Czarny Anioł

Black Angel
83-7359-353-5
Marcin

Inne wydania

San Francisco wstrząsa fala brutalnych zabójstw. Szatan z mgły, jak morderca został nazwany przez lokalne media zabił już sześć rodzin torturując je w przedziwny, bardzo brutalny sposób. Policja jest bezsilna, a śledztwo prowadzone przez Arniego Knudsena nie przynosi żadnych rezultatów oprócz coraz grubszej dokumentacji i rosnących stosów akt. Ofiary zabójca zdaje się wybierać przypadkowo, nie można odnaleźć żadnych motywów ani świadków. Gdy dochodzi do kolejnej zbrodni (tym razem ofiarami staje się rodzina byłego policjanta) Dan Burroughs (szef policji) przekazuje sprawę Larry'emu Foggia mając nadzieję, że on ją rozwikła (zabici byli jego bliskimi przyjaciółmi, więc będą to także osobiste porachunki). Szatan z mgły nie dba jednak o to czy zostanie złapany przy dokonywaniu zabójstw (wywarza drzwi i okna wielkim lewarem strażackim), ani o ukrycie swojej tożsamości lub zamiarów (dzwoni do radia i opowiada o tym, co zrobił).
W krótkim czasie Larry zaczyna orientować się, że cała sprawa ma silny związek z okultyzmem. Wszystkie tropy prowadzą do Czarnego Bractwa, bardzo niebezpiecznej grupy okultystycznej (członkowie, której wiele lat wcześniej zginęli w wypadku samochodowym).
Rozgrywających się wydarzeń Larry nie potrafi pojąć w logiczny sposób, więc zwraca się do medium Willa Frasera, który przekonany jest, że Szatan z mgły poprzez swoje zbrodnie stara się wezwać coś znacznie straszniejszego niż on sam. W krótkim czasie przekonują się, iż "to" jest już bardzo blisko - mają coraz mniej czasu.

ChicaDeAyer | 2014-09-23
Przeczytana: 23 września 2014

To moje drugie spotkanie z Mastertonem i niestety moje odczucia nie uległy zmianie. Postanowiłam trochę odczekać po lekturze rozczarowującego 'Rytuału', ale na nic się to zdało w przypadku niniejszej publikacji (będącej jedną z najpoczytniejszych tego autora, przynajmniej według tego portalu).

Każdego, kto ośmielił się porównać tego autora z Kingiem, mam ochotę z całego serca zbesztać - za wprowadzanie czytelników (w tym mnie) w wielki błąd. O ile dzieła z bibliografii tego pierwszego pozostają po lekturze w pamięci czytelnika, to nie można tego powiedzieć o pozycjach z dorobku Mastertona. Ot, czytadło na jeden raz - w dodatku raczej wątpliwych lotów. Bez atmosfery, bez natchnienia i bez dobrego smaku. Historia w tym przypadku była tak wydumana, że aż zdarzyło mi się prychnąć. O ile wątki paranormalne w wydaniu Kinga mogą czytelnika porwać bez reszty, to tutaj rażą sztucznością. Sama książka znów zalatuje kiczem, podobnie jak poprzednia pozycja z którą się zapoznałam - ale może...

Akcja toczy się w San Francisco wstrząsającymi falami brutalnych zabójstw.
Morderca zwany "Szatanem z mgły"przez lokalne media zabił już sześć rodzin torturował je okrutnie,w bestialski, w brutalny sposób.
Policja jest bezsilna, a śledztwo prowadzone przez Arniego Knudsena nie przynosi żadnych rezultatów i efektów w sprawie tych zabójstw.
Zabójca "Szatan z mgły" swoje ofiary wybiera przypadkowo.
Jest tu dużo brutalności, okultyzmu...początek wydaje się genialny, następne wątki horrory są świetnie napisane, lecz z obrzydzeniem.
Ciekawa fabuła, bohaterowie doskonali, bałam się bardzo przy tym horrorze,a gęsia skórka przechodziła po mnie,dreszczyk grozy był.
Masterton swój warsztat pisarski ma na średnim poziomie,jak pisał "Czarnego Anioła", jednak dał wszystko z siebie, żeby napisać tak wciągający, świetny i porywający horror do czytania.
Nie jestem zawiedziona jako fanka Mastertona,a zaskoczona pozytywnie,
Trzymał mnie w napięciu od początku, do ostatniej strony książki krwawy,...

Jolantino | 2011-03-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 6/5!!, 2011
Przeczytana: 29 marca 2011

Genialna książka Mastertona, obrzydliwa, doprowadzająca wręcz w niektórych fragmentach do wymiotów.. ale nie mnie.

Idealna dla "popaprańców", których nie zaspokoją ogólnikowe wzmianki o przemocy, lecz pozbawiona cenzury, nieoszczędzająca nerwów lektura, która zapewni sytość na co najmniej tydzień. Taka właśnie jest.. Ale znajdą tu też swoje miejsce fani paranormalnych wzmianek i okultyzmu.. a przynajmniej książek o tej tematyce.

Tathagatha | 2011-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2011

Bardzo dobra książka Mastertona. Mrozi krew w żyłach już od pierwszych stron. Tą makabra podtrzymuje strach i niepokój przez resztę historii. Mogę szczerze polecić innym. Masti pisze naprawdę przyjemnym językiem, co bardzo w nim cenię.

Niben | 2011-06-30

Jedna z moich ulubionych książek Mastertona... Poruszająca swą obrzydliwością, od której mimo wszystko nie można się oderwać.

oneofakind | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

,,Czarny anioł'' jest kolejnym horrorem Mastertona, w którym brutalność nie zna granic, a dokładnie opisane sytuacje potrafią obrzydzić i przerazić niejednego czytelnika.
Bohaterem powieści jest policjant z San Francisco, Larry Foggia. Szczęśliwy mąż i ojciec prowadzi sprawę brutalnego seryjnego mordercy: "Szatana z mgły", który według tajemniczego, rytualnego klucza dopuszcza się coraz bardziej makabrycznych zabójstw na całych rodzinach. Porucznik prowadzący śledztwo kojarzy zbrodnie z niebezpieczną grupą okultystyczną: Czarnym Bractwem, która próbowała wskrzesić upadłego anioła Beliala.
Niestety, rozczarowała mnie scena, gdzie mityczny Mandrax odbywa sobie pogawędkę z Foggia. Wydaje mi się to mało logiczne i w porównaniu do wielu innych książek autora, po prostu… słabe. Osobiście uważam, że jak już ktoś jest kreowany na wielkiego, okrutnego członka Bractwa, to powinien zostać nim do końca, a wychodzi na to, że autor na sam koniec zrobił go zwyczajnym obywatelem, który strzela...

Cornelie | 2011-09-21

Gdzieś wyczytałam, że jest to najbrutalniejsza książka w dorobku Mastertona. Osobiście uważam, że nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. „Czarny anioł” jest mrożącą krew w żyłach historią. Ktoś morduje pięć rodzin – okrutnie i bestialsko. Zdaje się, że prowadzący śledztwo Larry Foggia nie zdoła go uchwycić. „Szatan z mgły”, jak nazwano oprawcę, pozostawia za sobą rytualny bałagan, który w końcu doprowadza porucznika do Czarnego Bractwa, grupy, która od dawna próbowała przywołać na ziemię Beliala – upadłego anioła żądnego ludzkiej krwi. Trzymając się rytuału, kolejna ofiara miała być „przepustką” dla potwora z zaświatów. Larry Foggia zwraca się więc o pomóc do medium, mając nadzieję, ze z jego pomocą zdoła rozwikłać zagadkę i powstrzyma „Szatana z mgły” przed ostatnim morderstwem.
Pamiętam, jak kartkowałam pierwsze strony, niezdolna wymówić choćby słowa. Opisy mordów były niesamowicie realistyczne, czasami może wręcz za bardzo, i jako czytelnik, uwierzyłam autorowi, że...

chupachupsxxx | 2015-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2015

Po pierwszym rozdziale oczekiwałam czegoś bardziej krwawego, mrocznego... Ale nie zawiodłam się na Mastertonie, ponieważ nie mogłam oderwać się od lektury :)

WisemantheWise | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

"Joe Berry zjadł zwitek spaghetti z lekko kwaskowym sosem i odsunął talerz. Tak zakończył się jego ostatni posiłek." Tym pierwszym zdaniem autor od początku "wali z grubej rury" wg zaleceń mistrza Hitchcocka. Dla obeznanych z innymi historiami Mastertona jednak taki zabieg jest już znany i nie robi aż tak dużego wrażenia. Fabuła oczywiście naszpikowana jest krwawymi scenami morderstw oraz nadprzyrodzonych zjawisk. To, że główny bohater jest Włochem z pochodzenia, nie wpływa specjalnie na rozwój wypadków. Finał jak zwykle pokręcony, choć trwa nieco za krótko i zaczyna się za późno. Ale mamy ponownie "starą, dobrą" walkę zwyczajnego dobra z wszechpotężnym złem. I sprawdza się zasada, że lepiej taką bitwę prowadzić z użyciem inteligencji i sprytu, a nie brutalnej siły.

kooooooot | 2013-02-10

Cóż, spodziewałam się troszkę więcej. Pierwszy, doskonały rozdział zaostrzył mój apetyt na makabry Mastertona. Jednak później niestety już nie było tak dobrze. Liczyłam, że pierwszy rozdział to przedsmak tego co mnie czeka. Jednak nie do końca tak było. Może nastawiłam się za dużo? W każdym razie horror dobry , w końcu to Masterton ;).Ciekawa fabuła, bohaterowie, bywały chwile gdy się naprawdę bałam.Poza tym wciągająca, z zakończeniem tym razem dłuższym, niż na dwie strony.