Długi marsz w połowie meczu

Okładka książki Długi marsz w połowie meczu Ben Fountain
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Długi marsz w połowie meczu
Ben Fountain Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
2013-01-01
Data 1. wydania:
2012-01-01
Tomasz S. Gałązka
Irak ironia literatura amerykańska nuda odwaga powieść obyczajowa relacje międzyludzkie sława USA wojna żołnierz życie codzienne
Inne

Oficjalne recenzje i

Stadionowe wojny

Link do recenzji

1923 14 299

Językowa narracja jest rewelacyjna. Arcydzieło. Chciałbym potrafić tak mówić, a co dopiero opisywać. Czytając ma się wrażenie bycia obok, jak gdyby słuchania audycji radiowej, jakiegoś słuchowiska. Szalenie barwnie opisany emocjonalny roller-coaster emocji żołnierzy amerykańskich. Skłania do refleksji nad ułudą amerykańskiego raju, bezsensownych wojen, potęgi pieniądza i życia jako sportowe show, a marionetki mają być tylko wykonującymi polecenia. Tyle tylko, że inteligencja tych "zadaniowców" przerasta o pięty Wielkie Głowy. Świetna lektura. Polecam w ciemno, trudno się od niej oderwać!

Wspaniała. Lustro naszych emocji.

Wspaniała. Lustro naszych emocji.

Bardzo mnie zaskoczyła ta książka - niesamowitą ma dynamikę ta opowieść i jest w swojej wymowie oczywiście antywojenna ale z zachowaniem najlepszej Vonnegutowskiej tradycji. Protagonista jest chłopakiem którego chcemy poznawać, zrozumieć, któremu kibicujemy i oglądamy świat jego oczami i pragniemy go ochronić. Dawno nie czytałam tak dynamicznie napisanej książki która zachowuje jedność czasu i miejsca. Czułam dużą bliskość z tym młodym chłopakiem rzuconym w wir życia i śmierci. I który rozumie więcej niż wszyscy dookoła niego.

Bez oceny, ponieważ przeczytałem tylko 20%. Od książki odrzucił mnie język i to, że przez te pierwsze 70 stron nie wydarzyło się tak naprawdę nic, nie znalazłem tam żadnej ciekawej myśli, żadnego zdania, które zapadłoby w pamięć. Być może powinienem dać tej książce szanse, ale czułem się bardzo zmęczony nią podczas lektury i stwierdziłem, że nie tak powinno wyglądać spędzanie wieczorów z książką.

Genialna narracja. Świetne tempo. Cudowna robota tłumacza

Genialna narracja. Świetne tempo. Cudowna robota tłumacza

Liczyłem na dobrą amerykańską powieść podszytą słusznym gniewem - na masy bezmyślnie popierające wojnę, na administrację Busha, na koszmar późnego kapitalizmu - i dokładnie to dostałem. Ani USA, ani reszta świata nie zmieniły się na lepsze od czasu wojny w Iraku i dlatego doceniam energię Fountaina, jego bezpośredniość, skupienie na celu i efektywność; doceniam, że był w stanie wzbudzić we mnie gniew i współczucie, chociaż przygotowałem się mentalnie i wiedziałem, na co się piszę. "Długi marsz w połowie meczu" nie celuje w subtelności, ale jest za to wyposażony w realizm, wiarygodne postaci i bardzo humanitarny punkt widzenia.

Bohaterzy wojenni nie mają w większości w sobie samych wielkich, doniosłych, patetycznie dobrych cech, często nie mają w sobie nawet bohaterstwa; ot przypadek, instynkt samozachowawczy, szczęście decyduje o tym, że dokonują czegoś czym zdobywają uznanie. M.in. o tym i o tym, że dla żołnierzy w trakcie wojny przyszłość to tylko mgła, mówi Fountain w swojej błyskotliwej, świetnej narracyjnie i wciągającej fabularnie powieści.
Drużyna Bravo jest dogłębnie ludzka, chcąca żyć szybciej, mocniej, zdążyć ze wszystkim (m.in. z wielką miłością i namiętnością) i pewnie dzięki temu jest tak bardzo prawdziwa i tak bardzo potrafi uświadomić nam jak wojna jest ze wszech miar okropna mimo, że w powieści bardzo niewiele mamy opisów rzeczywistości prosto z frontu.

Ostry humor i ciekawe podejście do bardzo drażliwych tematów.

Ostry humor i ciekawe podejście do bardzo drażliwych tematów.

Uwielbiam pisarzy amerykańskich za to jak potrafią krytycznie pisać o swoim kraju. Jak potrafią obnażać to wszystko co źle i fatalnie funkcjonuje. A czy to coś zmienia , to już inna historia.
Świetna książka.

Świetna książka.