Boznańska. Non finito

2019-10-30
Olga Boznańska artyści malarze
Inne

#wyzwanierodzinne2024 "Boznańska. Non finito" Angelika Kuźniak
Lubię czytać biografie. Lubię biografie Angeliki Kuźniak. Jednak ta nie jest zachwycająca. I jest to, w moim przypadku, spowodowane z jednej strony dziwnym podejściem autorki do tej biografii, a z drugiej osoba samej Boznańskiej. Nie poczułam i nie polubiłam jej.
Ale doceniam próbę przybliżenia tej - przynajmniej mi mało znanej - malarki.

#wyzwanierodzinne2024 "Boznańska. Non finito" Angelika Kuźniak
Ale doceniam próbę przybliżenia tej -...

Dziwna, niezborna, chaotyczna, nużąca, toporna. Czytałam bardzo długo bo szło mi naprawdę ciężko. Nie przybliżyła mi , ani postaci malarki, ani środowisk w jakich żyła, ani czasów jej współczesnych, a szkoda wielka bo czasy to były wielce ciekawe. Kraków, Monachium, Paryż nieokreślone, bezbarwne plamy. Bez oblicza i charakteru, a przecież miasta niezwykłe, tętniące życiem. Wiele stron poświęconych remontowi kamienicy, wymianie dachu, okien, naprawie instalacji, szukaniu finansów na zapłacenie podatku, a zgoła nic o twórczości, o wewnętrznym, duchowym i artystycznym życiu malarki. Może po prostu moje oczekiwania rozminęły sie z ofertą autorki. Stąd z mojej strony rozczarowanie i poczucie straty czasu. Postać Boznańskiej wydaje mi się teraz jeszcze mniej znana i bardziej obca niż przed rozpoczęciem lektury.

Pisarka pisać potrafi, operuje dobrze językiem, ale jest wrażenie chaosu. Czyta się ciężko. Wypada słabiej przy innych biografach.

Pięknie napisany portret wspaniałej artystki i nietuzinkowej kobiety a ponadto ładnie włożony w ramy historyczne tamtych czasów, polecam zarówno książkę jak i audiobook, głos Danuty Stenki to wartość dodana tej biografii!

Nie wiem skąd tyle niskich ocen i czego się spodziewali czytelnicy, którzy tak słabo ją ocenili. Bardzo dobra biografia, przyjemnie się czyta i myślę, że autorka wykonała kawał dobrej roboty, gromadząc materiał do książki. Jeśli ktoś jest zainteresowany twórczością i życiem Boznańskiej, polecam!

Zazwyczaj zanim sięgnę po książkę sprawdzam jej ocenę na lubimyczytać, ale... tym razem przeczytałam biografię Boznańskiej mimo - moim zdaniem - zaniżonej ocenie tutaj i nie żałuję.

Bardzo ciekawa postać.
Bardzo ciekawy obraz życia artystów tamtych czasów.
Bardzo dobra praca autorki.

Szczerze warto, mnie wciągnęła.

Bardzo ciekawa postać.
Bardzo ciekawy obraz życia artystów tamtych czasów.
Bardzo dobra praca autorki.

Szczerze warto, mnie wciągnęła.

Rzuciłam okiem na opinie o książce i okazuje się, że są one bardzo skrajne , moim zdaniem ,, Boznańska. Non finito '' zdecydowanie zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Postać malarki intrygowała mnie od dawna , chciałam poznać jej życie trochę dokładniej. Ta biografia napisana przez Angelikę Kuźniak w 100% zaspokoiła moja ciekawość, zyskałam wiele cennych informacji o jej życiu prywatnym, stosunkach rodzinnych , towarzyskich oraz o jej malarstwie. Olga Boznańska była postacią nietuzinkową, ekscentryczną, samotną z wyboru , hodującą myszy, palącą ogromne ilości papierosów.Jako malarka niedoceniana w rodzinnym Krakowie, uznana poza granicami kraju, prywatnie prawdopodobnie przeżyła traumę w dzieciństwie, która wpłynęła na jej dorosłe życie. Zakochana , zaręczona , porzucona do końca życia była już sama. Zamknięta w sobie po samobójczej śmierci siostry, dziwaczejąca w miarę upływu lat borykająca się z postępującą sklerozą. Książka uzupełniona jest tekstami pobocznymi i licznymi fotografiami oraz ważnymi datami z życia malarki. Gorąco polecam.

Bardzo lubię Kraków. Byłam ciekawa biografii autorki Dziewczynki z chryzantemami. Niewiele wiedziałam (wstyd przyznać) o tej wielce malarce. Znałam tylko kilka jej obrazów. Ciekawa byłam jej historii. Olga jest kolejną osobą, która Kraków na przełomie XIX i XX wieku opisuje jako przygnębiające/ szare miasto. Trochę nietypowo jest ta historia opowiedziana. Jest to biografia, zatem wiadomym jest, że autor opierał się na różnych źródłach. Nie rozumiem za bardzo potrzeby wtrącania: że świadek coś zeznaje, lub czemuś zaprzecza. Jednakże ciekawość życia wielkiej malarki, jej poświęcenia dla sztuki, jej wrażliwej duszy, pomocy jakiej udziela, sposobu w jaki radziła sobie z wynajmowaniem pracowni w Paryżu czy zlecania zarządzania rodzinnym domem, były wielkim magnesem dzięki któremu mogę polecić tą książkę.

Porzuciłam w połowie. Z żalem, bo Boznańska wydaje się interesującą i barwną postacią, wartą zapoznania. Niestety nie można tego samego napisać o stylu autorki. Toporny, momentami czułam się, jak bym czytała pracę magisterską albo sprawozdanie.

Boznańska zawsze mnie interesowała, chciałam dowiedzieć się więcej o jej życiu, niestety na książce się zawiodłam. To przypominało notatki i materiały zebrane przed napisaniem biografii, nie stanowiące spójnej i uporządkowanej całości.

• Sztuka

Video