Miasteczko Worthy

Editio Blue
Editio
2018-11-01
2018-11-01

Okładka książki Panny młode. Lato Debra Clopton, Marybeth Mayhew Whalen, Beth Wiseman
Panny młode. Lato Debra Clopton, Mary...

W małym amerykańskim miasteczku ma miejsce wypadek samochodowy w którym giną trzy dziewczęta, lubiane i popularne w swojej szkole. Wraz z wypadkiem życie ich rodzin i innych osób w miasteczku nagle jakby przystaje. A niektórzy okazują się inni niż możnaby wcześniej sądzić.
Pomimo iż narracja prowadzona jest na zmianę z punktu widzenia kilku osób książkę czyta się naprawdę dobrze. Ciekawie zbudowane postaci wale nie są tak schematyczne jak możnaby w pierwszej chwili sądzić.
Zaczynałam czytać kompletnie bez przekonania, a ani się obejrzałam i się skończyło.

Ciekawa konstrukcja książki, opowieść z kilku perspektyw. Dużo emocji i opisów. Ot, zwykła opowieść, która faktycznie mogła mieć miejsce.

Tytułowe Miasteczko Worthy znajduje się w stanie Gorgia i słynie z meczy lokalnej drużyny futbolowej. Po wygranej wszyscy świętują, aż do czasu, gdy została opublikowana informacja o wypadku, w którym brały udział trzy cheerleaderki i jednen chłopak.

Książka opowiada o losach czterech kobiet, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego.

Do tej książki podeszłam bez żadnych oczekiwań. Spodziewałam się, że będzie to coś lekkiego, przez małą liczbę stron. Jakie było moje zdziwienie, gdy ta drobna historia okazała się tak naładowana fabułą i emocjami. Poza tym zbudowanie postaci jest genialne. Są bardzo prawdziwi i niejednoznaczni, co sprawiło, że historia stała się realistyczna.

Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło i wyjaśniło wiele wątków. Bardzo polecam tę książkę!

Do tej książki podeszłam bez...

Worthy, małe miasteczko w stanie Gorgia, w którym wszyscy mieszkańcy znają się, a życie toczy się od zawsze według ustalonych norm społecznych. Jednym z ważniejszych wydarzeń miasteczka są mecze lokalnej szkolnej drużyny, którą dopingują wybrane cheerleaderki. Kiedy trzy z czterech wybranych ginie w wypadku samochodowym życie wszystkich mieszkańców ulega zmianie. Na jaw wychodzą od dawna skrywane sekrety i tajemnice. Treść książki zaskakuje mnóstwem tajemnic mieszkańców, ich drugiego oblicza zdolnego do kłamstw, zdrad, masowego linczu. Dosłownie każda strona książki pełna jest emocji, poczucia żalu, niemożności pogodzenia się ze stratą, żałobą a jednocześnie obwinianiem się o tragiczną i przedwczesną śmierć dziewczyn. Uczucia, emocje wszystkich bohaterów przedstawione zostały niezwykle sugestywnie. Prawdopodobnie wpłynął na to również wypadek, którym uległa autorka książki. Zakończenie książki zaskakuje czytelnika niczym w mozaice, dochodzą nowe ujawnione fakty zmieniające spojrzenie na opisane wydarzenia.

Książka ma w sobie pełno emocji, taka realistyczna książka o prawdziwym życiu że nie zawsze jest tak łatwo i tak jak byśmy chcieli. Polecam warto przeczytać.

Nie spodziewałam się, że książka, która nie ma nawet 300 stron, będzie tak naładowana emocjami. W sumie to pierwsza taka książka, którą przeczytałam i miała tyle emocji: zazdrość, smutek, rozpacz, żal, rozczarowanie, nienawiść. Mogłabym tak wymieniać i wymieniać, ale przyznam się, że bardzo mi się podobała.
Marglyn - Matka dwójki dzieciaków, żona Hale. Jest w rozpaczy po stracie ukochanej córki. Nie wie jak może sobie z tym poradzić. Zaniedbuje syna. Podczas swoich snów zaznaje odrobine ukojenia, bo tylko wtedy może porozmawiać z nieżyjąca córką.
Dracy - matka Grahama. Chłopca, który jest odpowiedzialny za wypadek. Ale także zdradzona żona, której zaczyna podobać się dawny kolega ze szkoły. Czy ta znajomość sprawi, że Dracy znów będzie szczęśliwa ?
Ava - Nauczycielka. Matka dwóch szkrabów i żona jednego z najbardziej znanych osób w miasteczku. Przez jedno nieporozumienie traci wszystko. Nawet mąż nią gardzi i zabiera dzieci do rodziców. Czy uda jej się jeszcze kiedykolwiek zobaczyć dzieci ? Czy będzie mogła w końcu normalnie żyć bez spojrzeń mieszkańców ?
Leah - Cheerleaderka, która straciła przyjaciółki w tym wypadku. To ona jest tą najsilniejszą osobą, z całego tego miasteczka. Chce spróbować zrobić porządek w całym tym zamieszaniu.
Polecam. Bardzo fajnie się ją czyta.

Marglyn - Matka dwójki dzieciaków, żona Hale. Jest w rozpaczy po...

Bardzo dobra książka, której atutem są między innymi świetnie nakreślone postacie - niejednoznaczne i autentyczne. To powieść wypełniona niełatwymi emocjami, takimi jak: strata, żal , odrzucenie społeczne. Realistyczna i do tego świetnie napisana. Polecam - czytajcie, bo warto.

Worthy, małe miasteczko w stanie Georgia liczące zaledwie 4162 mieszkańców. Typowa amerykańska miejscowość, w której sezon futbolowy to świętość, a całe rodziny w dniu meczu zasiadają na trybunach by kibicować Worthy Wildcats. Chłopcy z drużyny to miejscowe pupilki, uważane przez młodzież za bożyszcza, a przez dorosłych jako mądrych, zdolnych młodzieńców.

W ostatnim meczu Worthy Wildcats wygrali z Central Chargers 28 do 7! A wszystko dzięki oddanej grze Webba Harta, Iana Stone'a i Setha Bishopa.

Huczne świętowanie zwycięstwa przerywa informacja o wypadku, w którym uczestniczył jeden z nastolatków z miejscowej szkoły i trzy cheerleaderki wracające z meczu. Leah, czwarta z cheerleaderek, która powinna być w aucie w momencie wypadku, dowiaduje się o nim kiedy wraca na boisko. Gdzie była? Dlaczego nie pojechała z koleżankami, tak jak zawsze?

"Miasteczko Worthy" opowiada losy czterech kobiet. Marglyn - mamy jednej z dziewczynek, które brały udział w wypadku, Darcy - mamy ucznia, którego oskarża się o spowodowanie kolizji, Avy - nauczycielki na zastępstwie, która zbliżając się za bardzo do uczniów zniszczyła sobie życie i Leah - czwartej cheerleaderki. Z pozoru bardzo różne i kompletnie ze sobą nie związane, jest jednak coś co je łączy. Bohaterkami targają emocje, każda z nich musi sobie radzić z dużym bagażem doświadczeń, jaki spadł na nie po wypadku.

"Miasteczko Worthy" składnia do refleksji nad tym, jak obecnie wygląda szkoła i jak okrutna potrafi być młodzież. Młodzi sportowcy i cheerleaderki wykorzystują swoją popularność stawiając się wyżej w szkolnej hierarchii. Mają wszystko, czego chcą, a reszta uczniów chce się im przypodobać i należeć do ich "paczki". Gnębienie, wymuszenia i poniżanie to chleb powszedni miejscowej szkoły, nic jednak nie wychodzi na jaw aż do momentu tragedii.

Autorka wciąga nas w świat, którym rządzi popularność i uwielbienie dla miejscowych gwiazd. Miasteczkiem wstrząsa więc wiadomość, że "gwiazdy" nie są tak nieskazitelne jak się wszystkim wydawało. Intrygi, fałsz, zdrady, sekrety i masa kłamstw sprawiają, że historia wciąga, a czytelnik chce brnąć w nią dalej i rozwiać wątpliwość, które mu towarzyszą od pierwszych stron książki.

M. M. Whalen buduje akcję, coraz bardziej zagłębiając się w życia bohaterów. Z każdą stroną poznajemy lepiej ich osobowość, przeszłość, rodzinę, sekrety. Buduje napięcie, dokładając do historii kolejne wątki, które w końcowych rozdziałach łączą się, doprowadzając do rozwikłania historii tego pechowego jesiennego dnia.

Worthy, to miasteczko, w którym każdy każdego kojarzy. Nie stawienie się w kościele w niedzielę jest powodem do plotek. Na mecze chodzą wszyscy, bo tak wypada. Miejscowa drużyna jest adorowana, a cheerleaderki to najpiękniejsze dziewczyny w szkole. Ile jest takich miasteczek, nawet w Polsce? Ilu rodziców nie wierzy, że ich idealne dzieci mogą nie być tak nieskazitelne? "Miasteczko Worthy", to historia, która mogła przytrafić się wszędzie. Warto poznać tę opowieść i odnieść ją do swojej rzeczywistości, bo straconego czasu i wypowiedzianych słów nie można już cofnąć, a czasami na naprawienie relacji może być zwyczajnie zbyt późno.

W ostatnim meczu...

2025

Zwykły fzień. Chirliderki jadą wspierać swoją drużynę. W drodze powrotnej wydarza się wypadek, który mocno wstrząśnie lokalną społecznością. Zginą trzy ziewczęta, a kierowca drugiego auta w ciężkim stanie, młody chłopak, zostanei posązony o spowodowanie kolizji. Cztery kobiety staną się osia dramatu, młodziutka Leah, ktora nie dołączyłą owego feralnego dnia do koleżanek, matka rozpaczająca po stracie córki, czyli Marglyn, nauczycielka Ava kryjąca wstydliwy sekret oraz Darcy, matka chłopaka. Na jaw wyjdą przemilczane skandaliki, nieprzyjemne fakty. Naprzemiennie mamy narrację z czterech punktów widzenia, przez to dostajemy wszechstronny ogląd sytuacji.
Jak w poprzedniej powieści, Whalen umiejętnie kreuje małomiasteczkową atmosferę, zwraca uwagę na obłude i zakłamanie mieszkańców. Czy prawda wyzwoli nasze bohaterki, czy raczej narobi im kłopotów. Widać, jak plotka i obmowa zataczają coraz szersze kręgi i potrafią zniszzczyć każde schronienie, w którym chcemy się zaczaić i przeczekać wrzawę medialną. Unieśmiertelnione jako niewinne ofiary dziewczęta też miały swoje sekrety, a poukładana, grzeczna i nietowarzyska Leah ma za uszami.
Oburza mnie, że walcząca z przeciwnościami losu Darcy zostaje wraz z synem potępiona, bez szans na rehabilitację i wyrzucona poza nawias w chwili gdy odszedł od niej mąż. Dobra kobieta jak lwica walczy o to, by oczyszczono imię syna, którego też zżerają wyrzuty sumienia, przechodzi przyśpieszony kurs dojrzewania.

Kłamstwo ma krótkie nogi.
A pomimo tego ludzie kłamią i to dość często. Jedni dla zysku inni by chronić siebie lub bliskich, a jeszcze inni ze strachu czy wstydu i chcą zatuszować wszystko kłamstwem.

Książka nie jest wybitna czy zaskakująca ale porywa serce. Szybko i przyjemnie się ją czyta. Można się wzruszyć, a historia daje do myślenia.
Pomysł na cztery główne bohaterki jest świetny. Każda z nich jest inna, każda boryka się z własnymi problemami. Każdej z nich kibicowałam i współczułam.
Trzymałam kciuki aby ich życie się ułożyło jak najlepiej.

Jakie tajemnice skrywa małe miasteczko Worthy?
Aby się dowiedzieć musisz sięgnąć po książkę - moim zdaniem warto.

Kłamstwo ma krótkie nogi.

Pomysł na cztery główne...

• Przeczytane w 2022
  • Przeczytane w 2019