Nim padnie pierwszy strzał

Okładka książki Nim padnie pierwszy strzał Katarzyna Żwirełło Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Nim padnie pierwszy strzał
Katarzyna Żwirełło Wydawnictwo: Dreams kryminał, sensacja, thriller
Dreams
2021-09-22
2021-09-22
Mafia Gangsterzy CBŚ Kryminał Nim padnie pierwszy strzał

Wyróżniona opinia i

Nim padnie pierwszy strzał

przeczytanych książek 276 napisanych opinii 83

Bardzo lubię książki Katarzyny Żwirełło i każda z nich mi się podoba. Ta w szczególności, gdyż napisana jest na kanwie prawdziwych wydarzeń, choć miejsce akcji i nazwiska bohaterów zostały zmienione.

bardzo realistyczny opis wydarzeń .

bardzo realistyczny opis wydarzeń .

Autorka, jeszcze jako Vera Eikon, zdobyła moje serce cyklem 'Między prawami'.

Tragedia w Magdalence.
Starcie policji z uzbrojonymi bandytami.
Giną ludzie.

Ta książka to nie jest zwykły kryminał.

Pani Katarzyna postanowiła oddać dramat tamtych chwil, dramat ludzi uwikłanych w tą historię.
Wprowadziła stworzonych przez siebie bohaterów, zmieniła nazwę miejscowości, ale klimat tamtych dramatycznych wydarzeń oddała doskonale.
Tak, były ewidentne błędy w przeprowadzanej akcji, ale w niczym nie umniejsza to postawy policjantów biorących udział w akcji .
Zresztą inni też popełniają błędy - akcja FBI w Waco, w Teksasie.
To nie zmienia oczywiście oglądu polskiej sytuacji, ale pięści mogą się zaciskać podczas np. przesłuchiwania Procy.

Poruszająca serce historia oparta na faktach.

Głęboki ukłon w Pani stronę, Pani Katarzyno.

9/10.

Autorka, jeszcze jako Vera Eikon, zdobyła moje serce cyklem 'Między prawami'.

Tragedia w Magdalence.
Starcie policji z uzbrojonymi bandytami.
Giną ludzie.

Ta książka to nie jest zwykły kryminał.

Młody, perspektywiczny, lecz wyrywny policjant Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym. Alan Berg, przez kolegów nazywany Proca. Miasto pełne bezwzględnych przestępców, a wśród nich dwóch szczególnych, od lat nieuchwytnych, bezwzględnych i bardzo niebezpiecznych bandziorów.
Podczas jednej z interwencji dochodzi do tragedii, jeden z policjantów ginie, drugi zostaje ciężko ranny. Dwaj przestępcy ponownie wymykają się stróżom prawa.
Oddział Berga ma za zadanie zatrzymać niebezpiecznych gangsterów – czekają cierpliwie na sygnał.
Książka Katarzyny Żwirełło opisuje kulisy głośnej sprawy z 2003 roku, akcji w Magdalence. Autorka sprawnie wplotła w historię dość ciekawy motyw obyczajowy. Całość świetnie się spina.
W książce poznacie losy zgranej paczki policjantów, którzy w codziennej służbie mają do czynienia z najgorszymi przestępcami stolicy.
Opisana tu historia pokazuje jak nieprzewidywalna i niebezpieczna jest praca policjantów. Począwszy od patrolowca z prewencji czy policjanta ruchu drogowego, a skończywszy na twardych glinach tzw. „ateciakach”.
Przedstawieni tu policjanci wpadli w sam środek otwartej wojny, która wywołała u nich urazy, które nie zagoją się tylko za pomocą bandaży i leków. Ale wyjdą z tego! Wspierają się wzajemnie.

Książka ta to idealna pozycja fanów gatunku. Ciekawie opisane sceny walk i przygotowań do nich. Mimo, że znaczna część faktów tu opisanych to fikcja literacka, nabrałem dużo więcej szacunku do pracy funkcjonariuszy z oddziałów kontrterrorystycznych. Chłopaki! Robicie kawał dobrej roboty.

Dobry kryminał policyjny. Lektura obowiązkowa dla fanów gatunku.
Wydarzenia widziane z pozycji policjantów podczas słynnej akcji w Magdalence.

Dobry kryminał policyjny. Lektura obowiązkowa dla fanów gatunku.
Wydarzenia widziane z pozycji policjantów podczas słynnej akcji w Magdalence.

1981

Na podstawie słynnych wydarzeń z Magdalenki z 2003 roku, autorka napisała świetną trzymającą w napięciu powieść z zachowaniem realizmu tamtego wydarzenia .
Jednocześnie wprowadzając fikcję literacką, która sprawia, że czytelnik staje się w zasadzie mimowolnym świadkiem tamtych wydarzeń za sprawą Alana Berga , młodego sierżanta sztabowego, który uczestniczył w walce z gangsterami i sam został ranny.
Żeby nie była to powieść tylko o akcji policji autorka wprowadza również i wątek obyczajowy dotyczący życia głównych bohaterów, jak również i delikatny romans Alana z siostra jego przełożonego.
Powolna początkowo akcja powieści nabiera tempa, gdy dochodzi do nocnego szturmu na dom w którym zabarykadowali się gangsterzy.
Podziwiam autorkę, że tak męski temat jak walka policjantów z przestępcami opisała w tak wciągający sposób a napięcie podczas czytania sięgało zenitu.
A potem ten smutek po stracie dwóch przyjaciół i ranni, którzy nie mogli uwierzyć w to, co się stało a opinia publiczna tylko wieszała na nich psy za niby nieudaną akcję, chociaż gangsterzy zostali zabici.
Bardzo podobała mi się ta powieść jak również i sierżant Alan Berg "Proca" o przygodach którego można poczytać w cyklu Między prawami a ja zabieram się za pierwsza część Polowanie na wilka.

Książka nie jest szczególnie odkrywcza w swym gatunku, ale niesamowicie mnie wciągnęła już od pierwszych stron. Cały czas czułam się w pełni zaangażowana, a sposób narracji, jak i kreacji bohaterów bardzo przypadł mi do gustu. W prostocie jest siła i będę to powtarzać do skutku. Dodatkowym smaczkiem, który sprawia, że lektura okazała się jeszcze ciekawsza, była wzmianka, że inspiracją dla fabuły stanowiły prawdziwe zdarzenia. Wiadomo, że więcej tu fikcji niż realnych zdarzeń, ale dzięki temu, że autorka nie przekombinowała, ma się wrażenie, że opisane zdarzenia odbyły się naprawdę. Zdecydowanie polecam ten tytuł i już zacieram ręce na myśl o kolejnych spod pióra pani Katarzyny Żwirełło.

Historia opisana w książce ciekawa i trzymająca w napięciu. Krótkie rozdziały sprawiają, że całość czyta się szybko. Jasno poprowadzona akcja książki bez zbędnych wątków pobocznych wprowadzających zamieszanie. Autorka napisała dobrą powieść unikając przy tym jej przegadania.

Słaba opowieść o Magdalence Moim zdaniem nie musisz nie czytaj

Słaba opowieść o Magdalence Moim zdaniem nie musisz nie czytaj

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• NIM PADNIE PIERWSZY STRZAŁ • Katarzyna Żwirełło

"Życie składa się z momentów, ulotnych chwil, które definiują nasze szczęście..."

🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤

Katarzyna Żwirełło po raz kolejny rozłożyła mnie na łopatki! Było to moje trzecie spotkanie z jej twórczością, lecz dopiero się rozkręcam najmilsi. Po odłożeniu lektury od razu poruszyłam niebo i ziemię, by zdobyć jej wszystkie wcześniejsze powieści, co nie było łatwym zadaniem. Jedna z nich, wydana małym nakładem jest naprawdę trudna do zdobycia! Ale nie dla mnie! Mówiłam Wam już wielokrotnie.. jak się na coś upierdolę to nie ma zmiłuj! (Tutaj wielkie podziękowania składam Marzence @maniaczytania za pomoc ❤️❤️)

Z reguły nie czytam powieści opartych na faktach, fikcja literacka, nawet ta najokrutniejsza i mroczna jest zawsze odrobinę "bezpieczniejsza" dla duszy i nie ryje czaszki aż tak mocno jak wydarzenia, które są prawdziwe. Jak widać, warto czasem opuścić strefę komfortu i przeżyć coś niesamowitego...

NIM PADNIE PIERWSZY STRZAŁ inspirowany został tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się prawie dwadzieścia lat temu w Magdalence, gdzie policyjni antyterroryści i funkcjonariusze wydziału do walki z terrorem starali się zatrzymać dwóch groźnych gangsterów. Katarzyna Żwirełło genialnie oddała trudne warunki i okrutną atmosferę obławy. Tak realny przekaz pozwolił mi wczuć się w emocje bohaterów, ktorych stworzyła. Całym sercem kibicowałam im modląc się w duchu by wyszli z tego cało. Niestety przebieg akcji, która z założenia miała być szybka i prosta, okazała się przerażająca i tragiczna w skutkach. Podczas lektury huk wybuchów i niekończąca się wymiana ognia były wręcz namacalne. Nie sądziłam, że ta skromna objętościowo książka zawiera w sobie aż tak cholernie wielki ładunek emocjonalny. Kartki przewracały się same, łzy rozmywały tekst, a ekscytacja i adrenalina mieszały się z rozpaczą...

Wielką zaletą powieści są idealnie zbalansowane wątki sensacyjne z obyczajowymi. Uwielbiam książki, z głównym bohaterem w którym można się zauroczyć... i fabułą tak interesującą, że przeczesuję internety w poszukiwaniu informacji na temat prawdziwych wydarzeń sprzed lat... i takie które zostają ze mną na zawsze. "Nim padnie pierwszy strzał" zawiera w sobie wszystko czego szukam w literaturze i jedyne czego żałuję, to tylko tego, że w natłoku współprac zwlekałam ponad rok z przeczytaniem tej książki!🤯🤯🤯 zbliżając się ku końcowi moi najmilsi- "Nim padnie pierwszy strzał" to historia zawierająca wiele cennego przekazu... opowiada o sile zaufania i przyjaźni, o miłości i wielu przeciwnościach losu, o stracie najbliższych i pograżeniu się w żałobie. O zasadach, moralnosci i odwadze!
Dedykując swoją książkę policjantom dla których służba, odpowiedzialność i braterstwo nie są wyłącznie pustymi słowami, Katarzyna Żwirełło złożyła im pewnego rodzaju hołd, pod którym również ja chciałabym się podpisać. Nie wyobrażam sobie innej oceny niż 10/10. Sztos!! Czytajcie najmilsi!!!! 🖤🖤🖤🖤🖤

• NIM PADNIE PIERWSZY STRZAŁ • Katarzyna Żwirełło

🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤