Czarny kot

Wydawnictwo: Wolne Lektury
The Black Cat
horror
Hubert

Czarny kot to nowela autorstwa Edgara Allana Poego, opublikowana po raz pierwszy w 1843 roku.

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/czarny-kot/

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/czarny-kot/

Aneta Wiola | 2019-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

"DUCH PRZEKORY"

Wielokrotnie spotkałam się z nazwiskiem Poe’ego, jednak nigdy nie starczało mi odwagi, by sięgnąć po jego opowiadania. Ileż to razy słyszałam lub czytałam, że jego dzieła są mroczne, depresyjne, odsłaniające ludzkie słabości? Wiedziałam, że to lektura w sam raz dla mnie, aż w końcu zabrałam się za to krótkie opowiadanie.

Wgłębiając się w lekturę, prędko stajemy się świadkami słabostek bohatera. Z początku widzimy, że to normalny mężczyzna, może nazbyt wrażliwy, jednak człowiek taki jak my wszyscy. Niebawem odkrywamy słabość jego charakteru, dziką żądzę prowadzącą do autodestrukcji. Z czasem stajemy się świadkami czynów kata nad ofiarami. Nie możemy pojąć okrucieństwa, z każdym dalszym słowem coraz mocniej go nienawidzimy i nie chcemy dostrzec przesłania, płynącego z tego opowiadania.

Za tą odsłoną okrucieństwa, kryje się słabość człowieka takiego jak my. Wszyscy jesteśmy wystawieni na pokusy, mamy ochotę zrobić rzeczy, które nas zmieniają, niszczą, aż w końcu...

SFspace | 2019-03-22
Przeczytana: 22 marca 2019

Wspaniały kwiecisty język. Można delektować się każdym zdaniem. Pełno tu zawijasów i ozdobników słownych.
Wydaje mi się, że zakończenie jest już znane na samym początku, ale i tak brniemy dalej.
Poe potrafił dobrze pisać i basta

książek: 1912

"Bies przewrotności", "Czarny kot","Serce oskarżycielem" - wszystkie te opowiadania we wdzięczny sposób łączą się ze sobą.

Mollinka_90 | 2019-01-21
Na półkach: Przeczytane, Wolne lektury
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Ostatnio przeczytany na LC artykuł o horrorze, w którym padły nazwiska mistrzów grozy wszech czasów - Stephena Kinga i Edgara Allana Poe zainspirował mnie do ponownego wczytania się w nowele tego drugiego. Wyobraźnia Poego nie przestaje mnie szokować i przerażać. Zastanawiam się, jak mógł odróżniać życie prywatne od wykreowanej przez siebie fikcji. W większości swoich opowiastek wciela się bowiem w role morderców, z zimną krwią pozbawiających innych życia. I choć z historii tych wypływa morał, a na koniec prawie zawsze pojawiają się u bohatera lub narratora wyrzuty sumienia, to jednak całokształt mrozi krew w żyłach.

Podobne odczucia wzbudza krótka nowela "Czarny kot". Okrucieństwo wymierzone w najsłabszych jest czymś, czego nie mogę pojąć. Cóż winne jest zwierzę, by zasłużyć na skatowanie, wywiezienie, śmierć? Zwierzę, które w dodatku przez całe swoje życie było wiernym przyjacielem i opoką swego właściciela. I cóż winna jest kobieta, by doświadczać domowej przemocy od...