Miasto w ogniu

Okładka książki Miasto w ogniu Don Winslow
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Miasto w ogniu
Don Winslow Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Danny Ryan (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Danny Ryan (tom 1)
City on Fire
HarperCollins Polska
2022-04-27
2022-04-27
2021-09-21
Alina Patkowska
proza uliczna mafia gangi narcos Ameryka lata 80. i 90. XX w. wojna gangów Don Winslow bestseller władza literatura amerykańska

Wyróżniona opinia i

Miasto w ogniu

przeczytanych książek 1152 napisanych opinii 950

Nie kłamie zapowiedź o gangsterskiej wojnie trojańskiej - oczywiście w dużym uproszczeniu. Czyta się to bardzo dobrze, choć mam tu pewny dysonans, otóż o ile głównego bohatera poznajemy całkiem dobrze jako czarną owcę w "nowej" rodzinie, na którego spada coraz więcej obowiązków w związku z wojną gangów, to ma się pewien niedosyt związany z jego otoczeniem. Chyba chciałbym trochę więcej zaplecza w tym wszystkim, pokazania więcej relacji wewnątrz tych rodzin, bo jest to powierzchownie ukazane.
Z drugiej strony ma to być powieść gangsterska i wokół tych działań ma się obracać - to robi bardzo sprawnie, w historię da się przyjemnie wciągnąć, a jak dla mnie świetnie stworzony został backgroud matki Dannyego (jak dla mnie lepiej i głębiej niż samej rodziny Murphych).

Ogółem książkę czyta się naprawdę bardzo dobrze, z czytania rzeczywiście czerpie się przyjemność i w tę historię da się wciągnąć, dlatego sięgnę po kontynuację.

Prawdziwa gangsterska opowieść. O tym jak mafia włoska załatwia porachunki z mafią irlandzką. Wojna między dwoma syndykatami zbrodni to starcie na śmierć i życie. I czytanie o tym jest rozrywką, która przysparza wypieków na twarzy. Po dość łagodnym początku gdy zawiązuje się intryga, akcja się rozpędza, jest ostro i krwawo. Ale wszyscy wiedzą, że tak musi być, bo wojna mafii to nie przelewki. Wszak chodzi tu o honor. A gdy tak ma się sprawa, rodzi się napięcie między tymi, którzy zdradzą i tymi, którzy są lojalni. W powieści Dona Winslowa motywy te są zręcznie podjęte i osadzone w aktualnej rzeczywistości. Mocna i krwista lektura z dreszczykiem emocji.

Ta książka jest jak dobry film sensacyjny. Zaczyna się co prawda powoli i leniwie, w gorący sierpniowy dzień, nad brzegiem oceanu. Szybko jednak nabiera rozpędu. Mocno nakreśleni bohaterowie, wartka akcja i dużo dialogów, oraz widoczny już od pierwszych stron wyraźny i charakterystyczny styl autora.

Obawiałam się, że historia z wojną gangów w roli głównej będzie średnio interesującym mnie kontentem, ale przepadłam w tej książce. Była jak tornado, które nadciągnęło niespodziewanie i porwało mnie ze sobą.

Nie można też nie wspomnieć o wyraźnym nawiązaniu autora do „Iliady” Homera. Mamy tu współczesną wojnę trojańską, do której doszło oczywiście za sprawą pięknej kobiety. Doskonała inspiracja tematyką, przecież tak odległą od mafijnych porachunków, a jednocześnie tak uniwersalną - miłość, zazdrość i żądza władzy. A to czyni całość jeszcze bardziej interesującą.

Obawiałam się, że historia z wojną gangów w roli głównej będzie średnio...

Pierwsza część trylogii, która idealnie trafia w moje literackie gusta.
Winslowa odkryłem przy okazji ,,Skorumpowanych" i muszę przyznać, że w tamtym momencie znalazł się bardzo mocno w kręgu mojego zainteresowania, cieszę się że tak było.
,,Miasto w ogniu" jest pasjonującą, świetnie opowiedzianą gangsterską opowieścią. Jest tu wszystko czego czytelnik może oczekiwać od tego typu historii, zdrady, skrytobójcze zamachy, zakulisowe rozmowy i co najważniejsze interesujący, pełnokrwisty główny bohater, któremu będziemy kibicować.
Wierzę, że cała trylogia będzie trzymać poziom pierwszej części.
Zdecydowanie warto poznać losy Dannego Ryana, który przypomina odrobinę młodego Michaela Corleone. Serio.

Pierwsza część trylogii, która idealnie trafia w moje literackie gusta.

„Miasto w ogniu” to pierwszy tom sagi kryminalnej o irlandzkich i włoskich organizacjach przestępczych działających w Ameryce w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Autor w swojej historii stworzył niesamowity klimat, który idealnie pasuje do tematyki książki. Ma w sobie coś mrocznego, pełnego napięcia, z nutką niebezpieczeństwa. Czytelnik bez problemu może więc przenieść się w czasie i poczuć się, jakby to on sam trafił na arenę, na której rywalizują gangi. Ponadto autor idealnie odwzorował realia jakie panują w gangsterskim świecie, a nawet jeśli wszystko to tylko wytwór jego wyobraźni – opisał to w tak realny sposób, że nie trudno w to uwierzyć.

Fabuła powieści wciąga od pierwszych stron. Zawiera mnóstwo intryg, zdrad i tajemnic, co podsycało przez cały czas ciekawość czytelnika. Nie zabrakło tu także mnóstwa emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych, bo nie zawsze wszystko kończy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Powieść ma mnóstwo wątków, które autor dobrze przemyślał i rozplanował.

Danny Ryan jest bohaterem, który pogubił się w życiu, ale teraz pragnie zacząć wszystko od nowa. Nie będzie to proste, ponieważ konsekwencje wcześniejszych błędów przez cały czas próbują go dopaść. Mężczyznę dość łatwo polubić, szczególnie że tak naprawdę jest dobrym człowiekiem. Cechuje się niezachwianą lojalnością wobec swoich bliskich i jest wiele w stanie dla nich poświęcić. Samo to sprawiło, że zyskał moją sympatię. Drugo- i trzecioplanowi bohaterowie również są dobrze wykreowani i wzbudzają przeróżne emocje.

Jeśli jesteście fanami mafijnych opowieści, kochacie „Ojca chrzestnego” czy „Chłopców z ferajny” to ta pozycja jest dla Was! Jak już wspomniałam, powieść jest moją pierwszą przygodą z twórczością autora, ale na pewno nie ostatnią. Na szczęście niedawno swoją premierę miała kolejna część serii, więc mogę od razu zapoznać się z dalszymi losami bohaterów.

Świetna , bardzo dobra książka. Moim zdaniem, wbrew dość powszechnej klasyfikacji tej pozycji, nie jest to jednak ani kryminał ani thriller. Powiedziałabym, że to raczej gangsterska literatura piękna , choć bliska sensacji. Mamy tu bowiem typowe cechy sensacji tj. wartką akcję, mnogość dialogów, brak rozbudowanych opisów, utrzymujące się napięcie oraz charakterystykę postaci ograniczoną do niezbędnego minimum. Nawet język tej powieści jest dość specyficzny, prosty i dość minimalistyczny , ale jednocześnie na tyle barwny by pozycja mogła śmiało aspirować do miana literatury pięknej.
Nie będę w tym miejscu szerzej odnosić się do fabuły, bo jest ona pokrótce opisana w krótkiej rekomendacji zamieszczonej powyżej jak i na okładce książki. Tytułem zachęty pozwolę sobie jedynie stwierdzić, że jeśli komuś podobał się "Ojciec chrzestny" Puzo, to ta książka powinna mu również przypaść do gustu. Osią fabuły jest tu bowiem wojna dwóch gangów o władzę ,wpływy i swoiście pojmowany gangsterski honor.
Reasumując, mogę śmiało tę pozycję polecić, ponieważ tym razem zamieszczona na okładce książki pochwała autorstwa Stephena Kinga była w pełni zasłużona. Dlatego na pewno sięgnę po kolejny tom tej gangsterskiej trylogii.

Przyznam szczerze, że do tej pory twórczość Dana Winslowa nie była mi znana. Kiedy jednak przeczytałam opis książki, wiedziałam że muszę ją przeczytać. Tym bardziej że sam Stephen King ją polecał 😊

„Miasto w ogniu” to kryminał opisujący działania amerykańskiej mafii w latach 80-tych i 90-tych. Akcja rozgrywa się w miasteczku Providence. Poznajemy historie rodziny włoskiej i irlandzkiej. Przez wiele lat pomiędzy nimi panował spokój, który zawały głowy rodzin. Jak wiadomo nic nie trwa wiecznie. Co więc sprawiło, że rozpoczęli ze sobą wojnę? Oczywiście kobieta. Pam, bo tak ma na imię, sporo namiesza.

Główny bohater to Danny Ryan, ma 29 lat, żonę i pracuje w porcie. Nagle musi zmienić swoje priorytety, bo w mieści zrobi się niespokojnie.

Czy rodziny dojdą do porozumienia? Ilu ludzi będzie musiało zginąć?

„Miasto w ogniu” to niezwykle klimatyczna książka. Przeczytałam ją błyskawicznie, bo chciałam wiedzieć co wydarzy się dalej. To typowa mafijna historia, więc nie wszystkie wątki będą miały szczęśliwe zakończenie, ale właśnie o to chodzi.

Ja już przeczytałam kolejną część – „Miasto marzeń” i wkrótce ukaże się jej recenzja.

Za egzemplarz bardzo dziękuję @harpercollinspolska 📚

Jeśli mafijne porachunki są tym czego, szukacie w literaturze, to nie musicie długo szukać. Jeśli kryminalne rozgrywki na szczytach gangsterskiego świata budzą w Was czytelnicze emocje, to przychodzę do Was z wyjątkową propozycją. „Miasto w ogniu” to pierwsza część rozpalającego emocje cyklu z Dannym Ryanem. To początek wielkiej sagi kryminalnej o irlandzkich i włoskich organizacjach przestępczych w Ameryce w latach 80. i 90. ubiegłego wieku.
Po przeczytaniu tej książki doszedłem do wniosku, że „Ojciec Chrzestny”, „Rodzina Soprano” zyskali godnego sobie brata w mafijnej nomenklaturze. A tym samym Don Winslow zyskał przydomek WIELKI. Dlaczego? Dlatego, że tą książką, w wielkim stylu zapisał się w literaturze mafijnej. I nie ukrywam, że chętnie poznałbym filmową adaptację tejże historii. Myślę, że nie jestem odosobniony w moich pragnieniach.
„Miasto w ogniu” sprawi, że Wasze emocje buzować będą rozpalone ciągłymi intrygującymi wątkami, które Don Winslow doskonale rozpisał na kartach tej książki. Danny Ryan to dwudziestodziewięcioletni bohater, który szybko i na długo (w zasadzie na zawsze) zapisze się w Waszej pamięci. Mężczyzna jest pracownikiem portowym. Jest przykładnym mężem. Jednak to nie przeszkadza mu, aby co pewien czas świadczyć usługi dla irlandzkiej mafii. W pewnym momencie swojego życia uświadamia sobie, że pragnie spokoju, ciszy, bezpieczeństwa. Jednak, aby tak było, wie, że musi wyrwać się z tego świata. Zacząć wszystko od nowa. W zupełnie innym miejscu.
Niestety mafijne życie napisało całkiem inny scenariusz. Powstały konflikt między zwaśnionymi gangami zmusza Danny’ego do podjęcia walki. Nie jest w stanie uniknąć konfliktu. Co więcej, musi zrobić wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie i przyjaciołom. Tutaj ogromną rolę odegra braterstwo, które w mafijnej rzeczywistości jest podstawą dekalogu.
Nie ukrywam, że to moje pierwsze spotkanie z twórczością Dona Winslowa. Dodam, że nie ostatnie, ponieważ „Miasto w ogniu” to zapowiedź fenomenalnej serii z bohaterem z krwi i kości. Autor doskonale stworzył rys psychologiczny Ryana. Fenomenalnie odwzorował realia, jakie panują w świecie mafii i jej gangsterskich porachunków. Miłośnicy gatunku mają powód do radości, ponieważ seria z Dannym Ryanem doskonale wkomponuje się w ich gusta i oczekiwania. Co więcej, znajdzie ona należne miejsce w czołówce kultowych już tytułów literatury mafijnej.
Dodam tylko, że Don Winslow zaimponował mi tak bardzo, że po przeczytaniu „Miasta w ogniu” bez zbędnej zwłoki sięgnąłem po drugą część cyklu „Danny Ryan” pt. „Miasto marzeń”.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa HarperCollins Polska

CHRONIĆ BLISKICH

Prozę Dona Winslowa poleca cała masa ludzi, kolegów po fachu też. Większość tych polecajek by mnie nie zachęciła, tym bardziej, że ani to moje klimaty, ani autorzy za nimi stojący nie należą do moich ulubieńców – a często i do zbyt dobrych pisarzy też nie należą. No ale „Miasto w ogniu” polecał Stephen King, a to już zachęta warta rozważenia. Więc rozważyłem. I przeczytałem. I co? I chociaż nadal tematyka to nie dla mnie, powieść okazała się udana i z bardzo fajnym klimatem, więc jak najbardziej polecam fanom thrillerów, sensacji, noir, kryminałów i tym podobnych atrakcji.

Akcja powieści przenosi nas w połowę lat 80. XX wieku. Danny Ryan dobiega trzydziestki, ma rodzinę, pracę w porcie i… No i okazjonalnie zajmuje się zleceniami dla irlandzkiej mafii, która trzęsie okolicą. Wszystko idzie dobrze, do czasu, kiedy dochodzi do swoistej wojny miedzy gangami wywołanej przez pewną kobietę. Wtedy wplątany w wydarzenia Danny będzie musiał chronić bliskie mu osoby, za wszelką cenę…

CHRONIĆ BLISKICH

• Serie

Dodaj cytat z książki Miasto w ogniu

Video

Video