Horla

Okładka książki Horla Guy de Maupassant
Okładka książki Horla
Guy de Maupassant Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Biblioteka Grozy horror
horror
Biblioteka Grozy
C&T Crime & Thriller
2023-09-30
1961-01-01
2009-06-18
Marta Kuziemska

Okładka książki Theatre Royal - The Country of the Blind & Little Louise: Episode 7 Herbert George Wells, Guy de Maupassant
Theatre Royal ... Herbert George Well...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura francuska Guillaume Apollinaire, Honoré de Balzac, Jacques Cazotte, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Jules Barbey d'Aurevilly, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Opowieści nies... Guillaume Apollinai...

Jednak takie "majaki" mi nie leżą, ale autorowi udało się stworzyć klimat; niepokojące z dreszczykiem.

Z klasyką różnie bywa. Biorąc się za bary z dziełem stworzonym w zamierzchłej przeszłości trzeba się liczyć z tym, że dla współczesnego czytelnika nie będzie to łatwa literacka podróż. Nieco się tego obawiałem sięgając po "Horlę". Opowiadania de Maupassanta zahaczające o grozę zbierają co prawda bardzo dobre opinie, ale gust innych nie zawsze jest wyznacznikiem jakości - recenzje i polecajki mogą jedynie sugerować. Sprawdzić i ocenić trzeba samemu. A w tym przypadku moja ocena będzie wysoka.

Francuski pisarz nie epatuje na kartach zamieszczonych w tym zbiorze tekstów okropnościami, jego sposobem jest budowanie klimatu. Czyni to poprzez zagłębienie się w to, co czują bohaterowie, jak radzą sobie w zetknięciu z nadprzyrodzonym. Niektóre opowiadania są dość dosłowne, inne operują niedopowiedzeniami, ale w obu przypadkach autor jest w stanie zasiać w czytelniku ziarno niepokoju lub melancholii. Bo nie chodzi tu tylko o zwyczajny strach, ale o zastanowienie się nad naturą człowieka.

Praktycznie wszystkie opowieści jakie znajdziemy na kartach "Horli" niosą ze sobą głębsze przesłanie, a to czyni je coś więcej niż tylko "spooky" rozrywką na jesienny wieczór. Te krótkie historie nie są ubogie w treść, ale każą czytelnikowi roztrząsać kwestię moralności, istoty świata, czystości intencji człowieka, a w końcu wiwisekcji szaleństwa.

A zatem wracając do początkowej myśli, że wszelakie opinie mogą tylko sugerować, czy warto się za coś zabierać. Jeśli idzie o "Horlę" ja akurat mocno polecam zainteresowanie się tym zbiorkiem. Warto!

Ps. Te opowiadanie robią jeszcze większe wrażenie, gdy człowiek uświadamia sobie, że powstały w drugiej połowie XIX wieku. Absolutnie nic nie trąci tu myszką. Niesamowite...

Klasyka francuskiej literatury grozy. Mamy tu trzynaście różnorodnych opowiadań, w których poznajemy m.in. historię prawdziwego nawiedzenia, zemsty zza grobu, tajemnic pewnego szanowanego sędziego oraz rozliczenia się ze znanym powiedzeniem "o zmarłych dobrze, albo wcale". I do tego oczywiście sławna "Horla" w dwóch uzupełniających się wersjach, gdzie tajemnicza postać nawiedza pewnego mężczyznę. Książka jest bardzo ciekawa i na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeżeli ktoś ma ochotę dowiedzieć się więcej serdecznie zapraszam: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2023/10/biblioteka-grozy-guy-de-maupassant-horla.html

Stopniowo rosnące szaleństwo i niepokój. Ciekawy język, interesujące podejście, ale brakuje czegoś. Brakuje namacalności tego szaleństwa, większych "odpływów". Niemniej końcówka - klimatyczna.

Chciałam czegoś odrobine bardziej szalonego.
Końcowo jednak za dekadencki język, emocjonalność wyrazu, przedstawiony obraz treści oceniam wysoko.
Choć krótki utwór to oddaje w pełni postępującą chorobę wymieszaną z odrobinką misterium.
Udana podróż w głąb romantycznego umysłu w czasach XIX wieku.
Polecam dla fanów klasycznej grozy.

Chciałam czegoś odrobine bardziej szalonego.
Udana podróż w głąb romantycznego umysłu w czasach XIX wieku.
Polecam dla fanów klasycznej grozy.

Takie maleństwo, a tak człowieka czaruje!

Takie maleństwo, a tak człowieka czaruje!

Zapiski z rosnącego szaleństwa z przerażającym zakończeniem.

Zapiski z rosnącego szaleństwa z przerażającym zakończeniem.

Pięknie narysowane i opowiedziane studium powolnego rozkładu psychicznego. Komiksowa adaptacja dzieła Guy de Maupassanta pt. „Horla” to opowieść o spokojnym mężczyźnie z wyższych sfer francuskiej society, który powoli zaczyna odczuwać obecność - żywiącej się jego energią życiową - niewidzialnej istoty. Komiks przepełniony jest oniryzmem rodem z sennych koszmarów samego Lovecrafta., który notabene był zafascynowany opowiadaniem Maupassanta, należy tu zaznaczyć, że sam Maupassanta cierpiał na schizofrenię, a jego opowiadanie nosi znamiona autobiograficzne. Oddzielny akapit należy poświęcić świetnie wykonanym rysunkom, z obłędnymi pejzażami na czele. Autor adaptacji - Guillaume Sorel - nie tylko świetnie wczuł się w klimat opowiadania od strony fabularnej, ale też idealnie oddał obraz epoki w której rozgrywa się akcja tego dzieła.
Reasumując jest to wspaniale napisana i namalowana adaptacja, dosyć trudnego dzieła, napisanego przez osobę, która musiała zmagać się ze swoimi wewnętrznymi demonami.

Całkiem niezła powieść na jeden wieczór.

Całkiem niezła powieść na jeden wieczór.

6/10

6/10