Morderczy wyścig

2019-05-08
Joanna Ostrowska
Joanna Ostrowska

Cena zwycięstwa

Jeżeli ktoś uwielbia kolarstwo i kryminał to jest to pozycja obowiązkowa. Bardzo ciekawie i emocjonująco opisany wyścig Tour de France z kryminałem w tle. Czytało się przyjemnie. Książka godna polecenia.

Dać się ponieść peletonowi! Książka mniej przykuła mnie swoją kryminalną intrygą a zdecydowanie bardziej klimatem wyścigu i zespołów biorących w nim udział. Fajnie czyta się o zależnościach, niepisanych zasadach i regułach funkcjonowania grup kolarskich... to robi klimat!
Jak to w kryminałach bywa raz są bardziej przewidywalne, raz mniej, czasami nagina się zasady logiki bądź szczęścia. Książka na pewno daje radę jako kryminał sportowy.

Znakomita powieść dla wszystkich fanów sportu. Jeśli ktoś interesuje się zawodowym kolarstwem to ta książka jest dla niego. Jorge Zepeda Patterson sam był przez jakiś czas związany z kolarstwem i podróżował wraz z drużyną zawodową po świecie, więc doskonale zna zasady panujące w peletonie. Niestety książka nie jest dla wszystkich. Osoby, które nie rozumieją tego sportu, będą się czuły jak polonista czytający o fizyce kwantowej czyli nic z tego nie zrozumieją. Książka ich znudzi a na dodatek ich opinia będzie krzywdząca dla Pattersona, który wykonał fantastyczną robotę.

Wielkie brawa dla osoby, która tłumaczyła tę powieść czyli dla Joanny Ostrowskiej. Mimo wielu fachowych zwrotów, których używa się właściwie tylko w kolarstwie, pani Joanna poradziła sobie świetnie i mam wrażenie że znakomicie czuje ten sport:). Brawa więc dla tłumaczki, bo ludzie w tym fachu tak często są przez czytelników krytykowani, a tak rzadko chwaleni:)

Głównym bohaterem powieści jest Marc Moreau, francuski kolarz kolumbijskiego pochodzenia, znakomity "góral" o niezwykłej wytrzymałości, jeżdżący w drużynie Fonar. Niestety przez cale zawodowe życie kolarskie jest gregario czyli pomocnikiem lidera swojego zespołu dla którego musi wykonywać "czarna robotę" i pomaga odnosić zwycięstwa w poszczególnych wyścigach. Zadania gregario są bardzo różne, m.in: osłanianie lidera przed podmuchami wiatru, narzucanie dużego tempa w jeździe pod górę, gubiąc tym samym innych zawodników i oszczędzając siły lidera, oddawanie własnego roweru w przypadku gdy rower zawodnika dla którego pracuje gregario uległ uszkodzeniu, czy nawet rozwożenie bidonów w peletonie dla zawodników swojej drużyny. Liderem Fonaru jest Amerykanin Steve Panata który już czterokrotnie wygrał wyścig Tour de France i tym razem jest jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni trzech tygodni w których ma miejsce słynny wieloetapowy francuski wyścig kolarski. Mimo, że kolarze "Morderczego wyścigu" są postaciami fikcyjnymi, to Patterson bardzo umiejętnie wplótł w fabułę prawdziwe nazwy kolarskich drużyn oraz przybliżył czytelnikowi niektóre fakty z prawdziwych wyścigów Tour de France.

Dla kibica kolarstwa dzieje się na stronach tej powieści bardzo wiele. Autor opisuje dość szczegółowo przebieg etapów i przedstawia taktykę niektórych ekip na poszczególnych odcinkach wyścigu. Pod koniec każdego rozdziale zamieszcza też wyniki klasyfikacji przejściowej po każdym etapie wraz ze stratami kolarzy do lidera wyścigu. Kryminalny wątek wkrada się w momencie, gdy na Tour de France zaczynają dziać się niewytłumaczalne i raczej nieprzypadkowe incydenty. Eliminowani są pomocnicy liderów swoich ekip; a to zaliczają upadki, a to biorą udział w zbiorowych kraksach czy nawet jeden z nich posuwa się do próby samobójczej.

Im dalej w las, tym ciekawiej. Autor zadbał o to by czytelnik się nie nudził. Emocji nie brakuje ani na trasie wyścigu, ani poza trasą gdzie toczą się psychologiczne gierki między zawodnikami oraz prowadzone jest śledztwo mające wyjaśnić dość zagadkowe incydenty z głębi peletonu. Wielkie brawa dla autora. To była pierwsza jego książka po którą sięgnąłem i nie zawiodłem się. Czyta się to jednym tchem i absolutnie nie ma tam nawet chwili nudy. Osobiście uważam, że sporą krzywdę robi autorowi w polskim wydaniu cytat z Kirkus'a, że Patterson to drugi Stieg Larsson. To sprawia że czytelnik oczekuje pokręconych dziennikarskich śledztw, rozbudowanych wątków i szalonej nieśmiertelnej bohaterki;) A Patterson to Patterson. Myślę że Larsson, gdyby żył mógłby się z tej książki wiele nauczyć:)

Polecam gorąco!!!

Oryginalna tematyka. Wątek kryminalny za kulisami największej imprezy kolarskiej, jaką jest Tour de France. To chyba jest ciekawsze niż ta część kryminalna, która jest dość nudna szczerze mówiąc. Dużo bardziej trzymają w napięciu opisy zmagań kolarzy niż zdarzenia związane z tym, kto jest zamachowcem ;) Ogólnie całkiem niezła.

Przyciągająca oko szczególnie dla sportowców lub kibiców :)

Przyciągająca oko szczególnie dla sportowców lub kibiców :)

Zachęcona dobrymi opiniami na znanym portalu postanowiłam pożyczyć i czytać. Na szczęście nie zakupiłam, bo bym żałowała. Przeczytałam niecałe 80 stron i nie zachwyca. Nie będę na nią czasu marnowała. A w opisach książki, że 'jak Stieg Larsson'. Fakt, że coś tu się dzieje, jest jakaś afera. Zabójstwo/samobójstwo. Umówmy się - za dużo opisów.
takie słabe/może być.

takie słabe/może być.

„Morderczy wyścig” autorem książki jest Jorge Zepeda Patterson. Jeorge Zepada Patterson to meksykański żurnalista. Oczywiście jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem i przyznaję, że było to ciekawe doświadczenie.
Muszę dodać, że książkę czytałam już kilka miesięcy temu, jednak możecie uwierzyć w to, że zwyczajnie zapomniałam napisać o niej tych kilku słów. Zapomniałam, ale nie dlatego, że już na drugi dzień kompletnie wyszła mi z głowy. Chyba zwyczajnie ja miałam już na niej za dużo i tak wyszło. No, ale jak to się mówi, „co się odwlecze, to nie uciecze” wiec jestem.
Tak jak wspomniałam było to interesujące doświadczenie, gdyż ciekawe było wejść w głąb tak znanej wszystkim dyscypliny sportowej, jaką jest kolarstwo, oraz najważniejszego światowego wydarzenia, mianowicie Tour the France. Była sensacja, był kryminał, było napięcie i zaciekawienie, więc czego więcej mogłabym chcieć.
Podsumowując jestem na tak, a moja ocena to 7/10.
Od wydawcy:
„Wciągający thriller rozgrywający się w zamkniętym kręgu zawodników Tour de France
Od przeszło wieku nic nie zakłócało porządku Tour de France, jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych świata – aż do teraz, kiedy okazuje się, że gdzieś w peletonie jedzie morderca…
Marc Moreau, zawodnik drużyny, która czterokrotnie zajmowała pierwsze miejsce w wyścigu, i przyjaciel gwiazdy typowanej na tegorocznego zwycięzcę, otrzymuje od policji nietypowe zadanie: ma podążać tropem sprawcy. Zdaje sobie sprawę, że niektórzy z zawodników są gotowi zginąć, byle tylko wygrać kolejny etap touru, pokonując zjazdy z samobójczą prędkością ponad dziewięćdziesięciu kilometrów na godzinę; teraz jednak są też tacy, którzy są gotowi zabić, żeby stanąć na podium.
Każdy jest podejrzany, a skład peletonu zmienia się z etapu na etap. Wkrótce okazuje się, że Marc ma szansę na wygraną – o ile zdecyduje się zdradzić swojego najlepszego przyjaciela, gwiazdę zespołu oraz poważnego kandydata do zwycięstwa, i podjąć wyzwanie morderczego wyścigu.”

"Morderczy wyścig” to książka, która pośród mnóstwa innych, zaliczanych do literatury sensacyjno-kryminalnej, zdecydowanie wyróżnia się świeżością i oryginalnością (za to gwiazdka więcej).
Mnie akurat wątek kryminalny aż tak bardzo nie porwał, mimo niezliczonych zwrotów akcji. O wiele bardziej interesujące było to, co stanowiło osnowę fabuły, a mianowicie kulisy organizacyjne i techniczne największego wyścigu kolarskiego na świecie Tour de France.
Nie zdawałem sobie sprawy, czym naprawdę jest ta impreza, jakiego rodzaju emocje jest w stanie wzbudzić, jakie siły i środki potrafi uruchomić. To wszystko jest tu rewelacyjnie pokazane, wprawdzie w zbeletryzowanej formie, ale w sposób niezwykle sugestywny i realistyczny. Jestem pewien, że każda wzmianka o TdF będzie mi teraz przypominać tę powieść.
Na tym tle wątek kryminalny wypadł słabiej, został mocno przekombinowany, a co gorsza autorowi nie bardzo udało się zbudować atmosferę zagrożenia podczas wyścigu.
Nie zmienia to faktu, że warto przeczytać tę książkę. Szczególnie może przypaść do gustu sympatykom sportu, a zwłaszcza kolarstwa.
Polecam.

Ten kryminał to wreszcie coś nowego wśród zalewu sztampowych powieści tego gatunku. Po raz pierwszy miałam do czynienia z akcją osadzoną w środowisku sportowców, gotowych na wszystko, by zwyciężyć. Świetnie opisane kulisy prestiżowego Tour de France, strategie i kalkulacje stojące za tego typu imprezą oraz ogrom wysiłku kolarzy, włożonego w uczestnictwo w wyścigu. Dałabym za to nawet pół gwiazdki więcej. Intryga kryminalna jednak dla mnie trochę zbyt naciągana i zagmatwana.

Świetna lektura dla entuzjastów kolarastwa. Mnóstwo ciekawych faktów i odniesień do Tour de France. Dobrze skonstruowana fabuła, opisująca dzień po dniu Tour, i wydarzenia na jego zapleczu.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Trzeba przeczytać
  • Kolejka
  • Eboomoje:)

Dodaj cytat z książki Morderczy wyścig