Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym

Okładka książki Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym Milena Rachid Chehab
Okładka książki Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym
Milena Rachid Chehab Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2019-02-27
2019-02-27
brytyjczycy wielka brytania reportaż

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (9) / czerwiec 2013 Marek Bieńczyk, Etgar Keret, Wojciech Nowicki, Wojciech Orliński, Milena Rachid Chehab, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Oliver Sacks, Katarzyna Surmiak-Domańska
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Etg...

Każdy rozdział to inny punkt widzenia Wielkiej Brytanii, inna historia i inne emocje. Wszystkie historie świetnie oddają to, jak ogromną mieszanką jest ten kraj. Polecam każdemu miłośnikowi tego kraju ale nie tylko. Czyta się bardzo fajnie!

Świetna książka! Każdy rozdział to historia widziana oczami jednej osoby, wywiad dzięki któremu możemy sporo dowiedzieć się o różnych aspektach kultury i życia społeczeństwa na Wyspach. Każdy z tematów można oczywiście zgłębić odnosząc się do literatury faktu ale nawet tak krótkie relacje dają dobry wgląd w kulturę i społeczeństwo Wielkiej Brytanii. Dobrze spędzony czas na czytaniu. Żałuję, że w książce nie było więcej rozdziałów :)

1962

Początki były trudne, ale potem przepadłam. Niezwykle ciekawe reportaże, poruszające bardzo różne problemy. Tak różnorodne, jak sama Wielka Brytania. Najbardziej zapadły mi w pamięci opowieści o ofiarach konfliktu angielsko - irlandzkiego i traktowaniu pracowników w znanej korporacji. Jednak prawie każda z historii jest interesująca, a na pewno wszystkie warte poznania.

Dawno już nie czytałem tak świetnego zbioru reportaży! Autorka bardzo wnikliwie zobrazowała współczesnych Brytyjczyków, o których paradoksalnie wiemy niewiele. UK to Królowa, Brexit i dobra piłka nożna. Po lekturze tej książki wiem, że Wielka Brytania to o wiele więcej.
Autorka prezentuje 27 postaci. Każda z nich opowiada o innym problemie, jaki dotyczy Brytyjczyków w XXI w. Jest to praktycznie przekrój przez całą współczesną Wielką Brytanię, a każdy z reportaży jest bardzo interesująco napisany. Świetnie są rozłożone akcenty, prezentowany świat nie jest czarno-biały, ale ma wszystkie odcienie szarości.
Chebab zaprasza nas na spotkanie z kamerdynerem, właścicielką kościoła przerobionego na pensjonat, lektorką londyńskiego metra, dziennikarzem z Fleet Street, taksówkarzem, farmerką, członkiem grupy Monty Pythona, psychoterapeutą od spraw szkół z internatem, organizatorem zajęć z edukacji seksualnej, muzułmańskim bojownikiem o wprowadzenie prawa szariatu i kalifatu w UK, założycielką muzułmańskiego telefonu zaufania, wielebnym z kościoła-kawiarni, właścicielką salonu gry w bingo, pracowniczką domu spokojnej starości, matką ofiary tragedii w Sheffield z 1989 r., autorem patriotycznych murali, bojownikiem walczącym o niepodległość Walii, pracownikiem szkockiej destylarni whisky, mobbingowaną pracowniczką sieci sklepów, czarnoskórą modelką, właścicielem indyjskiej restauracji, muzykiem z pubu, uczestnikiem festiwali i tzw. prommingu, kolekcjonerką pamiątek związanych z rodziną królewską, terapeutką dzieci autystycznych, imigrantką z Korei Północnej i liderem skrajnie prawicowej organizacji walczącej z muzułmanami.
Każda historia jest inna, każda równie ciekawa. Kawał dobrej roboty dziennikarskiej.

Z książki można się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy, za szczególnie interesujący (i wiele wyjaśniający) uważam fragment o szkołach z internatem. Przyznam też jednak, że niektóre historie mnie trochę znudziły.

Jako mieszkanka Anglii bez wahania mogę potwierdzić, że Wielka Brytania to kraj dziwny i bardzo różnorodny. Jednak wydaje mi się, że historie zawarte w książce mają bardzo niewiele wspólnego z codziennym życiem zarówno rodowitych Brytyjczyków, jak i "przyjezdnych".

W książce znajduje się kilkadziesiąt niezbyt długich reportaży, opowiadających o różnych mieszkańcach Wielkiej Brytanii. Nie każdego z bohaterów nazwałabym Brytyjczykiem, choć być może za takiego się uważa, lub chciałby nim być, lub też zgoła inaczej. W każdym razie obraz społeczeństwa przedstawiony w książce ukazuje jak różnorodne, niezgodne i podzielone jest Zjednoczone Królestwo. Polecam.

Książkę stanowią krótkie reportaże napisane na podstawie rozmów przeprowadzonych z Brytyjczykami z różnych warstw społecznych, mających czasem kontrowersyjne poglądy. Mamy tutaj londyńskiego taksówkarza, kamerdynera, spikerkę z metra, komika ze słynnego Monty Pythona, radykalnego islamistę, czy właścicielkę salonu bingo z Blackpool… Autorka starta się zachować obiektywizm dając każdemu swobodnie się wypowiedzieć, co w rezultacie ukazuje różne spojrzenia na współczesną Wielką Brytanię i dowodzi jak bardzo niejednolitym jest brytyjskie społeczeństwo. Ciekawe tematy, różnorodna tematyka, interesujące, czasem szokujące opinie, z którymi warto się zapoznać.

Zbiór bardzo ciekawych reportaży o Brytyjczykach i Wielkiej Brytanii. Zwracajęce uwagę tematy i interesujacy rozmówcy tacy jak kobieta która jest "głosem" londyńskiego metra, ostatni dziennikarz z Fleet Street. mężczyzna który w małym palcu ma topografię Londynu, czyli taksówkarz czy Elaine która prowadzi salon bingo.
Wiele poruszonych tematów i ich rożnorodność to wielki plus tej ksiażki. Polecam wszystkim, którzy Wielką Brytanię do tej pory kojarzą tylko z Big Benem i królową Elżbietą.

Wiele poruszonych tematów i ich rożnorodność to wielki...

plus za różnorodność i dość duży przekrój przez społeczeństwo. Minus reportaże są krótkie, bardziej sygnalizują problem niż wnikliwie go przedstawiają. Ogólnie książka choć ciekawa pozostawia duży niedosyt

Świetne reportaże w pigułce. Wielka Brytania w niecodziennym ujęciu. Mały minus za ostatni reportaż, tu autorka nie potrafiła być obiektywna. Serdecznie polecam!

• Reportaż
  • Przeczytane w 2019