Gwiazdy Oriona

Cykl: Seria astronomiczna (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira

U schyłku PRL przez Śląsk i Zagłębie przetacza się fala tajemniczych, brutalnych zabójstw. Milicja pozostaje bezsilna. W nowej rzeczywistości III Rzeczypospolitej kobiety wciąż giną, a policjanci bezskutecznie szukają seryjnego mordercy. Kiedy ofiarą staje się siostrzenica premiera, zostaje powołana specjalna grupa operacyjna, do której trafia szeregowy Emil Stompor. Rozpoczynający karierę młody policjant musi zmierzyć się z nietypowym i trudnym zadaniem. Wplątuje się w bardzo niebezpieczną rozgrywkę, w której stawką jest życie wielu ludzi. Także jego samego.

źródło opisu: http://www.wydawca.net/gwiazdy-oriona.htm

źródło okładki: http://www.wydawca.net/foto/gwiazdy-oriona.jpg

beztroska_domatorka | 2019-06-19
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 19 czerwca 2019

„Gwiazdy Oriona” to nie tylko dobry i mroczny kryminał, to także kopalnia wiedzy o młodości moich rodziców i czasach, w jakich się urodziłam. Oczami bohaterów poznajemy trudne dla policji czasy pełne korupcji, układów, tajemnic i polityki. Dobro, prawo i zasady schodzą na drugi plan, liczy się pozycja, znajomości i ochrona tajemnic, które nie mają prawa ujrzeć światła dziennego. Wydarzenia mają miejsce na Śląsku i Zagłębiu, te strony są mi dobrze znane, tworzą znaczną część mojego dzieciństwa, jak i obecnego życia. Przyznam, że czytanie o morderstwach, które zdarzyły się, w znajomych miejscach dodają całej historii dramatyzmu, aż ciarki przechodzą po plecach.
Sama książka bardzo mi się podobała, momentami zapominałam, że nie jest to zmyślona książka pod publikę, która ma imponować brutalnością, efektami i zawiłością. Świetny kryminał, ciekawe postacie, makabryczne zbrodnie, prawdziwe życie gdzie od dobra i sprawiedliwości bardziej liczą się układy i awanse.

Wiedziennik | 2019-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Wszystkim, którzy marzyli niegdyś o wstąpieniu w szeregi policji, książka Aleksandra Sowy pozwala na pozbycie się wszelkich wyrzutów sumienia z powodu braku realizacji tego ambitnego celu. Jako człowiek z wewnątrz, bezlitośnie rozprawia się z mitami o doskonale zorganizowanej i ofiarnie działającej agendzie, powołanej z myślą o szarym obywatelu. Gwiazdy Oriona leczą z naiwności.

Kryminał w stylu retro. W najmłodszym możliwym wydaniu, bo z udziałem sfatygowanych polonezów, popielniczek z luksferów, maszyn do pisania i aparatów telefonicznych przykutych na stałe do surowych biurek. Epoka, w której w niesławie odchodzą rekiny milicji i służby bezpieczeństwa, a powstających w ten sposób wakatów, nie ma jeszcze kim obsadzać. Demony przeszłości, walczące o resztki dawnej władzy i pionierzy nowatorskich metod śledczych z przyklejonymi łatkami ludzi niespełna rozumu. Policja kryminalna, traktowana przez społeczeństwo nadal jak milicja polityczna. Po prostu droga przez mękę. Za to z...

ZuzaManiek | 2019-06-04

Uwaga, będę chwalić 😁 kryminał "Gwiazdy Oriona" zdecydowanie powinien trafić w Wasze ręce. Dlaczego? Ma świetny klimat i ma inne spojrzenie na pracę policji, a częściowo i milicji, ponieważ akcja dzieje się w okresie transformacji.
Autor używa wielu gorzkich słów opisując klimat służby "Robota gliniarza oznacza cierpienie bez ustanku. Będziesz je widział po nocy, kiedy wstaniesz i spojrzysz w lustro. Będziesz widział je w swojej rodzinie.. (...) Pewnego dnia odechce ci się pierdolenia o pomaganiu. To ty będziesz potrzebował pomocy i nikt ci jej nie da. Nikt! Wszyscy będą cię mieli w dupie (..). Smutny, depresyjny obraz.. Sporo wulgaryzmów dodaje mocy przekazu. .
Jednak młody szeregowy Emil Stompor jest pełen wiary w dobro, żyje ideałami. Choć szybko dostrzega, że jego udział w śledztwie jako specjalisty, jest dobrze brzmiącą, ale pustą deklaracją, nadal robi swoje i walczy o szacunek i pozycję w grupie, mimo, że wszyscy go ignorują, a nawet naśmiewają się z niego. Ambitnie tworzy...

Patrycja | 2019-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2019

"Sprawiedliwość zawsze tylko bywa, a jeśli jest, to zawsze tylko jakaś"

Zapraszam Was dzisiaj do świata Emila Stompora - niepozornego szeregowego, który nie ma nic poza własną inteligencją i kręgosłupem moralnym, a musi poradzić sobie w świece, gdzie nie wszyscy pamiętają, że policja, to nie milicja.

Po nitce do kłębka.

Aleksander Sowa stworzył nie lada gratkę dla uważnego czytelnika. W kolejnych rozdziałach podaje strzępki informacji, prowadząc nas przez zbrodnie, tak abyśmy sami odgadli kto za tym stoi. Choć nie podaje niczego na tacy. Urywki rozmów, niby trywialne spotkania, dodane do siebie dają pełen obraz sytuacji.
Autor wykreował niesamowicie realistyczne tło dla absolutnie makabrycznych morderstw. Giną kobiety, wszystkie rude i piękne. Zemsta zbrodniarza, czy chore urojenia rodem z psychiatryka? Tego musi dowiedzieć się szeregowy Stompor. A wszystko dzieje się w latach 1989 - 1991. Trudny to był czas dla Polski i ustroju. Zazwyczaj ważniejsze od odkrycia prawdy, było...

„Gwiazdy Oriona” przyjechały do mnie dzięki uprzejmości samego Autora, Aleksandra Sowy, za co bardzo, bardzo dziękuję, bo nie znałam nazwiska, nie mówiło mi absolutnie nic, a książka warta uwagi. Wiem, że będę czekać na kolejne tomy z Emilem Stomporem.
Jeszcze zanim dotarła do mnie paczka, poczytałam co i jak. Przemówiło do mnie to, że historia jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. To zawsze wrzuca wyobraźnię na wyższe obroty. Mało tego, do tej pory, Autor wydawał swoje powieści na własną rękę! Na plus też jest to, że Pan Aleksander zna od wewnątrz świat policji. Dzięki temu jeszcze bardziej zastanawiamy się co jest prawdą, a co fikcją literacką.
Książkę czyta się dość szybko, jest napisana w taki sposób, że mimo całej brutalności i mroku, który Autor w nią wepchnął, wręcz się przez nią płynie. Jako początek serii jest genialna. Aż chce się sięgnąć od razu po kolejny tom, poczytać czy Emil faktycznie będzie dobrym policjantem z idealistycznym podejściem, czy jednak ulegnie...

Albert | 2019-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Wciąga maksymalnie, jedynie, co bym zmienił, to model samochodu na dopasowany do opisywanej epoki - może jakaś Nyska? Cała reszta - dla mnie perfekcja. Warto przeczytać!

Książkowe_wino | 2019-06-11
Przeczytana: 08 czerwca 2019

,,Nikt nie nabrał podejrzeń, a mnie nie było jej ani trochę żal. Zamiast tego poczułem pustkę. Spróbowałem czymś ją zapełnić i znalazłem kościół, a w nim młodego księdza. Dziś wiem, że był kolejnym ogniwem łączącym mnie ze złem."
Nad opisem książki nie będę się rozwodzić, ponieważ wszystko jest napisane na tej stronie. Przejdę więc od razu do opinii.
Spora część społeczeństwa nie docenia pracy przykładowego policjanta. Często nie rozumieją wagi tego zawodu, który jest jednocześnie ogromnym poświęceniem - swojego ciała, duszy, psychiki, a nawet całego życia. Można to bardzo łatwo odczytać na przykładzie głównego bohatera Gwiazd Oriona, którym jest Emil. Przez znalezienie się w oddziale kryminalnym i dochodzenie w bardzo poważnej sprawie, jego metamorfoza była dość szybka oraz wyraźnie widoczna. Od idei, walczenia o dobro i walki przed złem, przez chęć ratowania ludzi, dotarł w końcu do momentu, gdy te wszystkie ułudy przestały mieć znaczenie. Ale nie tylko on przeszedł zmiany....

Barbara | 2019-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Krajewski pisze o Breslau, czyli Wrocławiu i bardzo cieszy, że Sowa obraca się w kręgach Śląska, ponieważ kryminały związane z regonem to przyszłość gatunku – poza dynamiczną akcją ukazują kulturę.

Rosemary | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019