Książka Roku 2018

Nasze własne piekło

Wydawnictwo: Pascal
karollllllla

Namiętność, która zwycięża uprzedzenia. Kiedy pewnego dnia Nina zadzwoniła po taksówkę, nie spodziewała się, że to zapoczątkuje ważne zmiany w jej życiu. Również Artur nie mógł przewidzieć, że kobieta, która właśnie zamówiła u niego kurs, zostanie w jego myślach na dłużej. Życie Artura nie jest ani oczywiste, ani proste. Trudne dzieciństwo zaowocowało mroczną teraźniejszością. Wbrew...

Namiętność, która zwycięża uprzedzenia.

Wbrew zdrowemu rozsądkowi dwoje tak różnych ludzi zaczyna łączyć coraz silniejsza więź. Czy poradzą sobie z przeciwnościami? Czy Nina odważy się przeciwstawić najbliższym i zawalczyć o swoje uczucie? Czy Artur zdoła odciąć się od przeszłości?

I czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają?

źródło opisu: pascal

źródło okładki: pascal

Ta książka uprowadziła mnie na parę godzin. Historia pewnej miłości. Wciąga, przykuwa uwagę, zakończenie bardzo zaskakuje. To kolejna książka Pani Natalii, która wywarła na mnie duże wrażenie.

Nina Wolska to młoda, utalentowana skrzypaczka. Jej świat jest bardzo poukładany i spokojny. Jest osobą bardzo skromną, wycofaną, całkowicie zdominowaną przez apodyktyczną matkę. Jest wrażliwą romantyczką. Skrzypce zawsze były najważniejsze w jej życiu, praktycznie po za nimi nic nie istnieje. Kocha to, muzyka powoduje, że cały świat przestaje istnieć. Życie prywatne, mężczyźni, dla niej nie istnieją. Jej relacje z matką są bardzo trudne. Ta kobieta - dla mnie to jakiś koszmar. Nina - kobieta trzydziestoletnia, sama się utrzymuje, sama wynajmuje mieszkanie, a matka ma nad nią całkowitą kontrolę - jakie to chore, nienormalne, toksyczne.

Artur Krymski to zupełne przeciwieństwo Nina. Trudne dzieciństwo spowodowało, że jego teraźniejszość jest daleka od uczciwości, od życia zgodnego z literą...

Książki_takie_jak_my | 2019-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2019

Bardzo lubię twórczość Natalii Nowak-Lewandowskiej, więc musiałam sięgnąć po jej najnowszą powieść. „Nasze własne piekło” to historia opowiadania z dwóch perspektyw – Niny oraz Artura.

Nina jest artystką, a dokładniej mówią – skrzypaczką. Kobieta ma trzydzieści lat, mieszka sama, jedyną bliską jej osobą jest toksyczna matka, która nieustannie krytykuje córkę i wymusza na niej presję, aby ta realizowała się głównie zawodowo. Matka rekompensuje tym swoje niezaspokojone ambicje, gdyż sama musiała zrezygnować z gry na ulubionym instrumencie na skutek pewnego wydarzenia. Nina nie jest zadowolona ze swojego życia, które skupia się jedynie na pracy. Kobieta mimo iż poukładana, jest osobą bardzo wycofaną, nieśmiałą, co budzi ciekawość u Artura.

Artur to mężczyzna, który z pewnością ma wiele wad, a jego działania nie są zgodne ani z prawem, ani z moralnością. Gdy spotyka Ninę budzą się w nim nieznane dotąd uczucia, takie jak troska, opiekuńczość. Mężczyzna nie rozumie swojego zachowania,...

Hanna | 2019-02-03

„Kiedy myślimy, że najgorsze już za nami, los ma inne zdanie i rzuca nam pod nogi kolejne kłody. Może żeby sprawdzić naszą wytrzymałość, a może żebyśmy nie poczuli się zbyt pewnie”.

„Nasze własne piekło” to szósta książka w dorobku literackim Natalii Nowak-Lewandowskiej. Tym razem autorka zabiera czytelników do świata trzydziestoletniej Niny Wolskiej, poukładanej, skromnej i wrażliwej skrzypaczki oraz Artura Krymskiego, pewnego siebie, twardo stąpającego po ziemi taksówkarza. Bohaterowie poznają się w momencie, kiedy Nina śpieszy się na próbę generalną do filharmonii i zamawia kurs w korporacji taksówkarskiej. Oboje nie spodziewali się jednak, że zwyczajny przejazd taksówką zaowocuje ważnymi zmianami w ich życiu.

„Choć miałam trzydzieści lat, nigdy czegoś takiego nie przeżywałam. Zauroczenie, który mnie dopadło, było niczym trzęsienie ziemi, huragan i tajfun w jednym. Oczywiście byłam świadoma, ze takie rzeczy się zdarzają,...

Sal | 2019-02-11
Przeczytana: 08 lutego 2019

Samotna ,trzydziestoletnia Nina, uzależniona od relacji z toksyczną matką, prowadzi bardzo przewidywalne życie. Pobudka, telefon do mamy , próba w filharmonii, powrót , obiad u mamy, koncert , powrót i znów to samo.
Nie chodzi z przyjaciółkami na przysłowiową „kawę”, życie towarzyskie zmarginalizowane do absolutnego minimum, w ciasnej kawalerce oddaje się swojej pasji – muzyce. Skrzypce wypełniają jej całe życie, i choć to jej autentyczna pasja , bardziej realizuje plany swojej matki niż własne.
Pewnego dnia , w obawie przed spóźnieniem na próbę generalną, zamawia taksówkę i to uruchamia cały cykl kolejnych wydarzeń. Za kierownicą wspomnianej taksówki siedzi przystojny „niegrzeczny chłopiec” o imieniu Artur , dla którego praca taksówkarza jest tylko przykrywką dla prawdziwego źródła dochodu

Przypadek sprawia ,że Artur i Nina spotkać się muszą kolejny raz a później już wszytko wymyka się im spod kontroli.

Oczywiście by całej historii nadać smaczku ,jest też trzeci mężczyzna –...

Pokrecona | 2019-02-12
Przeczytana: 09 lutego 2019

Historia, którą mamy przed sobą, pochłania od pierwszych stron, a dla tych, którzy mieszkają w Łodzi, to będzie cudowne doznanie. Ja znam to miasto tylko trochę, ale w opisywanych miejscach byłam i wyśmienicie się czułam, wyobrażając sobie bohaterów spacerujących w tych właśnie miejscach. Opisy są bardzo plastyczne, zachęcające do rozbujania własnej wyobraźni. Przesiąkamy cudownym klimatem Łodzi i cudownych zakamarków, jakie się tam znajdują. Otacza nas ciepło bijące z połączenia siły naszych bohaterów, ponieważ autorka bardzo wnikliwie opisała wzajemne relacje Niny i Artura. Bardzo wyraźnie czuć namiętność, jaka przebiega między tą wyjątkową parą. Czy to prawda, że przeciwności się przyciągają i sprawiają, że miłość się uzupełnia? Dzięki obustronnej narracji mamy możliwość poznania tej pary w odpowiedni sposób.
Pomijając charakter postaci, wątek grup przestępczych, który występuje w tej historii, oplótł mnie i wciągnął na tyle, że nie oderwałam się od książki aż do momentu...

megii-b | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

Piszę opinię o tej książce tylko dlatego,że ktoś dzięki temu może zaoszczędzi grosza na wartościową pozycję.:) Przeczytałam w jeden wieczór, ale nie dlatego, że nie mogłam się oderwać...
Jest to krótka, bardzo banalnie opowiedziana historia. Pomysł zderzenia dwóch zupełnie różnych światów jest ciekawy, ale sposób opowiedzenia historii to tragedia! Banał goni banał:główna bohaterka- trzydziestoletnia skrzypaczka, nieświadoma swojej urody delikatna blondynka,która do tej pory żyła tylko muzyką,zamknięta w swoim świecie,oczywiście dziewica...
on - kilka lat starszy zielonooki brunet, wysportowany macho z tatuażami,złodziej luksusowych aut, kobiet miał na pęczki, wszystkie doprowadzał na szczyt rozkoszy nie raz i nie dwa:) no samiec klasa premium :))
(sam o tym wspomina bo trzeba wiedzieć, że narracja jest tu prowadzona w pierwszej osobie raz jest to dziewczę a następnie rozważania prowadzi nasz macho), spotykają się i od razu iskrzy, no jakby inaczej?:)
wszystko to prowadzi do...

red_sonia | 2019-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2019

Po książki Natalii Nowak-Lewandowskiej mogę sięgać w ciemno. To jedna z tych autorek, która jeszcze mnie nie zawiodła. „Nasze własne piekło” jest w innym klimacie niż dotychczasowe powieści. Jak autorka poradziła sobie z romansem? Zapraszam.

Książka podzielona jest na rozdziały zatytułowane imionami bohaterów, co pokazuje, jaki pewne wydarzenia mają na nich wpływ.

Nina Wolska, mimo że dawno dorosła nie wyrwała się spod skrzydeł apodyktycznej matki. Pani Wolska zaplanowała życie swojej córki od najmłodszych lat, przelała na nią swoje ambicje i pilnowała, by miała odpowiednich znajomych. Nina nie chce, a może nie potrafi znaleźć w sobie siły, aby przerwać tę egzystencję i po prostu zacząć żyć. Artur ma dwie twarze, dwie profesje, podwójne życie....

martusia205 | 2019-02-13

Zdecydowanie zbyt wiele razy obiecywałam sobie, że kończe z polską literaturą. Jednak za każdym razem po przeczytaniu pochlebnych opinii nabieram się i czytam , tak było i tym razem.
Historia w tej powieści jest bardzo banalna, i mało prawdopodobna. Główna bohaterka denerwuje, a bohater irytuje. Wątek erotyczny żywcem odgapiony z innej pozycji. Plus za zaskakujące zakończenie. Innych pozytywów nie widzę.

LadyZgaga | 2019-02-16
hypnos32 | 2019-02-13