Billy Lynn's Long Halftime Walk

2012-01-01
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka, która trafiła na moją wirtualną półkę za sprawą polecenia @Sławka, którego opinie bardzo cenię.

W oglądanych przeze mnie namiętnie meczach NBA zawsze zdumiewa mnie ta cała otoczka towarzysząca zmaganiom sportowym. Jeśli trafię na mecz na żywo to każda przerwa w grze zagospodarowana jest przez organizatorów rozrywkami dla widzów, z których wyścigi raczkujących niemowląt i konkursy rzutów z połowy boiska to rzecz normalna, przynajmniej według amerykańskiego kibica. Najbardziej zdumiewają mnie jednak prezentacje żołnierzy, których pokazuje się rozbawionemu tłumowi obok podrygujących czirliderek, maskotek drużyny i facetów strzelających w sektory widzów z wyrzutni t-shirtów. Zawsze patrzyłam na to jako na żenujące widowisko i nie mogłam zrozumieć, dlaczego ci mężczyźni w mundurach godzą się na to.
Dzięki powieści Bena Fountaina mogłam lepiej zrozumieć mechanizm organizacji tego typu imprez, a przede wszystkim poczuć, jak to jest być tym wystawionym na środek płyty stadionu i zmuszonym do uczestnictwa w takim pokazie.
„Długi marsz w połowie meczu” to opowieść o kilku dniach z życia ośmiu chłopaków z wojskowego oddziału Bravo, którzy wsławili się brawurową akcją podczas wojny w Iraku, a dzięki temu, że ich wyczyn został nagrany i opublikowany w telewizji zostali okrzyknięci bohaterami narodowymi. Przez dwa tygodnie są wożeni po centrach handlowych, szkołach i ośrodkach sportowych i prezentowani jako wzorowi amerykańscy żołnierze. Przy okazji oczywiście korzystają z przywilejów celebrytów, piją drogie trunki, jeżdżą limuzynami, są fetowani przez zamożnych właścicieli klubów. To zwykli chłopcy, którzy marzą o spotkaniu z czirliderkami, poznaniu Beyonce i pieniądzach, jakie im obiecano za prawa do sfilmowania ich historii.
Autor, który jest także dziennikarzem bezwzględnie obnaża w tej powieści hipokryzję Amerykanów i komercjalizacją każdej dziedziny życia. Bohaterowie są tylko pozornie doceniani za bojowe czyny, ale tak naprawdę dostrzegamy pustkę kryjącą się za poklepywaniem ich po plecach i jałowych rozmowach, w których wystrojone kobiety patrzą na nich z uwielbieniem i zadają trywialne pytania: jak to jest zabić człowieka i czy się bali. Wyczuwa się jednak za tym wszystkim ogromną ulgę płynącą ze świadomości, że to ci anonimowi chłopcy narażają swoje życie, a nie synowie ustosunkowanych biznesmenów, bankierów, czy prawników. Z każdej strony płyną do nich wyrazy uznania i podziwu oraz poparcie dla działań wojennych, w których Amerykanie niosą Irakijczykom lepszą kulturę i chcą poprawić ich życie.
To zdecydowanie bardzo antywojenna książka. Widać to na każdej jej stronie, a szczególnie w scenie, gdy oddział Bravo maszeruje po stadionie w przerwie meczu futbolowego. Nikogo nie obchodzi, jak się czują młodzi żołnierze, liczy się tylko rozmach widowiska, ilość sprzedanych reklam i transmisja w telewizji.
Bardzo poruszyła mnie historia głównego bohatera Billy'ego, który ma dopiero 19 lat, a już myśli o śmierci, której cudem uniknął próbując ratować przyjaciela. Jego marzenia są zwyczajne: chciałby poznać dziewczynę, zakochać się, a przede wszystkim wrócić żywy z Iraku po zakończonej misji. Dzięki kochającej siostrze ma nawet wybór, ale z niego nie korzysta. To bardzo tragiczna postać, a jednocześnie bardzo prawdziwa.
Ben Fountain osiąga efekt wiarygodności również dzięki świetnemu językowi. Jego bohaterowie mówią tak jak prawdziwi ludzie, a sposób w jaki autor naśladuje manierę mówienia bogaczy jest znakomity.
Warto przeczytać tę książkę jako odtrutkę na amerykanizację naszej kultury i jako manifest antywojenny, co w dzisiejszych czasach nabiera szczególnego znaczenia. Polecam.

Cyt.:
„Zabierzcie nas w bezpieczne miejsce. Z powrotem na wojnę.”
Ben Fountain, „Długi marsz w połowie meczu”

II wojna w Zatoce Perskiej rozpoczęła się 20 marca 2003 roku atakiem wojsk koalicji sił międzynarodowych /głównie USA i Wlk. Brytanii/ na Irak. Powodem ataku miało być m. in. posiadanie przez Irak broni masowej zagłady i wspieranie Al Kaidy, co po kilku latach okazało się wierutnym kłamstwem. Rząd Saddama Husajna został obalony, on sam po kilkumiesięcznych poszukiwaniach został ujęty i powieszony, z Iraku pozostały zgliszcza a Amerykanie wplątali się w kolejny konflikt zbrojny, który zdestabilizował sytuację polityczną w tym regionie świata na dziesięciolecia. Robili to i robią nie po raz pierwszy. Szermując obroną demokracji, ochroną swojego stylu życia czy walką z terroryzmem USA angażowała się w konflikty zbrojne co najmniej kilkadziesiąt razy /Korea, Wietnam, Egipt, Kuba, Dominikana, Iran, Panama, Grenada, Somalia, Libia czy Afganistan – a to tylko te największe/. To kraj, który wywołał najwięcej konfliktów zbrojnych na świecie, dbając wyłącznie o swoje interesy polityczne i ekonomiczne.

Tylko, że w wojnie nie uczestniczą politycy a zwykli ludzie. Praktycznie każde pokolenie młodych Amerykanów dotknięte jest wojenną traumą w większym lub mniejszym stopniu, w zależności od skali konfliktu zbrojnego.

Ben Fountain, w wydanej w roku 2012 debiutanckiej powieści „Długi marsz w połowie meczu”, nagrodzonej National Book Critics Circle Award, próbuje opisać kolejne amerykańskie pokolenie naznaczone przez wojnę. Autor nie uczestniczył w konflikcie zbrojnym, nie był żołnierzem, co jednak nie przeszkodziło mu w napisaniu znakomitej powieści. Bo to powieść znakomita w której autor nieco zmienił perspektywę. Wojenna trauma jest tu ważna lecz ważniejsza od niej jest próba sportretowania społeczeństwa amerykańskiego, polityki i polityków.

Drużyna Brawo po potyczce z bojownikami irackimi, które zupełnie przypadkowo nagrała jedna z amerykańskich stacji telewizyjnych zostaje bohaterami narodowymi i wyrusza w tournée po kraju by wzmóc poparcie Amerykanów do wojny. Ostatnim i kulminacyjnym punktem tego objazdu ma być występ na stadionie futbolowym Dallas Cowboys, gdzie żołnierze mają wystąpić w przerwie meczu w zorganizowanym przez media programie estradowym.

To świetnie napisana i znakomicie przetłumaczona przez Tomasza Gałązkę powieść. Błyskotliwe dialogi, żywy język i fascynujący obraz społeczeństwa amerykańskiego. Zderzenie zwykłych, biednych chłopaków, którzy są zbyt młodzi by kupić alkohol ale na tyle dorośli by umrzeć za ojczyznę, z wielkim światem i wielkimi pieniędzmi, w którym czują się kompletnie zagubieni. Ben Foutain bezlitośnie wręcz rozprawia się z amerykańskim społeczeństwem, powszechną komercjalizacją dominującą nad niemal każdym aspektem życia i pogonią za sukcesem. Nie oszczędza również polityki a przede wszystkim polityków, obnażając ich cynizm i hipokryzję Jednocześnie stara się pokazać co tak naprawdę jest w życiu ważne a być może najważniejsze.

Wyjątkowa powieść, jedna z ciekawszych powieści antywojennych.

Zdecydowanie polecam.

Cyt.:
„Zabierzcie nas w bezpieczne miejsce. Z powrotem na wojnę.”
Ben Fountain, „Długi marsz w połowie meczu”

Bardzo smutna książka antywojenna. Bardzo jestem ciekawa, czy autor oddaje rzeczywiste nastroje Amerykanów.

Na razie nie oceniam. Zaczęłam czytać, przeczytałam 80 stron i się nic nie wydarzyło, zmęczyłam się i nie mogłam już jej kontynuować i przez nią wpadłam w prawie dwumiesięczną stagnację czytelniczą za nic nie mogłam się nowego zabrać. Być może potem jest ciekawsza i być może kiedyś do niej wrócę, ale na razie odpuszczam.

Językowa narracja jest rewelacyjna. Arcydzieło. Chciałbym potrafić tak mówić, a co dopiero opisywać. Czytając ma się wrażenie bycia obok, jak gdyby słuchania audycji radiowej, jakiegoś słuchowiska. Szalenie barwnie opisany emocjonalny roller-coaster emocji żołnierzy amerykańskich. Skłania do refleksji nad ułudą amerykańskiego raju, bezsensownych wojen, potęgi pieniądza i życia jako sportowe show, a marionetki mają być tylko wykonującymi polecenia. Tyle tylko, że inteligencja tych "zadaniowców" przerasta o pięty Wielkie Głowy. Świetna lektura. Polecam w ciemno, trudno się od niej oderwać!

Wspaniała. Lustro naszych emocji.

Wspaniała. Lustro naszych emocji.

Bardzo mnie zaskoczyła ta książka - niesamowitą ma dynamikę ta opowieść i jest w swojej wymowie oczywiście antywojenna ale z zachowaniem najlepszej Vonnegutowskiej tradycji. Protagonista jest chłopakiem którego chcemy poznawać, zrozumieć, któremu kibicujemy i oglądamy świat jego oczami i pragniemy go ochronić. Dawno nie czytałam tak dynamicznie napisanej książki która zachowuje jedność czasu i miejsca. Czułam dużą bliskość z tym młodym chłopakiem rzuconym w wir życia i śmierci. I który rozumie więcej niż wszyscy dookoła niego.

Bez oceny, ponieważ przeczytałem tylko 20%. Od książki odrzucił mnie język i to, że przez te pierwsze 70 stron nie wydarzyło się tak naprawdę nic, nie znalazłem tam żadnej ciekawej myśli, żadnego zdania, które zapadłoby w pamięć. Być może powinienem dać tej książce szanse, ale czułem się bardzo zmęczony nią podczas lektury i stwierdziłem, że nie tak powinno wyglądać spędzanie wieczorów z książką.

Genialna narracja. Świetne tempo. Cudowna robota tłumacza

Genialna narracja. Świetne tempo. Cudowna robota tłumacza

Liczyłem na dobrą amerykańską powieść podszytą słusznym gniewem - na masy bezmyślnie popierające wojnę, na administrację Busha, na koszmar późnego kapitalizmu - i dokładnie to dostałem. Ani USA, ani reszta świata nie zmieniły się na lepsze od czasu wojny w Iraku i dlatego doceniam energię Fountaina, jego bezpośredniość, skupienie na celu i efektywność; doceniam, że był w stanie wzbudzić we mnie gniew i współczucie, chociaż przygotowałem się mentalnie i wiedziałem, na co się piszę. "Długi marsz w połowie meczu" nie celuje w subtelności, ale jest za to wyposażony w realizm, wiarygodne postaci i bardzo humanitarny punkt widzenia.

• Do kupienia
  • Czarne