Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood

Tłumaczenie: Radosław Madejski
Wydawnictwo: Muza
Chaos
literatura faktu

Mija właśnie 50 lat od chwili, kiedy Charles Manson zleca członkom swojej sekty brutalne morderstwa w Hollywood. W ciągu dwóch dni ginie siedem osób, w tym Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. Pół wieku później Tom O’Neill publikuje demaskatorski reportaż oparty na nieznanych bądź zatajonych faktach, zeznaniach i dokumentach, obalający oficjalną wersję tych wstrząsających wydarzeń. Jeśli myślisz, że znasz prawdę, mylisz się. „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood” to efekt ponad 20-letniego dziennikarskiego śledztwa. Co naprawdę wydarzyło się latem 1969 roku? Czy Manson został słusznie skazany? Co zataiła policja? Dowiesz się już 17 lipca, trzy tygodnie przed wejściem do kin poruszającego ten sam temat nowego filmu Quentina Tarantino „Pewnego razu w Hollywood”.

8 sierpnia 1969. Na pierwszych stronach dziennika „Los Angeles Times” informacje jak co dzień: W szpitalu głównym nie udało się uratować życia rannego policjanta. Uchwalono nowy budżet dla szkół. Naukowcy wciąż dyskutowali o pierwszych krokach człowieka na Księżycu, a z Londynu napłynęły doniesienia, że Beatlesi kończą nagrywać album „Abbey Road”. Nic nie zapowiadało, że to ostatni tak spokojny dzień w Kalifornii, a zarazem koniec niewinnej hipisowskiej ery Peace, Love and Empathy. Po zachodzie słońca Charles Manson, rękami swoich wyznawców, dokona mordu, o którym usłyszy cały świat.

W dniu śmierci 26-letnia Sharon Tate była w ósmym miesiącu ciąży. Wraz z trójką przyjaciół spędziła spokojny dzień w swojej willi przy Cielo Drive w Hollywood. Sekta Mansona włamuje się do domu w nocy, kiedy śpią. Zabijają powoli, rozkoszują się cierpieniem i błaganiami swoich ofiar. Każda z nich ginie od kilkudziesięciu pchnięć nożem. Martwe ciało Sharon znaleziono w bawialni. Na drzwiach do pokoju widniał napis „Pig” („świnia”), napisany jej krwią.

Dlaczego zginęli właśnie oni? Czy aby na pewno był to niefortunny zbieg okoliczności, jak głosi oficjalny raport policji?

O’Neill przez ponad 20 lat szukał odpowiedzi na te pytania. W materiałach policyjnych i prokuratorskich znalazł setki nieścisłości. Z kim tak naprawdę zadawał się Manson i jak daleko posunęli się jego hollywoodzcy znajomi, żeby ukryć swoje powiązania? Dlaczego śledczy nie powstrzymali go, mając ku temu tak wiele okazji? Czy handlarze narkotyków, którzy znali Mansona, mogli zatrudnić go do zainicjowania mściwej masakry w willi Polańskich?

Reportaż „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood” to całkowicie nowy obraz morderstwa, które wstrząsnęło światem. Zawiera setki niepublikowanych wywiadów i dziesiątki nieznanych opinii publicznej dokumentów z archiwów policji, FBI i CIA. Zgłębiając tajemnicę sprzed pięćdziesięciu lat, autor podąża tropem zagadek i mrocznych sekretów Hollywood. Szokująca prawda, do której dotarł, dopiero teraz ujrzy światło dzienne.

źródło opisu: https://muza.com.pl

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Alicja | 2019-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 22 sierpnia 2019

Kawał dobrej literatury faktu. Ukłony do ziemi dla autora za trud i wysiłek jaki włożył w napisanie książki, która pierwotnie miała być tylko artykułem.

satjawati | 2019-08-22
Przeczytana: 05 sierpnia 2019

Kupiłam książkę Toma O'Neilla zachęcona zapowiedziami, że Autor spędził ponad 20 lat swojego życia prowadząc śledztwo dotyczące sprawy Mansona i Rodziny. Ponad 600 stronicowa książka, mimo że wyglądająca na sensacyjną wydała mi się warta przeczytania i zaraz po premierze dosłownie się na nią rzuciłam. Przed przystąpieniem do czytania, wróciłam do przeczytanej kilka lat temu "Helter Skelter" napisanej przez prokuratora Vincenta Bugliosiego, żeby mieć pełny obraz "stanu badań".

Nie da się ukryć że O'Neill jest bardzo negatywnie nastawiony do Bugliosiego - wkracza nawet w życie prywatne prokuratora co wydaje mi się lekką przesadą. Osią sporu między dwoma Autorami jest motyw zbrodni popełnionej przez członków Rodziny Mansona w sierpiniu 1969 roku. Bugliosi w swojej książce stawia na rojenia Mansona, jakoby Czarnoskórzy obywatele Ameryki mieli się zbuntować i rozpocząć wojnę na tle rasowym. Dodatkowo Manson miał słyszeć w piosenkach Beatlesów i Biblii potwierdzenie swoich dziwacznych...

ambros | 2019-08-19
Przeczytana: 17 sierpnia 2019

Wydaje się, że wszystko wiemy o zbrodniach popełnionych przez Mansona i członków jego Rodziny. Znamy przebieg wydarzeń, motywy, którymi kierowali się sprawcy, realia, w jakich doszło do tak okrutnych czynów. Te informacje mogły być wiarygodne do czasu ukazania się powieści MANSON. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood. Po jej przeczytaniu już nic na temat tych zbrodni nie będzie się nam wydawać pewne i oczywiste. Gwarantuję, ta lektura demaskuje posiadaną przez nas dotychczas wiedzę na ten temat.
MANSON. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood to szokujący reportaż odkrywający na nowo kulisy popełnionych przez Mansona zbrodni w roku 1969 w willi zamieszkałej przez Romana Polańskiego. W czasie tych okrutnych zdarzeń ginie siedem osób, w tym Sharon Tate, żona Polańskiego. Dlaczego zginęła? Czy była to zemsta, czy może przypadek? Może członkowie sekty byli w narkotykowym transie i ktoś po prostu musiał zginąć? A może to celowe i planowe działanie? Pytania po tej lekturze...

Anmar | 2019-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

Uff... skończyłam. Muszę przyznać, że była to wymagająca skupienia lektura, po której czuję się tak jak autor powieści - nie wiem od czego zacząć. Jak ubrać w słowa swoje odczucia i jak przekazać to co czuję, by nie było to chaotyczne i niezrozumiałe.

Zacznę od początku: książka jest efektem dwudziestoletniego śledztwa dziennikarza Toma O'Neill, który miał napisać krótki artykuł dla swojej gazety o zbrodni Mansona. Niestety, albo i stety nie napisał artykułu a ilość zebranego materiału pozwoliła na napisanie całkiem obszernej książki.

W pierwszym rozdziale poznajemy fakty na temat brutalnego morderstwa Sharon Tate i jej przyjaciół w jej rezydencji na Cielo Drive. Napisałam, że poznajemy fakty, powinnam raczej powiedzieć, że poznajemy oficjalną wersję wydarzeń. Wersję, którą spopularyzował prokurator Bugliosi w swojej powieści "Helter Skalter". I właśnie ten rozdział czytało mi się najlepiej. Potem następują 2-3 rozdziały, które sprawiły mi największy problem w odbiorze. Nie...

Gosiak | 2019-08-18

Obok tej książki ciężko przejść obojętnie. Ze względu na tragedię, która wydarzyła się 50 lat temu i człowieka, który był odpowiedzialny za tę masakrę. Wielu próbowało odpowiedzieć na pytanie, co było przyczyną zabójstwa, którego dokonali wyznawcy Mansona.
Jednak to Tom O'Neil dokonał niemożliwego. 20 lat ciężkiej pracy, poszukiwań, zaangażowania, poświęcenia, setki rozmów, tony dokumentów. To wszystko zaowocowało powstaniem książki, w której autor udowadnia, że oficjalna wersja wydarzeń przyjęta przez prokuratora Bugliosiego, autora Helter Skelter, mija się z prawdą, jest pełna sprzeczności
i nieścisłości.
Sam tytuł książki Toma, już dużo mówi, dokąd zaprowadziły go lata poszukiwań. Tom O'Neil próbuje również odpowiedzieć na pytania: Co łączyło Mansona z hollywoodzką elitą? Dlaczego kryminalista, łamiący notorycznie prawo w trakcie zwolnienia warunkowego, jest bezkarny?
Im więcej się dowiaduje, tym więcej pojawia się nowych nazwisk, pytań i wątpliwości. I tak, obok Mansona i...

Anna Grochal | 2019-08-15
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

Jestem rozczarowana. W tej książce więcej jest tłumaczenia się autora z własnych porażek niż faktów i dowodów. Balansowanie pomiędzy prawdą, a teoriami spiskowymi nie dodaje tej książce wartości. Czas zapoznać się z książką "konkurenta". Może zmienię zdanie?

Angel KubRick | 2019-08-14
Przeczytana: sierpień 2019

"MANSON. CIA, narkotyki, mroczne historie Hollywood" jest jak 10-piętrowy tort, z czego sam MANSON to ta figurka na samej górze, którą zazwyczaj się ściąga, by dobrać się do tego, co najlepsze. Ta książka to nie tylko opis makabrycznej zbrodni, jaka wydarzyła się w nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku na Cielo Drive w Los Angeles. Tak naprawdę Tom O'Neill przedstawił niechlubną część historii Ameryki, tę, którą przez lata starano się ukryć, i choć do informacji publicznej docierały szczątkowe wiadomości na temat poczynań różnego rodzaju organizacji rządowych i bezpieczeństwa wewnętrznego, nigdy nie mieliśmy tak obszernego obrazu całości, a zapewniam Was, że jest to dzieło przerażające.

Morderstwa dokonano na początku sierpnia, ale dopiero 1 grudnia 1969 roku Ameryka po raz pierwszy zobaczyła twarze morderców, choć policja mogła przewidzieć działania hipisowskiej komuny o nazwie Rodzina, gdyż od paru miesięcy miała na podsłuchu ich siedzibę. Nikt nic nie zrobił.

O'Neill, poproszony o...

Ika | 2019-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2019

To miał być krótki artykuł do magazynu filmowego „Premiere”, nawiązujący do makabrycznych wydarzeń, do których doszło latem 1969 roku w Hollywood. Po 20 latach, czasopismo to już nie istnieje, a powyższy artykuł ostatecznie przerodził się w ponad 600 stronicową książkę pt. „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood”.

8 sierpnia 1969 roku w Los Angeles zamordowano 7 osób, a jedną z ofiar była ciężarna żona Romana Polańskiego — Sharon Tate. Mordercami okazali się członkowie komuny hipisowskiej, zwanej Rodziną. Wydawałoby się, że w tej głośnej sprawie większość zagadek rozwiązano. A jednak autor zapewnia „co do jednego nie mam wątpliwości — większość ustaleń, które uznajemy za fakty, jest fikcją”.

Reportaż ten jest wynikiem dwudziestoletniej pracy Toma O'Neilla. I już po pierwszych kilkunastu stronach widać, że autor naprawdę postarał się, by jego dzieło czytało się jak bardzo dobry thriller.

Dziennikarz Tom O'Neill, zagłębiając się w temat, dopatrzył się wielu...

withwords_alexx | 2019-08-12

„Moje prywatne śledztwo kręciło się wokół niego, lecz on sam nie miał dla mnie większego znaczenia”, czyli morderstwo sprzed 50 lat, które nadal wzbudza emocje.

Manson. CIA, narkotyki mroczne tajemnice Hollywood czytałam jednocześnie z Helter Skelter. Obie książki poruszają ten sam temat. Na pewno kojarzycie Charlesa Mansona? Jeśli nie to w tej recenzji dowiecie się co nieco o jego zbrodniach.

Charles Manson zleca członkom swojej sekty brutalne morderstwa w Hollywood. W ciągu dwóch dni ginie siedem osób, w tym Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. Pół wieku później Tom O’Neill publikuje demaskatorski reportaż oparty na nieznanych bądź zatajonych faktach, zeznaniach i dokumentach, obalający oficjalną wersję tych wstrząsających wydarzeń. W dniu śmierci 26-letnia Sharon Tate była w ósmym miesiącu ciąży. Wraz z trójką przyjaciół spędziła spokojny dzień w swojej willi przy Cielo Drive w Hollywood. Sekta Mansona włamuje się do domu w nocy, kiedy śpią. Zabijają powoli, rozkoszują się...

Anna | 2019-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Czuje, się dreszcze w trakcie czytania książki pt. '' Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood'' autorstwa Toma O’Neill, Dana Piepenbringa, które potrafią wciągnąć i zainteresować, nawet jeśli nie słyszało się o dokonanych zbrodniach.

Autor pracuje nad materiałami do powierzonego mu zlecenia zawodowego, które stanowi dla niego prawdziwe wyzwanie. Aby dokonać tego, co inni nie są, w stanie wykonać toczy walkę sam ze sobą, dokonuje trudnych i odpowiedzialnych decyzji, które potrafią świadome wciągnąć i zainteresować, nawet jeśli nikt nic nie wie o dokonanych zbrodniach wśród społeczeństwa, które straciło życie przez grupę Mansona.

Autor sprawdza wszelkiego rodzaju materiały do powierzonemu mu zlecenia zawodowego.

Prawda na temat dokonywanych zbrodni, które spowoduje one poruszenie.
Emocje się czuje, jednocząc się z rodzinami ofiar, które straciły życie w sposób niewyobrażalny.

Gdy przeczyta, się pierwszy rozdział to odczuwa się, że chce wraz z autorami podążać...