Zjednoczone, książka jak każda część trąci Francją oraz jej dziwnościami.

Emma | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Anglik mieszkający w Paryżu zostaje wysłany do USA, aby propagować wśród Amerykanów walory Wielkiej Brytanii. Autor szydzi z przywar wszystkich trzech nacji. W powieści jest wiele śmiesznych, wręcz absurdalnych scen.
Bardzo lekka książka, akcja jest wartka,czyta się szybko. Polecam wszystkim cierpiącym na jesienną chandrę.

Maga | 2015-08-03
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

No cóż - ja chyba wolę Anglika we Francji niż w Stanach:) Czytam książki Stephene Clarke'a po kolei i albo temat już mi się przejadł albo jednak te Stany mu słabo wyszły. Zakładam, że autor co nieco tematów zapożycza z własnych niebanalnych przygód. Jednak perypetie bohatera we Francji były dla mnie bardziej wiarygodne niż te w Stanach. Mam wrażenie, że w tej powieści jest dużo więcej fantazjowania i nie do końca mi się to podobało. Mam nadzieję, że w kolejnych książkach będzie lepiej:)

Cyfranek | 2013-10-17
Przeczytana: 17 października 2013

Znakomicie się bawiłem wraz z Paulem Westem czytając "Merde! chodzi po ludziach". Tym razem bohater wyrusza do Stanów, gdzie na czytelnika czeka mieszanka stereotypów nie tylko brytyjskich i francuskich ale i amerykańskich.
To zdecydowanie najlepsza (wśród tych, które przeczytałem) z serii Merde!

Freja78 | 2010-07-09

genialna i smieszna

Maria Tarczyńska | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

W książkach Clarke'a ciekawe jest przede wszystkim francuskość. Książek o Ameryce jest już tyle, że tyle, że temat jest przewałkowany aż za bardzo. Dlatego umieszczenie akcji w USA pozbawiło książkę najważniejszego jej atutu - względnej świeżości tematu.
Poza tym książka lekka łatwa i przyjemna. Komedia z amerykańsko brytyjskim i lekko francuskim wątkiem. Dobra książka na wakacje i jesienne wieczory.

Holmes | 2010-07-10

Dość naciągana próba odcinania kuponów od sukcesu (no, powiedzmy...) dwóch poprzednich książek. Tym razem niestety żarty nie są pierwszej świeżości, sam temat "gópich" amerykanów jest niemiłosiernie wyeksploatowany, i nawet tytuł już nie pasuje (bo co ma "merde" do USA?)
Trudno nawet powiedzieć, że autor zmarnował szansę, bo chyba nie było takowej na horyzoncie.

Nanette | 2014-01-23
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Pierwsza cześć była w miarę fajna, druga też do przejścia, ale ta zdecydowanie nie. Napisana jakby na siłę, nie wnosiła nic ciekawego. Wieje nudą, irytuje i zniechęca. Nie polecam.