Dom zagubionych dusz

Wydawnictwo: Amber
The House of Lost Souls
Dom, zagubionych, dusz
horror

Równocześnie z wydaniem w Wielkiej Brytanii, zapowiadanym jako przebój sezonów jednym z największych brytyjskich wydawnictw. Cztery studentki wchodzą do starego opuszczonego domu.Tydzień później jedna odbiera sobie życie, pozostałe stopniowo tracą zmysły...Wśród nich jest siostra byłego żołnierza Nicka Masona. By ją ratować, Nick musi połączyć siły z Paulem Seatonem. Jako jedyny przekroczył on próg nawiedzonego domu i przeżył.Ale dziś jest wrakiem człowieka...Zdesperowany Nick zmusza Paula do makabrycznej podróży w przeszłość ? do niepokojącego pamiętnika pięknej fotograficzki i koszmarnego stowarzyszenia z lat dwudziestych.Przeklęty dom wzywa, zebrało się tam już kilkoro przyjaciół Paula, by go znów powitać...

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roland | 2014-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2014

Niestety muszę przyznać, że pomysł fabuły wydawał się obiecujący, lecz wykonanie okazało się przeciętne, jeśli nie słabe. Autor popełnił zbyt wiele błędów, które rzutują na całą powieść. Zakończenie w porównaniu do pozostałej objętości książki jest nazbyt krótkie oraz mało emocjonujące. Większa część książki poświęcona jest opisom, które nie tylko spowalniają akcję, ale również nie wnoszą nic interesującego. Również budowa książki na schemacie tzw. powieści szkatułkowej okazała się porażką.

Cztery studentki wchodzą do starego, opuszczonego domu. Tydzień później jedna odbiera sobie życie, pozostałe popadają w obłęd. Wśród nich jest siostra byłego żołnierza Nicka Masona. By ją ratować, Nick musi szukać pomocy u Paula Seatona, który jako jedyny przekroczył próg nawiedzonego domu i przeżył. Zdesperowany Nick zmusza Paula do podróży w makabryczną przeszłość domu.

Począwszy od samej koncepcji, pomysł na stworzenie horroru opartego o nawiedzony dom w połączeniu z mroczną...

Dominka1 | 2014-07-21
Przeczytana: 11 maja 2014

"Dom zagubionych dusz" Francis Cottam zachęcał miłośników literatury grozy opisem. Cztery studentki po tygodniowym pobycie w pewnym domu zaczynają tracić zmysły. Jedna z nich umiera... Takie słowa w połączeniu z tajemniczą okładką zapowiadały wyjątkową lekturę. Czy rzeczywiście ta książka jest aż tak świetna?
Pierwsze sceny dotyczą pogrzebu jednej z młodych kobiet. Przy trumnie stoją jej ocalałe koleżanki. Dlaczego jednak zamiast trzech sylwetek obserwujący je człowiek widzi cztery postaci? O co w tym wszystkim chodzi? Co wydarzyło się tydzień temu w ponurym domu?
Wątek młodych kobiet jest tylko pretekstem dla przypomnienia dwóch historii z przeszłości .Opowieść o stowarzyszeniu z lat dwudziestych XX wieku parającego się okultyzmem i ślicznej Pandorze rzeczywiście dodaje książce specyficznej grozy i niepokojącego klimatu. Losy Paula Seatona, jego studenckiej przygody z lat osiemdziesiątych są napisane dużo gorzej. To jednak ten mężczyzna odnalazł ...

Karla | 2013-08-06

Cały czas trzyma w napięciu. W fabule wszystko jest ze sobą ściśle powiązane, dlatego radzę ją przeczytać jak najszybciej (co nie powinno stanowić problemu bo wciąga).
Naprawdę warto zobaczyć świat oczami Paula Seatona- człowieka, który dużo przeszedł oraz stracił. Polecam!

Northman | 2014-04-30
Przeczytana: 14 października 2012

Książka jest naprawdę przyzwoita. Chociaż według mnie w sferze, że tak to ujmę metafizycznej, momentami przekombinowana. Fabuła jest dosyć ciekawa, a motyw nie do końca opuszczonego przez zło domu - mimo że co nieco oklepany - przyciąga uwagę i zainteresowanie. Lubię tego typu lektury, zatem nie uważam czasu spędzonego przy tej książce za stracony. Mimo to bez trudu można znaleźć pozycje o podobnej tematyce prezentujące wyższy poziom.

alouette | 2016-05-10

Bardzo przeciętnie napisana powieść o fabule, która mogłaby być ciekawa, gdyby autor wiedział o czym chce pisać.
Moim głównym zarzutem jest kiepsko wyegzekwowana podwójna kompozycja szkatułkowa, która bardziej przeszkadzała niż wciągała w historię. W kompozycji szkatułkowej lubię to, że zapominam o tym, że to druga historia jaką poznaję. Tutaj miałam trzy różne (a w zasadzie nawet cztery!) i czytając byłam boleśnie świadoma jak koślawo autor się za to zabrał i jak bardzo tego nie kupuję.
Poza tym miałam wrażenie, że autor zagubił sens powieści, zaczął mocnym uderzeniem, które dawało apetyt na naprawdę świetną powieść, a zakończył jakimś rozmemłanym bełkotem, który nie miał nic wspólnego z początkiem historii. Jestem mocno zawiedziona, bo spodziewałam się czegoś lepszego, a książka jest po prostu przeciętna. Słabo, momentami nudno, zdecydowanie nie warto.

dzosefinn | 2012-08-20
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Nie pozwólcie, by ta książka (a raczej jej opis i przyciągająca wzrok okładka) nie zamydliła wam oczu - że jest miła, lekka i przyjemna. Co, to to nie! Wbrew pozorom jest bardzo 'ciężka', nudna i czasami zbyt zagmatwana. Jest wiele poruszonych wątków, przez co w pewnym momencie czytelnik się gubi (niestety mi się udało zgubić), a końcówka nie przynosi ze sobą całkowitego rozwiązania akcji.
'Dom zagubionych dusz' można przeczytać, ale koniecznie. Mnie nie przypadła do gustu. Jak napisałam wyżej - zbyt chaotyczna.

Ervisha | 2011-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Książka mnie nie zaciekawiła a wręcz zanudziła. Czytało mi się ją strasznie opornie. Po opisie, tytule i okładce myślałam że to będzie coś bombowego, nowego i pomysłowego. A tu? Klapa. Jak widać stare porzekadło mówi prawdę "Nie ocenia się książki po okładce".

BlackHole | 2011-03-25
Przeczytana: 25 marca 2011

"Dom zaginionych dusz" czytało mi się dość mozolnie i chwilami naprawdę się męczyłam przy tej książce. Pełno jest w niej długaśnych opisów, które doprowadzały mnie momentami do szału! Nie chodzi o to, że nie lubię jak coś jest długie, lecz o to w jaki sposób zostało to ukazane. Moim zdaniem autor za bardzo koncentrował się na niektórych elementach przedstawianych przez siebie sytuacji. Opisywał je z niezwykłą dokładnością, która momentami była zupełnie nie potrzebna.
Do tego zakończenie! Nie podobało mi się ze względu na to, że właściwie nie zrozumiałam końcowych akapitów, które w jakiś sposób odmieniły bohatera, dając mu przewagę nad "tymi drugimi".
Jeżeli zaś chodzi o plusy, to cóż przyznam szczerze, że momentami odczuwałam lekki dreszczyk na skórze... A to chyba najważniejsze jeśli chodzi o książki o takiej tematyce. Po za tym nie zawsze było tak nudno jak to pisałam wcześniej. Były chwile, że się wciągałam.
Mimo to książki raczej nie polecam, chyba że ktoś lubi "tanie...

lejdi15 | 2013-12-26

Ciekawa mroczna opowieść, jednak sceny erotyczne opisane w książce pozostawiały niesmak.

Mononoke | 2014-08-10
Na półkach: Przeczytane, Horror, E-book
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Kolejny horror, z którego autor z braku pomysłu chyba na opisu bestii i potworów, zrobił średniej klasy kryminał.

Z początku zamysł mi się ogólnie podobał. Zagadka, czarne moce, tajemnicze śmierci, zwidy, duchy, wspomnienie o potworze -> wszystko to, co horror zawierać powinien. Jednak, gdy zorientowałam się, że większa część książki opiera się na pamiętniku z 1927 roku, w którym widzę współczesne określenia, składnię i żadnego znaku, iż autor znał tą epokę - odpadłam. To, że sprawdził jaki film wyszedł w owym roku, czy jakie samochody jeździły na ulicach, nieszczególnie oddaje ducha tamtych czasów.

Pomijając już kwestie, że nagle ducha można postrzelić, czy człowiek zaczyna mieć jakieś niejasne moce w dodatku większe niż zmarli to robi się co najmniej dziwnie. Mnie to tylko rozśmieszyło. Bo nawet w książce fantasy zachowane są pewne realia jednak. Tu nie znajdziecie logiki.