Po północy w Doniecku

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu

Reportaż rekomendowany przez samego Ziemowita Szczerka. Oddaje głos buńczucznym watażkom, kobietom pozbawionym przez śmierć najbliższych, tym, którzy stracili wszystko, i tym, którzy nagle zyskali, tym o nastawieniu prorosyjskim i tym – proukraińskim, donbaskim „patriotom”, aby znaleźć odpowiedź na pytanie: co wydarzyło się w Doniecku po ucieczce Janukowycza z Kijowa. „Ta książka wchodzi od...

„Ta książka wchodzi od kopa: zaczyna się od tego, że cała ta wojna została opisana, zanim się zaczęła. A dalej robi się jeszcze ciekawiej” – Ziemowit Szczerek

Najpierw wojnę w Donbasie wymyślili i wpletli w swoje powieści miejscowi pisarze science fiction. Potem, kiedy wybuchła naprawdę, poszli na front. W końcu zostali przywódcami marionetkowego państwa, które powstało, kiedy z nieba przestały spadać pociski. Ale bohaterami książki Grzegorza Szymanika i Julii Wizowskiej są również owdowiałe żony i matki zaginionych, zachwyceni sobą watażkowie i dumna redaktorka pierwszej gazety Donieckiej Republiki Ludowej. Ci, którzy wszystko stracili i ci, którzy nagle zyskali, prorosyjscy, proukraińscy i miejscowi, donbascy „patrioci”… Dopiero wszystkie te głosy tworzą odpowiedź, co naprawdę wydarzyło się w Doniecku od chwili, gdy Janukowycz uciekł z Kijowa.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Bartosz Szczygielski | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Julia Wizowska oraz Grzegorz Szymanik napisali reportaż, który mógłby wydawać się czymś niepotrzebnym. Wszak kto jeszcze pamięta o Donbasie? Prawdopodobnie mało kto i niestety zbyt często tak się dzieje. Gdy temat znika z głównych mediów, powoli wszyscy o nim zapominają. I to właśnie dlatego między innymi dlatego warto sięgnąć po „Po północy w Doniecku”. Na szczęście nie jest to jedyny powód, by wziąć w swoje ręce reportaż. To wyjątkowo mocny tekst, gdzie nie uświadczymy czegoś takiego jak komentarz do rzeczywistości. Reportaże i teksty, które znajdują się w książce to głos oddanym ludziom. Osobom, które na własnej skórze doświadczyły tego, co my znamy tylko ze szczątkowych relacji w telewizji i prasie. Głos otrzymali nie tylko bohaterowie i ci, którzy stali na samym przodzie rozwijającej się rewolucji. To przede wszystkim reportaż, który zmusza czytelnika do tego, by sam wysnuwał wnioski. Prawda zależy od tego, kto ją opowiada. A w tym wypadku dostajemy ku temu ogromne pole....

misiel | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017