Merde w Europie

W.A.B.
2017-01-11
2017-01-05
Maria Jaszczurowska
angielskie poczucie humoru Anglicy Francja Francuzi humor ironia literatura angielska Paryż powieść obyczajowa romans UE unia europejska urzędnik

Jeden wielki bałagan

Lekka historia o perypetiach Anglika przebywającego w światku europejskich urzędników w Brukseli, tuż przed głosowaniem Brytyjczyków w referendum o pozostaniu lub opuszczeniu Unii Europejskiej. Ciekawe wątki damsko - męskie przeplatane całkiem rzeczywistymi faktami o procesie legislacyjnym toczącym się w UE. Książka pisana z perspektywy Brytyjczyka o dość chłodnym spojrzeniu na projekt UE co mimo faktu, iż książka ma raczej walor frywolnej zabawy treścią, mimo wszystko daje do myślenia w kilku punktach o tym, co w ramach UE jest nie do końca doskonałe i winno ulec zmianie lub nawet likwidacji. Co do zasady 9 na 10 książek jakie pochłaniam należą do literatury faktu, więc tego typu pozycja dostarcza mi odmiennych doznań literackich, co postrzegam jako pewną korzyść w procesie poznawania świata.

Cóż... Jeśli ktoś czyta tę książkę jako pierwszą z cyklu z Paulem Westem, zapewne będzie się dobrze bawił. Mnie jednak tom trochę nużył, bo to już kolejna, szósta przygoda z Anglikiem mieszkającym we Francji.
Pierwsze dwa tomy to był naprawdę przedni humor. Z dalszymi tomami było już dość przeciętnie. Stąd tutaj skromna piątka.

Taka lektura na urlop, można się pośmiać, a jednocześnie trochę dowiedzieć na temat realiów pracy europosłów. Myślę, że niełatwe było przetłumaczenie żarcików językowych z języka francuskiego i angielskiego. Zgadzam się, że osoby, które tych języków nie znają, miały problem ze zrozumieniem, gdyż, przynajmniej w audiobooku, dialogi bardzo często nie były tłumaczone.

Do połowy - żywiołowy śmiech wywoływany perełkami angielskiego humoru. Rewelacja.
Niestety w drugiej połowie tempo siada, dowcipy latają niżej i z mniejszą werwą, a intryga zaczyna nużyć. Autor ma chyba tego świadomość, ponieważ folguje sobie z frywolnością, co za każdym razem (w kolejnych jego książkach) jest zamysłem chybionym. Ocena zatem to 10 podzielić przez 2.

Czytało się szybko, fajny poziom humoru i zarazem ciekawa intryga. Mam ochotę sięgnąć po inne części serii. Mam tylko dwa zastrzeżenia, no może trzy.
Pierwsze tyczy się ogromnej ilości wtrętów francuskich. Rozumiem koncepcję i uważam ją za fajną. Problem rodzi się jednak w tym, że zazwyczaj autor nie wyjaśnia co dane stwierdzenie znaczy. Części prostych można się domyślić, jednakże niektórych - ni chu chu, bez znajomości francuskiego. Przydał by się jakiś mały słowniczek na końcu.
Drugie co irytowało, to ciągła niepewność Francuzów wobec bohatera. Gdyby tylko miał francuski paszport, to wiadomo by było, że idziemy ramię w ramię, ale nie ma, więc nie wiadomo czy można mu ufać. Trąci to trochę infantylizmem. Kojarzy mi się z sytuacją, jak miałem circa dziesięć lat i jak co lato spotykałem się z kuzynem z Czech, który ma bliską rodzinę w Polsce. Akurat tego dnia był mecz reprezentacji Polski. Niezrozumiałe było dla mnie wtedy, jak jego może nie obchodzić spotkanie reprezentacji! Przecież matka Polka, rodzina w Polsce. Dopiero z czasem dorastania zrozumiałem, że on wychowany w Czechach, czuje się Czechem. Niemniej, nie zmienia to faktu, że będąc w sytuacji głównego bohatera, można by polegać na nim jak na Zawiszy.
Trzecia sprawa, to rzecz niezrozumiała w pewnym stopniu dla mnie. Bohater od wielu lat mieszka we Francji, jego kumpel też. Nie są robolami, jak Polacy w Holandii, że jadą tłuc młotkiem na budowie i wystarczy im zestaw piętnastu słów, z czego dziesięć to przekleństwa. Nie muszą mówić perfect, ale wciąż powinni mieć mniejsze problemy, niż te jakie są przedstawione na kartach powieści. Zwłaszcza, że - to się chyba trochę zmienia - Francuzi i Niemcy, uważają, że ich języki są niesamowicie ważne i uczyć się angielskiego nie muszą. Jak ktoś do nich przyjeżdża, to powinien znać francuski i niemiecki.
Ogólnie pozycja godna polecenia, miejscami może delikatnie nierówna, ale pokazuje pewne absurdy UE okraszone odpowiednią dawką humoru.

Ciekawe spojrzenie na "pracowitość" pracowników Europarlamentu.

Ciekawe spojrzenie na "pracowitość" pracowników Europarlamentu.

Ostatnia część przygód Brytyjczyka we Francji, a ściślej mówiąc, tym razem w Brukseli. Fajny motyw przewodni, jak zwykle można się było pośmiać, ale chyba już mam lekki przesyt i nawet cieszę się, że już Paula Westa nie spotkań :) No chyba, że występuje również w dwóch innych książkach tegoż autora, które mam zamiar niebawem przeczytać ;)

Elodie -była Paula Westa, a teraz deputowana do Parlamentu Europejskiego zatrudnia Paula jako swego asystenta w Parlamencie Europejskim. Oficjalnie Paul ma zająć się językami mniejszości, jednak prawdziwy cel Elodie jest zupełnie inny. Książka która ciekawie opisuje Brukselę i europejskie absurdy. Przyjemnie i z zaciekawieniem się czytało.

Moim zdaniem to najsłabsza pozycja z całej serii.

Moim zdaniem to najsłabsza pozycja z całej serii.

Paul West w Brukseli! Jak UE to zniesie?
Sporo ciekawostek o mieście i strukturach UE w krzywym zwierciadle a la Stephen Clarke. Myślę, że ta część, mimo bazowania wciąż na podobnych schematach, dorównuje pierwszej z serii.

Paul West w Brukseli! Jak UE to zniesie?

• Ebooki