Odbiorę ci wszystko

Tłumaczenie: Karolina Drozdowska
Wydawnictwo: Wielka Litera
Alt er mitt
aleqsia

Jeśli odbierasz życie komuś, kto krzywdzi innych, to czy można to usprawiedliwić? Kim wolałbyś być, gdybyś musiał wybrać: ofiarą czy mordercą? Fenomenalny thriller psychologiczny, prosto z Norwegii. Clara jest ambitną i utalentowaną urzędniczką w Ministerstwie Sprawiedliwości, specjalizującą się w ochronie dzieci – ofiar przemocy domowej. Pracuje nad kontrowersyjną ustawą, która budzi ostre...

Fenomenalny thriller psychologiczny, prosto z Norwegii.
Clara jest ambitną i utalentowaną urzędniczką w Ministerstwie Sprawiedliwości, specjalizującą się w ochronie dzieci – ofiar przemocy domowej. Pracuje nad kontrowersyjną ustawą, która budzi ostre dyskusje. Kiedy do szpitalu, w którym pracuje jej mąż, trafia pobity czteroletni chłopiec i wkrótce umiera, a na drugi dzień jego ojciec zostaje zamordowany, pojawiają się jednoznaczne podejrzenia, kto za tym stoi. Jej życie zaczyna wymykać się spod kontroli, a z mroków przeszłości powracają demony.
W Odbiorę ci wszystko nic nie jest jednoznaczne. Nikt nie jest niewinny, a zło nie jest złem absolutnym.

źródło opisu: Wielka Litera

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Oficjalna recenzja
Wojtek książek: 74

Rodzinne sekrety

Woda okazała się dużo zimniejsza, niż się spodziewałam, byłam cała sztywna, ledwie udało mi się wydostać na brzeg. W końcu usiadłam na jakimś kamieniu, trzęsłam się i płakałam. Właściwie to nie wierzę w Boga, ale nigdy nic nie wiadomo, więc się pomodliłam. Ale Magne nie wypłynął i dotarło do mnie, że to się już nie stanie, że nigdy go więcej nie zobaczę. Ojej, przepraszam, nie powinnam płakać, ale to takie straszne, że on mi pomógł, a ja tak po prostu pozwoliłam mu utonąć. Biedna mama, biedny Magne.

Literatura skandynawska cieszy się słusznym uznaniem wielu czytelników na całym świecie. Można wręcz powiedzieć, że zapanowała na nią prawdziwa moda. Szwedzkie kryminały nie bez powodu są uznawane za jedne z najlepszych w tym gatunku.

Tym razem wydawnictwo Wielka Litera proponuje nam norweski thriller pod tytułem „Odbiorę ci wszystko”. Jego autorką jest Ruth Lillegraven – pisarka, poetka i autorka sztuk teatralnych. Po lekturze książki jestem pewien, że będzie ona uznawana za kolejny świetny przykład skandynawskiej literatury. Autorka napisała trzymający w napięciu thriller, który angażuje czytelnika bez reszty. Zmusza do myślenia, każe snuć własne hipotezy i szukać rozwiązania (mnie ta sztuka się niestety nie udała).

Główną bohaterką jest Clara. Kobieta pracuje jako urzędniczka w Ministerstwie Sprawiedliwości. Właśnie całkowicie pochłania ją projekt pracy nad nową ustawą, mającą skuteczniej chronić dzieci będące ofiarami przemocy domowej.

Mąż Clary, Haavard, jest lekarzem....

Mąż Clary, Haavard, jest lekarzem. Pewnego dnia do jego szpitala trafia czteroletnie dziecko. Szybko okazuje się, że było regularnie bite. Małżonkowie są tym wstrząśnięci. Wszak sami mają dwójkę synów w podobnym wieku.

Wkrótce ojciec maltretowanego chłopca zostaje zamordowany. Giną również kolejne osoby, które znęcają się nad swoimi dziećmi.

Policja zaczyna podejrzewać Haavarda. Mężczyzna zostaje zatrzymany. Tymczasem w toku śledztwa na jaw wychodzą nowe, zaskakujące informacje. Okazuje się, że tak naprawdę nikt nie jest do końca tym, za kogo się podaje.

Jakie mroczne tajemnice skrywają bohaterowie? Czy skrzętnie ukrywana prawda w końcu wyjdzie na jaw? Czy sprawiedliwości stanie się zadość?

Ogromny plus dla autorki za pomysł na książkę. Nie zdecydowała się ona bowiem na narratora trzecioosobowego. Wydarzeń nie opowiada również jedna osoba.

Na powieść składają się historie opowiadane przez różnych bohaterów rozgrywających się wydarzeń. Każdy z nich mówi o sobie, o swoim życiu, wspomnieniach, uczuciach, emocjach. Każdy z nich dzieli się z czytelnikiem swoimi obawami i nadziejami. Każdy przedstawia motywy swojego działania.

„Odbiorę ci wszystko” to świetnie napisany thriller, który pochłonąłem dosłownie w kilka godzin. Szczerze powiedziawszy, wahałem się przez chwilę, czy nie dać książce maksymalnej oceny. Nie zdecydowałem się na to z jednego powodu. Otóż w galerii postaci opowiadających o wydarzeniach zabrakło mi jednej osoby. Bardzo żałuję, że autorka nie udzieliła jej głosu. Powieść zyskałaby na tym jeszcze bardziej.

Nie zmienia to faktu, że jest to naprawdę bardzo dobry thriller, dotykający ważnej sprawy, jaką jest przemoc domowa w stosunku do dzieci.

Mam nadzieję, że Ruth Lillegraven nie każe nam długo czekać na kolejną książkę swojego autorstwa.

Wojciech Sobański

itysiek_reads | 2019-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Możesz zdecydować: jesteś ofiarą albo mordercą. Co wybierasz?
Książka Ruth Lillegraven pokaże Wam, że w obliczu takiego pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak z tym dylematem poradzą sobie bohaterowie?

Clara bez wątpienia jest kobietą sukcesu – pracuje jako urzędniczka w Ministerstwie Sprawiedliwości, ma męża, dwójkę dzieci i szczęśliwe życie. A przynajmniej chce, żeby tak ją postrzegano. W głębi duszy Clara skrywa mroczne tajemnice, które w najgorszym momencie znowu do niej powracają.
Jej mąż, Haavard, pracuje w szpitalu i na co dzień spotyka ofiary przemocy domowej. Pewnego dnia ojciec przynosi na oddział chłopca w krytycznym stanie, wkrótce potem oboje umierają… Czy ma to jakiś związek z maltretowaniem dzieci? A może to zwykły przypadek, jakich nie brakuje?

Książka „Odbiorę Ci wszystko” zdecydowanie wyróżnia się na tle innych przeczytanych przeze mnie powieści, na przykład zakończeniem! Powiem szczerze, że nie przewidziałabym takiego końca więc był dla mnie sporym...

Jolka | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019

"Odbiorę Ci wszystko" to doskonale skonstruowany thriller,który zawiera również tematykę przemocy wobec dzieci.Nie jest może on tak dokładnie i precyzyjnie opisany ale jest to bardziej podkreślenie,że ten temat znacznie częściej się pojawia niż nam się wydaje i może dotyczyć prawie każdego dziecka.
Główna bohaterką powieści jest Clara urzędniczka w Ministerstwie Sprawiedliwości i żoną Haavarda, lekarza pediatry. Zajmuje się ona tworzeniem ustawy ,która dawałaby ochronę najmniejszych i najsłabszych obywateli, czyli dzieci.Tymczasem do szpitala, w którym pracuje Haavard przywieziono pobitego czteroletniego chłopca, który w wyniku obrażeń umiera.Po jego śmierci wkrótce zostaje zamordowany jego ojciec.Od tej pory autorka wiedzie czytelnika od teraźniejszość po przeszłość, uchylając rąbka tajemnicy tego, co zostało zepchnięte na skraj świadomości Clary i jej rodziny.
Książka podzielona jest na rozdziały pisane w pierwszoosobowej narracji,które prowadzone są naprzemiennie przez kobietę...

czytanienaplatanie | 2019-04-16
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Czy cel zawsze uświęca środki? Jak daleko się posuniesz, by go osiągnąć?

Clara jest urzędniczką Ministerstwa Sprawiedliwości, walczącą o prawne zabezpieczenie najbardziej bezbronnych ofiar przemocy domowej - dzieci, które trafiają z ciężkimi obrażeniami do szpitala, w którym pracuje jej mąż. Co może zrobić, gdy system kuleje, pozwalając na powrót ofiar do swoich oprawców, a projekt jej uchwały zostaje odrzucony?

Kiedy na oddziale jej męża umiera skatowany czteroletni chłopiec, mężczyzna targany emocjami chce nagłośnić sprawy znęcania się nad dziećmi, z którymi się spotkał. Odczuwa wyrzuty, że nie zrobił nic, aby zapobiec tej tragedii. Gdy okazuje się, że ojciec ofiary zostaje zamordowany, pojawia się pytanie czy ktoś wymierzył sprawiedliwość na własną rękę, czy może to dziwny zbieg okoliczności?

Organy ścigania mają swoje podejrzenia. Życie Clary i Haavarda, dotąd poprawne i poukładane, zaczyna wymykać się spod kontroli, a demony przeszłości depczą im po piętach.

Poruszane...

Izabela Pycio | 2019-04-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

"Wszystko do mnie należy i wszystko będzie mi zabrane,
wkrótce wszystkie rzeczy będą postradane."
"Najpiękniej jest o zmierzchu", Pär Fabian Lagerkvist

Ciekawie zapleciona intryga, zajmujące prowadzenie złożonych wątków, sporo zaskakujących zwrotów akcji, a przy tym dynamiczne rytmy i sprężyste wybijanie naprzemiennych narracji. Imponuje mnogość poruszanych w fabule zagadnień, związanych z mało efektywną opieką społeczną, okrutnym maltretowaniem dzieci przez bliskich, negatywnych efektów imigracji, a także mało etycznych standardów politycznych, czy skomplikowanej sytuacji służby zdrowia.

Tłem staje się szerokie spektrum współczesnego norweskiego społeczeństwa, niekorzystne elementy jego multikulturowego obrazu, niesatysfakcjonujące rozwiązania prawne w zakresie ochrony dzieci, mało skuteczne działania organów ścigania. Przyznam, że imponuje mi takie podejście do kreowania świata powieści, i to zwłaszcza w gatunku, jakim jest wydawałoby się zwykły thriller. Tak naprawdę, to...

Setna_Małpa | 2019-04-29

W tej historii występują wyłącznie osoby których nie da się polubić. Pomimo to Autorce udało się napisać powieść którą czyta się jednym tchem. Powieść ponurą, smutną, tragiczną. Ale piekielnie dobrze opowiedzianą i o tak nakreślonych postaciach że ciarki chodzą po plecach.
Trzeba pewnego doświadczenia żeby ją zrozumieć, to nie jest książka dla nastolatków. Powinna mieć ograniczenie wiekowe, gdzieś tak 30+. No tak, lepiej chyba już nie mogłam jej zareklamować.
Czytasz na własną odpowiedzialność.

wrotka | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

wrotkaczyta.blogspot.com

"Jeśli odbierasz życie komuś, kto zabija i krzywdzi innych - czy można to usprawiedliwić?"

Czy każda zbrodnia zasługuje na potępienie, czy jednak są takie, które należy usprawiedliwić w imię wyższego dobra? Przyznam się, że nie potrafię tak do końca odpowiedzieć na to pytanie, nawet teraz, mimo iż od przeczytania tej książki minęło już parę dni.

Clara jest urzędniczką w Ministerstwie Sprawiedliwości i żoną Haavarda, lekarza pediatry. Zajmuje się ona tworzeniem od podstaw ustawy dającej narzędzie do ochrony najmniejszych i najsłabszych obywateli, czyli dzieci. Do tej pory podejrzane przypadki nie mogły być zgłaszane do odpowiednich służb, gdyż lekarzy obowiązywała tajemnica służbowa. Ustawa miała to definitywnie zmienić. Tymczasem do szpitala, w którym pracuje Haavard przywieziono pobitego czteroletniego chłopca, który w wyniku obrażeń wkrótce umiera. Pracownicy szpitala podejrzewają o wszystko ojca dziecka, jednak nie mają na to dowodów i żadnej...

Bzibzioh | 2019-05-07
Na półkach: Legimi, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 07 maja 2019

Zakwalifikowałabym tę powieść jako dramat społeczno-polityczny. Fabuła osadzona jest na bogatym tle społeczno-politycznym Norwegii, które wielokrotnie wchodzi na plan pierwszy. Tematy ciężkie – znęcanie się nad dziećmi aż po doprowadzanie do ich śmierci oraz imigranci. Klimat jest przytłaczający, męczący, nużący i nie jest rozrywkowo. Dopiero na koniec zaczyna być naprawdę ciekawie. I wcale nie zwycięża dobro, ale czy zło? Etyczne dywagacje każdy może sobie sam przeprowadzić, bo autorka zostawia czytelnika jak psa bez kości.

rudy_lisek_czyta | 2019-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

Czy każda zbrodnia możne zostać usprawiedliwiona?Czy morderstwo w imię sprawiedliwości jest zrozumiałe i wybaczalne?
.💙
”Odbiorę Ci wszystko”Ruth Lillegraven to świetnie napisany thriller psychologiczny.Akcja toczy się tu już od pierwszej strony,stopniowo dawkując napięcie i ciekawość czytelnika.Fabuła została podzielona na kilka części i przedstawiona z punktu widzenia kilka postaci.Najistotniejszymi jednak z nich są Clara i Haavard,małżeństwo z wieloletnim stażem. .
.💙
Clara,to młoda,ambitna kobieta sukcesu,pracująca w Ministerstwie Sprawiedliwości.W swej pracy specjalizuje się w ochronie ofiar przemocy domowej i pragnie zmienić przepisy norweskie w tej kwestii,by chronić bezbronne dzieci przed swoimi oprawcami.Haavard natomiast pracuje jako pediatra w szpitalu.Wszystko się jednak zmienia,gdy pewnego wieczoru na jego odział ratunkowy trafia mały chłopczyk z wieloma obrażeniami.Niestety po wielu staraniach nie udaje się go uratować i dziecko umiera.Harrvarad jest wściekły na całą...

zupa_czyta | 2019-04-25
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Mam wrażenie, że ostatnio każdy pisarz ma ochotę stworzyć powieść dającą się zakwalifikować do popularnego nurtu domestic noir. Osobiście nie mam nic przeciwko, tego typu historie czytam najchętniej i chyba nigdy nie będę miała ich dość, mimo że pewne schematy ciągle są tu powielane. Chętnie chwyciłam więc za "Odbiorę ci wszystko", żeby sprawdzić, jak ma się mój ulubiony gatunek w wydaniu skandynawskim. I ma się całkiem dobrze! Wprawdzie nie wszystko w tej historii przypadło mi do gustu, ale narzekać też za bardzo nie mam na co.

To może po kolei: fabuła powieści Ruth Lillegraven z pewnością może zainteresować! Ktoś odbiera życie rodzicom, podejrzanym o stosowanie przemocy wobec swoich dzieci. Czy można takie morderstwa usprawiedliwić? Przecież giną oprawcy niewinnych istot... Książka skłania do przemyśleń, czytelnik automatycznie zastanawia się, czy skorzystanie z zasady "oko za oko, ząb za ząb" może być w tym przypadku usprawiedliwione. Chociaż stosunkowo łatwo odgadnąć, kto stoi...

książek: 1937
dorotbook | 2019-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2019

Gdybyś mógł wybrać, wolałbyś być ofiarą czy mordercą? Takie trudne pytanie postawiła przed czytelnikiem norweska pisarka Ruth Lillegraven w książce „Odbiorę ci wszystko”. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo czy można usprawiedliwić zabójstwo kogoś, kto krzywdzi innych? Bohaterowie książki staną przed trudnym dylematem, jakiego dokonają wyboru?

Clara to ambitna i utalentowana urzędniczka, która pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Bohaterka specjalizuje się w ochronie dzieci, które są ofiarami przemocy domowej. Aktualnie pracuje nad bardzo kontrowersyjną ustawą budzącą ostre dyskusje. Clara ma męża Haavarda i dwoje ślicznych chłopców – bliźniaków i na pozór tworzą szczęśliwą rodzinę. Pewnego dnia do szpitala, w którym pracuje jej mąż, trafia dotkliwie pobity czterolatek i wkrótce niestety umiera. Dzień później jego ojciec zostaje zamordowany w pobliżu szpitala i pojawią się pytania – kto za tym stoi? Życie Clary zacznie wymykać się spod kontroli, a do głosu...