Bitwa o Moskwę

Książka i Wiedza
2018-05-17
2018-05-17
Leszek Otrębski

Książkę tę powinien przeczytać każdy kto uważa, że to przede wszystkim zima albo błędy Hitlera uniemożliwiły Niemcom zdobycie Moskwy. Stahel po raz kolejny udowadnia, że tej wojny Wehrmacht nie mógł zakończyć sukcesem a opowieści o błyszczących kopułach Kremla to fantazje weteranów. Niestety pozycja ta jest dosyć wtórna względem swych poprzedniczek. Wadą jest także polskie wydanie, nierówne sklejenia sprawiają, że gdy mamy całą kolekcję 4 prac tego autora (wydanych w Polsce) nasza półka zmienia się w fale Dunaju (przynajmniej w moim przypadku tak jest). Podsumowując jest to bardzo dobra praca naukowa, a Stahel to obecnie jeden z największych obok D. Glantza specjalistów od frontu wschodniego.

"Bitwy której wygrać nie mogli"
Kolejna dobra praca Davida Stahel-a. Tym razem autor udowadnia nam, że hitlerowcy nie mieli szans zajęcia Moskwy w 1941 roku. Jednocześnie w tym samym momencie przegrali wojnę. Czytając tą książkę zabijamy wiele mitów jakie narosły przez lata wokół operacji "Tajfun",
Historyk podchodzi do problemu kompleksowo. Odpowiada na pytanie "co zawiodło ?" O ile do pewnych rzeczy byliśmy przyzwyczajeni. O tyle inne mogą nas zdziwić.
Jeżeli prześledzimy tok myślenia pisarza to zauważymy jak ważne były fakty pomijane przez innych historyków.
Liczyła się nie tylko logistyka, która w tej operacji całkowicie zawiodła, zaważył stosunek Niemców do ludności cywilnej, lekceważenie wroga czy mity i urojenia mające swoje korzenie jeszcze w czasach I wojny światowej.
David Stahel analizuje styl działania obu armii, łańcuchy dowodzenia i zasoby.
Dochodzi nieraz do zaskakujących wniosków. Wściekłe falowe ataki czerwonoarmistów, przynoszące w ich szeregach ogromne straty, są uważane przez wielu jako słabość. Wynikała ona z niedoszkolenia armii, słabej kadry dowódczej i braku taktycznego myślenia. Tymczasem owe ataki wcale nie były takie bezsensowne. Marnowały zasoby materialne i ludzkie również przeciwnika.
Stalin mógł sobie na takie straty pozwolić, dla Hitlera ofiary w szeregach własnej armii były decydujące.
Język autora jest prosty. W opowieść wplecione jest wiele wspomnień obu stron. Pozwalają one nieco plastyczniej spojrzeć np. na istniejące warunki. Nie ma zbyt szczegółowej analizy operacyjnej. Nie męczą nas ruchy pojedynczych oddziałów. Kończymy na ruchach wojsk na głównych kierunkach.
Naszą opowieść wspierają dokładne mapy sytuacyjne.
Kilka słów o wydaniu. Jest ono niestety ekonomiczne. Papier jest dobrego gatunku. Wszystko klejone w miękkiej oprawie. Mapy czarno-białe (w oryginale są kolorowe) co zmniejsza nieco ich czytelność. Szkoda. W środku brak zdjęć- w oryginale występują.
Bardzo bogata bibliografia, widać, że autor nie próżnował w swoich badaniach.
Bardzo dobra pozycja, trochę szkoda, że tak wydana. Polecam dla każdego zainteresowanego historią.

"Bitwy której wygrać nie mogli"
Historyk podchodzi do problemu kompleksowo. Odpowiada na pytanie "co...

• Chcę kupić
  • II wojna światowa