Czas Wagi

Autor tak bardzo skupił się na oddaniu języka bohaterów, policjantów i złodziei, że fabuła schodzi na drugi plan. Pan Sowa pewnie byłby rozczarowany wiedząc, że policjanci nie rozmawiają w ten sposób cały czas. Jeżeli kogoś bawią gierki słowne między śledczymi, ich przełożonymi i przestępcami może uzna, że książka jest fajna. Jest przeciętna. A w tak zwanym realu policjanci nie mają czasu na takie gadki, muszą pracować.

Nie mój klimat,za dużo milicyjno-policyjnych rozmów,nic nie wnoszą do akcji,w zasadzie porwanie to dodatek, na tej jednej poprzestane.

Nie ujął mnie ten kryminał.Choć koncepcja jest bardzo dobra-porwanie córki znanego biznesmena wzorowana na porwaniu Krzysztofa Olewnika,to całość mnie drażniła. Książka jest zbytnio przegadana. Czytelnik przez te durne dialogi przebija się przez kolejne strony oczekując,jak to w kryminale,jakieś akcji. Tu akcji mamy niewiele. Właściwie najlepsze momenty tej książki związane są z uprowadzoną dziewczyną torturowaną przez zwyrodnialców. Jej stany psychiczne ,rozpacz,próba zachowania godności to jedyne żywsze elementy w książce składającej się większości z dialogów ,gdzie policjanci się kłócą, warczą i motają. Gdyby to było tylko kilka stron ,można by zrozumieć ,ale to leci prawie przez całą książkę. Rozumiem,że autor chciał od wewnątrz pokazać kulisy pracy policji,ale mnie to zupełnie nie ujęło.

Dobrze było wrócić do czasów, gdzie śledztwo toczyło się jeszcze bez komórek, komputerów... Rok 1997, porwanie "inspirowane prawdziwymi zdarzeniami", dobrze znany detektyw bez licencjizakończenie lekko przewidywalne. Znamienne jest to, że niektóre rzeczy nigdy się nie zmieniają - tylko policjant wie, jak często na ulicy słyszy "Już jesteś zwolniony, znam komendanta itp" :). Książkę czytało się bardzo dobrze - rozdziały krótkie i treściwe, wartka akcja. Kilka gwiazdek mniej za dialogi - trochę toporne, a trochę sztuczne... Pierwsza część podobała mi się bardziej, ale polecam.

Daję 7.5 tylko dlatego, że Gwiazdy Oriona było 8.
Porównam tylko do pierwszej części serii.
Też dobra pozycja autora ale minimalnie słabsza od pierwszej. Troszeczkę dłużyło się dodatkowo bardziej przewidywalna "kto".
Ogólnie seria jest bardzo dobra. Już czekam na cześć trzecią.
Polecam.

Daję 7.5 tylko dlatego, że Gwiazdy Oriona było 8.
Porównam tylko do pierwszej części serii.
Ogólnie seria jest bardzo dobra. Już czekam na cześć trzecią.
Polecam.

Fabuła powieści Sowy pt. "Czas Wagi" toczy się w 1997 roku, kiedy to podczas jednej weekendowej nocy córka milionera, właściciela zakładów mięsnych, została porwana spod klubu, w którym spędzała wieczór. Porywacze szybko żądają okupu, jednak po jego wypłaceniu Sara dalej nie wraca. Dlaczego? Tu w sprawę wplątują się media i policja – utworzona zostaje specjalna grupa śledcza, do której należy między innymi Emil Stompor. Czy policji uda się rozwiązać zagadkę porwania? Czy dziewczyna jeszcze żyje?

Książka składa się z króciutkich rozdziałów, które naprzemiennie pokazują pracę policji, rodzinę porwanej i samą porwaną. To nadaje lekturze dużego dynamizmu, a fakt, że większa część tej powieści składa się z dialogów, na pewno to wrażenie pogłębia. Dialogi jednak mi się nie podobały – tu wszyscy na siebie krzyczą, warczą, plują, sarkają itp. Rozumiem, że przedstawiona sytuacja jest napięta, ale jednak według mnie przedstawiona była ze sporą przesadą, przez co podczas lektury czułam się coraz bardziej zła, coraz bardziej nakręcona agresywnie. Nie chcę, żeby lektura takie uczucia wzbudzała, nawet jeśli mowa o kryminale. Więc według mnie to duży minus tej książki. Na plus na pewno zaliczam samą historię, która oparta jest na dwóch prawdziwych polskich porwaniach. Autor miał dobry pomysł i ładnie połączył prawdę z fikcją. Ostatecznie oceniam 5/10, więcej napisałam tu: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2021/05/czas-wagi-aleksander-sowa.html

Rok 1997. Przed warszawskim klubem dochodzi do porwania córki jednej z najbogatszych osób w kraju. Wagniewski jest właścicielem największych zakładów mięsnych w kraju. Czy Sarę porwano tylko ze względu na okup? Może interesy jej ojca były dla kogoś niewygodną sprawą? Co wspólnego z tym wszystkim mają zbliżające się wybory? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce.

"Czas wagi" to drugi tom z serii astronomicznej, lecz spokojnie można czytać go bez znajomości "Gwiazdy Oriona". Wątki są luźno powiązane. Jedynie kilka razy w dialogach zostało wspomniane o akcji ze Śląska, bez wyjawiania jakichkolwiek szczegółów.

Główny bohater, Emil Stompor, niewiele się zmienił w ciągu tych kilku lat. Dalej jest uparty, wierzy w słuszność własnych działań, chce pomagać obywatelem. Jest pewny siebie a jego pyskowanie nadaje dialogom humoru. Niestety, przeją także od starszych policjantów nawyk do picia, a jego znakiem rozpoznawalnym są Camele. Początkowo bardzo niechętny sprawie porwania, z czasem zaczyna mu mocno zależeć na odnalezieniu Sary.

Fabuła jest ciekawa. Im bliżej wyjaśnienia sprawy są nasi bohaterowie, tym więcej przytrafia się im "wypadków". Niestety, nieco zbyt szybko udało mi się odgadnąć sprawców, co zabrało element zaskoczenia.

W tym tomie Sowa również pokazał pracę policjo oraz politykę "od podszewki". Na bieg akcji bezpośrednio wpływają awansy wynikające ze znajomości oraz manewry ważnych dla państwa postaci. Widzimy relacje pomiędzy przełożonymi i podwładnymi.

Przechodząc do kwestii budowy książki warto muszę wspomnieć o rozdziałach. Dla mnie jest to kolejny jej plus, gdyż są one naprawdę krótkie, dzięki czemu czytanie nie jest męczące. Co prawda mogły by być nieco bardziej wyodrębnione graficznie, ale to niewielki mankament. Niestety kilka pierwszych oraz ostatnich rozdziałów jest napisane nieco chaotycznie, można w nich stracić wątek.

Podsumowując, "Czas Wagi" to naprawdę dobra książka dla tych, którym nie przeszkadza wulgarny język ale nie oczekują drastycznych opisów z miejsca zbrodni oraz tajemnicy do samego końca

Trzeba przyznać, że wulgaryzmy chwilami szczypią w oczy, ale wynagradza to interesująca, ciekawa fabuła.

Gwiazdy Oriona dostałam od znajomej do przeczytania - Czas Wagi kupiłam już sama - bo historia Stompora po prostu wciąga.

To kolejna przeczytana przeze mnie książka autorstwa Aleksandra Sowy. Książka jest brutalna, napisana prostym językiem z dużą ilością wulgaryzmów. Zdaję sobie jednak sprawę, że tak rozmawia się w policji i organach ścigania. Fabuła inspirowana została rzeczywistymi wydarzeniami. Jak widać źle jest gdy się nie ma pieniędzy ale gdy się ma w ogromnych ilościach to może być jeszcze gorzej. Pieniądze to władza a dla niej niektórzy zrobią wszystko. Kolejny dobry kryminał autora.