Gwiazdy Oriona

Okładka książki Gwiazdy Oriona
Aleksander Sowa Wydawnictwo: Lira Cykl: Seria astronomiczna (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Seria astronomiczna (tom 1)
Lira
2019-06-06
2019-06-06
kryminał zbrodnia morderstwo seryjny zabójca policja Gwiazdy Oriona Aleksander Sowa seria astronomiczna

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Emil w niezrozumiałych okolicznościach trafia w sam środek śledztwa - seryjny morderca kolejny raz zabił i okaleczył ciało kobiety. Do wyjaśnienia sprawy została powołana specjalna grupa operacyjna złożona z wielu doświadczonych policjantów kryminalnych, tym bardziej niezrozumiała jest pozycja młodego policjanta, żółtodzioba, który trafił tu na specjalne zaproszenie. Starsi koledzy nie są chętni do współpracy, wielu z nich ma swoją (bądź bliskich) przeszłość w milicji. Trudno tutaj o równa i owocna współpracę. Nikt nie traktuje młodego poważnie, nikt nie wierzy że może on pomoc w śledztwie. A teraz ginie kolejna...

Świetnie napisany kryminał! Logiczna i spójna całość, tutaj nic nie dzieje się bez przyczyny! Wszystko jest dobrze przemyślane, a pozornie nieistotne elementy układają się w jedna całość. Zagadka, która jest skomplikowana, mylenie tropów, ślepe zaułki. Bohaterowie z charakterem i ciętym językiem (ale bez przesady) doskonale oddają relacje panujące między współpracownikami, oraz klimat PRL i lat 90-tych.

To tutaj można się poczuć jak "pies gończy" w samym środku akcji, ramię w ramię ze stróżami prawa.

Dla mnie ogromny plus to wyjaśnienie wszystkich luk, zamknięcie wątków i rozwiązanie zagadki do końca. Nie lubię gdy na koniec książki zostaje jakaś wolna furtka, gdzie pojawiają się wątpliwości i pytania.

Autor jest czynnym policjantem, a historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Czytaliście?
Nie?
Koniecznie spróbuj!
Naprawdę warto!

Czasami zastanawiam się, co by było, gdybym musiała nakręcić film na podstawie jakiejś książki. Które sceny odwzorowałabym możliwie jak najbliżej oryginału, a które pominęła? Jak wyglądaliby bohaterowie?

Podczas czytania "Gwiazd Oriona" bardzo łatwo było mi wyobrazić sobie ekranizację tej powieści, przede wszystkim dlatego, że dialogi w książce były bardzo naturalne, nie sztuczne, ale też nie prostackie, z dobrze zbalansowanymi opisami wplecionymi pomiędzy wypowiedzi bohaterów. Lubię czytać autorów, którzy mają dobry warsztat - a panu Aleksandrowi Sowie nie mogę w tej kwestii niczego zarzucić. Muszę przyznać, że ta powieść to kawał dobrego kryminału. No i akcja dzieje się na Śląsku, co w moim przypadku jest ogromnym plusem ❤️ Bardzo doceniam to, z jaką dbałością została przygotowana warstwa językowa - część postaci mówi po śląsku (wydaje mi się, że z małymi błędami, ale mogę się mylić), część po polsku, a jeszcze inni mieszają te dwa języki. Mamy też bohatera-ważniaka, który chce brzmieć mądrze, ale przekręca frazeologizmy - bardzo ciekawy zabieg, chociaż momentami lekko przesadzony.

Bardzo dopracowana jest również warstwa psychologiczna, zwłaszcza jeśli chodzi o głównego antagonistę. Część rozdziałów jest pisana z jego perspektywy, co pozwala nam całościowo spojrzeć na tę postać. Co prawda jakieś 150 stron przed końcem udało mi się odkryć, kto jest seryjnym mordercą, ale mimo wszystko książka dalej wydała mi się bardzo ciekawa.

Jeśli chodzi o fabułę - mamy w tej książce seryjnego mordercę kobiet, mamy policję i wgląd w jej struktury, mamy też przemiany systemowe na przełomie lat 80/90. Każdy z tych aspektów został pogłębiony, mam wrażenie, że autor zadbał o wszystkie szczegóły. Nie mogę się doczekać, aż uda mi się przeczytać kolejne tomy!

Dobry, mroczny kryminał, w którym nie sposób domyślić się rozwiązania zagadki. Do samego końca autor zwodzi czytelnika za nos, podsuwając wiele możliwych rozwiązań, ale mnie nie udało się przejrzeć żadnego. Małym minusem jest chaos, który wkradł się w powieści, niestety trochę się pogubiłam w tej historii, przez co nie byłam już nawet pewna, czy udało się złapać seryjnego mordercę, czy jeszcze nie.
Ogólnie książka jest bardzo wciągająca, trudno się od niej oderwać. Autor napisał ją w sposób przyjemny, dzięki czemu przez lekturę się wręcz płynie. Polubiłam głównego bohatera, a także wiele innych postaci.

Książka trzyma czytelnika w napięciu od samego początku. Krótkie rozdziały sprawiają, że czyta się ją szybko, jest z tych powieści, których nie da się zapomnieć, każdy rozdział wnosi coś nowego. Dodatkowym atutem jest to, że autor wzorował swoją powieść na prawdziwych wydarzeniach z przeszłości. Jesteśmy świadkami wewnętrznej przemiany bohatera, z chłopaka wierzącego w ideały (tu w misje swojego zawodu, stawania w obronie narodu) w policjanta, który nie cofnie się przed niczym by dociec prawdy i złapać mordercę. To nie jest książka z tych przewidywalnych. Do samego końca nie będziecie w stanie przewidzieć zakończenia.

Sięgacie po nowe wydania książek czy może wierni jesteście pierwszemu, które trafi w Wasze ręce? Ta szata graficzna ponownie wydanej książki @aleksandersowa bardzo przykuła mój wzrok ale to treść sprawiła, że bawiłam się przy niej doskonale. Dobór bohaterów, różnorodność ich charakterów i wciągająca zbrodnia sprawiły, że książkę czytało mi się bardzo szybko i przyjemnie. Jednak nie sprawiła wielkiego WOW. Jest po prostu dobra i warto poświęcić jej swój czas. Najlepsze były te momenty, w których mogliśmy "zobaczyć" co myśli i robi sam morderca. Przeniknąć do jego głowy, niezbyt nachalnie zapoznać się z tym co go nakręca, motywuje. Dodatkowym plusem tej książki jest samo pisanie profilu mordercy, a raczej jego początki. Dla niektórych niepotrzebne i niezrozumiałe, bo nowe, zaskakujące i szokujące. Dla innych bardzo ekscytujące i uczące czegoś nowego.

Jestem pod wrażeniem! Takie kryminały, to ja lubię!

„Gwiazdy Oriona” Aleksander Sowa

Kryminał milicyjno-policyjny, schyłek PRL, seria tajemniczych i wyjątkowo brutalnych zbrodni. Autor przenosi nas w specyficzny, śląski klimat, który od razu uderza nas swoją mroczną i hermetyczną atmosferą. Tu Aleksander Sowa wykazał się świetnym piórem, lekkim, a jednocześnie jego opisy uderzają realizmem.

Ogromnym atutem tej książki jest jej warstwa psychologiczna. Autor w bardzo obrazowy i wnikliwy sposób wykreował mordercę. Poznajemy go już od początku, stopniowo odkrywając, gdzie w jego życiu był zalążek tego, kim się stał, jak do tego doszło i towarzyszymy mu już od dzieciństwa.

Poza tym, jednym z przydzielonych do sprawy został szeregowy Emil Stompor, bez doświadczenia, jednak wykazujący się niebywałą inteligencją i umiejętnością analizy. Jest profilerem, którego nikt nie bierze oczywiście na poważnie, a jednak to on gra główne skrzypce w tej książce. To jego poczynania obserwujemy najbardziej, to jego jesteśmy ciekawi, a raczej tego czy tę ogromną wiedzę teoretyczną da radę wykorzystać w praktyce.

Od tego kryminału nie da się oderwać. Ma wszystko to, co dobry kryminał winien dla mnie mieć - charakterystycznych bohaterów (ale też nie przerysowanych), mocną i tajemniczą serię zabójstw, zagadkę, której do ostatnich stron nie da się całkowicie rozwiązać, wątek historyczny (silny wątek bezpieki) i to napięcie, które trzyma do ostatnich rozdziałów… Po prostu rewelacja! I w dodatku czuć, że autor nie zajmuje się tylko pisaniem. Czuć, że ma wiedzę i doświadczenie. Opisy zbrodni, relacje między policjantami, spotkania przy oględzinach zwłok… są bardzo mocne, rzetelne i intrygujące!

Jestem pod wrażeniem! Takie kryminały, to ja lubię!

„Gwiazdy Oriona” Aleksander Sowa

Polecam

Polecam

Ufff, ależ Pan Aleksander pisze, książkę "pochłonołem".
Naprawdę fajna książka, bardzo szybko rozwija się akcja, brak nudy.

Ufff, ależ Pan Aleksander pisze, książkę "pochłonołem".
Naprawdę fajna książka, bardzo szybko rozwija się akcja, brak nudy.

GWIAZDY ORIONA to rasowy kryminał, mocny i brutalny, taki jaki lubię najbardziej, a do tego inspirowany prawdziwymi wydarzeniami 🔥. Polecam!

Jak ja się cieszę, że Lira wznowiła wydanie tej pozycji i zaproponowała mi egzemplarz do recenzji. Dzięki temu miałam możliwość zapoznać się z twórczością autora oraz z historią szeregowego Emila Stompora, młodego początkującego policjanta, który zaskarbił sobie moją sympatię.

Ależ autor zaserwował mi świetną zabawę, akcja powieści ani na moment nie zwalniała i z impetem parła do przodu. Choć z początku mnogość bohaterów może przytłoczyć, całość współgra ze sobą. Wszystko tutaj było przemyślane, od realistycznych dialogów po zachowanie bohaterów, a intryga do końca nie została rozwiązane przeze mnie, a to cenię najbardziej w tego typu powieściach.

Na duży plus też zasługuje umiejscowienie akcji u schyłku PRL i przemian milicyjno-policyjnych, gdy milicja nie cieszyła się uznaniem obywateli, a większość spraw była zamiatana pod dywan.

Już nie mogę się doczekać, aż przeczytam dalsze losy i śledztwa Emila Stompora 🔥.

Znacie twórczość @aleksandersowa ? Jak nie, to szybko nadrabiać, bo warto. Nie będziecie żałować. Ja nie żałuję, a chcę tylko więcej.

"Gwiazdy Oriona" to pierwszy tom serii astronomicznej, który mnie zaintrygował już na starcie samym tytułem. A wzmianka, że jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, to już w ogóle musiałam go mieć.

Styl autora już uwielbiam. Książka napisana jest niesamowicie lekko, co dla mnie jest bardzo ważne, żeby człowiek przy czytaniu się nie męczył. Kryminał milicyjno-policyjny, który wciąga już od samego początku. Pomysł na fabułę jest rewelacyjny. Schyłek PRL-u, na Śląsku i Zagłębiu grasuje seryjny morderca. Ofiarami są rudowłose kobiety, które ogłaszane są tępym narzędziem. Gdy ginie siostrzenica premiera, śledztwo nabiera tempa. Powstaje specjalna grupa operacyjna, do której trafia Emil Stompor. Młody policjant, nie ma łatwego zadania. Jest niedoceniony przez partnera oraz dowódcę. Lekceważony, nazywany "sierściuchem", " kotem" może nie ma doświadczenia, ale ma wiedzę. Śledztwo jest dla niego wyzwaniem, ciężką lekcją, której oczywiście podoła. Kreacja Emila jest ciekawa, polubiłam go od samego początku. Prowadzone śledztwo intryguje, trzyma w napięciu do końca, wzbudza dużo emocji. Ja przepadłam i chcę więcej. Bardzo dobra lektura, którą warto poznać.

Styl autora już uwielbiam. Książka...