Krótka historia jednego zdjęcia

Wydawnictwo: Znak
historia
Oczytany

FOTOGRAFIE, KTÓRE SKRYWAJĄ NIEZWYKŁE FAKTY! Każde zdjęcie i historia w tej książce zaskoczą was i zmuszą do myślenia. Traficie tu na mniej lub bardziej znane wydarzenia i postaci, zobaczycie je z zupełnie innej strony. Zajrzycie na drugi i trzeci plan zdjęcia, by odkryć, że nieświadomy fotograf był świadkiem niezwykłego zdarzenia lub uwiecznił osobę, która po latach zmieniła świat. Choćby to...

FOTOGRAFIE, KTÓRE SKRYWAJĄ NIEZWYKŁE FAKTY!

Choćby to zdjęcie z okładki… Rozbawiony tłum na ulicach Nowego Jorku. Widać, że mężczyźni świetnie się bawią. Tymczasem na gzymsie wieżowca stoi samobójca. Kim jest i dlaczego atmosfera na ulicy jest tak radosna, skoro za chwilę może skoczyć człowiek?
Albo marynarz całujący pielęgniarkę na amerykańskiej ulicy w dzień zakończenia wojny.

Wzruszająca scena w dzień amerykańskiego triumfu. To romantyczne zdjęcie stało się kultowe, a po latach zostało ogłoszone symbolem molestowania kobiet.

Przed wami ponad 130 najciekawszych historii i zdjęć z niezwykłego fanpage’a KRÓTKA HISTORIA JEDNEGO ZDJĘCIA – jednej z najbardziej inspirujących stron na Facebooku, którą śledzi i komentuje 100 000 osób. Zajrzyjcie na dowolną stronę książki i przeczytajcie historię zdjęcia, którą tam znajdziecie.

To książka dla ciekawych świata, którzy chcą zobaczyć więcej, niż widać na pierwszy rzut oka.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,140968,K...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,140968,K...»

mirabelka01 | 2019-05-13
Przeczytana: 13 maja 2019

Jedno zdjęcie może zawierać w sobie o wiele więcej treści, niż sugerowałby na to widoczny kadr. To właśnie udowadnia w swojej książce Jakub Kuza, twórca fanpege’a na Facebooku, który śledzi 100000 osób. Zarówno w sieci, jak i w książce opowiada historie konkretnych zdjęć, tworząc opowieści o ludziach, wydarzeniach, które zostały na nich utrwalone.
Krótka historia jednego zdjęcia zwiera kilkadziesiąt zdjęć ułożonych chronologicznie, od XIX wieku, aż po czasy współczesne. Każde z nich opatrzone jest komentarzem autora odnośnie wydarzeń, które ukazuje, ludzi, którzy mieli na nie wpływ. Często Jakub Kuza ukazuje szeroki zakres historyczny, umieszczając dane wydarzenie w konkretnych realiach. Intryguje, zaszczepia w swoich czytelnikach ciekawość, by zgłębić dany temat i zapoznać się z nim lepiej. Jedynie czego mi tu zabrakło, to poświęcenia większej uwagi autorom zdjęć, bo bardzo często Jakub Kuza w ogóle o nich nie wspomina, a ja z chęcią dowiedziałaby się więcej o nich, jak również...

Pewnie cześć z Was zna lub słyszało, a może nawet obserwuje profil na fb występujący pod nazwą – krótka historia jednego zdjęcia. Strona Jakuba Kuzy działa bardzo prężnie o czym może świadczyć liczba ją obserwujących. Na dzień pisania tej recenzji (9.05.2019r.) jest ich ponad 102 tysiące.

Książka „Krótka historia jednego zdjęcia” to zbiór 130 fotografii wraz z ich krótkimi opisami. Zdjęcia poukładane są chronologicznie – pierwsze datowane jest na rok 1926, najbardziej współczesne pochodzi natomiast z roku 2017. Z tego co się orientuje i co jest ogromną zaletą tej publikacji - zdjęcia, które znajdują się w albumie, nie były wcześniej publikowane na stronie. Wpisane są jednak w tę samą konwencję. Niektóre z tych fotografii wraz z ich historiami były mi znane (jak choćby fotografia zamyślonego Marszałka Piłsudskiego w Drusienikach) inne z ogromną ciekawością poznałam. Kilka zainspirowało mnie do dalszych poszukiwań by zgłębić dokładniej historie, o których opowiadają.

Patrząc na...

Ania Urbańska | 2019-05-15

Trochę zmarnowany potencjał. Pomysł znakomity, książkę chłonie się z zapartym tchem, ale... No właśnie, tych "ale" jest całkiem sporo.

Po pierwsze, za dużo zdjęć politycznych, a to sprawia, że człowiek, który jest na co dzień otoczony polityką, w pewnym momencie zaczyna książkę przekartkowywać.

Po drugie - bardzo szybko pomysł wytraca impet, bo zamiast rzeczywistych historii toczących się na prezentowanych zdjęciach, w wielu przypadkach fotografia jest tylko pretekstem do opowiedzenia np. biografii postaci na nich widniejących. Przykład - zdjęcie Przybyszewskiego i Dagny, a obok niego nie znajdziemy historii tej jednej fotografii, tylko króciutki opis życia postaci. Charakterystyczne zdjęcie Rewińskiego i Bubla nie jest punktem wyjścia do rekonstrukcji tej konkretnej chwili, ale do opowiedzenia dziejów PPPP. A takich historii wszędzie pełno, choćby w Wikipedii. Za dużo w tej książce takich przypadków, myślę, że większość czytelników spodziewa się - patrząc na tytuł - czegoś...

Kaś | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

Krótka historia jednego zdjecia to strona prowadzona przez Jakuba Kuzę. Zgodnie z nazwą prezentowane są tam historyczne fotografie opatrzone krótkim komentarzem. Przekrój wydarzeń i dat jest przeogromny – znadziemy tutaj zarówno momenty powszechnie uznawane za ważne (już we współczesnych sobie czasach), jak i te, o których wartości zadecydował kontekst i późniejsze wydarzenia. Czasem są to zdjęcia znane, innym razem takie, na które nie miałabym szansy trafić nigdzie indziej. Sam opis, choć krótki, zwraca uwagę na wszystkie najważniejsze perspektywy. W prostych słowach zawiera celne ujęcie tematu.

Dowiadujemy się zatem, co tak naprawdę widzimy na zdjęciu i dlaczego sytuacja jest istotna dla jego bohaterów. Poznajemy kontekst, który nierzadko poszerza naszą perspektywę. Czasem otrzymujemy również komentarz z perspektywy dzisiejszej wiedzy, np. dotyczący późniejszych skutków sytuacji, którą uwieczniono na fotografii. Ot, codzienna dawka ciekawostek.

Książka wydana nakładem...

zyzy21 | 2019-05-17

Historię można promować na różne sposoby – książki, filmy, kanały na YouTube, ale też za pomocą fotografii. Na pierwszy rzut oka nawet niepozorne zdjęcie może kryć za sobą świetną historię, udowadnia to Jakub Kuza w swojej książce Krótka historia jednego zdjęcia

Autor książki jest twórcą facebookowego profilu o tym samym tytule na którym zaprezentował ponad 800 historii kryjących się za zdjęciami. Profil cieszy się ogromną popularnością licząc ponad 103 000 obserwujących. Wobec tak olbrzymiego zainteresowania nie dziwi więc fakt, że internetowy pomysł znalazł odzwierciedlenie w wersji papierowej.

Na 282 stronach autor prezentuje 130 zdjęć za którymi kryją się fascynujące historie. Jeśli chodzi o ramy czasowe prezentowanych zdjęć zamykają się w latach 1826 – 2017. Bohaterami jest zaś prawdziwa mozaika ludzka: żołnierze, politycy, aktorzy, sportowcy, gwiazdy kina, ale też zwykli ludzie. Co ich łączy? To iż zostali uwiecznieni na fotograficznej kliszy w kluczowym momencie kryjącym...

Łopal | 2019-05-21

Do zachwytów nad tą pozycją się nie przyłączę. Pomysł oczywiście bardzo dobry, jako miłośnik fotografii lubię podobne projekty. WIele tekstów, historii interesujących, poruszających, chociaż tytuł pozycji myli, to nie są historie zdjęć, lecz ich bohaterów. Co mnie rozczarowało, w pewnym momencie wręcz z czasem zaczęło drażnić, to kiepski poziom edycyjny. Jak dla mnie sposób eksponowania reprodukcji i ich jakość powinny mówić, że to właśnie zdjęcia są bohaterami książki. Kiepski papier (dlaczego nie kredowy?), przeciętny druk nie dają "wejść" w fotografie, a tego bardzo by się chciało. Do tego przy formacie większości zdjęć wielokrotnie najważniejsza ich część wypadała na łączeniu stron. Szkoda potencjału, a jednak warto szukać kolejnych historii i uwiecznionych momentów. Taka jest rola fotografii.

BWO | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019