Largo pétalo de mar

Okładka książki Largo pétalo de mar Isabel Allende
Okładka książki Largo pétalo de mar
Isabel Allende Wydawnictwo: PLAZA & JANÉS literatura piękna
PLAZA & JANÉS
2019-05-01
2019-05-01
hiszpański
Inne

Allenda uwielbia powieści opisujące całe życie i świat bohaterów od narodzin do śmierci. Wspaniała opowieść, uzupełniła moje luki w wiedzy, pozwoliła spojrzeć, na świat oczami innych. Polecam.

Wciągająca

Wciągająca

Tło historyczne i relatywizm historyczny, Hiszpania, Chile, uciekinierzy, miłość, dojrzewanie i dość pospolite zakończenie.

Warto.

Warto.

Lubię wszystkie książki tej autorki. Podobnie jak poprzednie ta książka również zabiera nas w świat jednostki na tle wojny i brudnego świata polityki.

Chyba wszystko już o tej książce napisano więc nie będę się potarzać ale muszę, muszę dodać od siebie: jest cudna.

‘’Nie boję się śmierci, Victorze. Jestem zadowolona, chcę zobaczyć co jest pod drugiej stronie. Ty też nie powinieneś się bać, bo ja zawszę będę przy tobie, w tymżyciu i w każdym innym.’’

Piękna, wzruszająca opowieść o niezwykłych losach ludzi, którzy uciekają przed wojną w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Jest rok 1939 gdzie w Hiszpanii, krwawą wojnę wygrał generał Franco. Lecz skutki tego zwycięstwa ponoszą ludzie, którzy muszą uciekać z Hiszpanii aby móc przetrwać. W książce splatają się losy Victora i ciężarnej Roser ich pierwsza wspólna podróż zaczyna się już w Hiszpanii. Chilijski poeta Pablo Neruda organizuje transport do Chile grupy uchodźców z na statku. Aby móc znaleźć się wśród szczęśliwców zakwalifikowanych do tej podróży, Roser i Víctor pobierają się, mimo iż łączy ich tylko przyjaźń. Początkowo kraj do którego dotarli jest dla nich obcy i niezrozumiały, ale upór Victora i Roser sprawia że to miejsce staje się ich domem i przystanią. To powieść pełna miłości, wzlotów i upadków, które poruszają Czytelnika i sprawiają że kiedy czyta się to odczuwamy ich ból, cierpienia ale też i ich radość. Autorka pięknie połączyła wydarzenia historyczne z wątkami miłosnymi.

Autorka mimo, że porusza ciężkie tematy, sprawia, że książkę przyjemnie się czyta. Jest to bardzo ciekawa lektura, żeby zapoznać się z tematem wojny domowej, dowiedzieć się, co robili zwykli ludzie podczas wojny, gdzie uciekali i jak ich los się potoczył. Fascynujące jest to, że uchodźcy z Hiszpanii znaleźli swoje miejsce na lądach tak odległych od ich ojczyzny. Główny bohater powieści Víctor zmaga się z nostalgią i tęsknotą za ojczyzną, ale jak później się przekonuje, Hiszpania jaką pamiętał już nie istnieje. Myślę, że po części każdy z nas może się z nią utożsamić z takim postrzeganiem. Najlepsze czasy już minęły; kiedyś było lepiej, i to nigdy już nie wróci.

Isabel Allende w „Długim płatku morza” przedstawia brutalną historię Hiszpanii i Chile w XX w. Tematem powieści stają się dyktatury, wojna, emigracja, koszmar francuskich obozów dla emigrantów, a także miłość, zdrady, fascynacje, codzienność tych, którzy musieli żyć w tym okrutnym czasie. Autorka potrafi pięknie opowiadać, a przy okazji przemycać wiedzę historyczną. Historia nadal się powtarza... Szkoda jednak, że opowieść jest snuta zbyt szybko, są spore przeskoki czasowe, niektóre wątki potraktowano po macoszemu. Na domiar złego lektorka wyrzuca z siebie słowa z szybkością karabinu maszynowego, nie uznaje znaków interpunkcyjnych, co potęguje wrażenie pośpiechu, braku wykończenia zapisków. Mimo wszystko zachęcam do lektury.

Jak zwykle solidne tło historyczne, mocno nakresleni bohaterowie, burzliwe dzieje i koleje losu, warto sięgnąć i zanurzyć się w jedyną w swoim rodzaju Allende. Przyjemnie spędzony czas.

• Audiobooki