Fenix Antologia: Zajdel 2019

Okładka książki Nowa Fantastyka 487 (04/2023) Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Tomasz Krzywik, Django Mathijsen, Luigi Musolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Ewa Białołęcka, Agn...
Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Inne nieba Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Szamałek, Jakub Żulczyk
Niezwyciężone.... Ewa Białołęcka, Bar...

Michał Cholewa - "Na granicy", "Zwycięstwo"
Agnieszka Hałas - "Potwór i nić"
Łukasz Kucharczyk - "Drogi do raju", "Ostatni płatek", "Skracaj albo giń"
Łukasz Kucharczyk, Kacper Kotulak - "Kamień z lilii"
Magdalena Świerczek-Gryboś - "Być martwym jest srebrem, nie istnieć złotem"
Paula Wanarska - "Zawsze"

Michał Cholewa - "Na granicy", "Zwycięstwo"
Agnieszka Hałas - "Potwór i nić"
Łukasz Kucharczyk - "Drogi do raju", "Ostatni płatek", "Skracaj albo giń"
Łukasz Kucharczyk, Kacper Kotulak - "Kamień z lilii"
Magdalena Świerczek-Gryboś - "Być martwym jest srebrem, nie istnieć złotem"
Paula Wanarska -...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Przyzwoita antologia wypełniona opowiadaniami autorów - nieznanych mi dotąd ze swojej twórczości (z wyjątkiem Ewy Białołęckiej) - sugerowanych przez Redakcję magazynu literackiego Fenix wszystkim czytelnikom, którzy zastanawiają się nad swoimi nominacjami do tegorocznej Nagrody Literackiej Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

Jako, że dawno nie czytałem nic polskich twórców literatury fantasy i science-fiction - tych współczesnych niemal zupełnie nie kojarzę - nie mogę nie wyrazić swojego zaskoczenia naprawdę dobrym poziomem większości opowiadań. Oczywiście, jak w wielu antologiach, w pamięć zapadają tylko niektóre z nich - jedne uwodzą stylem, inne pomysłem (czasem jednym i drugim) a jeszcze inne podobieństwami do twórczości znanej i lubianej autorów światowego formatu.

W związku z tym moje nominacje padły na:

1. Ewę Białołęcką – "Papierowe wyspy" - za fajne, pomysłowe wykorzystanie motywów popkultury ze szczególnym wskazaniem na sferę komiksu i kina superbohaterskiego. Znakomity humor, stylem zahaczający o twórczość Neila Gaimana.

2. Aleksandrę Janusz – "Mrówki w Złotych Tarasach" - znakomicie się czytający miks literatury postapokaliptycznej z scenariuszem rodem z "Black Mirror" i pomysłowymi nawiązaniami do "Wiedźmina" Andrzeja Sapkowskiego. Z chęcią przeczytałbym więcej opowiadań osadzonych w tym świecie i z tą samą protagonistką.

3. Martę Sobiecką - "Rój" - naprawdę przemyślane i dobrze napisane - świetna intryga - cyberpunkowe opowiadanie, które spodoba się wszystkim fanom "Blade Runnera".

4. Martę Magdalenę Lasik – "Nieprzezroczyści" - tu znów nieco cyberpunkowo, nieco antyutopijnie a w stylu wyraźne inspiracje twórczością Williama Gibsona (i nawet lekko Phillipa K. Dicka).

5. Katarzynę Rogińską – "A kiedy przyjdzie do ciebie Pan" - opowiadanie osadzone w świecie, w którym bogowie i demony opętują ludzi, dając im różne dary i obarczając przekleństwami. Niby proste, ale dużo fajniejsze jest drugie dno tego opowiadania i to, czego autorka nie mówi wprost - świat wydaje się dzięki temu o wiele bogatszy, niż opisany tu jego wycinek i z pewnością ma mnóstwo do zaoferowania a niedopowiedzenia aż się proszą o rozwinięcie w szerszym ujęciu - powieść?

Po przeczytaniu tej Antologii i po zaskoczeniu, że współczesna fantastyka ma się lepiej niż myślałem, z radością sięgnę po kolejne dzieła wyróżnionych - i nie tylko - autorów i Antologie Fenixa. Zdecydowanie polecam!

P.S. Na swoje ulubione powieści i opowiadania głosować można do 31 marca 2020 pod adresem: https://zajdel.art.pl/nominacje/

Jako, że dawno nie czytałem nic polskich...

Muszę przyznać, że nie spodziewałam się tak słabych tekstów. Większość jest tak nijaka, że zaraz po przeczytaniu ich, ledwo się je pamięta. Teksty, które mi zapadły w pamięć to:
- Agnieszka Hałas – Schronisko - historia o zmarłych przeprowadzanych na drugą stronę.
- Aleksandra Janusz – Mrówki w Złotych Tarasach - chyba najlepsze opowiadanie z całego zbioru. Pomysł trochę podobny do jednego z odcinków Black mirror. Maszyny zabijają ludzi, którzy usiłują przeżyć w świecie po śmierci technologii. Główna bohaterka podejmuje ryzykowną wyprawę by zdobyć leki.
- Katarzyna Rogińska - A kiedy przyjdzie do ciebie Pan - bogowie, którzy rzucają różne klątwy na ludzi.
- Anna Sikorska - Umieraki - ciekawa dystopia, choć opowiadanie jest zbyt krótkie, by można było się wczuć w bohaterów. Empatyczni przeprowadzają do innych ciał ludzi, których na to stać.
Szkoda, naprawdę spodziewałam się czegoś lepszego. Znacznie ciekawsze opowiadania można znaleźć choćby w Fantazmatach.

• EBooki
  • Przeczytane 2020