Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety

Okładka książki Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety Areta Szpura
Okładka książki Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety
Areta Szpura Wydawnictwo: W.A.B. poradniki
poradniki
W.A.B.
2019-05-15
2019-05-13
ekologia zero waste poradnik zdrowie ziemia

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (24) / grudzień 2019 Wojciech Bonowicz, Jakub Certowicz, Justyna Dąbrowska, Zuzanna Ginczanka, Karol Grygoruk, Ben Judah, Anna Kiedrzynek, Magdalena Koryntczyk, Jelena Kostiuczenko, Karolina Lewestam, Lena Piękniewska, Kaja Puto, Barbara Sadurska, Zofia Sawicka, Filip Springer, Jakub Szczęsny, Areta Szpura, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Wojciech Bonowicz, ...

W moje życie ta książka nie wnosi nic odkrywczego, ale dla kogoś kto dopiero wdraża się w temat ekologii i zero - waste może to być ciekawa pozycja.

Super, że powstają takie pozycje! Dla osób trochę zainteresowanych tematem ekologii, zero-warte nie ma tam nic odkrywczego. Jednak, jeśli dopiero chcesz się wdrożyć w temat, to myślę, że będzie to dobry poradnik na start.

Autorka zwraca uwagę jak nasze działania mogą zmienić klimat i środowisko. Jak w małych krokach zacząć minimalizować wytwarzanie odpadów, jak dbać o dom, swoje ciało, jak biznes przyczynia się do zagadnienia. Podpowiada o zdrowym odżywianiu i o przedłużeniu życia ubraniem. Uważam, że dobra będzie dla osób początkujących, ale też dla tych co interesują się ekologią. Rozdziały czyta się szybciutko przez przystępny język, dołączone rozmowy ze specjalistami. Plusem jest to, że można czytać rozdział jaki Ciebie konkretnie w tej chwili interesuje. Dowiedziałam się co to jest ekonomia cyrkularna. Jest kolorowo i smacznie. Można znaleźć w niej przepisy wegetariańskie i wegańskie. Na początku znajduje się quiz by się sprawdzić ile wiemy o ekologii. Są kody QR z ciekawymi filmikami i artykułami.
Polecam.

.....
Cała recenzja na ig: d_wachowicz

Chętnie czytam o ekologii, życiu zero warte i w zgodzie z naszą planetą.
Niestety ta książka nie tylko mnie rozczarowała ale także mocno zdenerwowała. W moim odczuciu z ekologią ma niewiele wspólnego. Z 304 stron aż 47 jest całkowicie pustych, a kolejne 48 stron jest zadrukowane do połowy (często mniej na przykład jedynie tytuł rozdziału). Dodatkowo na 11 stronach mamy linki i QR kody do materiałów zamieszczonych w internecie.

Jeżeli chodzi o treść to nie dowiedziałam się niczego nowego, wszystko to można znaleźć na pierwszym lepszym blogu dotyczącym zero waste. W samej książce informacje powielają się, miałam wrażenie, że cały czas czytam o tym samym.

Chętnie czytam o ekologii, życiu zero warte i w zgodzie z naszą planetą.

Tak jak jest w opisie na jej początku: Nie trzeba jej czytać od deski do deski. Każdy rozdział można czytać osobno w dowolnej kolejności i wdrażać zawarte w niej instrukcje.

Trochę smutno, że ta książka zgarnęła słabe opinie tylko dlatego, że sięgnęły po nią osoby obeznane z poruszanymi problemami. Sama bardzo dobrze siedzę w temacie i po przeczytaniu jej uważam, że jest raczej dla osób mniej świadomych i super, bo napisana bardzo przejrzyście. Szata graficzna świetna, na duży plus kody QR do wartościowych filmów, stron, przeglądarek. Wiele ciekawych i przydatnych przepisów oraz wywiadów ze specjalistami. Kompendium całej zero waste'owej wiedzy zgromadzonej w jednej książce, napisanej zupełnie na luzie. I myślę, że właśnie taki był zamysł. Idealna pozycja na prezent dla młodych ludzi (ale nie tylko),by zagłębili się w tak ważny temat, o którym nie mówi się dostatecznie w szkołach.

Sporo ciekawych pomysłów, które pewnie mógłbym chcieć zastosować. Parę fajnych rozmów ze specjalistami. Dużo rzeczy stosunkowo oczywistych. Główny problem z tą książką - nie wiadomo dla kogo jest konkretnie. Czy ma przekonywać nieprzekonanych? Czy wskazywać drogę osobom już świadomym co do zmian klimatycznych i problemów dzisiejszego świata?

Książka bardzo nierówna. Zdecydowanie dla początkujących. Z mojej perspektywy ciężko ocenić, nie dowiedziałam się nic nowego, a za to się trochę wynudziłam. Pojawiało się sporo powtórzeń, ale może taki był zamysł, żeby wbić informacje do głowy osób, które stykają się z nimi po raz pierwszy. Wydaje mi się jednak, że gdybym była taką osobą, to w połowie odłożyłabym książkę - czułabym się przytłoczona ilością rzeczy, które powinnam robić inaczej. Autorka niby wspomina o metodzie małych kroków, ale zaraz potem brnie w okropnie długą wyliczankę naszych powinności. W tym problem - nacisk w książce położony jest na to, co powinien robić pojedynczy człowiek, a nie na zmiany globalne. To, czy czasem wezmę słomkę naprawdę nie ma znaczenia, ale to, czy zrezygnuję z mięsa - już zdecydowanie tak. Brak tu efektywności. Chociaż efektywny altruizm jest wspominany. Rozdziały nie są między sobą spójne. No i nie należy, wbrew zaleceniom Autorki, mieszanić octu z sodą.

Przy całej przydatności tych wskazówek, zaskakuje fakt, że ok. 1/4 książki to puste strony. Możnaby bardziej ekologicznie wydać ten poradnik.

Niestety dałam się nabrać na zamieszanie wokół tej pozycji. Być może przeczytałam w tym temacie już za dużo, bo nie dowiedziałam się niczego nowego. Co więcej, miałam wrażenie, że niektóre poruszane treści są identyczne z tym, co kiedyś znalazłam w innych pozycjach. Nie rozumiem popularności tej książki. Jeśli jednak chociaż jedna osoba dowie się z niej czegoś istotnego i będzie mogła zmienić na tej podstawie życie, to dobrze dla naszej planety.

Dodaj cytat z książki Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety