Polowanie na Wilka

Cykl: Między prawami (tom 1) | Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia
literatura polska
aleqsia

Zło wygrywa tylko wtedy, gdy dobrzy ludzie są obojętni. Alan Berg nie jest. Komisarz Alan Berg jest oficerem Centralnego Biura Śledczego Policji. Każdego dnia styka się z brutalnym światem przestępczości narkotykowej. Dowodzi grupą operacyjną „Szakal” i jest jednym z najlepszych w wydziale. Jednak w jego karierze pojawiła się czarna plama – dochodzenie ciągnące się miesiącami, które komisarz...

Zło wygrywa tylko wtedy, gdy dobrzy ludzie są obojętni. Alan Berg nie jest.

Komisarz Alan Berg jest oficerem Centralnego Biura Śledczego Policji. Każdego dnia styka się z brutalnym światem przestępczości narkotykowej. Dowodzi grupą operacyjną „Szakal” i jest jednym z najlepszych w wydziale. Jednak w jego karierze pojawiła się czarna plama – dochodzenie ciągnące się miesiącami, które komisarz traktuje w wyjątkowo drażliwy sposób. Dotyczy ono bowiem narkotykowego bossa – Wilka, człowieka niezwykle inteligentnego, ale też niebezpiecznego i brutalnego. Przeszłość powraca, Berg pragnie zemsty. Zadanie staje się coraz trudniejsze, ponieważ na drodze policjanta pojawiają się osoby dbające o własne interesy. W kluczowym dla sprawy momencie okazuje się, że otaczający komisarza świat, przesiąknięty jest korupcją, kłamstwem i zdradą.

źródło opisu: Filia

źródło okładki: Filia

Oficjalna recenzja
Izabela książek: 634

W policyjno-gangsterskim półświatku

Kiedy kilka lat temu Vera Eikon napisała do mnie wiadomość z propozycją zapoznania się z jej książką, początkowo podeszłam do niej bardzo sceptycznie. Problemem był dla mnie przede wszystkim brak możliwości przeczytania jej w sposób tradycyjny. Autorka przesłała mi wtedy wersję elektroniczną, gdyż tylko takowa była wówczas dostępna, a ja z racji problemów ze wzrokiem unikam książek cyfrowych. Nic więc z tego wtedy nie wyszło. Dziś trzymam w ręku przeczytaną już książkę tej autorki i trudno mi jej nie pochwalić. Gdyby wydawnictwo Filia nie podjęło się współpracy z Verą Eikon, zapewne straciłabym okazję obcowania z tą nietuzinkową autorką i jej obiecującą twórczością.

„Polowanie na Wilka” to kryminał, w którym wiele się dzieje, przy czym jego fabuła skonstruowana jest bardzo przejrzyście i ciekawie. Czasem w tego typu powieściach spotykamy się z przeładowaniem wątkami, w których przeciętny czytelnik niekiedy gubi się podczas lektury, gdy nadmiar bohaterów utrudnia zrozumienie zbyt skomplikowanej intrygi, albo wręcz przeciwnie, historia wymyślona jest jakby na chybcika, nie do końca przemyślana, przez co szybko domyślamy się dalszych zdarzeń. To największe zbrodnie autorów kryminałów, ale na szczęście Vera Eikon nie zalicza się do grona takich pisarzy. U niej wszystko jest logiczne, każda kolejna strona wnosi coś do całej historii i rozbudza nasze zainteresowanie. W czasach przesycenia rynku książkami dość niskich lotów, które jakimś dziwnym zrządzeniem losu trafiają na szczyty list bestsellerów, sztuką jest pisać trochę inaczej niż większość. Vera Eikon potrafi nas nie tylko zainteresować światem, w którym żyją i umierają jej bohaterowie, ale dostarcza też wielu emocji, kiedy dokłada kolejne puzzle do wykreowanej przez siebie układanki. Właśnie takich twórców nam potrzeba.

Alan Berg jest policjantem pracującym od dłuższego czasu nad sprawą mafii narkotykowej. Od ponad roku próbuje doprowadzić do pojmania bossa gangu, który wciąż jednak mu umyka. Cała ta sprawa przypomina tytułowe polowanie, podczas którego jeden drapieżnik próbuje wytropić innego. Podstawowym jednak dylematem, z którym przyjdzie nam zmierzyć się od samego początku, jest pytanie, który z nich jest silniejszy. Czy policjant ubrany w kaganiec przepisów i rozporządzeń może wygrać potyczkę z kimś, kogo nic nie krępuje? Pewnie byłoby to bardzo trudne, dlatego Berg nie zawsze przestrzega zasad. Potrafi stosować rękoczyny podczas przesłuchań, szantażuje przestępcze płotki, zmuszając ich do donoszenia na swoich, nie stosuje się do wytycznych przełożonych, często działa na własną rękę, a wszystko dlatego, że ta sprawa ma dla niego charakter osobisty. Szefem gangu jest bowiem Wilk, który wiele lat wcześniej doprowadził do śmierci młodszego brata Alana.

Zbrodnia ma u Very Eikon mnogi charakter. Gangsterzy stosują śmierć zarówno jako karę, jak i przykład dla innych czy sposób zasznurowania im ust, i nie przebierają przy tym w środkach. Obcięte genitalia to tylko jeden ze sposobów, jakimi bez mrugnięcia okiem posługują się na co dzień w swoich dążeniach do zagarnięcia władzy. Władza jest tu kluczem do wszystkiego. Kto ma władzę, może przekroczyć wszystkie granice. Wilk oczekuje zatem przede wszystkim bezwzględnego posłuszeństwa wśród swoich ludzi, które osiąga oczywiście przemocą. Boją się go wszyscy jego gangsterzy, żaden nie może mu ufać, ponieważ z byle powodu każdy mógłby zostać przez niego zabity. Bergiem nie kieruje jednak strach – on szuka zemsty, której nie potrafi sobie odmówić, nawet jeśli miałby stracić w tej bitwie własne życie.

„Polowanie na Wilka” to nie tylko policyjne akcje czy przestępcy gnieżdżący się w swoich ciemnych norach. To również całkiem fajnie spisana historia małżeństwa, w którym ona boi się mieć dzieci z nim, bo któregoś dnia może go nieoczekiwanie zabraknąć, podczas gdy on wciąż bije się z pytaniem, czy istnieje coś ważniejszego od pracy. Berg to człowiek z jednej strony bez większych problemów posługujący się językiem obfitującym w typowe dla gangsterów słownictwo, bogate w liczne wulgaryzmy i dość prostackie. Z drugiej nie posiada on w domu telewizora, za to jego regał z książkami sięga samego sufitu. To mężczyzna zamknięty w swoim hermetycznym świecie, do którego tylko czasami zostaje wpuszczona żona. Nie lubi spotykać się z kolegami na piwie, każdej niedzieli udaje się na nabożeństwo do pobliskiego kościoła i zastanawia się, jak to zrobić, by kiedy już stanie z Wilkiem twarzą w twarz, nie pociągnąć za spust pistoletu.

Podsumowując, „Polowanie na Wilka” łączy typowy kryminał z pewnego rodzaju powieścią obyczajową. Nie zawsze policjant musi być jednoznacznym twardzielem. Tu mamy człowieka rozdartego pomiędzy osobistym pragnieniem odwetu za dawną krzywdę, obowiązkiem służbowym a potrzebą bycia dobrym w oczach Boga. Czy da się znaleźć złoty środek i osiągnąć wszystkie te cele? Przeczytajcie – wtedy się dowiecie.

Izabela Straszewska

beztroska_domatorka | 2019-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

Książka, której hasłem są narkotyki, to właśnie one tutaj mają miano kości niezgody. Oraz ludzie stojący po ich przeciwnych stronach. Grupa „Szakal” i jej dowódca Alan Berg, która ma za zadanie oczyścić ulice z używek i boss narkotykowy zbijający majątek i sławę dzięki ich sprzedaży.
Bardzo wkręciłam się w tę historię, więc czytanie to sama przyjemność. Na uwagę zasługuje fajnie przedstawiony kontrast między życiem prywatnym a zawodowym naszego bohatera, czasem ciężko pogodzić te dwie strefy życia i w końcu trzeba ponieść tego konsekwencje. Książka udawania, że nie trzeba rozlewu krwi na każdej stronie, by kryminał miał klimat cechujący ten gatunek. Osobiście bardzo zżyłam się z Alanem i chętnie przeczytałabym kolejną książkę o jego dalszych losach.

Diabeł | 2019-08-06
Przeczytana: 31 lipca 2019

LISTA WSZYSTKICH PRAGNIEŃ

W swoich czytelniczych wędrówkach trafiłam na bardzo interesującą pozycję od wydawnictwa Filia. „Polowanie na Wilka” Very Eikon to idealna propozycja dla sympatyków sensacji.

Komisarz Alan Berg dowodzi grupą operacyjną „Szakal” wchodzącą w skład Centralnego Biura Śledczego Policji. Ma na swoim koncie liczne sukcesy. Niestety, na jego karierze ciąży nierozwiązana sprawa. Od wielu miesięcy ściga nieuchwytnego bossa narkotykowego znanego jako Wilk. Śledztwo pochłania jego czas, zdrowie i burzy rodzinny spokój. Przed swoimi współpracownikami Berg ukrywa fakt, że poszukuje gangstera przede wszystkim z pobudek osobistych. Podejrzewa, że Wilkiem jest człowiek, który przed laty przyczynił się do śmierci jego brata. Czy komisarzowi uda się dopaść przestępcę i pochować demony przeszłości?

Sprawnie poprowadzona akcja i interesujący pomysł na fabułę są mocnymi stronami tej powieści. Autorka nie pozwala nam się nudzić nawet przez chwilę. „Polowanie na Wilka” to...

Tomasz1982 | 2019-07-13
Przeczytana: 06 lipca 2019

Bruce Willis, Sylvester Stallone, Jean-Claude Van Damme, Arnold Schwarzenegger. Zapytacie, co łączy tych panów? Otóż Vera Eikon genialnie połączyła wszystkie ich cechy w jednej postaci. Przed Państwem komisarz Alan Berg, czyli glina ulepiony z prawdziwej gliny. Vera Eikon stworzyła bohatera idealnego w każdym calu. Wykreowała postać doskonałą pod każdym względem. Alan Berg vel Proca jest oficerem Centralnego Biura Śledczego Policji. Dowodząc grupą „Szakal”, dąży do złapania narkotykowego bossa – Wilka, chcąc tym samym wyrównać rachunki z przeszłości. Czy uda mu się osiągnąć cel? Jaką cenę zapłaci za wypowiedzenie wojny narkotykowemu światu? Czy piekło do którego wejdzie pochłonie go, czy też uda mu się wyjść zwycięsko z tej bitwy? Warto sięgnąć po ten kryminał, by poznać odpowiedzi na kluczowe pytania. Jednakże nie tylko walory bohatera, lecz również fabuła powieści sprawiła, że „Polowanie na wilka” to mięsisty kryminał, który budzi w nas prawdziwe czytelnicze, zwierzęce żądze....

Rybaczka | 2019-05-07
Przeczytana: 07 maja 2019

Przyjemna książka, dobrze wchodzi.

elau66wr | 2019-04-16
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

Wciągnęła mnie, ale najpierw przerobiłam sobie na pdf.
Nie umiem słuchać książek. Muszę je czuć! Najlepiej jeszcze powąchać. :))
Recenzja krótka na blogu już wkrótce, bo książka fajna do czytania, taka odskocznia od trudniejszej literatury.

Roman Dłużniewski | 2019-03-30
Przeczytana: 30 marca 2019

Znajomość z Verą Eikon rozpocząłem od drugiego tomu cyklu "Między prawami".
Ponieważ "Przedpiekle" ogromnie mi się podobało, bez namysłu kupiłem dwa pozostałe tomy, czyli pierwszy i trzeci.
Mimo tego, iż znałem już praktycznie przebieg akcji i wydarzenia z pierwszego tomu, lektura "Polowania na Wilka" przyniosła mi ogromną frajdę.
To świetnie napisany, pełnokrwisty, sensacyjny dramat.
Bardzo dobrze wykreowana postać Procy - swoim zachowaniem przypomina mi momentami Sarah Lund. Łapiąc trop, wszystko inne zostawia z boku.
Również Młody wypada dość przekonująco. Nie mam zastrzeżeń także do pozostałych postaci. Umiejętnie stosowane przekleństwa - pojawiają się tam, gdzie wypadają naprawdę autentycznie. Eikon nie używa ich w nadmiarze, nie epatuje przemocą a jednak książka momentami wywołuje dreszcze.
Powieść jest pisana prostym, chwilami wręcz chropawym językiem i przez to jeszcze bardziej wciąga.

Warto przeczytać! A jak na debiut - rewelacja!!

Czarna89 | 2018-10-29
Przeczytana: 05 października 2018

Super ksiazka, trzyma w napieciu do ostatnich stron.

onika | 2018-08-05
Przeczytana: lipiec 2018

„Między prawami. Polowanie na Wilka” to naprawdę przyzwoita powieść „policyjna”. Główny bohater, Komisarz Berg – Proca, prowadzi obławę na Wilka – narkotykowego bosa z Mokotowa. Śledztwo zdaje się być obsesją policjanta, ale autorka szybciutko pozwala czytelnikowi zrozumieć genezę misji Procy, jaką stała się walka z przestępczością narkotykową. Vera Eikon świetnie nakreśliła techniczne aspekty pracy „Szakala” – grupy operacyjnej Berga i kulisy policyjnych akcji. W tym aspekcie pisarka nie stroni od mocnego języka i brutalnych opisów. Ale jest tam niestety drugie dno – życie osobiste i przemyślenia tak komisarza, jak i innych postaci występujących w książce. No nie kleją się te dwa aspekty, które przecież powinny współtworzyć spójną całość. Jakieś te światy wewnętrzne są rozmemłane, nieznośnie sentymentalne i takie…babskie. Z jednej strony silni faceci, na których trudno znaleźć mocniejszego, z drugiej szczeniaczki, co to byle głasnąć, a już miękkie podbrzusze pokazują…No jakoś...

Agnieszka Strzemieczna | 2018-02-21
Przeczytana: 15 lutego 2018

Książkę przeczytałam dzięki udostępnieniu mi jej przez samą autorkę.
Historia ciekawa, postaci tez konkretne i bardzo wciągająca końcówka powieści. Jednak za dużo tu skrajności. W życiu prywatnym "Procy" z jednej strony bezwzględny komisarz, gburowaty, zamknięty dla swoich podwładnych, z drugiej strony budzący respekt wśród światka przestępczego, co skutkuje posiadaniem informacji, których nie ma nikt inny, zaś z trzeciej strony mocna wiara w Boga, cotygodniowe msze i przemawianie na ambonie o życiu prywatnym. A do tego idealna żona, która mu wszystko wybacza, aż tu nagle przestaje i się wyprowadza i to w momencie, w którym się w zasadzie polowanie zakończyło.
Narrator także zbyt dużo ujawnia informacji - myśli "Młodego" przez to że są sprzeczne z tym, co robi, jego wyrzuty sumienia itp trochę ujawniają to, co fajnie by było samemu dostrzec między słowami.

Ale podsumowując - powieść dobra, bardzo mnie wciągneła, zwłaszcza druga połowa. Idealnie nadaje się na długie...

Komisarz Alan Berg(Proca) jest na tropie gangu narkotykowego, którego szefem jest Roodion VlaciC noszący ksywę Wilk i to jego ma zamiar wsadzić za kratki