Bułgaria. Złoto i rakija

reportaż
Wydawnictwo Poznańskie
2019-06-05
2019-06-05
Bułgaria Bułgarzy literatura faktu obyczaje obyczajowość reportaż społeczeństwo tradycja transformacja ustrojowa turystyka wspomnienia życie codzienne

Okładka książki Nikomu się nie śniło K.B. Ambroziak, Hanna Bilińska-Stecyszyn, Joanna Chudzio, Michał Dębski, Magdalena Genow, Grzegorz Giedrys, Marta Koton-Czarnecka, Elżbieta Łapczyńska, Robert Małecki, Hanka V. Mody, Przemek Morawski, Magdalena Niziołek-Kierecka, Katarzyna Tomczyk, Monika Wasilewska
Ocena 7,5
Nikomu się nie... K.B. Ambroziak, Han...

Nie spójna. Przekłamana prawda historyczna. Liczyłam na lekką lekturę. Tymczasem ciężko się czyta.

Najmocniejszą stroną tej książki były dla mnie prywatne wątki autorki. Głównie opowieści o babci, wspomnienia z pobytów w Bułgarii, ciekawostki kulinarne. Oczywiście tradycje bułgarskie i różnice kulturowe też bardzo interesujące i przekazane w przystępny sposób.
Temat historyczno-polityczny dość obszerny i nużący, jakbym czytała Wikipedię.

Temat historyczno-polityczny dość obszerny i nużący, jakbym czytała Wikipedię.

Nigdy nie marzyłam o podróży do Bułgarii. Jako byłemu pracownikowi sektora turystycznego kojarzyła mi się głównie z kurortami Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski. Dzięki tej książce dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Chciałabym pojechać do tego kraju, odwiedzić te wszystkie miejsca gdzie nie ma zbyt wielu turystów, spróbować lokalnej kuchni. Książka jest pięknie wydana i bardzo przyjemnie się ją czyta.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , , ,

Sprawiła mi ta książka dużo radości. Nie do końca wiem, do jakiego gatunku ją przyporządkować (bo na pewno nie jest to reportaż). To trochę taki przewodnik po Bułgarii, tylko półkę wyżej. Ubarwiony wspomnieniami autorki, która w Bułgarii się wychowała, a później często do niej wracała - i wciąż wraca. Co prawda, spodziewałam się, że ta książka będzie jednak bardziej osobista, ale absolutnie nie psuło mi to ogólnego odbioru.

"Bułgaria. Złoto i rakija" jest napisana bardzo przystępnie, przez co trudno się od niej oderwać. Zdarzyło mi się pójść później spać, niż miałam w planach, bo nie byłam w stanie nie doczytać rozdziału do końca. A później następnego. I następnego. Samą książkę odbieram jako naprawdę ciekawe kompendium wiedzy na temat Bułgarii. Raczej jako zbiór wielu ciekawostek i faktów o niej, niż rzeczywiście bardziej pogłębioną analizę omawianych zagadnień (socjologicznych, politycznych, kulturowych etc.). Jeśli ktoś szuka tego typu treści, to ta pozycja nie jest dla niego. Srogo się nią zawiedzie, bo autorka - mam wrażenie - nie taki cel sobie postawiła, pisząc tę książkę. To raczej Bułgaria w wersji dla laików, którym ta nazwa (i cały kraj) niewiele mówią. Dla mnie to była interesująca powtórka z wiedzy, którą zdobywałam na studiach i zgłębiałam podczas licznych wyjazdów.

Nie mogę pozbyć się myśli, że Magdalena Genow pokazała Bułgarię z każdej możliwej strony i perspektywy. Na chwilę obecną nawet nie przychodzą mi go głowy aspekty dotyczące Bułgarii, których by w tej książce zabrakło. Bardzo polecam. Czyta się lekko i przyjemnie, ale podczas lektury trzeba mieć na uwadze (i w pamięci), że to jednak przewodnik po Bułgarii - i tyle. Albo aż tyle ;-)

Znakomita. Przybliża nieoczywista Bułgarię. Czytając ja w Słonecznym Brzegu na plazy nabrałam apetytu na zwiedzanie innych zakątków tego kraju ale tez zaczęłam rozumieć pewne rzeczy które mniectam otaczały. Bardzo wiele ciekawostek.

Mam mieszane uczucia z jednego powodu. Ksiazka jest piękna, autorka przeuroczo pisze o swojej rodzinie szczególnie babci i można odpłynąć w świat Bułgarii. Dowiadujemy się wielu rzeczy, których nigdy nie przeczytamy w przewodnikach. Jest prawdziwa, ciepła i na prawdę wyjątkowa. Natomiast to co mi namieszalo to historia Bułgarii, która przeplata się z doświadczeniami autorki i nie była przedstawiona w ciekawy wciągający sposób. W tych momentach była strasznie męcząca. Może to dlatego, ze z tak pięknego świata nagle musiałam przenosić się gdzie indziej i chciałam jak najszybciej wracać do opowieści o babci i całej rodzinie.

Polecam każdemu kto wybiera się do Bułgarii.

Ciężko się niestety ją czyta, ale bardziej dlatego, że nie jest wciągająca, poza tym muszę stwierdzić: to również nudna pozycja. Nie podeszła mi zupełnie...

Czasem ciężko się czyta, ale jest duzo ciekawych fragmentów.

Czasem ciężko się czyta, ale jest duzo ciekawych fragmentów.

Wszystkie te zwykłe rzeczy jakie chcesz wiedzieć o innym kraju. Autorka zbiera za kulisy życia Petrowa i Iwanowej.

Duża dawka informacji z rodzinnymi akcentami <3

Duża dawka informacji z rodzinnymi akcentami <3