Nie śmieci

reportaż
brak wydawnictwa
2019-12-12
2019-12-12

Okładka książki Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce Grzegorz Szymanik, Julia Wizowska
Długi taniec z... Grzegorz Szymanik, ...
Okładka książki Po północy w Doniecku Grzegorz Szymanik, Julia Wizowska
Po północy w D... Grzegorz Szymanik, ...

Bardzo ciekawy temat, ale książka niestety mocno przeciętna i chaotyczna. Niby całość jest podzielona na rozdziały o poszczególnych rodzajach odpadów, ale w każdym rozdziale wszystko jest wymieszane tak jak w przeciętnym koszu na śmieci.

Autorka narzeka i narzeka, na wszystkich, na konsumentów, przedsiębiorców, przepisy , gminy i nawet na WIOŚ; ale oprócz narzekania i wizji , dość kiczowatej, wspaniałej przyszłości bez odpadów, nie ma w tej książce prawie żadnych konkretów, które pomogłyby tu i teraz, w obecnej rzeczywistości podjąć, zainteresowanemu tematem czytelnikowi, sensowne działania .
Zamiast, bezproduktywnie, narzekać na gminy, Wioś, czy przepisy, można było napisać kto co robi, jakie są te przepisy, i jak można by z nich korzystać jako konsument, czy osoba która napotyka śmieci, tam gdzie ich nie powinno być.
Taka książka mogłaby wskazywać działania, które można podjąć, nawet na małą, lokalną skalę, przepisy, z których można skorzystać, powody zmian w przepisach, zachęcić do działania.
A pokazuje jedynie ogólną niemoc, co wcale nie jest prawdziwym obrazem.

Może zamiast narzekać globalnie, co zupełnie nic nie daje, warto raczej zachęcać czytelników do skupienia się na tym na czym można się skupić? czyli na swoich codziennych wyborach. I zachęcić do działania/ już można wybierać miedzy sprzedawcami i da się wybrac tych, którzy myślą nad tym w co pakują i z czego produkują.

I na współpracy z różnymi organami, zamiast na ich globalnej krytyce,.
I oczywiście na znajomości prawa. Przydałby się chociaż fragmenty ustawy o odpadach, lub chociaż link, pod którym jest jej aktualna wersja.. I chociaż ze dwie strony o podstawowych przepisach, nie tylko ustawach i rozporządzeniach, na podstawie których to wszystko działa/ a czytając książkę ma się wrażenie, że sama autorka tych przepisów nigdy nie przeczytała.

Właśnie takie treści powinny być powszechnie przekazywane a nie są. To dobre kompendium wiedzy, które powinno być lekturą obowiązkową. Dziękuje autorce za jej poświęcenie i stworzenie tej książki.

Pożyteczna książka. Autorka opowiada o tym, jakie śmieci produkujemy, jak je utylizować, prawidłowo segregować, ale także jak mniej śmiecić. Spora część książki poświęcona jest recyclingowi i tutaj było dla mnie zbyt dużo technicznych szczegółów dotyczących tego, jak przebiegają te procesy.

Nie jest to książka, którą się czyta i odkłada na półkę. Z tej książki można wyciągnąć wiele pożytecznych informacji, powinno się zaznaczyć odpowiednie strony. Przerażające jest jak bardzo zanieczyszczamy świat natury, ilość odpadów jest zatrważająca. Ile niepotrzebnych zakupów człowiek robi, ile nieświadomych błędów. Trzeba sobie zrobić rachunek sumienia i szczerze wziąć się za naprawę. Wszystko zaczyna się od podstaw, od takiego szaraczka, podstawowego użytkownika. Oczywiście, nie będzie to łatwe.

Fajnie, że taka książka powstała. Autorka włożyła wiele pracy w rozpoznanie tematu, wizytowała firmy przetwarzające odpady - plastik, papier, tetrapaki, spalarnie, składowiska. Jest tu sporo rzeczowej wiedzy, która jest niestety też przepleciona wiedzą poradnikową.

Odkrywcze. Świadomość tego co dzieje się dalej z zawartością naszego kosza na śmieci spowoduje, mam nadzieję, że zastanowimy się już na etapie zakupów co tam trafi a najlepiej czy ten zakup nie trafi tam za szybko. Czy zapakowane w plastik, w papier a może w szklanym opakowaniu? Potrzebna książka, dlaczego nie obowiązkowy podręcznik już w szkole podstawowej?

Niesamowite że taki temat udało się autorce opisać w tak interesujący sposób. Świetny dokument z solidną dawką wiedzy. Dawno nie dowiedziałam się tylu nowych i użytecznych rzeczy, po lekturze tylko jednej książki. Bardzo polecam.

Bardzo wartościowa i unikatowa na rynku pozycja. Każdy powinien przeczytać aby zyskać większą świadomość na temat przetwarzania odpadów w naszym kraju, gdyz, sądząc po przykładach które przytacza autorka, wiedza na ten temat jest naprawdę znikoma. Zachęcam do lektury.

Założyłam tu konto tylko dlatego, by napisać, że takie książki jak ta powinny być lekturą obowiązkową w każdym domu. Bardzo dobra i rzetelna robota autorki! Książka wciąga już od pierwszych stron (nie sądziłam, że o śmieciach można pisać w tak ciekawy sposób). Bardzo polecam każdemu.

Bardzo fajny reportaż na temat czegoś, o czym raczej nie myślimy, mimo że mamy z tym styczność każdego dnia, czyli o śmieciach! Autorka zwiedziła wiele instalacji przetwarzania odpadów, przeprowadzała wywiady, próbując dowiedzieć się, skąd biorą się problemy z zagospodarowaniem śmieci, dlaczego nie można już oddawać makulatury ani puszek. Naprawdę warto przeczytać.

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Nie śmieci