Plan Marshalla. Postawić świat na nogi

2020-02-26
2018-02-01
Plan Marshalla Europa Stany Zjednoczone gospodarka

Program Odbudowy Europy

Co należy zrobić, kiedy zwycięzcy odkrywają, że próby dogadania się w sprawie porządku powojennego do niczego nie prowadzą. Brutalna siła i zniewolenie versus rozsądek. Nie zdajemy sobie sprawy jak trudnym i finezyjnym rozwiązaniem był plan Marschalla i co było stawką w tej powojennej rozgrywce. O tym jest ta książka.

Tęgie opracowanie o tym jak kształtował się powojenny świat w Europie Zachodniej. Dzisiaj Plan Marshalla uznajemy jako coś oczywistego co się wydarzyło bo wydarzyć się musiało. Wcale jednak tak nie było. Zaraz po wojnie dominujące mocarstwo jakim były USA miały różne pomysły jak ułożyć sobie współpracę z ZSRR i zdewastowaną Europą Zachodnią. Książka wychodzi od tego i pokazuje skomplikowaną grę sił, która doprowadziła ostatecznie do przyjęcia i wdrożenia Planu Marshalla. Dobra szczegółowa pozycja o polityce, geopolityce, dyplomacji i negocjacjach. Podzielam inne opinie, że brakuje w niej szerszego spojrzenia finansowo-ekonomicznego. Jest sporo faktów i statystyk, ale to za mało by pokazać ten obszar w sposób wciągający i przykuwający uwagę.

Szczegółowa praca przedstawiająca jak powstawał plan, jakie były trudności i jakie były jego skutki. Koncentruje się na 4 głównych mocarstwach. Polecam każdemu kto chce zrozumieć jak tworzył się nowy ład w Europie po 2 wojnie światowej. Jest naszpikowana datami i nazwiskami nie czyta się łatwo. Dużo polityki i negocjacji. Brak szerzej opisanego aspektu finansowo-ekonomicznego.

George Marshall, Dean Acheson, William Clayton, Lucius Clay,
George Kennan, Arthur Vandenberg - to tylko część postaci, których odważne działania uratowały Europę przed dalszą sowietyzacją kontynentu. Plan Marshalla można uznać za największy - legislacyjny i humanitarny - sukces Stanów Zjednoczonych po drugiej wojnie światowej. Powstały w celu obrony wartości liberalnych, ale także finansów i przyszłości USA, Plan Odbudowy Europy zapewnił Europie Zachodniej stabilizację i wymusił na niej zjednoczenie się w walce ze wspólnym wrogiem. Książka Benna Steila w dosyć szczegółowy sposób zdaje czytelnikowi działania Stanów Zjednoczonych w obronie demokratycznych idei przed czerwonym wschodem. Tekst jest dosyć obszerny i przedstawia wiele aspektów działań w celu ratowania Europy. Czasami niewystarczająco dogłębnie przedstawione fazy powstawania planu potrafią zamącić w głowie. Polecam lekturę zwłaszcza wielbicielom drugiej wojny światowej, jak i pasjonatom ekonomii.

George Marshall, Dean Acheson, William Clayton, Lucius Clay,

Szczerze mówiąc jest to lektura ciężka w odbiorze. Nie wspominając już o tym, że o ekonomicznej stronie Planu Marshalla jest tu niewiele, a praktycznie prawie nic. Autor zabiera czytelnika w meandry politycznych negocjacji i geopolitycznych strategii, czyniąc to w mało przystępny sposób. Zaczynając rozdział od wydarzeń z danego roku wraca nagle do lat wcześniejszych, co znacząco utrudnia dokładne zrozumienie wspomnianych mechanizmów. Jest to więc raczej pozycja dla prawdziwych pasjonatów tamtej epoki.

Mam trochę mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Oczekiwałem chyba czegoś innego.
Objętość sugerowała, że jest to całościowe opracowanie dotyczące planu Marshalla, jednak dostajemy pewien tylko wycinek wiedzy na ten temat. Książka skupia się przede wszystkim na politycznym, dyplomatycznym i geopolitycznym kontekście Planu. Dlatego mamy obszerne, wielowymiarowe opisy jego genezy i praktycznie nic na temat jego wprowadzania w życie czy szczegółów dotyczących ekonomii. Wynika to chyba z tego, że autor postrzega Plan jako, głównie, narzędzie polityczne a nie gospodarcze, jako element doktryny 'powstrzymywania' Związku Radzieckiego (w tym wypadku w Europie). Plan miał być komplementarny do powstającego NATO i bodźcem do integracji europejskiej.
No i właśnie to nieszczęsne NATO... Mimo tych zastrzeżeń książka nadal bardzo dobrze by się broniła, ale w ostatnim rozdziale autor odpłynął. Przeskoczył kilkadziesiąt lat do lat 90. i zaczął krytykować NATO za rozszerzenie o kraje byłego bloku wschodniego (w tym Polskę),nawet nie próbuje tego jakoś połączyć z głównym tematem tej książki czyli Planem Marshalla. Po prostu uznał, że ta książka to bardzo dobre miejsce, żeby napisać, że nie należało rozszerzać NATO bo to niedobre dla Rosji, i w ogóle to co robi Putin, to wszystko wina USA, bo weszły w dawną strefę wpływów Związku Radzieckiego.
Za ostatni rozdział -1 w ocenie.

Ciekawa propozycja szczególnie dla obywatela Europy wschodniej, której plan Marshalla nie objął. Plan ten był (jest) dla mnie mitem, do którego odwoływali się publicyści, politycy, dziennikarze. Weryfikacja tego mitu była dużą przyjemnością, ale też zdziwieniem. Poza częścią będącą opisem przygotowania, uchwalenia i uruchomienia planu, rozciągniętym na tle historycznym, bardzo ciekawe są ostanie rozdziały - o rzeczywistych skutkach planu i o jego micie.

Ciekawie opisana historia.

Ciekawie opisana historia.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Pasjonująca opowieść o słynnym planie odbudowy zachodniej Europy . Bardzo pouczająca.
Książka o znakomitych politykach, ale także o tym jak "robi się" politykę.
Koniecznie trzeba przeczytać.

Książka o znakomitych politykach, ale także o tym jak "robi się" politykę.
Koniecznie trzeba przeczytać.

• E-booki