Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego

Okładka książki Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego Mark Langthorne, Matt Richards
Mark LangthorneMatt Richards Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Somebody to Love: The Life, Death and Legacy of Freddie Mercury
Zysk i S-ka
2019-07-30
2016-11-03
Robert Filipowski
Freddie Mercury Queen AIDS

Okładka książki 83 Minutes: The Doctor, the Damage, and the Shocking Death of Michael Jackson Mark Langthorne, Matt Richards
83 Minutes: Th... Mark Langthorne, Ma...

Okładka książki Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego Alisa Statman, Brie Tate
Sharon Tate. H... Alisa Statman, Brie...
Okładka książki Kobieta z blizną Katarzyna Dacyszyn, Irena A. Stanisławska
Kobieta z blizną Katarzyna Dacyszyn,...
Okładka książki Ostatni żywy świadek. Prawdziwa historia największego seryjnego mordercy w historii Teda Bundy’ego Hugh Aynesworth, Stephen G. Michaud
Ostatni żywy ś... Hugh Aynesworth, St...
Okładka książki Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood Tom O’Neill, Dan Piepenbring
Manson. CIA, n... Tom O’Neill, Dan Pi...

Człowiek, który stał się legendą

Nie jest to pierwsza książka o "Królowej", jaką czytałam; film obejrzałam kilka razy ze względu na muzykę i rolę Rami Malek'a(?). Książka jest to skarbnicą wiedzy o:
- HIV/AIDS - od potencjalnego powstania wirusa do ukazania jego śmiertelnego oblicza wielu milionom ludzi na świecie;
- homoseksualizmie i jego ewolucji między kontynentami;
- zespole Queen - niezła gratka dla osób, które interesują się z kim pracował zespół, jak powstawały kolejne albumy, jak organizowano koncerty;
- i wreszcie, a może przede wszystkim o Freddy'm Mercury, któremu nie oszczędzono niewybrednych (choć prawdziwych) opisów tej części życia, która doprowadziła do przedwczesnej śmierci. A szkoda.
Moim zdaniem FM był seksoholikiem, w dodatku ze skłonnościami do płci męskiej. Teraz może mógłby się leczyć, bo ta choroba została włączona do listy chorób psychicznych...w 2022r. Jego cechy osobowości jak niecierpliwość, infantylność też wskazywały na to zaburzenie. Wiele osób "bliskich" grzało się w jego cieple...i pieniądzach, ale on mówił: "jestem taki samotny". Kochali go jedynie fani, a on to czuł, dlatego jego koncerty były takim majstersztykiem. Tworzenie muzyki i jej przekazywanie było jego prawdziwym życiem, a gdy nie mógł już tego robić, nie chciał robić nic innego. Freddy, your show is still on!

- homoseksualizmie i jego ewolucji między kontynentami;
- zespole Queen - niezła gratka dla...

Książka zaczyna się od historii wirusa HIV i... ja rozumiem, że była to kwestia istotnie wpływająca na życie Freddiego Mercury'ego ale jakby... taki początek takiej biografii? Serio?! ...no chyba nie... (mimo, że sama ta historia jest też ciekawa, potem też się przeplata i to jest ok, ale no na początku?! Trochę jakby... nie na miejscu?). Pomijając tą kwestię, książka jest w porządku (ale jednak tak całkiem pominąć nie mogę, gwiazdka mniej),lepsza niż się spodziewałem! No bo ok - to chyba mój pierwszy idol, jeszcze z dzieciństwa ;) ale też nie jestem aż tak przywiązany żeby każda książka mogła mi się spodobać, biografie (zwłaszcza gwiazd muzyki) mają niestety to do siebie, że są... no co tu dużo mówić, często są dość nudne, przynajmniej momentami i ja nawet z góry założyłem, że tak będzie ;) I pozytywnie się zaskoczyłem, bo nie nudziła mnie ani przez chwilę! Dostajemy kilka ciekawych informacji, kilka odniesień piosenek do życia Freddiego - tak to jakoś często wychodziło, że nawet jeśli nie on napisał piosenkę, to pasowała ;) ("Don't stop me now", "I want to break free", "I want it all, I want it now", "I'm the great pretender", "Show must go on" ;) ) i jest jakoś tak ciekawie napisana. Ale czy to naprawdę dobra biografia czy tylko taka ok, to nie mogę ocenić - poza książką "Freddie Mercury i ja" Jima Huttona żadnej innej nie czytałem... Wyszedłem z założenia, że im nowsza książka to lepsza, ale widziałem już inne opinie.

(czytana/słuchana: 24-27.10.2023)
4+/5 [7/10]

Świetna pozycja mówiąca wiele o samym Freddiem jak i o charakterze lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. O walce z AIDS całego świata i samego Mercury'ego. Bardzo dużo szczegółów z życia Freddiego w świetle epidemii i samej jego choroby. Bardzo wielka szkoda, że w tak młodym wieku zmarł, jeszcze tak wiele mógł nam dać. Niezapomniany, wspaniały głos, wspaniały muzyk i tekściarz.

Ktoś to musi napisać: wstrętne i obrzydliwe.

Kto liczy na biografię Freddiego (od urodzenia do śmierci i nawet trochę dalej) dostanie, ale niezbyt rozbudowaną (mało jest o innych członkach zespołu, albumy tylko wspomniane bez opisów piosenek),za to skupiającą się na innych szczegółach - a mianowicie na jego życiu seksualnym ze szczegółami, o których nie znałem, nigdy nie chciałem znać i żałuję, że teraz znam.

Jeżeli kogokolwiek zniesmaczyła niedawna niesławna akcja na plebanii w Dąbrowie Górniczej, to tutaj zniesmaczenie może być nawet i do kwadratu, na dodatek wielokrotnie powtórzone z opisami. Jak dla mnie ohydne, ciężkie do przebrnięcia i niesprawiedliwe dla artysty, bo Freddie dał światu o wiele więcej niż wspomnienia jego kochanków i HIV, którym ich zaraził.

No właśnie, HIV. Jednym z nielicznych plusów książki jest dość ciekawa historia tej choroby - autor z jednej strony dotarł do źródeł i napisał wiele rzeczy, które o tej chorobie warto wiedzieć, z drugiej - popełnia podstawowe błędy merytoryczne (nieodróżnianie HIV od AIDS, brak wiedzy o fazie bezobjawowej). Na dodatek brak w nim oceny moralnej, bo taki np. Gaetan Dugas o którym autor pisze neutralnie (a może nawet i z lekką emfazą) przez swój styl życia najpierw nieświadomie, potem świadomie zarażał setki osób rocznie (w tym prawdopodobnie Freddiego). Autor jakoś nie czuje potrzeby potępienia tej postaci pomimo tego, że ze szczegółami pisze co, jak, gdzie, z kim i kiedy.

Do tego jeszcze dziury w "fabule" (kto chce np. poznać historię związku Freddiego i Mary, niech szuka gdzieś indziej, bo tutaj wybiórczo, bez ładu i składu).

Kto chce brać w homoseksualną wersję 50 twarzy Greya, niech sięga. Całą reszta - istnieją dużo lepsze lektury. Jak dla mnie słabiutko.

Ktoś to musi napisać: wstrętne i obrzydliwe.

To nie jest tylko biografia, to historia wspanialego zespołu, rozprzestrzeniania sie choroby(jakże aktualne w dobie obecnej pandemii),to ksiazka o samotności i dążeniu do spełnienia swoich marzeń i życiu na własnych zasadach.
Jedyna rzeczą, do której mogłaby się przyczepić to mnogość powtórzeń, co sztucznie zapełnia książkę, ale i tak lektura jest szalenie interesująca. Co ciekawe po przeczytaniu książki zupełnie zmieniłam zdanie o filmie "bohemian rapsody"...Oscary jednak przyznane niesłusznie:)

Jest to bardzo dobra, rzetelnie napisana książka. Życie Freddiego zostało tutaj przedstawione bardzo szczegółowo, ale jednocześnie z szerszej perspektywy - autor opowiada również historię powstania i rozpowszechniania się AIDS, a także zmian społecznych, jakie się z tym wiązały. Uważam te partie książki za najciekawsze. Bardzo poruszająca pozycja.

Arcydzieło

Arcydzieło

Jedna z najlepszych biografii, jakie czytałam. Historia zespołu i samego Freddiego świetnie przeplata się z rozwojem AIDS oraz faktami na temat społecznego stosunku do homoseksualizmu, co sprawia, że książka mimo swojej długości i nie nudzi się i doskonale się ją czyta. Naprawdę warta przeczytania!

fajna

fajna

ciekawa i dobrze sie czyta

ciekawa i dobrze sie czyta

• Biografie

Mark Langthorne Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego Zobacz więcej