Ptaszek w klatce

Okładka książki Ptaszek w klatce Katarzyna Żwirełło
Okładka książki Ptaszek w klatce
Katarzyna Żwirełło Wydawnictwo: Dreams Cykl: Dwa Bieguny (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Dwa Bieguny (tom 2)
Dreams
2022-09-22
2022-09-22

Podobnie jak pierwsza część, również utrzymana w możliwych realiach i wciagająca czytelnika. Mam nadzieję, że trzecia część będzie również bardzo dobra.

Jeszcze pisząc te słowa, waham się pomiędzy notą 6 a 7. Niby wszystko ok, szybkie czytadło z wartką akcją, ważne tematy - handel kobietami, narkotyki, korupcja w policji. Ale coś mi tu zgrzyta, niektóre wydarzenia ciut naciągane a gangsterzy za łatwo miękną i odpuszczają. Główny bohater, Szymon Rafalski momentami strasznie wkurzający, aż do przesady i to też wpływa na moją ocenę. Mimo wszystko sięgam zaraz po trzeci - mam nadzieję ostatni tom z serii ~Dwa bieguny~.

Ptaszek w klatce to kryminał. Przynajmniej w teorii dla mnie jednak to bardziej powieść o tym jak łatwo się pogubić przejść na ciemną stronę, pokazuje czym jest równia pochyła po której można stoczyć się na samo dno. Bohaterowie powoli wchodzą w świat przestępczy jaką cenę przyjdzie im zapłacić za próbę wyjścia czy w ogóle ją podejmą. Musicie sprawdzić sami. Historia o tym jak łatwo znaleźć się w sytuacji bez wyjścia jak trzeba być ostrożnym w poszukiwaniu lepszego życia. Jak bardzo trzeba uważać w doborze przyjaciół.
To książka która w czasie czytania zaczyna budzić w nas silne emocje złość na bohaterów za to że postępują tak a nie inaczej głupio brutalnie, czy po prostu okrutnie. Pokazuje nam, że każdy nawet najgorszy bandzior ma kogoś kogo się boi.
Gorąco polecam zwłaszcza, tym który lubią książki które niosą jakąś wartość.
Dziękuję Kryminałnatalerzu który zorganizował Book tour dzięki czemu miałem możliwość poznania tej pozycji

Dobrze się czyta. Ciekawa, nie banalna.

Dobrze się czyta. Ciekawa, nie banalna.

Dynamiczna akcja, świat grup przestępczych, układów, powiązań i handlu ludźmi. Pokazuje, jak prosto jest znaleźć się "po ciemnej stronie", jak pieniądze potrafią przesłonić wartości moralne, jak bardzo trzeba cenić wolność. Są też postaci znane z serii "Między prawami". Polecam!

Autorka zabiera czytelnika do świata, który jest obcy zwykłemu obywatelowi. Pokazuje jak łatwo można przejść z dobrej na złą stronę, gdy wielkie pieniądze przysłaniają zasady moralne. Na kartach powieści spotkacie gangsterów, którzy bez skrupułów potrafią zabijać, manipulować ludźmi i zastraszać ich. Do tego poznacie świat korupcji, układów i układzików, w który zamieszani są politycy i policjanci. A w tym wszystkim w najlepsze trwa proceder handlu ludźmi i sutenerstwo, który przynosi krociowe zyski bossom mafii.

Szymon Rafalski nie chce iść w ślady ojca, który był gangsterem. Zamiast tego postanowił zostać dziennikarzem śledczym. Pewnego dnia spotyka byłego pracownika swojego ojca. Cegła namawia Szymona, aby ten napisał artykuł na temat prowadzonej przez siebie interesu... Gangster postawia Szymonowi Anielę-Wiktorię, z którą mężczyzna spędza noc. Dziewczyna zatrzymuje dla gangstera nasienie Rafalskiego, a dziennikarz dowiaduje się, do czego jest zdolny Cegła. Wciąga go we wrobienie pewnego polityka w gwałt na jednej z prostytutek Cegły...
Książkę czyta się szybko. Czytelnik nie może narzekać na nudę, co chwilę się coś dzieje. Mamy narkotyki, handel żywym towarem, prostytucja, szantaż, korupcja w policji, morderstwa, strzelaniny, intrygi...

Przypadkowe spotkanie dawnego znajomego ze świata przestępczego staje się w oczach Szymona, dziennikarza pracującego w podrzędnym dzienniku, szansą na zdobycie ciekawych tematów do swoich reportaży, znaczących kontaktów i zdobycie szacunku w branży. Niestety, szybko okazuje się, że plany Szymona nijak mają się do rzeczywistości: siatka przestępcza postanawia wykorzystać jego do własnych celów. Mężczyzna wpada w pułapkę… Czy ktoś będzie w stanie mu pomóc?

,,Ptaszek w klatce” to ciekawie poprowadzony kryminał, w którym wyczuwalny jest klimat świata przestępczego. W historii nie brakuje zbrodni, morderstw, narkotyków i handlu żywym towarem, przez co opisane wydarzenia momentami mrożą krew w żyłach. W książce dzieje się wiele, nie pozostawiając czytelnikowi czasu na nudę. Fabuła została przemyślana i dobrze napisana. Autorka umiejętnie zwodzi czytelnika, zaskakując go i intrygując opisanymi wydarzeniami. Ukazuje jak istotna i wielowymiarowa jest dla człowieka szeroko rozumiana wolność, a także jaką cenę i jakim kosztem człowiek jest w stanie do tej wolności dążyć – dosłownie i w przenośni.

,,Ptaszek w klatce” to druga część serii Dwa bieguny – mimo że nie czytałam pierwszej części to nie odczułam braku jej znajomości. Krótkie rozdziały, ciekawa akcja i nagłe zwroty akcji sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko. Niestety czegoś mi w niej zabrakło – może większych emocji? Dlatego po lekturze i jej zakończeniu czuję lekki niedosyt. Nie mniej z przyjemnością przeczytam pozostałe części serii.
Jeśli szukacie ciekawego kryminału, który będzie odpowiedni na weekend, polecam sięgnąć po książkę. OSobiście spędziłam z nią dobrze czas.

Szymon Rafalski nie poszedł w ślady ojca: zamiast gangsterką trudni się dziennikarstwem w podrzędnej gazecie – które i tak wpędza go w liczne kłopoty. Łącznie z utratą przyjaźni i szacunku najlepszego kumpla, aspiranta wydziału kryminalnego.Przypadkowe spotkanie ze znajomym z przestępczego środowiska sprawia, że w Rafalskim budzą się ambicje. Widzi przed sobą szansę na zdobycie cennych kontaktów i tematu na niebanalne dziennikarskie śledztwo.
Jednak ta „żyła złota” szybko okazuje się pułapką i bezwzględny świat wyciąga po niego swoje macki. Aby wyplątać się z matni, Szymon będzie musiał uruchomić cały swój potencjał i odnowić dawne przyjaźnie z policji.

Tytuł książki stanowi swego rodzaju preludium do tego co czeka nas w trakcie czytania. Tytułowy Ptaszek w klatce może być symbolem utraty wolności. Fabula rozpoczyna sie niewinnie od rozterek głównego bohatera lecz w pewnym momencie robi się niebezpiecznie a każda kolejna strona przynosi nam coraz wiecej emocji. Autorka w sposób przemyślany i świadomy uświadamia nam jak łatwo jest wkroczyć w świat przestępczy lecz wyrwać się nie jest tak łatwo. Główny bohater na własnej skórze zobaczy że wydostanie się z niego jest bardzo trudne i może pociągnąć za sobą ofiary, którymi są bliskie mu osoby.

o „Bez przedawnienia” moje oczekiwania w stosunku do kontynuacji były wysokie. Kiedy zobaczyłam okładkę „Ptaszka w klatce”, poczułam się zaintrygowana. Czy i tym razem było tak genialnie?

Dziennikarz Szymon Rafalski na co dzień trudni się pracą w podrzędnej gazecie. Ma jednak aspirację stać się kimś, przez co nie boi się sięgać po niewygodne, niebezpieczne tematy. Jest w stanie poświęcić wiele, nawet przyjaźń. Tym razem niebezpieczeństwo wydaje się go wręcz szukać. Po latach wpada na znajomego z przestępczego środowiska swego ojca. To niewinne wydawałoby się spotkanie, może być dla niego trampoliną do kariery dziennikarskiej. Jednak jest to jednocześnie skok do bezwzględnego świata, który tak łatwo nie wypuszcza ze swoich objęć…

Seria „Dwa Bieguny” odwołuje się do dwóch przyjaciół. Robert Baczuk, Szymon Rafalski – dwie postacie, przyjaciele, dwa bieguny i jednocześnie niezwykle wyraziste charaktery, które często podejmują ryzykowne decyzje.

Autorka przyzwyczaiła mnie do tego, że jej książki są nieodkładalne i tak również było w tym przypadku. Akcja jest niezwykle wartka, przez co przeczytałam ją za jednym razem. Pełno w niej zwrotów akcji, a jednocześnie jest ona bardzo „realna”. Nie ma tu hollywoodzkich wybuchów i niemożliwych wydarzeń.

Bohaterowie są „z krwi i kości”. Mają swoje przywary i podejmują głupie decyzje. Kierują się wartościami, które są dla nich nadrzędne. Każdy z nich ma swój pewnego rodzaju „kodeks honorowy”, który determinuje ich życie i podejmowane wybory. Dla przyjaciół są w stanie zrobić wiele.

Jeżeli jeszcze nie znasz autorki, a lubisz kryminały, w których każdy szczegół jest dopracowany, a bohaterów traktujesz jak najlepszych kumpli – to książka dla Ciebie. Natomiast jeżeli autorkę znasz, to jestem pewna, że i tak sięgniesz po ten tytuł.

„Ptaszek w klatce” polecam czytać po lekturze „Bez przedawnienia”, chociaż samodzielnie również można go po niego sięgnąć, jednak zrozumienie kontekstu niektórych sytuacji będzie niemożliwe.

• Przeczytane 2022