Okładka książki Harry Haft: historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano Alan Scott Haft
Alan Scott Haft Wydawnictwo: Otwarte biografia, autobiografia, pamiętnik
Otwarte
2019-10-02
2019-10-02
Małgorzata Kafel
bokser sport walka biografia boks obozy koncentracyjne Holokaust

„Harry Haft. Historia…” to książka zabierająca czytelnika do pierwszej połowy XX wieku. Opowieść przedstawia z jednej strony losy człowieka, któremu udało się przeżyć obóz koncentracyjny, a z drugiej przybliża nieco tematykę amerykańskiego boksu w latach 40-tych.
Praktycznie jak każda historia o koszmarze II Wojny Światowej, tak i ta bardzo mnie poruszyła. Potworne przeżycia, na jakie wówczas skazanych było wielu ludzi, dziś są właściwie nie do wyobrażenia. Harry Haft wyszedł cało z opresji zarówno dzięki szczęściu, jak i swojej determinacji, aby zrobić wszystko, by ocaleć – nawet jeśli oznaczało to bicie do nieprzytomności innych więźniów ku uciesze obozowych strażników, którzy dla rozrywki urządzali sobie bokserskie pojedynki z ich udziałem.
Historia Hafta opowiedziana jest przez jego syna, którego poprosił o jej spisanie – na koniec sam autor opowiada trochę o swoim ojcu, co nadaje nowy kontekst jego postaci: wydawać się może, że Harry Haft był swego rodzaju niezwyciężonym bohaterem, nieustraszonym wojownikiem, który dzielnie przeszedł przez gehennę wojny, jednak tak naprawdę, jak chyba większość osób, nigdy nie otrząsnął się z traumy, która pozostawiła na jego psychice trwałe blizny.
Kariera bokserka Hafta nie trwała zbyt długo – sam zrezygnował z niej po walce z Rockym Marciano, zrażony powiązaniami sportu ze światkiem przestępczym, który w owych czasach niemal zawładnął amerykańskim boksem. Nie był zresztą nigdy zainteresowany sławą jako pięściarz, chciał uzyskać rozgłos jedynie po to, aby osoby, na których mu zależało, mogły dowiedzieć się, że wciąż żyje.
Uważam, że książki jak ta o Hafcie są bardzo ważne: nie tylko dostarczają wiedzy o przeszłości z punktu widzenia świadka, który znalazł się w samym środku wydarzeń, ale także stanowią motywację do podjęcia refleksji na rozmaite tematy, jak choćby nad naturą ludzką, swoim własnym postępowaniem, priorytetami w życiu, etc.
Polecam „Harry’ego Hafta…” jako może i trudną z uwagi na treść książkę, ale na pewno wartościową, która żadnego chyba czytelnika nie pozostawi obojętnym.

Historia Harrego, Hercki Hafta nie byłaby do dziś znana w Polsce, gdyby nie książka opublikowana w 2006 roku na rynku wydawniczym w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem Syracuse University Press. Właściwie dopiero fakt pojawienia się książki o Hafcie wyjawił opowieść o nim szerszej publiczności i przyczynił się do ukazania się wydania polskiego. Gdyby książka nie powstała, pewnie nigdy w Polsce nie dowiedzielibyśmy się, że żył ktoś taki jak Harry Haft pochodzący z Bełchatowa.

Autor, najstarszy syn głównego bohatera, podjął decyzję o napisaniu biografii ojca pod koniec jego życia. Dopiero jesienią 2003 roku przeprowadził z nim zaledwie dwudniowy wywiad, który wraz z informacjami zasłyszanymi od osób trzecich stał się podstawą do napisania tej książki. Te okoliczności wiele mówią nam o podstawie źródłowej przedstawionej opowieści. Harry Haft pod koniec życia nie cieszył się najlepszą pamięcią, w wielu miejscach go zawodziła, do tego stopnia, że nie pamiętał już nawet nazwisk osób, którym wiele zawdzięczał choćby w okresie wojny. Na domiar złego, o niektórych wątkach swojego życia nie chciał mówić, zasłaniając się traumą lub nie chcąc poruszać niechlubnych wątków swojego życia. To powinien być jasny sygnał do tego, by nie traktować zawartych w książce informacji do końca serio i zachować pewien dystans wobec zawartych w niej informacji. Tak skromna podstawa źródłowa, jaką dysponował Alan Scott wymusiła na nim przedstawienie historii ojca właściwie w formie zbeletryzowanej i myślę, że tak należy traktować treść tej książki – jako beletrystykę z fragmentami dokumentu.

Książka dzieli się na trzy zasadnicze części:
1) przedmowę autorstwa Johna Radzilowskiego Życie Żydów w Polsce (s. 13-29) i Mike’a Silvera Nowy Jork, mafia i zawodowy pięściarz Harry Haft (lata 1948-1949) (s. 30-42),
2) tekst autorstwa Alana S. Hafta – prolog (s. 45-49),część pierwszą (s. 51-147),część drugą (s. 149-227),posłowie (s. 229-232),
3) część dokumentalno-aneksową – wywiad z Harrym Haftem z lat 90. (s. 233-242),tłumaczenia kilku tekstów zamieszczonych w tekście głównym (s. 243-249),wykaz ilustracji pojawiających się w książce (s. 251).

Teksty tworzące przedmowę dobrze wprowadzają czytelnika w zagadnienie. Pierwszy odnosi się do pierwszej części tekstu głównego zatytułowanej „Koszmary” i obejmuje lata przedwojenne i wojenne, aż do wyjazdu do Ameryki. Drugi jest wprowadzeniem do części drugiej zasadniczego tekstu pod nazwą „Marzenia”, gdzie autor opisał historię ojca głównie w pierwszych latach pobytu w Ameryce wraz z krótkim epilogiem niewydzielonym w strukturze pracy (s. 215-227).

Główna część książki składa się z 19 krótkich podrozdziałów. Napisana jest prostym językiem, opisy są niezbyt rozbudowane, a dialogi miejscami uproszczone do granic możliwości, choć trzeba przyznać, że wpisują się w klimat narracji i podczas lektury oczami wyobraźni dobrze widzi się tę opowieść w kadrach komiksowych.

Część aneksowa, zwłaszcza wywiad z Harrym dobrze pokazuje jego mentalność – to człowiek zamknięty w sobie, odpowiadał zwięźle, nie pozwalając sobie na zbytnią wylewność.

Na odrębną uwagę zasługuje tłumaczenie listu: „Otrzymałem Twój listy i cieszyć się, że pan Spiegler z Brooklinu Cię odwiedzić.” (s. 243) – „I have got your letter and be glad, that Mr. Spiegler of Brooklin has visit you.” (s. 144). Wprawdzie w dalszej części tekstu tłumaczenie wydaje się poprawne, lecz taki błąd podaje w wątpliwość tłumaczenie tej pracy w ogóle.
Na kartach publikacji można miejscami spotkać pewne nieścisłości i fakty budzące wątpliwości.

Po lekturze odnoszę wrażenie, że Polacy są przedstawiani w niej w trochę niekorzystnym świetle, zwłaszcza w okresie okupacji niemieckiej pokazuje się ich jako osoby lepiej usytuowane, niemal współpracujące z Niemcami, których trzeba przekupywać racjami żywnościowymi jak to było w przypadku polskich brygadzistów w kopalni (s. 106).

Dość naiwne są fragmenty pracy, które sugerują, że wywodzący się z biednej polskiej rodziny żydowskiej Haft znał język niemiecki i porozumiewał się swobodnie z Niemcami czy prezentujące wyjątkową hojność oficerów względem Hafta, wyrażającą się choćby przekazywaniem mu w zamian za boksowanie butelek z whisky czy racjami żywnościowymi ponad potrzeby jednej osoby.

Nieco wyidealizowany wydaje się również wątek miłosny przedstawiony w książce. W wielu miejscach powraca motyw młodzieńczego zakochania do Lei Pablańskiej z Bełchatowa, z którą Haft miał się ożenić. Zawierucha wojenna rozdzieliła drogi Hercki i Lei. Haft miał myśleć o dziewczynie nieustannie, do tego stopnia, że postanowił zostać bokserem w celu zdobycia popularności i rozgłosu, które to ułatwiłyby mu nawiązanie kontaktu z dawną miłością. Ten wątek wydaje się bardziej fikcją literacką niż rzeczywistą bolączką żydowskiego boksera, który zresztą ożenił się z kim innym.

Historia Harrego Hafta to opowieść o człowieku, który klepiąc biedę przed wojną i tuż po wojnie, nie mając nic do stracenia, postanowił wyruszyć do Ameryki. Szczęśliwym trafem przybył do niej w czasie popularności boksu i do pewnego dobrego poziomu amatorskiego dawał sobie radę, ale gdy przyszło mu stoczyć walki z zawodowcami dostrzegalne były jego liczne braki warsztatowe. Po porażce z Marciano odwiesił rękawice bokserskie na kołek i zajął się handlem warzywami, na którym notabene lepiej wyszedł.

Sam autor nazwał swego ojca „prymitywnym, porywczym i nieprzewidywalnym drabem” (s. 230),w dodatku posługującym się łamaną angielszczyzną. I ta opinia nie jest chyba przesadzona, bo opowieść o Hafcie zdaje się ją potwierdzać. Książka ta jest poniekąd próbą zrozumienia i pokochania ojca przez autora, który z racji na swoje przeżycia był trudnym w obyciu człowiekiem.

Na koniec kilka słów o wydaniu – książka jest przyzwoicie przygotowana: oprawa twarda, szyta, papier o gramaturze 70 g wydaje się wystarczający. Edytorsko praca prezentuje się dobrze, choć zdarzyły się wpadki jak zbędne pogrubienie czcionki (s. 241) czy zły rozmiar czcionki w wyróżnionym cytacie (s. 210).

Czy jest to książka warta polecenia, czy czegoś pouczającego można się z niej nauczyć? Nie jest to na pewno literatura najwyższych lotów, ale jeśli ktoś interesuje się kolejami losów byłych więźniów obozów koncentracyjnych, to może być zainteresowany. Warstwa informacyjna pozostaje pod dużym znakiem zapytania.

Robert Stasiak

Bo przecież ten człowiek żył naprawdę, a opisywane zdarzenia miały miejsce w rzeczywistości. Sporo z nich w okrutnej - bo tej wojennej, choć widzianej nie z pierwszej linii frontu, lecz zza obozowego drutu kolczastego. W takich, jakże  bezlitosnych chwilach prawdy pokazujemy/dowiadujemy się, ile tak naprawdę jesteśmy warci. Gdy mimo koszmarnych, wszechobecnych przeciwności trzeba zacisnąć pięści, i stanąć do (często nierównej) walki - nie tylko tej fizycznej, ale może nawet głównie mentalnej - o ostatnie okruchy własnej godności, a niekiedy życia... I nie ma, że "za chwilę", coś boli lub "muszę się przygotować ". Bo jest tylko sławetne, beznamiętne > tu i teraz < ... Wygram lub (bardzo) boleśnie polegnę, odchodząc w otchłań zapomnienia...
Jednak myliłby się ktoś sądząc, że wraz z końcem wojny wszelkie okropności, jakie człowiek czyni drugiemu - przestają mieć miejsce. Owszem - masakrowanie gołymi pięściami obozowych współtowarzyszy niedoli, czy akty kanibalizmu wśród więźniów - zakończyły swój "niechlubny żywot", ale.. Mafia oraz wszelkiej maści gangsterzy, w przeróżnych zresztą obszarach życia, nieraz działali przecież z niewiele mniejszym okrucieństwem, by osiągać swe niecne cele. O czym Harry Haft - już za wymarzoną Wielką Wodą, miał wątpliwą przyjemność przekonać się na własnej skórze...
Nic więc dziwnego, że niezwykle mroczne czasy, w jakich tytułowemu bohaterowi przyszło żyć, i czyny, których musiał dopuszczać się, by przetrwać - pozostawiły trwały ślad w jego psychice. Zaś niniejsza książka (ponoć długo nagabywał syna, by spisał te wspomnienia) jest swego rodzaju "spowiedzią", próbą otrząśnięcia się z brudu, latami pokrywającego jego duszę. I chyba spełniła swą rolę, skoro w jednym z wywiadów Harry stwierdził, że czuje się "najszczęśliwszym facetem na świecie ". Ale miało to miejsce dopiero pod koniec życia, gdy codzienne koszmary istnienia przestawały już bywać tak okrutnie dokuczliwe...

Mimo tytułu i efektownej okładki - nie jest to książka o boksie. Owszem, jest on w niej czasem obecny, bo przecież pomógł głównemu bohaterowi przetrwać niewyobrażalny koszmar życia w obozie koncentracyjnym, czy też po wojnie "stanąć na nogi" w dalekiej Ameryce. Jednak boks nie jest tematem przewodnim tej publikacji. Co wcale nie znaczy, że jest ona przez to mniej ciekawa......

Bardzo ciekawa, wciągająca historia.

Bardzo ciekawa, wciągająca historia.

Sama historia jest naprawdę nieprawdopodobna
warto przeczytać tę książkę głównie z tego powodu, ponieważ poza nią nie ma zbyt wyszukanego języka, zachęcającego stylu i co najgorsze pozostawia spory niedosyt przez to ze jest za krótka i nie jest nam dane poznac szczegółów zdarzeń.

Sama historia jest naprawdę nieprawdopodobna

Bardzo ciekawa historia. Nie ma tu miejsca na jednoznaczność i patos. Książka trochę krótka - czuje się niedosyt.

czuc niedosyt ... historia ciekawa, ale chcialbym wiecej szczegolow!
Ciezko to nazwac biografia, raczej zbiorem kilku historii o Harrym.
Polecam na wieczor, bo szybko sie czyta.

czuc niedosyt ... historia ciekawa, ale chcialbym wiecej szczegolow!
Ciezko to nazwac biografia, raczej zbiorem kilku historii o Harrym.
Polecam na wieczor, bo szybko sie czyta.

Genialna. Jedna z lepszych książek, jakie czytałem (mimo trochę nudnego wstępu). Połknąłem w 1 dzień. Czekam z niecierpliwością na film.

*5*/2.2020

Bardzo ciekawa pozycja, którą czyta się bardzo szybko i naprawdę wciąga. Pojawiły się momenty, w których książka przynudzała, ale po paru stronach było już ciekawie. Parę lekcji z książki można wynieść, a i łza też potrafi się uronić. Podsumowując. Książkę warto przeczytać i poznać losy Harrego.

Pozdrawiam!

*5*/2.2020

Pozdrawiam!

Całkiem niezła opowieść o tym co obozy robią z człowiekiem. Historia o tym co człowiek potrafi poświęcić by przeżyć i obraz dantejskich scen obozów oczami młodego mężczyzny, który będzie musiał żyć z widmem minionych wydarzeń do ostatniej chwili.

• Biografie
  • Brak Legimi A

Alan Scott Haft Harry Haft: historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano Zobacz więcej