Zwierzęta biebrzańskich lasów

Okładka książki Zwierzęta biebrzańskich lasów Darek Karp
Okładka książki Zwierzęta biebrzańskich lasów
Darek Karp Wydawnictwo: Świat Książki popularnonaukowa
popularnonaukowa
Świat Książki
2023-10-11
2023-10-11

Bardzo przyjemna lektura, wciąga od pierwszych stron. Dodatkowo wzbogacona ślicznymi zdjęciami. Warto przeczytać!

Rewelacyjna książka o biebrzańskiej przyrodzie gdzie główne skrzypce gra łoś, jeleń, sarna i dzik. To wszystko przeplatane jest historią i doświadczeniem zdobywanym przez autora w poznawaniu przyrody, którego zwieńczeniem była fotografia. Część z tych zdjęć można znaleźć w tej świetnej książce. Co ciekawe sporo książek przyrodniczych mam za sobą ale nigdy nie słyszałem o szarym wilku. Na pewno sięgnę po więcej książek.

Książka miejscami nostalgiczna, traktujaca o autorze i jego dążeniu do osiągania stawianych przed sobą celów, lecz przede wszystkim, to opowieść o łosiu, jeleniu, sarnie i dziku, o ich zwyczajach, ulubionych siedliskach i rytmie życia. Autor w klarowny i niejednokrotnie emocjonalny sposób opisuje piękno przyrody, zarówno tej biebrzanskiej, jak i augustowskiej. Książkę czyta się jednym tchem, z ciekawością i w sposób jakby samemu przeżywało się przygody, które stanęły na drodze autora. Książka pozbawiona jest typowo "szkolnej sztywności" przez co wiedzą na temat omawianych zwierząt przyswajana jest szybko, jakby bezwiednie i z przyjemnością. Ze swojej strony szczerze polecam.

Autor snuje barwną opowieść o życiu pełnym pasji i wędrówkach po lasach, głównie w dolinie Biebrzy. Duży fragment dotyczy łosi, które jako uczestnicy często śmiertelnych wypadków drogowych, przez niektórych są negatywnie postrzegane. Autor przedstawia ich cykl życia i zwyczaje w naturalnym środowisku. Kolejne rozdziały dotyczą jeleni, saren i dzików. To pierwsza książka z zapowiadanego cyklu o zwierzętach, więc inne gatunki też doczekają się opowieści w roli głównej.

Książka zawiera liczne wątki autobiograficzne i dużo zdjęć, niestety brakuje opisów.

Szary Wilk nie tylko dzieli się swoimi obserwacjami dzikich zwierząt, ale także ukazuje swoją życiową pasję i głębokie zrozumienie dla współzależności różnych gatunków zwierząt. Książka bardzo zachęca, żeby wybrać się w okolice Biebrzy i zobaczyć to, co Darek zaprezentował na swoich zdjęciach, na żywo.

"zwierzęta biebrzańskich lasów" to nie tylko pięknie napisana opowieść, ale także wizualna uczta dzięki fotografii przyrodniczej darka. jego prace, które zdobią książkę, przenoszą czytelnika bezpośrednio do serca dzikiej przyrody. to nie tylko lektura dla miłośników zwierząt, ale także dla tych, którzy cenią piękno i moc fotografii, nie tylko tej przyrodniczej.

"Dzik jest dziki, dzik jest zły" - to zdanie znane z wierszy Brzechwy, ale autor tej książki, poprzez swoje pasjonujące fotografie i przemyślane słowa, rzuca nowe światło na dziki, ukazując ich pozytywną rolę w przyrodzie. D. Karp podkreśla, że dziki pełnią istotne funkcje, chroniąc lasy przed szkodnikami, rozsiewając rośliny i poprawiając strukturę gleby. Ta książka to nie tylko odkrywanie fascynującego świata zwierząt, ale także rewizja naszych przekonań na temat dzikich istot, które są sprzymierzeńcami lasów i leśników.

Tak szczerze, ta książka to prawdziwa petarda! Szary Wilk wciąga nas w fascynujący świat zwierząt, między innymi polskich 'okapi', które zamieszkują dolinę Biebrzy. Dowiadujemy się, jak są przystosowane do życia w tym regionie, i jak ich zachowanie ma wpływ na otaczającą przyrodę.

Kiedy pierwszy raz otworzyłam "Zwierzęta biebrzańskich lasów", od razu mnie wciągnęła ta niesamowita opowieść o życiu dzikiej przyrody nad Biebrzą. To jak wejście do magicznego świata, gdzie królują łosie, a wokół nich krążą dziki, jelenie. Autor to wszystko nie tylko pięknie opisuje, ale także rzuca okiem za kulisy tego dzikiego życia, uchwycając je na zdjęciach, które robi sam.

ta książka przedstawia podróż, gdzie każda strona to spotkanie z naturą w całej jej dzikiej i niepowtarzalnej okazałości. Polecam każdemu, kto chce oderwać się od codziennego zgiełku i zanurzyć się w fascynującym świecie polskiej przyrody.

• Popularnonaukowe
  • Przeczytane: E-book
  • Reportaż
  • Elitki
  • Typ B: Gatunek: Przyrodnicza

Dodaj cytat z książki Zwierzęta biebrzańskich lasów