Skorumpowani

Okładka książki Skorumpowani Don Winslow
Okładka książki Skorumpowani
Don Winslow Wydawnictwo: HarperCollins Polska kryminał, sensacja, thriller
The Force
HarperCollins Polska
2017-09-27
2017-09-27
Alina Patkowska

Wow.Co to była za uczta!!! Od dawna nie przeczytałem tak wciągającej książki.Akcja wciąga już od pierwszych stron i nie zwalnia.Prawdziwa petarda.Nie można tutaj się nudzić czytając kolejne strony.Autor może nie rozpieszcza nas zbędnymi dyrdymałkami,żeby książka miała rozmiar ''cegły''... ale jest to rzeczowa, brutalna i bardzo realistycznie przedstawiona historia policjantów...którzy są niby ''najlepsi z najlepszych'',ale jest w tej beczce miodu trochę dziegciu- KORUPCJA.Pomimo,że skorumpowani gliniarze są tutaj przedstawieni jako ojcowie rodzin, dbający o swoich- ale nie są bogami.mają kochanki( standard!),biorą w łapę na lewo i prawo... to jakoś tak nie postrzega się ich jako typowe czarne charaktery.Wzorowo ukazana historia...wejść na szczyt, być uznanym gliniarzem... i piętno zostania strąconym z piedestału i donosicielem.W ostatnich stronach autor wzorowo to ukazał opisując sytuację głównego bohatera i w tle pożary w JEGo mieście.Serdecznie polecam...swoją drogą- byłby z tego niezły serial.

Znakomity thriller policyjny autorstwa mało znanego u nas i przez to niedocenianego Dona Winslowa.
Na pewno nie jest to pozycja dla każdego i nie wszystkim przypadnie do gustu specyficzny styl autora. Próżno tu bowiem szukać kunsztownej konstrukcji zdań czy jakichś ornamentów słownych. Zresztą nijak by to nie pasowało do fabuły. Autor konsekwentnie stawia na lapidarność i zwięzłość przekazu niemal w reporterskim stylu, co w kapitalny sposób wpływa na realizm i wiarygodność powieści.
Główną postacią jest tu wprawdzie charyzmatyczny sierżant NYPD z elitarnej formacji Da Force, ale wiodącym tematem jest wszechogarniająca korupcja oplatająca swoją pajęczyną cały Nowy Jork, od burmistrza, przez wszelkie formacje policyjne i zwalczające się mafie po policjanta patrolującego ulice. Tu nie ma żadnych jednoznacznie pozytywnych postaci, wszyscy są uwikłani we wzajemne skomplikowane sieci powiązań, w których wyjęcie jednego ogniwa powoduje efekt domina i totalny demontaż dotychczasowych struktur władzy. W obronie status quo nikt z zagrożonych nie cofa się przed użyciem ostatecznych środków - zdrady i zbrodni.
Winslow, jak mało kto, potrafi tak realistycznie zbudować oblepiający wszystko mroczny klimat, że wręcz dosłownie czuje się cały ten brud, kłamstwo i przemoc. Jeśli do tego dodać rewelacyjnie wykreowane postacie, to mamy efekt w postaci książki, którą ja zaliczam do nieodkładalnych.
Zdecydowanie polecam.

Dobra 👌

Dobra 👌

Fantastyczne opowiadanie, złe , okrutne, brudne. Jak świat narkotyków, morderstw, wymuszeń, korupcji zmienia ludzi, a właściwie jak ten świat wchłania ludzi nawet dobrych.Nawet tego nie zauważyli. Uwielbiam klimat tej powieści.

"Nowojorczycy prędzej spodziewaliby się zobaczyć za kratkami burmistrza, prezydenta Stanów Zjednoczonych i papieża niż detektywa pierwszego stopnia Dennisa Johna Malone'a. Gliniarz bohater, syn gliniarza bohatera. Sierżant, weteran najbardziej elitarnej jednostki nowojorskiej policji - NYPD: The Manhattan North Special Task Force, czyli Jednostki Specjalnej Manhattan Północ."

Mocna, wciągająca powieść o ludziach, którzy powołani zostali do walki z przestępczością narkotykową, z dilerami, handlarzami bronią, z zabójstwami i morderstwami, do jakich dochodzi między gangami. Ale ta walka niesie za sobą cały łańcuch powiązań, uzależnień, korupcji i nie tylko w szeregach samej policji, ale też na innych szczeblach władzy, poprzez wyższych urzędników policji, miejscowych notabli, obrońców, prokuratorów czy sędziów. Wszyscy oni czerpią w jakiś sposób korzyści z narkotykowych biznesów, otrzymując swoją "działkę" za przymykanie oka na pewne sprawy, za tuszowanie ewidentnych nieprawidłowości w działaniach policji i przekraczanie granic prawa.

Lektura powieści Dona Winslowa wciąga od samego początku, zabiera nas do świata przestępczości, świata ciemnych interesów, narkotykowych dzielnic, ulic nędzy, uzależnień, gangsterskich porachunków, bezpardonowych zabójstw. Stworzona przez autora postać głównego bohatera - detektywa Malone’a, mimo jego bezwzględności i zepsucia, którymi przez lata przesiąkł, budzi pewną sympatię. Ogromnym atutem powieści jest to, że Winslow w bardzo realistyczny sposób potrafił oddać obraz pracy całej tej specjalnej jednostki, dzięki czemu, czytając opisy prowadzonych akcji, mamy wrażenie, jakbyśmy w nich uczestniczyli osobiście. To bardzo duży plus, podobnie jak dialogi, które są mocne, niekiedy wręcz brutalne, a przez to bardziej wiarygodne, bo trudno oczekiwać, aby policjanci z elitarnej jednostki mówili językiem literackim. Wspaniałe postaci głównych bohaterów, ludzi z krwi i kości, oddanych sprawie, którzy swoją pracę i obowiązki stawiają na pierwszym miejscu, kosztem rodziny, ludzi kochających swoje miasto, którzy mają własne słabości, potrzeby, którzy nie zawsze czują się doceniani.

„Skorumpowani” to bardzo ciekawa i mocno wciągająca powieść, która pozwala czytelnikowi na zanurzenie się w brudny i mroczny świat Manhattanu, świat morderców i porachunków narkotykowych gangów. Rzeczywistość, w której dobro miesza się ze złem w konfrontacji z ideałami z młodości Malone'a o byciu uczciwym policjantem, łapiącym bandytów, rozsypują się jak domki z kart, bo niestety życie nie zawsze pokrywa się z naszymi marzeniami i oczekiwaniami, zwłaszcza gdy chodzi o służbę w policji, gdy zderza się ona z brutalną rzeczywistością i świadomością niesprawiedliwości.
Polecam, warto przeczytać!

Na pewno dla wielbicieli pióra Autora.

Na pewno dla wielbicieli pióra Autora.

DOBRA KSIĄZKA,WCIĄGAJĄCA.

DOBRA KSIĄZKA,WCIĄGAJĄCA.

No i znowu to samo - przeczytane trzy, cztery pierwsze strony i już jestem do tomu przyspawany. To jakieś - narkotyczne? -uzależnienie, spod którego trudno się wyzwolić. Narkotyczne? Może i tak skoro treścią tomu są narkotyki, władza, korupcja, uczucia, sentymenty i co tam jeszcze da się włożyć, splątane przez autora w absolutnie mistrzowskiej formie.

Denny Malone to policjant, dowódca elitarnej grupy Da Force, która powołana została do walki z gangami, handlem narkotykami i bronią. Przez osiemnaście lat służby na pierwszej linii widział wiele. Zmasakrowane zwłoki, korupcja i przerażeni obywatele, którym chciałby pomóc. Przecież jest dobrym gliną, albo był nim, dopóki wraz z kolegami nie ukradł kilku milionów dolarów w gotówce i narkotykach podczas nalotu. Teraz dobry glina zmienił się w glinę o brudnych rękach, pod naciskami z różnych stron i rozdarty od środka między lojalnością wobec bliskich a odpowiedzialnością względem pracy.
"Skorumpowani" to moje pierwsze spotkanie z piórem Winslowa, choć autor ma na koncie wydanie dziewiętnastu powieści. Do przeczytania tej historii skłoniła mnie zarówno fabuła, jak i fakt, że Don Winslow pracował wcześniej jako prywatny detektyw i szkolił antyterrorystów, więc miałam nadzieję, że to przełoży się na dokładność w opisywanej przez niego historii.
Przez prawie sześćset stron poznajemy od podszewki najbardziej elitarną, a jednocześnie najmniej ograniczaną grupę policyjną, jaka istniała w Nowym Jorku i całe szczęście, że jest to fikcja literacka. Pozostawia to kapkę nadziei, że organy ścigania nie są aż tak złe, przekupne i bezwzględne, jak zostały tu opisane.

Denny Malone to arogancki glina, mądry i pełny pogardy dla niezgodnych z prawem zachowań, a jednocześnie skorumpowany i gwałtowny, żeby nie powiedzieć agresywny. Jeśli poszukiwaliście książki o policjantach, których da się lubić, to nie jest to odpowiedni tytuł. Malone żyje w przekonaniu, że króluje na Manhattanie, a wszyscy, którzy nie są jego policyjnymi braćmi, są kretynami, którzy nie są w stanie docenić obecności "królewskiej formacji".

Język, jakim posługuje się Winslow w tej książce, jest brudny, ciężki i męczący, czyli adekwatny do opisywanej fabuły. Denny i jego bracia nie są pięcioletnimi przebierańcami, ale policjantami żyjącymi na granicy prawa i bezprawia, toteż posługują się językiem, którego nie powstydziłby się żaden gangster czy gliniarz. Nie brakuje tu więc obelg, przekleństw i chamstwa.

Najbardziej zastanawiające, a jednocześnie nieco niepokojące jest to, że Malone i jego grupa wierzą, że są obrońcami uciśnionych i aniołami stróżami, choć niekoniecznie to wynika z ich działań. Do tego masa pogardy wobec Afroamerykanów, których przecież próbują chronić. Tu mi coś się nie kleiło, choć nie tyle w konstrukcji książki, co samego Malone'a. Chyba że po prostu człowiek jest w stanie zmieniać poglądy co stronę lub ma tak zaślepiony umysł, że nie jest w stanie zauważyć granicy między ochroną a obrażaniem i krzywdzeniem tych samych osób.

Mimo że nie jest to najcieńsza historia, to czytało mi się ją ekspresowo ze względu na panujący w niej nastrój i sporo akcji, którą nakręcały pojedyncze zdarzenia. Nie sądziłam, że aż tak wciągnie mnie opowieść o brudach wśród tych, którzy powinni być czyści jak łza i chronić świat i słabszych przed tymże brudem w postaci narkotyków czy broni. Mam kilka zarzutów wobec niej, bo w pewnym momencie sam Malone, jak i język mnie zwyczajnie zaczęły męczyć, ale koniec końców jest to prawie sześćset stron dobrej literatury o dokonywaniu wyboru między dobrem a złem i zacieraniu się granicy pomiędzy poczuciem obowiązku a lojalnością wobec siebie i najbliższych.

Denny Malone najpełniej spełnia się jako dobry glina. Zresztą, jego liczne osiągnięcia pozwalają mu tytułować się królem północnego Manhattanu i choć konkretnie piastuje stanowisko sierżanta policji, to jego zaszczytne osiągnięcia zawdzięcza jako przywódca grupy DaForce. Grupa ta specjalizuje się w zadaniach, w których powiązane są poważniejsze przestępstwa jak handel narkotykami i bronią czy zwalczanie gangów. Zresztą, grupa DaForce nie bez powodu zbiera wyróżnienia, ponieważ tworzą ją mężczyźni bezwzględni, nieugięci, zdeterminowani i niebojący się żadnego ryzyka. Co więcej, ci mężczyźni na co dzień stanowią ekipę przyjaciół, także na śmierć i życie.

Przez długie lata służby sierżant Malone niemalże wzorowo przykładał się i wykonywał swoje obowiązki. Był bezwzględny, ale skuteczny. Z każdej misji wychodził zwycięsko.
Niemniej, tylko nieliczni wiedzą, że Denny Malone ma brudne ręce, a skradzione pieniędzy są nielegalnym łupem z największego nalotu policyjnego w historii NY. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, które przypominają przywódcy DaForce o dawnym rabunku kilku milionów — w gotówce i w narkotykach. Coraz częściej dawni wrogowie wtykają nos w nie swoje sprawy, a agenci federalni stąpają mu piętach i mocniej zaciskają pętelkę na jego szyi celem pozyskania jakichś informacji.
Oni jeszcze nie wiedzą, że  Denny Malone jest skorumpowany..

Akcja książki jest wciągająca, szybko się ją przemierza dzięki krótko skonstruowanym rozdziałom. Opinie na temat tej książki były obiecujące i intrygujące, niemniej, nie potwierdzę słów opiniującego Stephena Kinga, że jest to powieść na miarę "Ojca Chrzestnego" tylko w świecie glin.
Niejednokrotnie już czytałam lektury kryminalne o porachunkach policyjnych czy dylematach o moralności. W tym przypadku również scenariusz jest podobny; dobry i najlepszy z najlepszych glina wpada w poważne tarapaty na własne życzenie i jego wybór jest trudny, czy zdradzić swoich  z policji, czy narazić życie kolegów, rodziny i ukochanej..
Dylemat moralny pomiędzy poczuciem zawodowej odpowiedzialności i lojalności wobec kolegów z pracy czy ratowanie siebie, zwłaszcza kiedy miasto wstrząsają kolejne gwałtowne zamieszki na tle rasowym. Pytanie, czy wybrać proste i łatwe rozwiązanie, czy to bardziej skomplikowane, które poniesie za sobą ofiary..

Dodaj cytat z książki Skorumpowani