Piąta aleja

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak
One Fifth Avenue

Poranna kawa na tarasie z widokiem na Manhattan. Po lewej zaspany Brad Pitt, po prawej Jessica Lange z gazetą w ręku. Ile dałabyś za mieszkanie na Piątej Alei? Nowy Jork jest miastem kobiet, które zrobią wszystko, by zamieszkać w apartamencie przy Piątej Alei. To nie tylko mieszkanie - to prestiż, pieniądze, uznanie i sława. Winda do nieba. Niektóre z nich dostały swoją szansę, jak choćby...

Poranna kawa na tarasie z widokiem na Manhattan.
Po lewej zaspany Brad Pitt, po prawej Jessica Lange z gazetą w ręku.
Ile dałabyś za mieszkanie na Piątej Alei?

Nowy Jork jest miastem kobiet, które zrobią wszystko, by zamieszkać w apartamencie przy Piątej Alei. To nie tylko mieszkanie - to prestiż, pieniądze, uznanie i sława. Winda do nieba. Niektóre z nich dostały swoją szansę, jak choćby młodziutka Lola, która marzy, by stać się drugą Carrie Bradshaw. Nawet słynna aktorka Schiffer Diamond zostawia za sobą męża i Los Angeles i wraca na Piątą Aleję, gdzie wciąż mieszka jej pierwsza wielka miłość.
Kilka kobiet o przeróżnych osobowościach, poglądach i oczekiwaniach wobec świata zamieszkuje pod jednym dachem. Nie ma w tym nic niepokojącego, przynajmniej do chwili, kiedy zaczną ze sobą walczyć. A kto przy zdrowych zmysłach chciałby stanąć na drodze gotowej na wszystko kobiety?

W Piątej Alei Candace Bushnell, znana z Seksu w wielkim mieście, powraca jako ironiczna, momentami nawet zjadliwa obserwatorka światka Manhattanu pełnego aktorów, finansistów, bogaczy i ludzi, którzy są znani z tego, że są znani.

Nowojorczycy, strzeżcie się!

Piąta Aleja to współczesna komedia obyczajowa i ... przełomowa powieść Bushnell. Jej spostrzeżenia na temat pieniędzy, Internetu, sztuki, ale też seksu, snobizmu i wspinania się po społecznej drabinie wzmacniają pozycję Bushnell jako przenikliwej obserwatorki współczesnego życia.
„USA Today”

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2267,tytul,Piąta%20Aleja

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2267,tytul,Piąta%20Aleja

mala5317 | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Nie sądziłam, że tak bardzo stęsknię się za tym miejscem. Z przyczyn niezależnych ode mnie musiałam na calutki miesiąc odłożyć wszelkie książki. Tą przeczytałam jeszcze przed przerwą, więc mogę jej dokładnie nie pamiętać, a opis będzie lekko ogólnikowy.

Wydanie tej książki bardzo mi się podobało. Wersja pocket, mała, poręczna. Okładka świetna. Do mnie przemawia i przede wszystkim oddaje treść książki. Kojarzy mi się z filmem "Diabeł ubiera się u Prady". Obszerna, z małymi literkami, więc choć to pomniejszone wydanie to czyta się ją długo.

W książce tej znajdziemy wiele podmiotów. Napisana jest z perspektywy kilku bohaterów, którzy reprezentują różne grupy społeczne. W trakcie czytania przeskakujemy z jednej postaci na drugą. Momentami się gubiłam, gdyż słabo oznaczone są owe przeskoki. Ale całość przedstawia się całkiem ok. Spokojna, poprawna opowieść z elementami romansu w tle.

Mamy w tej pozycji wielu bohaterów. Postacie są w różnym wieku, sytuacji majątkowej i społecznej....

mroźny_poranek | 2013-12-07
Przeczytana: 02 lutego 2013

Początek tej książki szedł mi jakość opornie.
Przyznam szczerze, że musiałam niestety troszkę się do niej zmuszać.
Jednakże potem jakoś już szło.
Książka opowiada o bogatych mieszkańcach Piątej Alei w Nowym Jorku.
Każdy z lokatorów tych luksusowych mieszkań ma jakieś swoje mroczne tajemnice albo ciemne strony.
Przyznam, że troszkę ta książka wydawała mi się chaotyczna, ale nie była najgorsza.
Czasem warto przeczytać coś lekkiego, niezobowiązującego i coś nad czym nie trzeba się zbytnio zagłębiać.

Olinka | 2013-09-06
Przeczytana: 06 września 2013

Nie wiem, po co ktoś pisze coś takiego. Czytając, ciągle sobie zadawałam pytanie, które towarzyszy mi od lat szkolnych: mianowicie, co autor miał na myśli. Może gdybym doczytała do końca, znalazłabym odpowiedź. Jednak po 150 stronach mam dość tej opowieści o niczym i nie sądzę, żeby diametralnie się zmieniła od strony 151. Gdyby jednak było inaczej, to proszę dać znać :).

To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Poprzednie to „Szminka w wielkim mieście” oraz „Za wszelką cenę” (recenzje w profilu).
Tą czyli „Piąta Aleja” czyta się bardzo dobrze. Są to losy mieszkańców słynnej ulicy w Nowym yorku – tytułowej Piątej Alei. Bohaterami są pisarze, aktorka, asystentka pisarza i ich rodziny, znajomi. Opisane jest ich życie prywatne i sukcesy.
Książka ma ponad 600 stron, ale mogłaby mieć więcej jak dla mnie. Polecam każdemu kto chciałby zwiedzić Nowy York.

W treści znalazłam kilka ciekawych cytatów:

„Nowy York jest dokładnie taki sam jak dawniej...przecież wiesz, że to miasto nigdy się nie zmienia. Pojawiają się inne postacie, ale ciągle grają w tej samej sztuce.” (str 9)

„Każdy może wygrać, jeśli wie, czego chce, i potrafi się na tym skupić. I jeśli jest gotów ponieść ofiarę” (str 102)

Anna | 2010-06-30

Niby obyczajowa książką, którą człowiek czyta dla rozluźnienia, a pod koniec byłam nieziemsko zaskoczona.
Cieszę się, że ją przeczytałam, chociaż momentami miałam ochotę przerwać.

Marta | 2011-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 16 czerwca 2011

Trudne początki, pewnie dlatego że spodziewałam się czegoś w stylu "Plotkary" dla dorosłych dziewczynek, czyli kroniki życia nieziemsko bogatych i na podobna skale zepsutych mieszkańców sławnej 5th avanue. Zamiast tego autorka serwuje analizę (niezbyt dogłębna)psychicznych zmagań bohaterów z otaczająca rzeczywistością. Lektura nie oddaliła ode mnie marzeń o dostatnim, ociekającym szampanem, życiu w NY ale nie zmusiła mnie również do natychmiastowego kupna biletu za ocean ;)

OlaArciechowska | 2010-12-31
Przeczytana: lipiec 2010

To jedyna książka tej autorki, którą przeczytałam. Zrobiła na mnie duże wrażenie. Bushnell opisuje relacje między sąsiadami na słynnej "5th Avenue" w sposób na tyle intrygujący, że nie znudziłam się nimi brnąc przez te 600 stron. Jest doskonałą obserwatorką życia, co udowadnia w swojej książce, nie obawia się przy tym ostrej krytyki zachowań ludzkich, które według mnie są jak najbardziej słuszne i bezpośrednie. Książka warta przeczytania, mimo dużych rozmiarów, chłonie się ją jednym tchem.

Karolina | 2015-04-08

Gdy otworzyłam kopertę, od razu zakochałam się w tym konkretnym wydaniu. Zdjęłam papierową obwolutę, by czytać egzemplarz obciągnięty granatowym płótnem, z wytłoczonym na grzbiecie tytułem i nazwiskiem autorki. W kontraście ze śnieżnobiałymi kartkami, prezentowało się bardzo przyjemnie. Dużą radość sprawiało mi każdorazowe otwieranie powieści.

Po opisie wydawcy, spodziewałam się trochę innej treści. Na kartach powieści nie znalazłam "prawdziwych" gwiazd. Jednak ostatecznie się nie rozczarowałam.

Wciągająca, wielowątkowa i barwna opowieść o życiu nowojorskiej socjety. Bardzo przyjemnie było zanurzyć się w ten świat. Bushnell pokazuje uniwersalną prawdę- nie wszystko złoto, co się świeci. Nieważne czy ludzie są bajecznie bogaci i mogą sobie pozwolić na sfinansowanie każdego luksusu czy kaprysu, jaki przyjdzie im do głowy. Czy wręcz przeciwnie- są tak biedni, że każdy wydatek musi być kilka razy przemyślany i wymaga wielu wyrzeczeń. Wszystkimi targają takie same emocje i rozterki,...

Angela21 | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Książka zaskakująca i bardzo ciekawa. Opowiada o ludziach bogatych i ich życiach oraz dążeniu do pieniędzy. Opowiada także o chęci wzbogacenia się ludzi zwykłych bądź o porażkach średnio usytuowanych. Także co człowiek jest zdolny zrobić by uzyskać szczęście czy raczej dobry status majątkowy w przykładzie Mindy Gooch. Albo o Loli, której sytuacja łóżkowa czy seksualna to nic, bo wręcz potrafi zrobić z siebie prostytutkę i zaspokoić każdego mężczyznę byle tylko uzyskać swoje. Książka bardzo, bardzo współczesna. Myślę, że każdy może tutaj odnaleźć siebie. Ciekawie się czyta:)

Juliet | 2014-02-24
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Sława, blichtr, próżność i bogactwo - tak wygląda na co dzień życie nielicznych nowojorczyków, którzy zaliczają się do elity. Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, w życiu tym pojawiają się skazy pod postacią kłopotów - kradzieże, oszustwa, zazdrość i zdrada, to wszystko przydarza się bohaterom "Piątej Alei". Znakomicie napisana książka, humorystycznie, ale i złośliwie podkreślone wady postaci czynią ją pozycją w mojej biblioteczce, do której często wracam.