Miasto marzeń

Okładka książki Miasto marzeń Don Winslow Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Miasto marzeń
Don Winslow Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Danny Ryan (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Danny Ryan (tom 2)
Alina Patkowska

Wyróżniona opinia i

Miasto marzeń

przeczytanych książek 2379 napisanych opinii 2331

Jeśli nazwisko Dona Winslowa do tej pory jeszcze nic Wam nie mówi, a lubicie książki osadzone w gangsterskim klimacie, to najwyższy czas, żeby na listę swoich ulubionych autorów wpisać właśnie to nazwisko. A jest ku temu okazja, gdyż nakładem wydawnictwa Harper Collins Polska ukazał się drugi tom cyklu o Dannym Ryanie, zatytułowany "Miasto marzeń". Jest to kontynuacja, zapoczątkowanej przez „Miasto w ogniu” epickiej sagi kryminalnej, która przenosi czytelnika w przesiąknięte przemocą, zdradą i intrygami realia amerykańskiego świata przestępczego lat 80. i 90. XX wieku. To właśnie tutaj w walce o władze przeciwko sobie staną irlandzkie i włoskie mafijne rodziny, tym bardziej, że konflikt między nimi, po burzliwym zakończeniu części pierwszej wyjątkowo się zaognił i wszyscy są żądni krwi.
Areną walki o wpływy stanie się Wschodnie Wybrzeże, a ściślej Hollywood – amerykańska ziemia obiecana, miasto w którym rodzą się marzenia, ale które równie brutalnie może z tym marzeń odrzeć, skrywając pod płaszczykiem blichtru i sławy brutalną rzeczywistość.
To właśnie tutaj koleje losu zaprowadzą głównego bohatera - Danniego Ryan’a. Po przegranej krwawej wojnie gangów zostaje on zmuszony do ucieczki przed mafią, policją stanową i FBI. Do stracenia ma wiele – po śmierci żony musi zapewnić bezpieczeństwo swemu małemu synkowi, a dodatkowo musi ochronić niedołężnego ojca. U swego boku nie ma też wielkiej armii, gdyż jedynie garstka wiernych mu żołnierzy zdecyduje się podążyć za nim wprost do słonecznej Kalifornii, by tam wraz z nim rozpocząć nowe życie. Tylko czy faktycznie można się tak odciąć od przeszłości, zwłaszcza po tym jak wywołało się wojnę mafijnych rodzin? Szybko okaże się, że nie jest t takie proste, zwłaszcza że rachunki do wyrównania będą mieli z Irlandczykiem nie tylko Włosi, ale i agenci federalni, którzy również rządni będą zemsty. Choćby zatem Danny bardzo się przed tym bronił, to chcąc nie chcąc zostanie wciągnięty w śmiertelną intrygę. Czy uda mu się wyjść cało z opresji?
Tego nie zdradzę, gdyż warto samemu zagłębić się w lekturę, tym bardziej, że Winslow w mistrzowski sposób prowadzi intrygę w swej powieści. Co więcej wybiera wyjątkowo malowniczą drogę, która ma osłabić naszą czujność. Od wybrzeży Rhode Island, poprzez kalifornijską pustynię, aż po tajemnicze korytarze władzy w Waszyngtonie i słynne studia filmowe Hollywood będziemy wręcz chłonąć atmosferę i klimat tych miejsc, mając wręcz wrażenie, że stajemy się częścią tej opowieści wtapiając się niemal w jej tło.
Zachwyci i przerazi nas zatem i samo Hollywood, które z jednej strony stanie się miejscem, w którym spełniają się marzenia, a z drugiej ukaże ono również swe ciemne oblicze, jako miejsce skrywające mroczne tajemnice. To właśnie tutaj wraz z Dannym skonfrontujemy się z jego przeszłością. Wnikniemy w świat fleszy i kamer królestwa rozrywki filmowej, po to by przekonać się, że również tutaj swe macki wciągnie brutalny świat zorganizowanej przestępczości. Tutaj też staniemy się świadkami narodzin pewnej miłości, ale jak to w hollywoodzkim filmie, mimo namiętności i gorących uczuć, echo minionych dni i pozwoli cieszyć się oblubieńcom pełnią szczęścia, przeciwnie to właśnie to uczucie stanie się źródłem potencjalnego zagrożenia i przyszłej tragedii.
Wreszcie Winslow w "Mieście marzeń" kontynuuje również problematykę walki o przetrwanie w brutalnym świecie przestępczym. Śledząc losy Danny'ego, który musi nie tylko bronić się przed własną przeszłością, ale także nowymi wrogami, którzy pojawią się z różnych stron, będziemy na własnej skórze odczuwali jego obawy i lęki. Wraz z nim wciągnięci zostaniemy w świat zdrady, intrygi oraz brutalne rozgrywki o władzę, dzięki czemu nie będziemy mogli oderwać się od czytania, a czasem nawet zapomnimy, że my jedyne jesteśmy obserwatorami owej literackiej fikcji.
Jeśli zatem chcecie się całkowicie zatracić w fascynującej, wielowymiarowej sadze, która brawurowo łączy wątki rodziny, miłości, zemsty i przetrwania to „Miasto marzeń” jest ku temu świetną okazją. Winslow, poprzez misternie ukazane postacie, niezapomniane scenerie i dynamiczną fabułę, kreuje arcydzieło kryminalne, które wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Polecam Wam zatem serdecznie ten cykl kryminalny. Przekonajcie się sami co kryje się za fasadą amerykańskiego snu. Warto!!!

Wojna przegrana, niedobitki rodziny uciekają z Providence.
Jak będzie wyglądała przyszłość, i czy w ogóle jakaś będzie ?
Danny Ryan zmienia scenerię, z Rhode Island przenosi się do słonecznej Kaliforni.
Dzieje się.
Czekam z niecierpliwością na tom 3 " Miasto w gruzach ", który zepnie całość tej pasjonującej opowieści, wtedy napiszę coś więcej traktując trylogię jako całość.

Wojna przegrana, niedobitki rodziny uciekają z Providence.
Jak będzie wyglądała przyszłość, i czy w ogóle jakaś będzie ?
Dzieje się.

2099

Opinia odnosi się do obu części powieści z serii Danny Ryan - Miasto w ogniu i Miasto marzeń.

Rewelacyjna, zamknięta w dwóch częściach, trzymająca w napięciu niemal od początku do końca opowieść o walce o wpływy dwóch gangsterskich klanów - Irlandczyków, pod przywództwem rodziny Murphy'ch oraz Włochów - braci Morettich. Z irlandzkim klanem bardzo blisko związany jest Danny Ryan, oddany przyjaciel Patryka. Akcja pierwszej częsci powieści rozgrywa się w USA w Nowej Anglii w latach 80-tych XX wieku; dotychczas oba klany dzieliły się strefami wpływów, miały swoje rewiry, nie wchodziły sobie w drogę. Jednak pewnego dnia sytuacja uległa radykalnej zmianie, między mafijnymi rodzinami rozgorzała jawna wojna na śmierć i życie, a wszystko za sprawą kobiety, którą "upatrzył"
sobie młodszy z braci Murphy - Liam. W miarę spokojne do tej pory Providence, położone niedaleko Rhode Island ogarnęła fala zemsty, chęci odwetu, porachunków, złamania dotychczasowych ustaleń, pogrążenia konkurencji w niebycie, ograniczenia wpływów.

Mimo wielu bohaterów tej powieści na plan pierwszy wybija się postać Danny'ego Ryan'a, który chcąc uniknąć zemsty ze strony rodziny Morettich i chronić swoich bliskich, musi opuścić rodzinne strony i ukryć się w Newadzie czy w Kalifornii. Wciąż jednak nie może czuć się bezpieczny, bo przeszłość stała się jego piętnem, a żądni zemsty włoscy mafiosi nie zamierzają odpuścić. To wszystko w drugiej części powieści pt. "Miasto marzeń".

Obie części tej historii mają niesamowity mroczny, realistyczny klimat mafijnego życia małych amerykańskich miasteczek, gdzie emigranci pochodzący z Europy stworzyli własny świat, własne strefy wpływów, czerpiąc zyski z handlu narkotykami, haraczy, wymuszeń, korumpując miejscową policję, sędziów czy polityków. Przemoc, strach, miłość, zdrada, zemsta - to tylko niektóre emocje, które ogarniają bohaterów powieści, a tym samym czytelników. Wciągająca, bardzo dobrze napisana powieść; z niecierpliwością czekać będę na trzecią część tej serii.

Rzymska epopeja, w której role bohaterów przejmują amerykańscy gangsterzy z lat 90.? To mogło się udać tylko jednej osobie. Druga część sagi Dona Winslowa nie pozostawia złudzeń - to bez wątpienia jeden z mistrzów swojego gatunku.

Zanim przystąpicie do lektury „Miasta marzeń” polecam odświeżyć sobie „Eneidę” Wergiliusza. Zastosowane przez Winslowa analogie oraz przeniesienie antycznego poematu do współczesności zachwycają i zasługują na uznanie. Oprócz tego mamy wartką, trzymającą w napięciu akcję, nagłe, niespodziewane zwroty wydarzeń i charakterystyczny sposób prowadzenia narracji, który doskonale pasuje do tego typu literatury.

Obawiałam się trochę, że po doskonałym starcie, jakim było „Miasto w ogniu”, druga cześć może rozczarować. Nic bardziej mylnego! Autor utrzymuje tempo i napięcie towarzyszące pierwszej książce z serii do tego stopnia, że czytając „Miasto marzeń” znów poczułam się jak porwana przez tornado. Takie są te książki. Biegniesz razem z bohaterami. Nie ma czasu na odpoczynek. W przeciągu sekundy Twój przyjaciel może stać się wrogiem, a śmiertelny wróg sojusznikiem.

Czekam z niecierpilowością na polskie wydanie trzeciej, ostatniej, części sagi, czyli „Miasta w gruzach”. Mam nadzieję, że zachwyci mnie podobnie, jak poprzedniczki.

Druga część cyklu. Danny Ryan ucieka ze Wschodniego Wybrzeża ścigany przez mafię, policję i FBI. Ma przy sobie synka, niedołężnego ojca i wiernych żołnierzy. Odnaleziony przez agentów federalnych zgadza się na przysługę, która ma pomóc w przyszłości na prowadzenie legalnej działalności. Trafia do Hollywood, zakochuje się, godzi się z matką, próbuje odnaleźć się w branży filmowej, ale dawne upiory powracają .

„Miasto marzeń” to godna kontynuacja „Miasta w ogniu”. Od samego początku zostajemy rzuceni w wir wydarzeń, które namieszają w życiu głównego bohatera. Spektakularne sceny, nagłe zwroty akcji i wiszące nad bohaterem widmo niebezpieczeństwa sprawiają, że nie da się oderwać od powieści. Akcja jest dynamiczna, ciekawa i bardzo dobrze przemyślana, więc ani przez chwilę czytelnik się nie nudzi przy tej książce.

W drugim tomie spotykamy zarówno bohaterów, których już znamy jak i całkowicie nowych. Pojawia się też wątek miłosny. Początkowo bardzo się go obawiałam, bo jakoś w ogóle nie pasował do klimatu powieści, ale na szczęście szybko się do niego przekonałam. Wszystko przez to, że nie dominował fabuły, był istotny, ale jednocześnie subtelny.

Książki Winslowa może nie są czymś, co zrewolucjonizowałoby gatunek. Na rynku jest mnóstwo pozycji mafijnych, które są naprawdę genialnie poprowadzone. Wydaje się, że już wszystko w tej kwestii zostało powiedziane. W dwóch pierwszych tomach trylogii widać wyraźnie, że autor korzysta z utartych schematów i motywów, a jego bohaterowie są typowi dla tego rodzaju powieści. Mimo wszystko Winslow potrafi opowiedzieć ciekawą historię, którą czyta się z zapartym tchem. Bierze to, co najlepsze z powieści sensacyjnych i wkłada to do swojej historii, ale robi to na swój sposób, przez co świetnie bawimy się przy każdym tomie. Dodatkowo na końcu zostawia nam przedsmak trzeciej części, która mocno intryguje…

„Miasto marzeń” to genialna kontynuacja serii kryminalnej opowiadającej o wojnie gangów w Ameryce mającej miejsce w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Historia jest wciągająca, zaskakująca, a co więcej wywołuje w czytelniku mnóstwo emocji. Bardzo chętnie zobaczyłabym ekranizację przygód Danny’ego Ryana, bowiem obie książki są niemal gotowym scenariuszem do filmów akcji z udziałem tego bohatera.

Don Winslow pisze wspaniałe powieści kryminalne, od których nie mogę się oderwać. Miasto marzeń to druga część sagi kryminalnej o irlandzkich i włoskich organizacjach przestępczych, w której główną postacią jest Danny Ryan.

Jest 1988 rok, Danny wraz z synem i ojcem oraz wspólnikami ucieka z Providence, by jak najdalej znaleźć się od przestępczej rodziny Morettich, policji i służb federalnych. Zdaje sobie sprawę, że popełnił wiele błędów-zabijał, był dilerem narkotyków, wżenił się w rodzinę, która rządzi irlandzką mafią, ukradł czterdzieści milionów dolarów, ale wciąż wierzy w Boga, niebo i piekło. Nie zamierza dać się złapać. Jedzie nocami, w dzień śpi w małych motelach, zmienia samochody i mimo, że czuje strach i ucieka nocami jak zwierzę, to czuje też romantyzm podróży. Przeżywa dreszczyk emocji na widok nowych nazw na zjazdach z autostrady, gdy droga szybko rozwija się pod kołami, zmieniają się stacje radiowe i rośnie przebyty dystans. Podąża do Kalifornii, by tam rozpocząć nowe życie, opłakać zmarłą żonę i zapewnić spokojną przyszłość małemu synkowi. Czy uda mu się uwolnić od mafii? Czy wywinie się od aktów oskarżenia? Czy znajdzie nową miłość?

Autor jak zawsze nie zawodzi i kreuje wyrazistych bohaterów, którzy muszą podejmować trudne decyzje i lawirować pomiędzy przestępcami a organami ścigania. Nie tylko Danny Ryan, główny bohater, jest skomplikowanym człowiekiem, ale też jego ojciec Marty Ryan, który wywoływał kiedyś strach u mężczyzn na sam dźwięk jego nazwiska, a obecnie jest starym, schorowanym człowiekiem, przeważnie pijanym i na wpół ślepym od zaćmy. Ned Egan-długoletni ochroniarz Marty'ego wciąż jest twardym, wielkim facetem, który nie ma zahamowań, by kogoś zabić. Sean South, rudy Irlandczyk wyglądający na łagodnego i miłego gościa, sprowokowany potrafi strzelić człowiekowi w twarz i po tym pójść na burgera i piwo. Kevin Coombs to typowy irlandzko-katolicko-alkoholowy facet, któremu jednak Danny może powierzyć każdą robotę. Jest też Reggie Moneta-mała zajadła Sycylijka pracująca w FBI, która za wszelką cenę chce dopaść Danny'ego. Bill Callahan-agent specjalny, bostoński Irlandczyk, który wygąda jakby nigdy nie przeszedł obojętnie obok szkockiej i steka. Bohaterów jest sporo i każdy z nich przeżywa swoje rozterki.

Miasto marzeń to bardzo wciągający kryminał z szybką akcją rozgrywającą się w Kalifornii, San Diego i Hollywood. Wyraziści, charakterni bohaterowie znajduący się często w potrzasku, z którego starają się uwolnić. Sieć powiązań, wpływów polityków, funkcjonariuszy, organów ścigania i biznesmenów ze światem przestępczym, gdzie znaczenie mają pieniądze, zemsta i brutalna walka o przetrwanie. Polecam Wam ten kryminał i z niecierpliwością czekam na trzecią część:)

Po rewelacyjnej pierwszej części" Miasto w ogniu", druga część gangsterskiej trylogii " Miasto marzeń "jest trochę słabsza . Nie ma tu już przede wszystkim takiego tempa co poprzednio. Akcja zwalnia.
Zdecydowanie dzieje się jakby mniej. Główny bohater postanawia bowiem porzucić gangsterski żywot i zaczyna prowadzić legalny biznes . Niestety od przeszłości nie da się jednak tak do końca uciec. A stare i nowe demony nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Ta część podobała mi się trochę mniej niż poprzednia. Ale jestem ciekawa jak ostatecznie zakończy się ta gangsterska opowieść. Z ciekawością czekam zatem na premierę ostatniej zapowiedzianej części pt. " Miasto w gruzach". Mam nadzieję, że kolejny tom dorówna jakością i ekspresją części pierwszej.

„Nic nie jest bardziej wytrwałe ani bardziej cierpliwe niż przeszłość. W końcu przeszłość nie ma nic oprócz czasu.”

Pierwszy tom mafijnej serii („Miasto w ogniu”) okazał się zajmującą rozrywką, zwłaszcza w aspekcie modelowania definicji zła i dobra, etycznych i moralnych decyzji, wpływu środowiska na wybory i decyzje. Główny bohater trudny do uchwycenia, szarpany przez wewnętrzne potrzeby bycia dumnym z życiowych osiągnięć i niesprzyjające zewnętrzne okoliczności. I właśnie dysonans postrzegania siebie i przydzielonej mu roli wysuwa się na czołówkę w drugiej odsłonie.

„Miasto marzeń” nieco mnie rozczarowało. Intryga, którą chciałam się nacieszyć, zeszła na tyły akcji, ponadto gangsterskie klimaty, kwintesencja serii, nie wybrzmiewały przekonująco, zaś prym wiodły obyczajowe nuty, ciekawe, lecz dość bezbarwnie rozdmuchane. Z jednej strony, Danny Ryan nie wypadł wymownie, ani w prestiżu nowego bossa mafii, ani w odbiciu zwykłego człowieka. Pogubił się całkowicie w interpretacji własnej tożsamości, odpowiedziach na pytania, kim był, co sobą reprezentował, dokąd tak naprawdę zmierzał. Z drugiej strony, scenariusz zdarzeń nie szedł mu na rękę, przegrał wojnę z konkurencję, naraził się niebezpiecznym ludziom, był poszukiwany przez federalną agencję, a kolejne wyzwania piętrzyły się. Don Winslow zanurzył kluczową postać w marzeniach mających nikłe szanse spełnienia.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/08/miasto-marzen.html

• Ebooki
  • Brak Legimi A
  • Kryminał/sensacja/thriller
  • Zbiblio

Dodaj cytat z książki Miasto marzeń