Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki

Wydawnictwo: Oficyna 4eM
9788366242074
literatura faktu
L_Settembrini

Wszyscy chyba znają historie, jak leśniczy Kazimierz Nóżka ratował niedźwiadki przed wilkami? Albo rozmawiał z niedźwiedziami Grzesiem i Lesiem? Marcin Szumowski, dziennikarz i pasjonat przyrody, zabiera czytelnika w świat jedynego w Polsce leśniczego, który przyjaźni się z niedźwiedziami i potrafi z nimi rozmawiać. W książce „Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki” słynny...

W książce „Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki” słynny leśniczy po raz pierwszy ujawnia jak przebiegał dalszy ciąg wilczego polowania, który na krótkim filmiku obejrzały setki tysięcy osób. Okazuje się, że drapieżniki nie tak łatwo zrezygnowały z małych niedźwiedzi. Kazimierz Nóżka pokazuje świat zwierząt, który jest nieosiągalny dla przeciętnego mieszczucha. Spotykamy w nim wielkie niedźwiedzie, przemykające jak duchy rysie, polujące pod osłoną nocy wilki, majestatyczne żubry, zwinne wydry, kuny oraz skryte żbiki. A wszystko na wyciągnięcie ręki, w relacjach człowieka, który większość życia spędził w bieszczadzkich lasach.

To także wspaniała lektura dla wszystkich, którzy kochają historię Bieszczad. Bo jest nie tylko o zwierzętach. Poznajemy też przedziwne przygody miejscowych drwali, gajowych i smolarzy. Przytaczane historie raz mrożą krew w żyłach, innym razem przywołują uśmiech i wzruszają do łez.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

lexis | 2019-05-12
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Nigdy nie byłam pasjonatką chodzenia po górach. Nie potrafiłam i nadal nie potrafię znaleźć niczego fascynującego w wędrówkach po górskich szlakach. Zdecydowanie wolę oglądać góry wygrzewając się z książką na leżaku przed pensjonatem. Pomimo to kilka swoich wypraw w Bieszczady wspominam z dużym sentymentem. Na tyle dużym, żeby obserwować ciekawie prowadzony facebookowy profil Nadleśnictwa Baligród. I podglądać na zdjęciach i filmach życie bieszczadzkiego lasu.

Dlatego zarówno ludzcy, jak i zwierzęcy bohaterowie książki "Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki" nie są mi obcy. Jej autor, dziennikarz Marcin Szumowski to pasjonat Bieszczad i dobry znajomy leśniczego Kazimierza Nóżki, który współprowadzi na Facebooku profil Nadleśnictwa Baligród, jest autorem wielu publikowanych tam zdjęć i filmów, a okoliczne lasy zna, jak własną kieszeń.

Dwadzieścia kolejnych rozdziałów książki to spisane przez autora krótkie historie, opowiadane przez Kazimierza Nóżkę w czasie...

Blanka | 2019-05-19
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 maja 2019

„Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki” jest zbiorem leśnych opowieści leśniczego Kazimierza Nóżki z Leśnictwa Polanki (Nadleśnictwo Baligród), spisanych przez jego przyjaciela, dziennikarza i miłośnika przyrody Marcina Szumowskiego.

Leśniczego Kazka wiele osób może kojarzyć ze słynnego filmiku na YouTube, na którym ratuje on niedźwiedzicę Agę (z którą jak się później dowiemy z książki, łączy go niezwykła więź) i dwójkę jej małych synów Grzesia i Lesia przed atakiem watahy wilków. A ten krótki filmik to tylko fragment jednej z niesamowitych opowieści o świecie bieszczadzkich zwierząt przedstawionych szczegółowo w książce. W Internecie można znaleźć dużo innych filmów i zdjęć autorstwa pana Kazimierza, ponieważ chętnie dzieli się on swoim światem na fanpage Nadleśnictwa Baligród oraz na YouTube.

Pan Kazek spędził w swoim ukochanym lesie tysiące godzin, zna jego każdy zakamarek, rozpoznaje wiele zwierząt, do których się przywiązuje i nadaje im imiona. O lesie i...

martak180 | 2019-05-01
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Rozwichrzona, siwa czupryna i zawadiacki uśmiech pod wąsem to on, leśniczy Kazimierz Nóżka z leśnictwa Polanki w Nadleśnictwie Baligród w Bieszczadach. Leśniczy z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem to prawdziwa skarbnica wiedzy, o czym miałam się okazję przekonać w trakcie czytania książki Marcina Szumowskiego "Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki".
Są zatem: Damianek, Józefek, Dawidek, Karolek oraz Romanek. (s. 45)
Kazek kocha niedźwiedzie i cieszy się ze spotkania z nimi jak dziecko. One go rozpoznają i z nim rozmawiają. Nawet nadał im imiona od swoich dobrych znajomych. Damianek, Dawidek i Karolek to niedźwiedzia młodzież, ucząca się życia. Zdarza im się przewrócić ul, rozkopać mrowisko, przestraszyć turystę. Szalony Józefek lubi taplać się w czymkolwiek, co jest w stanie przyczepić się do futra, ot choćby w żubrzym łajnie! Borysław, Borys to olbrzymi niedźwiedź, przed którym leśniczy czuje respekt. I jest jeszcze ukochana niedźwiedzica Aga, która...

JaKubol | 2019-04-22

Czytając książkę "Niedźwiedzica z Baligrodu..." podążamy za sympatycznym leśniczym Kazimierzem, który zna i przemierza swe leśnictwo niczym Tom Bombadil swoją krainę, i na którego w leśniczówce zawsze czeka Złota Jagoda... Ów Bombadil może i nie śpiewa, za to uraczy niejedną opowieścią i chętnie podzieli się swoją fotograficzną i filmową pasją. Książka stanowi ciekawą i pogodną opowieść o Bieszczadzkiej przyrodzie i o zafascynowanych nią ludziach.

Paulina | 2019-05-16
Przeczytana: 10 maja 2019

Kocham Bieszczady! Już od moich dziecięcych lat odwiedzaliśmy bieszczadzkie zakątki, aż po dziś dzień tutaj przyjeżdżamy. Są bliskie mojemu sercu, nie tylko ze względu na miejsce zamieszkania. Od dłuższego czasu obserwuje profil na FB Nadleśnictwa Baligród, gdzie pan Kazimierz Nóżka oraz jego towarzysze, przybliżają nam największe tajemnice bieszczadzkich lasów, szczególnie ciekawe są nagrania z bliska czy też z fotopułapek ich dzikich mieszkańców - niedźwiedzi, wilków, żubrów. Tym razem historie pana Kazimierza, zostały spisane i wydane w postaci tej wyjątkowej książki Marcina Szumowskiego.

"- Kazek jestem! - rzucił w naszą stronę. Z każdym zrobił serdecznego misia, jakbyśmy znali się od lat, po czym wydał komendę: - Nie balować, rozgościć się i iść spać. Rano ruszamy. - Ekipa oczywiście nie potraktowała tego polecania poważnie, czego niebawem miała gorzko pożałować."

Niedźwiedzica z Baligrodu wciągnęła mnie po same uszy od pierwszych stron, ciężko się oderwać od tej lektury,...

muffinkowa515 | 2019-05-05

NIEDŹWIEDZICA Z BALIGRODU I INNE HISTORIE KAZIMIERZA NÓŻKI” autorstwa Marcina Szumowskiego to dosyć specyficzna książka, która opowiada o przyrodzie. Książka ukazuje bieszczadzką przyrodę i ludzi, którzy są nią zauroczeni. Książka była całkiem ciekawa. Osobiście nie jest to książka w moim guście, ale mojemu dziadkowi bardzo się spodobała i z tego co zauważyłam, to również inni członkowie rodziny się nią zainteresowali. Reasumując, moja rodzina zdecydowanie poleca.

Www.czytampierwszy.pl

Raf | 2019-05-11
Przeczytana: 11 maja 2019

Świetna książka dla miłośników przyrody i Bieszczad. Każdy kto kiedykolwiek zachwycał się filmikami Kazimierza Nóżki powinien ją przeczytać. Książka zachwyci nie tylko dorosłego odbiorce, ale i młodego czytelnika. Barwne prawdziwe historie pokazują jak na codzienne funkcjonuje bieszczadzka fauna.

Testino | 2019-05-07
przepaska | 2019-05-06