A Long Petal of the Sea

powieść historyczna literatura piękna
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Historia bohaterów, których życie rozgrywa sytuacja społeczno- polityczna wciągnęła mnie od pierwszych stron książki. Bardzo ciekawy wgląd w wojnę domową w Hiszpanii i jej konsekwencje w Ameryce Południowej widziane oczami emigrantów.

Jak zwykle solidne tło historyczne, mocno nakresleni bohaterowie, burzliwe dzieje i koleje losu, warto sięgnąć i zanurzyć się w jedyną w swoim rodzaju Allende. Przyjemnie spędzony czas.

Allenda uwielbia powieści opisujące całe życie i świat bohaterów od narodzin do śmierci. Wspaniała opowieść, uzupełniła moje luki w wiedzy, pozwoliła spojrzeć, na świat oczami innych. Polecam.

Wciągająca

Wciągająca

Tło historyczne i relatywizm historyczny, Hiszpania, Chile, uciekinierzy, miłość, dojrzewanie i dość pospolite zakończenie.

Warto.

Warto.

Lubię wszystkie książki tej autorki. Podobnie jak poprzednie ta książka również zabiera nas w świat jednostki na tle wojny i brudnego świata polityki.

Chyba wszystko już o tej książce napisano więc nie będę się potarzać ale muszę, muszę dodać od siebie: jest cudna.

‘’Nie boję się śmierci, Victorze. Jestem zadowolona, chcę zobaczyć co jest pod drugiej stronie. Ty też nie powinieneś się bać, bo ja zawszę będę przy tobie, w tymżyciu i w każdym innym.’’

Piękna, wzruszająca opowieść o niezwykłych losach ludzi, którzy uciekają przed wojną w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Jest rok 1939 gdzie w Hiszpanii, krwawą wojnę wygrał generał Franco. Lecz skutki tego zwycięstwa ponoszą ludzie, którzy muszą uciekać z Hiszpanii aby móc przetrwać. W książce splatają się losy Victora i ciężarnej Roser ich pierwsza wspólna podróż zaczyna się już w Hiszpanii. Chilijski poeta Pablo Neruda organizuje transport do Chile grupy uchodźców z na statku. Aby móc znaleźć się wśród szczęśliwców zakwalifikowanych do tej podróży, Roser i Víctor pobierają się, mimo iż łączy ich tylko przyjaźń. Początkowo kraj do którego dotarli jest dla nich obcy i niezrozumiały, ale upór Victora i Roser sprawia że to miejsce staje się ich domem i przystanią. To powieść pełna miłości, wzlotów i upadków, które poruszają Czytelnika i sprawiają że kiedy czyta się to odczuwamy ich ból, cierpienia ale też i ich radość. Autorka pięknie połączyła wydarzenia historyczne z wątkami miłosnymi.

Autorka mimo, że porusza ciężkie tematy, sprawia, że książkę przyjemnie się czyta. Jest to bardzo ciekawa lektura, żeby zapoznać się z tematem wojny domowej, dowiedzieć się, co robili zwykli ludzie podczas wojny, gdzie uciekali i jak ich los się potoczył. Fascynujące jest to, że uchodźcy z Hiszpanii znaleźli swoje miejsce na lądach tak odległych od ich ojczyzny. Główny bohater powieści Víctor zmaga się z nostalgią i tęsknotą za ojczyzną, ale jak później się przekonuje, Hiszpania jaką pamiętał już nie istnieje. Myślę, że po części każdy z nas może się z nią utożsamić z takim postrzeganiem. Najlepsze czasy już minęły; kiedyś było lepiej, i to nigdy już nie wróci.

• Audiobooki