Boznańska. Non finito

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
10 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Olga Boznańska, artyści, malarze
Olena

Olga Boznańska. Najwybitniejsza malarka epoki. Obywatelka świata. Jej portrety intrygowały, niepokoiły, obnażały duszę malowanej osoby. Nie uznawała banalnego piękna. Charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli. Po Paryżu chodziła w sukni giupiurowej z trenem pełnym falban i plis. Wzbijał się za nią tuman kurzu. Na głowie miała olbrzymi, sinoczarny wał włosów wysoko...

Olga Boznańska. Najwybitniejsza malarka epoki. Obywatelka świata.

Po Paryżu chodziła w sukni giupiurowej z trenem pełnym falban i plis. Wzbijał się za nią tuman kurzu. Na głowie miała olbrzymi, sinoczarny wał włosów wysoko w kok zaczesanych. Na nim „czarne gniazdo z dżetów i flaneli podpięte wysoko z tyłu kwiatami, spod którego spływały czarne strusie pióra”. Wyglądała jak „posąg wyjęty na chwilę z ciemności piramidy”.

Przez trzydzieści lat malowała w pracowni przy Boulevard Montparnasse. Bywali tam m.in. Zofia Stryjeńska, Mela Muter, Wojciech Kossak, Artur Rubinstein. Pojawiała się Maja Berezowska „ze swoimi kochasiami”.

W tle kręcił się roller coaster historii: Budowa wieży Eiffla, pierwsza wojna światowa, kryzys gospodarczy, początek drugiej wojny.

Mistrzyni biografii, reporterka Angelika Kuźniak przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest napisany przepięknym językiem przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej. Kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5162/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5162/...»

cytuję | 2019-09-30

Jest to wybitne. Jako dziennikarz dostałem egzemplarz. Niebywała konstrukcja, przemyślane w najmniejszym szczególe. Literacko - znakomita. Subtelne, złośliwe poczucie humoru. Mam wrażenie, że nikt jak pani Angelika Kuźniak, w Polsce nie pisze.
I, drodzy Państwo, ta książka ma jakieś osiemdziesiąt, może więcej zdjęć.

Jesienne zapowiedzi wydawnicze

Z szaf powyciągane płaszcze i szaliki, liście na drzewach zaczynają się przepięknie złocić, a w parkach coraz częściej można zobaczyć dzieci z pasją rozłupujące kasztany. Słowem – nadchodzi jesień. A wraz z nią zapowiedzi wydawnicze, dzięki którym coraz dłuższe i zimniejsze wieczory będziemy mogli spędzić przy dobrej książce.