tomsn 
lubimyczytac.pl/grupa/836/wydania-sprzed-1989-roku-milosnicy-kolekcjonerzy
Czytać stare książki, proszę! Zapraszam do grupy!
status: Czytelnik, dodał: 31 książek i 2 cytaty, ostatnio widziany 2 tygodnie temu
Teraz czytam
  • Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu
    Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu
    Autor:
    Wszystkim znana książka wydana w 1990 roku przez PALLOTTINUM z inicjatywy benedyktynów tynieckich. Jest to Biblia Tysiąclecia Wydanie Trzecie pod redakcją ks. Kazimierza Dymarskiego SAC.
    czytelników: 5659 | opinie: 296 | ocena: 8,03 (2134 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-03 14:32:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Dwa kraje: Russland, Kraj: United States, Posiadam

Raczej reportaż niźli publikacja historyczna, wiele smaczków z życia prywatnego i doskonale ulokowany materiał ikonograficzny. Nacisk jednak położony na sprawy rodzinne, osobiste, rzadko zgłębione dzieje społeczne, dość pobieżnie ukazany system gułagu, wojna domowa itp. Sporo o dziejach po rewolucji, pierwszy rozdział - przed rewolucją

 
2018-08-24 23:25:37
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Varia 18

Nieobjętościowe wspomnienia, i kilka bardzo jasnych punktów - gdy murarz pomaga robotnikom z getta, gdy matka napomina chłopca, by nie wyśmiewał Żydów, gdy rada starszych leśnych dyskutuje z młodzianem - sadystą. Dobry materiał poglądowy na działalność świata lekarskiego - patriotycznego. Dla wytatuowanych "Pamiętamy".

 
2018-08-20 19:34:56
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Varia 18

Esencjonalny zapis każdego z tragicznych dni 44 roku w stolicy. Teksty radiowe przygotowane w druku nie tracą nic na swej przejrzystości czy wyrazie. Władysław Bartoszewski jest autorem opracowania klarownego, ciekawego okraszonego opiniami i wierszami, tekstami piosenek. Nie brakuje komentarzy niemieckich czy listów rzadzących. Warto to przeczytać w którąś rocznicę sierpnia.

 
2018-08-18 14:10:47
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Pro publico

Bardzo wiele powtórzeń u Palikota, może i ciekawe, czy ja wiem? Mnie nie zachwyciło, czytałem przy śniadaniach. Poza ogólnikami, poza szczegółami - faktycznie dla wyborców (ówczesnych). Kilka ciekawostek z życia wyższych sfer PO i kościoła polskiego - otwartego.

 
2018-08-18 14:09:16
Ma nowego znajomego: Jeanne12
 
2018-08-18 14:05:35
Ma nowego znajomego: Medellin
 
2018-08-18 14:04:53
Ma nowego znajomego: olafutura
 
2018-07-31 14:33:44
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Kroniki Diuny (tom 1) | Seria: Diuna

Lektura, która w sam raz nadaje się na lato. Właściwie skończona całość, najlepsza jest kompozycja, układ treści. Lepsza dla mnie jest pierwsza część, z opisywaniem świata niż przygodowe zakończenie. Warto dla nieziemskiego klimatu.

 
2018-07-19 19:24:55
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Dwa kraje: Russland, Posiadam

Nie jest to literatura najwyższej próby, literacko dość toporne miejscami, ale daje obraz twórcy rewolucji październikowej. Lenin ma zapewne ambicje powieści psychologicznej i rzeczywiście rozterki wodza są zarysowane, jego motywacje i dążenia a także modus operandi. Tragizmu postaci nie ma, uproszczone wydarzenia, lecz dosadne i naturalistyczne opisy terroru - są. Książka zdecydowanie... Nie jest to literatura najwyższej próby, literacko dość toporne miejscami, ale daje obraz twórcy rewolucji październikowej. Lenin ma zapewne ambicje powieści psychologicznej i rzeczywiście rozterki wodza są zarysowane, jego motywacje i dążenia a także modus operandi. Tragizmu postaci nie ma, uproszczone wydarzenia, lecz dosadne i naturalistyczne opisy terroru - są. Książka zdecydowanie antykomunistyczna i w tym dobra. Najgorsza postać tej powieści to Dzierżyński (niestety - Polak). Czytanie dla wielbicieli Redisbad.

pokaż więcej

 
2018-07-16 22:50:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Dwa kraje: Russland, Posiadam

Spojrzenie dwutorowe w opracowaniu gorącym oraz z dodatkami wspomnieniowymi. Na gorąco przebija bezsilność, fatalizm, nieporadność granicząca z groteską; także poczucie honoru, naiwność. Pozwala poznać zaginiony świat arystokracji, w tym najśmielszej - rosyjskiej. Ciekawe fragmenty o recepcji Dostojewskiego, o Polsce i jej drodze do niepodległości (niemiłe naszym narodowcom) Warto dla... Spojrzenie dwutorowe w opracowaniu gorącym oraz z dodatkami wspomnieniowymi. Na gorąco przebija bezsilność, fatalizm, nieporadność granicząca z groteską; także poczucie honoru, naiwność. Pozwala poznać zaginiony świat arystokracji, w tym najśmielszej - rosyjskiej. Ciekawe fragmenty o recepcji Dostojewskiego, o Polsce i jej drodze do niepodległości (niemiłe naszym narodowcom) Warto dla fragmentów nt wojny domowej, warto.

pokaż więcej

 
2018-07-04 10:58:50
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Varia 18
Seria: Świadectwa

Można porównać ów dziennik z podobnymi zapiskami Izaaka Babla, z tymże z innej strony barykady. Świetny przykład osobistego notatnika, nie ukrywający niczego, nawet z wstydliwych spraw wojennych. Nie dla dzieci. Na duży plus posłowie historyczne. Warto przeczytać w roku Niepodległości.

 
2018-06-28 18:17:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2018-06-28 18:02:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Dwa kraje: Russland, Posiadam, Pro publico
Autor:

Pisanie, że dzieło zawiera ciekawy opis stosunków w Rosji, wachlarz charakterów i ich przygody i pogmatwane relacje byłoby truizmem, co do tego nie oczywiście wątpliwości. Chcę jednak zwrócić uwagę na rozdziały refleksyjne Autora, w których zawarł swoje zdanie na temat historiozofii, natury ludzkiej relacji do powinności i rozkazów itp. Przede wszystkim tu ujawnia się prawdziwe oblicze... Pisanie, że dzieło zawiera ciekawy opis stosunków w Rosji, wachlarz charakterów i ich przygody i pogmatwane relacje byłoby truizmem, co do tego nie oczywiście wątpliwości. Chcę jednak zwrócić uwagę na rozdziały refleksyjne Autora, w których zawarł swoje zdanie na temat historiozofii, natury ludzkiej relacji do powinności i rozkazów itp. Przede wszystkim tu ujawnia się prawdziwe oblicze Tołstoja - nauczyciela, moralisty. W jego ujęciu najważniejsi dowódcy, władcy nie ważą w historii więcej niźli pospolici żołnierze wykonujący rozkazy, to oni są na równi odpowiedzialni za chaos wojenny, zniszczenia na trasie pochodu, pożogę. Każdy kto pociąga za spust, jest mordercą, nie ma dlań usprawiedliwienia. Okoliczności warunkują wolę, lecz ta do końca pozostaje wolna. Oprócz tego Autor poddaje krytyce sposób pisania historii, który nie tak bardzo się zmienił od czasów Pana z Jasnej Polany. Te rozdziały nie znajdują łatwego poklasku, ale warto je czytać i przemyśleć. Wobec tego oraz wspaniałych opisów, których nie ma u żadnego innego autora (nawet Rosjan!), wobec przenikliwości i atmosfery kreowanej w narracji, wypada tylko określić Lwa Nikołajewicza geniuszem literatury, a "Wojnę" najwybitniejszym dziełem literackim w historii.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
562 205 1503
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (24)

Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (2)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd