Turbopatriotyzm

Okładka książki Turbopatriotyzm Marcin Napiórkowski
Okładka książki Turbopatriotyzm
Marcin Napiórkowski Wydawnictwo: Czarne Seria: Nowe non-fiction publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Nowe non-fiction
Czarne
2019-08-28
2019-08-28
literatura polska socjologia patriotyzm polityka

Okładka książki 1989. Pozytywny mit Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
1989. Pozytywn... Marcin Napiórkowski...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...

Nacjonalizm pod lupą

Bardzo dobra i potrzeba lektura dla obu stron polskiej sceny politycznej. Gorzka pigułka dla szeroko pojętej liberalnej części i wypunktowanie błędów, jakie zostały popełnione przez ostatnie lata. Prawa strona znajdzie tutaj też kilka słów prawdy o micie swej nieomylności. Patriotyzm ma wiele twarzy. Może być w wersji turbo lub soft. Jednak ostatecznie w mojej ocenie powinien być spoiwem, a nie narzędziem do podziałów. Co na pewno zostanie w mojej głowie na dłużej? To, że kapitalizm puszczony samopas sam sobie, ma tendencje do tworzenia antydemokratycznych postaw, którymi z kolei potrafi zaopiekować się niebezpieczny nacjonalizm. Że przeszłość rzeczywista nie jest tak piękna i kusząca jak to próbują przedstawić nam konserwatyści, a z kolei postępowcy, zamiast w przyszłość tchnąć nadzieję, to wzbudzają jeden wielki niepokój, który paraliżuje i nie pozwala iść naprzód. To tak, w ogromnym skrócie. Symbolicznie udało mi się dokończyć książkę 3 Maja. Dacie bardzo ważnej dla Polski, bo ukazującej, że potrafimy. Że możemy wskazać drogę, a nie tylko podążać za kimś. Tylko gdzieś po drodze, mam wrażenie, że to się wszystko rozmywa i znika w tym polityczno-społeczno-gospodarczym chaosie. Dialog jest zabity przez strach lub zniechęcenie. Taka wizja kraju mnie przeraża. Pozwólcie, że zakończę cytatem: „Bo bez rzetelnej próby zrozumienia tych, z którymi się nie zgadzamy, nie ma mowy o przekonaniu ich do naszej wizji świata.”

Bardzo ciekawa książka otwierająca oczy na wiele aspektów patriotyzmu, o których nie miałam pojęcia. Nie mam wykształcenia socjologicznego ani kulturoznawczego, dlatego momentami czytało mi się trochę ciężko. Mnogość przykładów i przypisów rekompensuje jednak w pełni miejscową fachowość języka.

Książka Napiórkowskiego jest bardzo nierówna, stąd mam duży problem z wystawieniem całościowej oceny. Chciałbym podkreślić ogromną wartość, jaką jest zajęcie się tematem patriotyzmu i nacjonalizmu przez dziennikarza kojarzonego ze środowiskiem lewicowo-liberalnym. Autor ma otwartą głowę i stara się rozumieć otaczający go świat, nie potępiając w czambuł wszystkiego, z czym się nie zgadza. Przedstawione argumenty poparte są dużą liczbą przeczytanych przez niego lektur, co korzystnie wpływa na uporządkowanie wywodu. Inną zaletą dziennikarza jest umiejętność dostrzeżenia błędów i zaniedbań w obrębie swojej „bańki". W wielu momentach nie zgadzałem się z przytoczonymi tezami, dlatego tym bardziej mogę polecić tę książkę osobom o poglądach wolnorynkowych czy konserwatywnych.

Takie se.

Takie se.

Dobra, rzetelna książka. Autor analizuje zjawisko turbopatriotyzmu, które się nasila w ostatnich latach w naszym kraju. Choć zastrzega, że nie będzie obiektywny, należy przyznać, że podchodzi do tematu profesjonalnie i stara się zrozumieć oraz przybliżyć tytułowe zjawisko i jego otoczenie.

Skąd się wziął turbopatriotyzm, czym się przejawia, finansowanie tego zjawiska, związki z politykami - wszystko jest w tej książce brane na warsztat i porządnie analizowane. Należy docenić, że autor, sam będąc softpatriotą, potrafi dostrzec przewagi drugiej strony sporu.

Największym minusem w mojej ocenie są momenty, które się dłużą. Nie ma na szczęście ich zbyt wiele, ale kilka razy zdarzyło mi się stracić koncentrację i musiałem niektóre fragmenty czytać dwa lub nawet trzy razy.

Autorowi nie można zarzucić stronniczości - jako stanowcza przeciwniczka skrajnej prawicy wielokrotnie odczuwałam dyskomfort, gdy Napiórkowski wskazywał zalety czy dobre strategie prawicowych polityków lub tzw. turbopatriotów w ogóle. Książka rzetelna i wyczerpująca, bibliografia odsyła do wielu interesujących pozycji o podobnej tematyce. Pod pewnymi względami rzeczywiście udało mi się zrozumieć fenomen turbopatriotyzmu - przynajmniej na tyle, na ile to możliwe - bo logiki osób doszukujących się w popkulturze szczucia na białych czy heteroseksualnych niestety nigdy nie zrozumiem.

Wartościowa lektura. Wiele rzeczy mi uporządkowała w głowie. I jestem pod ciągłym wrażeniem niesamowitej mądrości i przenikliwości dr Napiórkowskiego

Dla osób, które choć nieco interesują się polityką to obowiązkowa pozycja. Bardzo fajna analiza i opis zjawiska, które obecnie jest u władzy w PL i przy okazji opis zjawiska, które utraciło władzę w 2015.
Lubisz nie lubisz, mniejsza z tym, ale co się pod tym kryje, mocne i słabe strony, to warto znać.

Zadziwiająco pogłębiona analiza czynników, które zaowocowały wzmocnieniem "turbopafriotycznej" idei. Choć autor jawnie przyznaje, która koncepcja patriotyzmu jest mu bliska, daleki jest od ferowania wyroków i nie szczędzi krytyki środowiskom podzielającym jego sympatie. Sprawnie i barwnie napisane, naprawdę polecam.

Wartościowa i bardzo potrzebna lektura w dzisiejszych czasach. Pokorne podejście do zrozumienia strategii i modus operandi przeciwnika. Nieco momentami kazuistyczna, ale jak sam autor zauważa na końcu: zaletą książki jest to, że mimo dynamicznej sytuacji została ukończona.

Marcin Napiórkowski Turbopatriotyzm Zobacz więcej
Marcin Napiórkowski Turbopatriotyzm Zobacz więcej