O kobiecie pracującej. Dlaczego mniej zarabia, chociaż więcej pracuje

Okładka książki O kobiecie pracującej. Dlaczego mniej zarabia, chociaż więcej pracuje Kamil Fejfer
Kamil Fejfer Wydawnictwo: Czerwone i Czarne reportaż
reportaż
Czerwone i Czarne
2019-10-16
2019-10-16
9788366219212

Okładka książki Znak nr 826 / 2024 Monika Bobako, Wojciech Bonowicz, Sylwia Czubkowska, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jonathan Haidt, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Nocuń, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Bartosz Sadulski, Eric Schmidt, Nuria Selva Fernandez, Agata Sikora, Anna Świrszczyńska, Ola Szmida
Znak nr 826 / ... Monika Bobako, Wojc...
Okładka książki Znak nr 825 (2) / 2024 Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Ivan Davydenko, Wojciech Engelking, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kasia, Karol Kleczka, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Anna Mateja, Lech M. Nijakowski, Janusz Poniewierski, Katarzyna Prot-Klinger, Ishbel Szatrawska, Ola Szmida, Joanna Tokarska-Bakir, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Znak nr 825 (2... Michał Cichy, Diana...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (73) / 2024 Edyta Bystroń, Ronan Farrow, Kamil Fejfer, Anouk Herman, Olga Hund, Katarzyna Kazimierowska, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Audrey Magee, Paul B. Preciado, Redakcja magazynu Pismo, Michał Rzecznik, Krzysztof Siwczyk, Wasyl Stus, Aleksandra Warecka
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Rona...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...

Bardzo wartościowa i warta przeczytania książka. Autor oddaje w niej głos kobietom będącym w różnych sytuacjach życiowych. Rozmowy te przedstawione są w formie reportaży i podzielone na rozdziały opisujące między innymi sfeminizowane zawody, takie jak na przykład nauczycielka czy pielęgniarka. Poruszony jest także problem matek, które opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi. Oprócz tego w książce przytoczone są dane statystyczne, które autor porównuje do danych z innych krajów. Analizuje niektóre informacje podawane przez GUS i inne urzędy w Polsce i pisze o tym, dlaczego nie są one wiarygodne i nie pokazują realnej sytuacji.
Temat bardzo ważny, ale przedstawiony w przystępny sposób, dlatego książkę czytało się bardzo przyjemnie.

Przeciętna, stąd taka ocena.
Sporo prawdy, sporo nieprawdy, dużo feminizmu, celebracji każdego kroku kobiet.
Jestem kobietą, bronię ich w wielu przypadkach, ale uważam że książka jest przesadą.
Nie wiem co autor miał na myśli.

Przeciętna, stąd taka ocena.
Sporo prawdy, sporo nieprawdy, dużo feminizmu, celebracji każdego kroku kobiet.
Nie wiem co autor miał na myśli.

Bardzo lubię od czasu do czasu przeczytać sobie książkę na temat, który mnie ani nie dotyczy, ani nie interesuje. To się nazywa przebijanie bańki informacyjnej. Albo po prostu ciekawość. Dlatego też zamiast jakiejś książki historycznej sięgnę sobie czasem do ekonomii, socjologii czy nauk ścisłych, bo wiem, że nic nie wiem.
I choć na co dzień spotykam się z kobietami pracującymi, a sam jestem mężczyzną pracującym i wiele z historii czy tez postawionych w tym reportażu widziałem bądź słyszałem z pierwszych ust, to jednak jakoś fajnie jest sobie uporządkować i usystematyzować tę wiedzę. Z dyskryminacją mamy do czynienia na co dzień. W wielu przypadkach jest już ona tak wrodzona, że bardzo łatwo jej nie zauważać. Albo wręcz uzasadniać. I sam to robię często, bo tak jest łatwiej. Czy kobiety mają ciężej? Mają. Czy wszystkie? Nie. Czy to jest usprawiedliwienie? Absolutnie nie. I choć nie da się stworzyć w pełni równych i inkluzywnych warunków dla wszystkich, to próbować warto. "O kobiecie pracującej" traktowałbym jako ciekawy reportaż, który można sobie czytać w przerwach w pracy czy w komunikacji miejskiej. Jest napisany ładnym, prostym i bezpośrednim językiem. Historie są "akurat" jeśli chodzi o długość i detaliczność. Jednocześnie są na tyle uniwersalne, że każdy w nich zobaczy swoją partnerkę, matkę, ciotkę, sąsiadkę. Bo one są wśród nas. Książka proponuje również rozwiązania, które już tu są, na wyciągnięcie ręki, tylko za oceanem lub za morzem. Warto nad nimi reflektować i słuchać tego co kobietom na rynku pracy leży na sercu.

I choć na co dzień spotykam się z kobietami...

Kamail Fejfer po przeprowadzeniu researchu napisał książkę o kobietach ich słowami, co należy docenić. Nie jest to opinia mężczyzny o kobietach, a historia kobiet opisane poprzez badania i wypowiedzi kobiet i badaczek, które zdaniem autora są niedocenianie. I nie tylko one. Dowiecie się z tej książki, jak wygląda życie kobiet pracujących w wielu branżach, i nie tylko. Autor zwraca również uwagę na takie ważne kwestię jak luka płacowa, czy nierówne traktowanie ich społeczeństwie. Co najgorsze okaże się, że kobieta kobiecie nie jest często wsparciem, a wręcz przeciwnie. Zapominamy o tym co powinno być ważne. Warto przeczytać tę książkę, aby poznać inne perspektyw, ale czytając należy pamiętać o tym, że sytuacja stopniowo się poprawia i o tym, że nie może traktować tego tekstu jako jedynego źródła wiedzy.

Niby traktuje o oczywistościach, ale założę się, że nie do końca przez wszystkich uświadomionych. Rzeczowe przykłady i analizy rozkładające problem na czynniki pierwsze; rzetelne rozprawienie się z podejściem, że „żadnej dyskryminacji czy luk płacowych nie ma – to tylko feministyczny bełkot”.
Wymaga skupienia, ale warto. Dla mnie to była pozycja z gatunku eye-opening.

Wymaga skupienia, ale warto. Dla mnie to była pozycja z gatunku eye-opening.

Merytoryczna książka opowiadająca o dysproporcjach na rynku z perspektywy pracujących kobiet. Podane są dane i dlatego wnioski i przemyślenia nie biorą się znikąd. Dużym plusem i czynnikiem tak wysokiej oceny są propozycje działań do podjęcia żeby maksymalnie zredukować takie nierówności. Bardzo polecam.

Książka bardzo podobna do pierwszej pozycji autora, "Zawodu". Mnie informacje podane przez autora raczej nie zaskoczyły, bo interesuję się tematem, ale niektórych książka może być szokiem. Informacje podane i wytłumaczone w przystępnej formie przeplatane z historiami kobiet.
Szczególnie dla mężczyzn.

Szczególnie dla mężczyzn.

niby nie "odkrywa Ameryki" i jeśli ktoś jest zorientowany w temacie to nie będzie zaskoczony, ale czytanie i tak "podnosi ciśnienie", bo przypomina jak nieciekawa jest sytuacja wielu kobiet w Polsce.

Jedna z najlepszych przeczytanych ostatnio książek. Podejrzewam, że jedna z ważniejszych, jakie przeczytałam/przeczytam w 2021 roku.
Bycie kobietą na polskim rynku pracy nie jest łatwe. Mimo ciężkiej pracy w domu oraz na etacie, Polka jest o wiele gorzej wynagradzana niż jej koleżanki z innych krajów, np. Szwedka, Niemka czy Francuzka. Niestety, w naszym kraju tradycyjny wzorzec rodzinny czy ten prowadzenia domu, ma się dobrze. Powiedziałabym nawet, że za dobrze.
Kamil Fejfer dobrze odzwierciedlił środowisko, w jakim funkcjonują polskie pracownice, a ich świadectwa są mocne. Nie byłam w stanie przeczytać całej książki jednym ciągiem, bo musiałam robić sobie przerwy. Za często ogarniała mnie irytacja, bezsilność, a czasem oba jednocześnie. Jeżeli mężczyźni i kobiety w Polsce nie zaczną ze sobą współpracować i nie będzie między nimi partnerstwa, będzie tylko gorzej - niestety, dla kobiet.
Wbrew pozorom, książka nie traktuje mężczyzn jako zła koniecznego czy niepotrzebnego elementu w społeczeństwie. Myślę, że wśród panów, wielu z nich ma matkę, siostrę, koleżankę czy współpracowniczkę, zatem dzięki książce może spojrzeć na środowisko pracy kobiecym okiem. To, co zobaczy, nie będzie należało do najprzyjemniejszych widoków.

Otwiera oczy. Bardzo polecam. Przystępnie napisana, ale pełna konkretów.

Otwiera oczy. Bardzo polecam. Przystępnie napisana, ale pełna konkretów.

• Feminizm
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki O kobiecie pracującej. Dlaczego mniej zarabia, chociaż więcej pracuje