Feminist Fight Club. Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy

Okładka książki Feminist Fight Club. Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy Jessica Bennett
Jessica Bennett Wydawnictwo: Buchmann publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Feminist Fight Club An Office Survival Manual for a Sexist Workplace
Buchmann
2019-02-27
2019-02-27
Agata Teperek

Streszczenie książki: mężczyźni źli, kobiety super, chyba, że nie zgadzają się z opinią autorki, wtedy złe. Bardzo infantylna, szuka na siłę wrogów.

To moja pierwsza książka o feminizmie. Choć jeszcze nie pracuje, a uczę się w szkole średniej. Dokładniej jestem w klasie informatycznej, gdzie jest 30 chłopaków i dwie dziewczyny z czego ja jestem jedną z nich. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że mimo iż jesteśmy w wieku 18 lat to płeć męska już utożsamia się ze stereotypowym zachowaniem. Czytając tą książkę dowiadywałam się nowych sposobów na reagowanie w seksistowskich zachowaniach zarówno uczniów jak i nauczycieli.
Polecam jako początek przygody z feminizmem.

Przed tym jak kupić książkę, miałam okazję trochę podejrzeć co się znajduje w środku. Zobaczyłam dużo humorystycznych i żartobliwych rysunków, więc od samego początku wiedziałam, że należy czytać tę książkę z pewnym dystansem. Jeśli tego nie zrobić, można mocno się rozczarować.
Książka jest napisana w sposób karykaturalny i przesadzony, co pozwala poruszać ciężkie tematy, takie jak seksizm w pracy, nie przeciążając czytelnika.
Przykłady w książce są bardzo amerykańskie, co sprawia, że nie do końca udaje się postawić w miejscu bohaterek książki, aczkolwiek niektóre przykłady są też bardziej uniwersalne.
Ogólnie polecam książkę jako luźną, humorystyczną lekturę, która przy okazji może pomóc poradzić sobie w seksistowskim miejscu pracy, poczuć się tam pewniej, stawiając jasne granicy. Jednak warto pamiętać, aby mocno odfiltrować dawkę mizoandrii, która się przewija przez całą książkę.

Zabawny i bardzo praktyczny przewodnik po tym jak można reagować na pomniejszające i seksistowskie uwagi w pracy i w życiu codziennym - zabieranie pomysłów, aluzje nie na miejscu. Przykłady odpowiedzi są tez pomocne, dla osób, które obserwują takie sytuacje i chciałyby zareagować. Mimo trudnego tematu forma książki jest lekka i pełna humoru, dodaje energii.

Przyjemna książka. Szczególnie podobała mi się pierwsza połowa, gdzie wśród przytaczanych historii mogłam odnaleźć przykłady również z mojego życia czy życia moich koleżanek. Myślę, że każda młoda kobieta powinna przeczytać tę książkę żeby móc stawiać czoła wśród "stetryczałych" środowisk pracowniczych.

Książka pełna żenujących porad w stylu: mężczyźni, zmywajcie naczynia to wasze żony będą chciały częściej chodzić z wami do łóżka (serio). Połowa stron to żartobliwe ilustracje o poziomie raczej przystającym osobom nastoletnim, niż dorosłym ludziom pracującym w poważnej firmie/organizacji/gdziekolwiek. Dodatkowo "miejsce pracy" jest tutaj zrównoważone z dużą korporacją w dużym mieście w której pracują w większości osoby białe, a dobrze widać że dla wielu osób doświadczających dyskryminacji takie środowisko pracy to abstrakcja. Przynajmniej większość tez zawartych w książce opatrzona jest przypisami, ale już sposoby radzenia sobie z danym problemem potraktowane dość powierzchownie...

Po książkę sięgnęłam z czystej ciekawości. I powiem szczerze, że pierwszy raz w życiu nie udało mi się znaleźć nic pozytywnego. Okładka typowo kobieca, a przecież autorka tak bardzo walczy ze stereotypami płci. Rysunki, grafiki i inne ilustracje nie śmieszą, nawet nie budzą zainteresowania. Sama treść to już zwykłe lanie wody i rozwodzenie się nad tym, co jest nie tak z facetami w pracy i dlaczego kobiety są tak niedoceniane (oczywiście przez tych złych mężczyzn i zazdrosne koleżanki, kompetencje nie mają tu żadnego znaczenia). Najbardziej zaciekawił mnie tekst o tym, żeby podczas rekrutacji brać pod uwagę taką samą liczbę kobiet i mężczyzn (ponownie nie ma znaczenia czy osoby starające się o dane stanowisko mają wymagane kompetencje). A już najbardziej zaskoczyło mnie zdanie autorki, że niemożliwe jest osiągnięcie balansu między pracą a rodziną. Pewnie, są zawody w których jest to ciężkie, ale nie jest to niemożliwe. Książka aż kipi generalizacjami i uogólnieniani. Cóż, mogę to podsumować w paru słowach: Osobiście pracowałam w paru miejscach i nie spotkałam się z dyskryminacją czy gorszym traktowaniem kobiet w miejscu pracy. Także żadna moja znajoma tego nie doświadczyła. Jednakże podejrzewam, że zdarzają się przypadki gorszego traktowania kobiet w pracy. Ale książka to zbiór uogólnień i teorii, które do mnie kompletnie nie przemawiają. Badania są tak dobrane, żeby potwierdzić wymysły autorki (mała grupa badanych, brak zróżnicowania populacji, brak standaryzacji podważają, w moim odczuciu, ich wiarygodność). Szkoda papieru na drukowanie czegoś takiego. 1 gwiazdka to i tak za wysoko na to, jakże wzniosłe dzieło.

Po lekturze polskiego tłumaczenia stwierdzam, że - mimo poważnej tematyki - książka została napisana w okropnie infantylny sposób. Nie miałam okazji przeczytać oryginału, więc ciężko mi stwierdzić, czy to wina tłumaczy czy samej autorki. Pomysł na książkę - super, realizacja - totalny niewypał.

Rzadko kiedy sięgam po książki, które są bardziej poradnikami, ale do tej coś mnie ciągnęło i ostatecznie nie żałuję tego, że ją kupiłam i przeczytałam. Porusza temat istotny i robi to w przystępny sposób. Jessica Bennet ma luźny styl, a treść jest przedstawiona w przejrzysty sposób (na stronach jest dużo światła). Na plus również grafika - bardzo podobały mi się rysunki, które umilały lekturę.

Okładka, a przede wszystkim jej różowy kolor, rzuca się w oczy i przykuwa uwagę, ale muszę przyznać, że zdecydowanie bardziej podobały mi się okładki zagranicznych wydań, gdzie ten różowy był jedynie dodatkiem. I czy to nie odrobinę stereotypowe? Książka poruszająca temat feminizmu (w domyśle kierowana głównie do kobiet) cała na różowo? Jeśli chodzi o samą treść to mam mieszane odczucia. Autorka opisała najczęstsze problemy, które stają na drodze kobiet w pracy. Z każdym z nich zestawiła również porady, jak w podobnej sytuacji można się zachować. I właśnie chyba w tej części najbardziej mi coś zgrzytało. Miałam wrażenie, że były one nie do końca trafne. Wręcz płytkie. Przyznaję, że przez większość z tych trików przelatywałam tylko wzrokiem, skupiając się na innych fragmentach. Na przykład ciekawostkach czy przykładach z życia samej autorki i jej koleżanek.

Książka warta przeczytania. Przez kobiety oraz przez mężczyzn. Szczególnie zaczynających pierwsze prace. Ale nie tylko, bo część z tych zachowań można by bez problemu przenieść i na inne sfery życia.

Bardzo fajna książka, ALE...
Żałuję, że nie trafiłam na nią, kiedy byłam młodsza. Teraz mam 28 lat, dwójkę dzieci i czułam w pewnych momentach, że bardziej przypadłaby mi do gustu, gdybym czytała ją jako młoda dziewczyna w pierwszej pracy po studiach. To nie tyle kwestia merytoryki, bo porady są bardzo ok, tylko stylu i poczucia humoru.

Bardzo fajna książka, ALE...

• Feminizm

Dodaj cytat z książki Feminist Fight Club. Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy