Granica

Okładka książki Granica Don Winslow
Okładka książki Granica
Don Winslow Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Power of the Dog (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Power of the Dog (tom 3)
The Border
HarperCollins Polska
2019-10-31
2019-10-31
Barbara Budzianowska-Budrecka
narkotyki wojny narkotykowe kartel współczesna Ameryka DEA narcos korupcja

Trzeba przyznać, że jak na taką cegłę to czyta się świetnie, autor nawet na moment nie zwalania tempa, trup ściele się gęsto, a my poznajemy obrzydliwy świat ćpunów, dilerów i karteli narkotykowych. Świetny wątek z dzieciakami z Gwatemali. Polecam!!!

Doskonale napisana historia narkobiznesu, który trwał, trwa i trwać pewnie będzie. Nie był to reportaż, jednak na pewno w dużej mierze opisane wydarzenia nie odbiegają tak bardzo od rzeczywistości. Niesamowita ilość postaci, świetnie scharakteryzowanych, ukłony dla Autora za tak drobiazgowe i wnikliwe przedstawienie osobowości, charakteru, potrzeb postaci. Trudna historia, ciężko się czyta, przejmujące sceny, masa okrucieństwa ale ku pokrzepieniu sporo prawdy, mam nadzieję, może trochę nadziei właśnie.

Jedna z lepszych.

Jedna z lepszych.

Bardzo dobrze napisana sensacja. Chwilka przerwy, czy też czytelniczy przerywnik i oderwanie od utworów z kanonu klasyki. Na pewno dla fanów pióra Pisarza.

Ta książka to prawdziwe arcydzieło w dziedzinie dramatu sensacyjnego i na tę chwilę najlepsza z czytanych przeze mnie powieści w tym roku. Lektura, po którą powinni sięgnąć wszyscy wielbiciele "Narcos" i w zasadzie uznać ją można za nieformalną jego kontynuację, bo podejmuje wątki wojny z narkotykami i krwawych walk pomiędzy kartelami w miejscu, w którym urwała się historia przedstawiona w serialu. Oczywiście, nie stanowi ona tak ściśle zgodnej z faktami fabularyzacji wydarzeń - pewne nazwiska zostały zmienione, choć powiązanie ich z autentycznymi postaciami i zdarzeniami (zwłaszcza z zakresu polityki amerykańskiej) nie pozostawia miejsca na wątpliwości.

Podobnie, jak serial "Narcos" lektura wstrząsająca dosadnością w obrazowaniu przemocy związanej z narkobiznesem, ale też wzruszająca na wielu innych poziomach. Niech nikogo nie zraża objętość tej książki - ilość wątków i historii, jakie połączył Winslow w "Granicy" sprawia, że po lekturze czujemy się, jakbyśmy przeczytali trzy, cztery odrębne - ale niezwykle zręcznie powiązane ze sobą - powieści. Dodać trzeba, że powieści, które od początku chwytają za gardło i serce, i w zasadzie niemal nie pozwalają na złapanie oddechu, zarówno jeśli chodzi o nadążanie za tempem akcji, jak i zachwyt nad stylem - w wielu momentach bardzo bliski naturalizmowi Cormaca McCarthy'ego - do samego spektakularnego i obfitującego w zwroty akcji końca.

Bohaterów jest wielu, każdy z nich mocuje się z własnymi demonami. Każda postać zniuansowana - skorumpowani gliniarze i politycy, policjanci działający pod przykrywką - herosi którzy czasem muszą unurzać ręce we krwi, narkobarnowie, bezwzględni sicarios i ich ofiary... Po prostu, aż trudno uwierzyć, że w tym natłoku wątków i postaci, udało się Winslowowi zbudować każdy "story-arc" na tak wysokim poziomie - nawet jeśli postać na tle rozgrywających się wydarzeń jawiła się jako poślednia.

Przykładem jest choćby przejmujący na wskroś wątek "odysei" (z nędznego El Basurero w Gwatemali do Stanów Zjednoczonych) dziesięcioletniego Nico "Rápido" Ramíreza, który sam w sobie spokojnie złożył by się na pełnoprawną i wybitną nowelę. Pierwszy rozdział jego historii - "La Bestia" - poprzedzony przewrotnie, kontrastującym z nią cytatem z Ewangelii Św. Matueusza - "Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im…." - to wręcz pełnoprawne opowiadanie i jedna z najbardziej poruszających rzeczy, jakie dane mi było przeczytać w życiu...

Długo mógłbym się jeszcze rozwodzić nad "Granicą"... To powieść znakomita, wybitna i mam wątpliwości, czy cokolwiek co przeczytam w tym roku, będzie w stanie strącić ją z pierwszego miejsca na moim prywatnym, czytelniczym podium. Ba, może nie tylko w tym roku! Polecam!

„Wojna i pokój” literatury sensacyjnej. Choć napisana z epickim rozmachem, emocjonująca i poruszająca jednocześnie „Granica” stanowi zwieńczenie trylogii (jej poprzednie części to „Z psich pazurów” i, niewydany w Polsce, „Kartel”),można ją czytać jako samodzielne dzieło. Don Winslow umiejętnie wplata wątki z poprzednich części cyklu, bo pokazać drogę i motywacje swoich bohaterów.
Poprzednie części „narkotykowej” trylogii były klasycznymi dreszczowcami. Don Winslow opierał je na faktach, ale tkał z nich perfekcyjną prozę akcji. „Granica” jest czymś więcej. Korzystając z publicystycznych wtrętów pisarz podsumowuje pięćdziesięcioletnią wojnę Stanów Zjednoczonych z producentami i przemytnikami narkotyków). Próbuje też dociec przyczyn, dla których stała się ona dla największego mocarstwa świata drugim, zdecydowanie bardziej kosztownym Wietnamem. Spiralą rozpaczy i przemocy, która prawdopodobnie nigdy nie zostanie zakończona. No, chyba że pojawią się znów prawdziwi mężowie stanu, a nie politycy.
Tym razem Winslow mocniej przygląda się uważniej stronie meksykańskiej. I to nie tylko tej reprezentowanej przez rządzących kartelami. Przygląda się i waży racje. Dzięki temu zabiegowi możemy jeszcze lepiej zrozumieć mechanizm działania przemysłu narkotykowego, do sukcesu którego tak naprawdę prą całe narody.
„Granica” to powieść gigantyczna. Prawie 900 stron tekstu, z którego dałoby się wykroić kilka (nawet cztery) osobnych, znakomitych powieści. To z komercyjnego punktu widzenia bardzo ryzykowny zabieg. Nie każdy spragniony orzeźwiającej lektury zdecyduje się kupić książkę, od trzymania której – przy dłuższej czytaniu – bolą ręce. Na pewno nie kupi jej na podróż. Ale Winslow zaryzykował, bo jest kimś więcej niż twórcą literatury rozrywkowej, kolejowej, idealnej do czytania w hamaku. To pisarz tworzący wysoką prozę gatunkową, zniuansowaną psychologicznie, niejednoznaczną moralnie, stanowiącą wyzwanie, a nie tylko rozrywkę. Inna sprawa, że w kategoriach prozy rozrywkowej Winslow jest arcymistrzem. Stosując środki wykorzystywane w przemyśle filmowym wciąga nas w opowiadaną przez siebie historię. Tyle, że nie robi tego tylko po to, by dać nam chwilę wytchnienia od codzienności. Owszem, daje nam ją, ale po to, byśmy zastanowili nad światem, w którym żyjemy.
Nie jest „Granica” powieścią lekką, łatwą i przyjemną. To proza gorzka, pełna zwątpienia, a nawet rezygnacji. Jednak łatwo się w niej zatopić. Bo oprócz potężnej porcji znakomitej literatury daje nam argumenty pomagające wyostrzyć optykę i inaczej spojrzeć na kilka spraw, które dzieją się nie tylko na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Boże, że też autor nie pogubił się w wątkach.
Epopeja z wojny narkotykowej, jakże smutny świat nam rysuje.
Trudno wdawać się w szczegółową analizę czegoś, co opisuje apokalipsę społeczną (i oczywiście kryminalną, z aspektami politycznymi) w olbrzymim obszarze świata, w tym w świecie (pozornej) szczęśliwości - Ameryce.

Boże, że też autor nie pogubił się w wątkach.
Epopeja z wojny narkotykowej, jakże smutny świat nam rysuje.

Granica to pozycja obowiązkowa dla fanów netflixowego serialu Narcos. Jej gabaryty mogą potencjalnego czytelnika przerażać, ale dla osób czytających e-booki nie ma to przecież znaczenia.

Nie czyta się Granicy niestety łatwo. Jest napisana w sposób reportażowy. Mnogość opisów (przeważnie przerażających) oraz nieskończona ilość postaci powoduje zawrót głowy. Jeśli się chce wniknąć w tę książkę, trzeba się do tego przyzwyczaić. A jeśli już to czytelnik uczyni, ona mu się odwdzięczy i nie wypuści go ze swoich objęć do ostatniego słowa.

Granica ta książka porażająca, na wskroś przejmująca i nad wyraz prawdziwa. Skala zalewu narkotyków, przemocy i korupcji jest niewyobrażalna. Chciałoby się aby to czego doświadczamy podczas lektury brało się jedynie z wyobraźni autora. Porzućmy jednak nadzieję, to się dzieje na naszych oczach i codziennie tego doświadczamy. Jeśli nie osobiście to w relacjach telewizyjnych.

Chciałoby się także aby takich ludzi jak bohater – Art. Keller było wielu, walczących do samego końca. Miejmy taką nadzieję…

Autor zaznaczył, że historia jest fikcją, ale opartą na faktach. Obraz wojny narkotykowej toczącej się na granicy USA, Meksyku i Ameryki Środkowej może przerażać. Ogrom przemocy, bestialstwo karteli, życie zwykłych obywateli w trybach machiny wojennej i korupcja po obu stronach granicy sięgająca najwyższej władzy. Kwoty zysków z handlu narkotykami mogą przyprawić o zawrót głowy. Jest to też opowieść o zemście i sprawiedliwości. Szokujący obraz, warto przeczytać.

Powieść zdecydowanie warta przeczytania, gdyż w wiarygodny sposób opisuje mechanizm narkobiznesu.

Książki nie polecam osobom wrażliwym.

Książki nie polecam osobom wrażliwym.

• Przeczytane 2023
  • ⚓ Thriller, kryminał, sensacja