Notatki z podziemia

Tłumaczenie: Gabriel Karski
Записки из подполья
wicher_Lab

"Notatki z podziemia" są uważane za pierwszy utwór Dostojewskiego o tematyce egzystencjalnej. Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie przez byłego urzędnika, mieszkającego w Petersburgu.
Niektórzy krytycy nazywają "Notatki z podziemia" "uwerturą Dostojewskiego do jego znakomitych pięciu powieści": Zbrodni i kary, Idioty, Biesów, Młodzika i Braci Karamazow.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Notatki_z_podziemia

wicher_Lab | 2017-03-18

To chyba najbardziej psychologiczna - o ile wolno mierzyć tę cechę - powieść Dostojewskiego, ponieważ bohater diagnozuje siebie i innych wprost, a nie autor za pomocą zawoalowanych chwytów literackich.

Kompozycja też od razu wskazuje na zacięcie psychologiczne; najpierw są wyłożone tezy i osobowość bohatera, a potem fabuła (akcja) ukazująca wszystko w praktyce.

Pomimo dogłębnej znajomości stylu i wielkości F. D., "Notatki..." zachwyciły mnie, jakbym pierwszy raz spotkał się z tej rangi literaturą. Niesłychana umiejętność przenoszenia życia na papier wraz z najsubteltniejszymi i pieklielnie głębokimi spostrzeżeniami, które nie zawsze są dopowiedziane, jak gdyby opisując sytuację, Dostojewski zrobił to tak dokładnie, że sam przeoczył niuans sugerujący jeszcze coś innego, a równie możliwego. Innymi słowy, fotografuje prawdę wydarzenia, której nie sposób wyczerpać interpretacją.

jkbiewski | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znakomity portret psychologiczny osoby skrzywdzonej przez los i zagubionej w swoich działaniach. Dostojewski, mimo nieprzystosowania głównego bohatera do życia w społeczeństwie, uważa go za człowieka dobrego. Ale co sprawia, że główny bohater nie daje się lubić i być lubianym?
Nie otrzymujemy zbyt oczywistych odpowiedzi, ale zwróćmy uwagę na parę szczegółów: na początku opowieści, narrator wyraźnie daje nam do zrozumienia, że sam siebie nie lubi. Nie podoba mu się to jak wygląda, zwraca uwagę na najmniejsze szczegóły swojego ubioru i na wszystkie powierzchowności.
Jednocześnie, w ramach kontrastu, ubiór innych ludzi jest bez znaczenia. Narrator jest człowiekiem bardzo inteligentnym, ale jego skłonność do porównywania siebie do innych ludzi jest motorem napędowym jego nieszczęścia. Zaczęło się to już w szkole, gdzie swoje pragnienie dobrych wyników motywował tym, by stać się lepszym niż inni. W rozmowie z Lizą wtrąca, że nie miał ojca, co jest sporym usprawiedliwieniem jego...

Stanisław Czekalski | 2017-11-12
literalna_czytaczka | 2017-10-26