Maskarada

Okładka książki Maskarada Terry Pratchett
Okładka książki Maskarada
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 18) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 18)
Maskerade
Prószyński i S-ka
2003-08-07
2003-08-07
1996-01-01
Piotr W. Cholewa
Świat dysku czarownice

Okładka książki Legendy Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Terry Goodkind, Robert Jordan, Stephen King, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Terry Pratchett, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy Orson Scott Card, R...
Okładka książki Legendy II Terry Brooks, Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Diana Gabaldon, Neil Gaiman, Elizabeth Haydon, Robin Hobb, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy II Terry Brooks, Orson...
Okładka książki W hołdzie królowi Karen Anderson, Poul Anderson, Peter S. Beagle, Gregory Benford, John Brunner, Emma Bull, Stephen R. Donaldson, Martin H. Greenberg, Karen Haber, Barry N. Malzberg, Dennis L. McKiernan, Patricia A. McKillip, Andre Norton, Terry Pratchett, Mike Resnick, Elizabeth Ann Scarborough, Robert Silverberg, Judith Tarr, Harry Turtledove, Jane Yolen, Charles de Lint
W hołdzie królowi Karen Anderson, Pou...
Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...
Okładka książki Dobry omen Neil Gaiman, Terry Pratchett
Dobry omen Neil Gaiman, Terry ...

Maskarada to kolejna świetna część świata Dysku, w której udział biorą najbardziej czarownicowe czarownice z Lancre, nie zabraknie więc dobrego humoru, zabawnych wstawek oraz śmiesznych przepychanek słownych. Poznajemy także nową czarownicę, Agnes Nitt, która próbuje swoich sił w operze, a jak opera, to wiadomo, że musi w niej być upiór. Mamy więc tutaj komedię, kryminał i dramat w jednym! Doskonała lektura, podczas której ciężko się nie uśmiechnąć i to nie jeden raz. Zdecydowanie polecam!

Babcia i niania Ogg jak zwykle świetne, ale smuteczek, bo w tej części nie występuje moja ulubiona Magrat ;< Jak one w ogóle mogą myśleć o jej zastąpieniu? Przecież to ona zwołała pierwszy szabat!

Pratchett nigdy nie zawodzi. Zabawna i mega przyjemna lektura

Pratchett nigdy nie zawodzi. Zabawna i mega przyjemna lektura

„Maskarada” absolutnie nie zawiodła moich oczekiwań co do kolejnej książki o czarownicach. Jak zwykle poważne tematy w ważkiej formie.

Szaleństwo. W końcu ... to jest opera. Widać, że Pratchett wie, o czym pisze, nie ma bardziej synkretycznej i bardziej zwariowanej dziedziny sztuki. W bonusie pratchettowe poczucie humoru, które śmieszy mnie zawsze.

Tym razem sir Terry pastwi się nad operą, a że czyni to przy pomocy Niani Ogg i Babci Weatherwax to jest bardzo śmiesznie, inteligentnie i rubasznie. Maskarada to też książka o potrzebie bycia kimś innym - maskach jakie zakładamy w życiu oraz o potrzebie akceptacji, którą podskórnie odczuwa chyba każdy przedstawiciel naszego (i nie tylko) gatunku. Pratchett, jak to Pratchett zawsze celnie i z ironią opisuje świat i swoich bohaterów, przy czym ma dla nich dużo ciepła jeśli akurat tego potrzebują, jedno zaś nigdy nie ulega zmianie - Niania Ogg jest wybitną kucharką... Czytajcie Pratchetta zanim go wokeiści nie skancelują!

Jak tu nie kochać Pratchett'a za taką twórczość. Książka lekka, pełna humoru. Nie da się nie śmiać czytając ten tom.
Jedna z lepszych książek że świata dysku jaką czytałam. Cały cykl poświęcony sabatowi czarownic jest moim zdaniem najlepszą częścią cyklu dysku.

A co nas czeka w tej części. Babcia Weatherwax I Niania Ogg udają się do Ankh-Morpork. Niania napisała książkę kucharską która stała się bestsellerem. W Ankh-Morpork przebywa też Agnes Niktt. Niania widzi Agnes w roli trzeciej czarownicy w sabacie. Magrat wszak zajęła się królowaniem a dwie czarownice to nie sabat. Agnes jednak nie w głowie czarowanie. Chcę zostać gwiazdą w operze.

Prachet otwiera przed nami swiat opery. Nie mogło więc zabraknąć też i Upiora Opery.
103. Terry Pratchett
Maskarada.

P.s. Chciałabym dorwać książkę kucharską Niani Ogg. Myślę, że to bardzo ciekawa lektura

Czytając „Maskaradę” nie da się nie śmiać. Ponownie spotykamy czarownice z Lancre: Babcię Weatherwax i Nianię Ogg, które potrzebują trzeciej czarownicy (Magrat w końcu zajmuje się królowaniem, jakby ktoś nie pamiętał). Tymczasem Agnes Nitt, młoda dziewczyna w wielkim mieście, która potrafi śpiewać każdym głosem, każdą wysokością, znajduje zatrudnienie w operze w Ankh-Morpork. A tam oczywiście grasuje upiór w białej masce.

Podpowiem tylko, że aby dobrze się bawić przy tej książce nie trzeba znać wcześniejszych części (ale zapewniam, że to nie zaszkodzi, a doda smaczków i lekturę uczyni ciekawszą). Za to bardzo pomoże znajomość „Upiora w Operze”. Może być książka, może być film albo musical. Dzięki temu odbiór całości będzie pełniejszy i dostrzeżemy cały komizm zawarty w treści, który w dużej mierze opiera się właśnie na wspomnianym utworze.

Niczego nie mogę zarzucić tej książce! Błyskotliwa, dynamiczna fabuła, świetny finał i do tego zaskakujący! Zdecydowanie jedna z lepszych książek Pratchetta, która pokazuje cały jego kunszt. Do tego świetny dialog z innym utworem, nawiązania do utartych stereotypów i oczywiście wszędzie jest piękna opera z wspaniałą muzyką.

Szalenie się uśmiałam czytając ten tom. Babcia i Niania w najlepszej formie. Zaskoczył mnie Walter a losy Agnes wydały mi się od razu przesądzone. Teraz chyba muszę obejrzeć film "Upiór w operze".

Tym razem autor prowadzi swoich bohaterów do opery położonej w Ankh-Morpork, gdzie Agnes vel. Perdita Nitt, młoda dziewczyna z Lancre próbuje swoich sił jako śpiewaczka operowa. W budynku opery grasuje jednak duch, z którym nowy właściciel tego przybytku ma coraz więcej kłopotów. Do miasta przybywają również czarownice – babcia Weatherwax i Niania Ogg – trochę w pogoni za Agnes, którą chcą przekonać do przystąpienia do ich sabatu, a trochę z powodu sukcesu wydawniczego pewnej książki kucharskiej.

Dojrzałość – to słowo przychodziło mi do głowy przez całą lekturę piątej powieści z podcyklu o czarownicach, a osiemnastej z całego cyklu Świata Dysku. W tym tomie mamy zagadkę kryminalną dotyczącą tajemniczych śmierci, sporo aluzji erotycznych (z tematem przemocy włącznie),parodię gotyckich romansów, do których należy także „Upiór Opery” Gastona Leroux, a także rozbudowaną psychologię postaci, które zdecydowanie stały się już u tego autora bohaterami niejednoznacznymi, a przez to bardzo ludzkimi. Tematyka jest dość mroczna i poważna, choć jak zwykle humor jest najwyższej próby. Warsztatowi pisarskiemu również nie mogę już niczego zarzucić – ewoluował od pierwszych powieści do tego poziomu, który pozostanie już niezmienny do końca cyklu i który odpowiada mi w stu procentach.

Oczywiście polecam, ale nie w oderwaniu od pozostałych tomów przynajmniej tego podcyklu. Czytając je wyrywkowo można wiele stracić, a i pojawiają się spojlery. Tu już też wyraźnie – choć wcześniej też to się zdarzało – widać, że cały cykl nie jest przeznaczony dla dzieci, a dla dojrzałego czytelnika.

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku